ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 26.04.2011

Extrem de nemulțumit
Sub orice critică
Foarte nemulțumit

Un Paste nefericit sau La 'Doi copaci' laudati sa nu te duci cu sacul

Ei bine, am fost si acolo. Si regret din toata fiinta mea. Proverbul spune ca la pomul laudat sa nu te duci cu sacul, ei bine se aplica intocmai si in cazul acestui hotel Helios si DoubleTree. Pentru precizie si eliminarea dubiilor posibile tin sa mentionez ca am fost cazati in corpul de 4 * cel al hotelului Helios dar am avut acces la toate serviciile in mod comun cu cei cazati la Doicopaci.

Sa incepem prin a descrie primele impresii:

Cazarea- la sosire in mod evident nu existau locuri de parcare - varianta oferita a fost parcarea de vis-a-vis de la Aquapolis - pret 5 euro pe noapte; buuun, mergem mai departe, cazarea deja cu probleme cele 2 pustoaice de la receptie abia de intelegeau engleza si se miscau in 2 viteze - incetisor si pe loc. Am stat mai mult de 1 ora sa ne cazeze (am fost 4 familii).

Camerele am stat la 3 si la 6 cu vedere spre mare, peisaj ok se vede marea doar de la 3 in sus. Camerele mari si relativ curate - nu am reprosuri nici laude. Apa calda era (trebuia sa astepti un pic) rece nu prea, dusul functional, prosoape atatea cate trebuia.

Ei bine si de acum incep dezamagirile enorme: masa si serviciile suplimentare; in primul rand vreau sa spun ca am optat ptr acest hotel bazandu-ma pe "brandul Hilton- DoubleTree" care trebuia sa ne asigure un sejur cel putin satisfacator si pe presupusele informati puse la dispozitie de siteul lor si de agentie. Nu a fost deloc asa.

Incepem cu masa: aici am avut acces la cele 2 restaurante Poseidon - unul fost Demeter- existente in cadrul celor 2 corpuri de cladire (Dionysus nefiind deschis pe toata perioada) restaurantul aferent corpului de la Doubletree un pic mai elegant dpdv al mobilierului iar in ceea ce priveste alimentele fiind vb doar despre cantitate si nu despre diversitate in sensul ca la acesta alimentele se gaseau cam pe toata perioada in care trebuia sa fie acolo (intre orele de masa); diversitatea inexistenta adica nu va inchipuiti ca am avut ce alege intre aperitive, ciorbe, supe, diferite tipuri de carne- pasare, vita, peste, porc fiarta, fripta sau gatita la cuptor - NUUUUUU aici aveai de ales intre pui sau porc si o singura data si peste. DAR nici asta nu ar fi fost o problema ptr ca nu suntem ft pretentiosi, problema cea mai mare era ca nu aveam din ce alege, in sensul ca mancarea lipsea, in cea mai mare parte, adica se aducea in cantitati ft mici si la interval de peste 15 minute (in conditiile in care hotelul era plin) deci va inchipuiti ce inghesuiala era.

In cele 3 zile am trait cea mai neplacuta experienta din toate vacantele. Ne duceam sa mancam si nu gaseam locuri in restaurant (acesta fiind cu mult subdimensionat ca nr de locuri in comparatie cu nr de camere - adica va inchipuiti un resturant de 100 de locuri la un corp de hotel cu peste 350 de camere), ok dupa ce ne mai plimbam prin sala vreo 15 minute si mai stateam pe holuri vre0 15 minute gaseam loc la o masa. Masa era plina de farfuriile si resturile celor dinainte ptr ca nu avea cine sa debaraseze. Ok faceam si lucrul asta strangeam noi si le puneam intr-o parte.

Urma circul din fiecare zi. Adica nu aveau vesela, nu tacamuri. Dupa ce cu greu si la insistente iti puneau la dispozitie si asa ceva urma sa alegi ce mananci -??? supriza? ! / nu aveai ce!!! nu mai aveau nici ciorba, nici aperitive, nici friptura (de nici un fel) nici salata, nici macar paine goala, erau depasiti total de ce se intampla, cand binevoiau sa mai aduca ceva mancare indiferent ce era aceasta disparea in cateva secunde cu imbranceli si suduieli din toate partile.

Am trait senzatia unei haite de animale hamesite de foame. Cei cativa angajati ridicau din umeri de cate ori cele cateva zeci de oameni din restaurant ii intrebau de mancare. Oamenii se plimbau prin restaurant cu farfuriile goale sau asteptau cu ele in maini sa aduca totusi ceva de mancare. Toti comentau unii mai suparati altii mai putin. A fost incredibil.

La desert... hm... aveau de ales dintre nimic si ceva inghetata pentru care trebuia sa te lupti cu vreo 15 oameni si asta atunci cand aduceau adica dintr-un sfert de ora in sfert de ora.

Va repet a fost de neimaginat... aaaaaaaaaaa si sa nu uit- am avut masa festiva de Paste!!! aceasta a constat intr-un cos de oua pus la intrare in restaurant :)))) si atat ca de felurile de mancare specifice nici vorba - nu era nici macar mancare obisnuita d-poi specialitati. ORIBIL, ORIBIL, ORIBIL.

Si asta era cam la fel si la restaurantul celor de la DoiCopaci in care am intrat de cateva ori binenteles aceeasi poveste cu locurile, cu vesela si tacamurile doar ca aici aduceau cele cateva feluri de mancare un pic mai repede.

Cat despre celelalte servicii ce sa va mai spun deplorabile, piscina interioara incalzita era aproape rece nu avea peste 28 de grade apa, sauna era separata- de fapt sunt 2 mai mici si sunt situate in WC-uri una la femei una la barbati ambele mucegaite pe la colturi si cu lemnul rupt prin unele locuri, la piscina ca sa obtii prosoape trebuia sa predai un card primit de la receptie dar la receptie nu mai aveau carduri... nimic nou, apa era deja opaca de atatea persoane... nu o filtrau asa cum trebuia... aaaaaa iar despre sala de fitness ce sa va spun NU ERA sau mai bine zis exista o masa de tenis dar era rupta fara palete sau cele care erau aratau ca dupa razboi si atat iar la baruri nu existau bauturi internationale nici chiar contra cost - de fapt nu aveau decat 5 feluri de bauturi din cele produse la ei de Savoy si atat - daca vroiai ceva mai sofisticat nu aveau din ce sa prepare nici daca vroiau sau daca stiau cum.

L-am intrebat pe manager daca i se pare normal si nu mi-a raspuns de fapt nici nu l-a interesat de tot ce i-am spus - era impasibil la toate reclamatiile.

Despre animatie ce sa spun? execrabila in clubul care s-a deschis seara erau cativa animatori care pe un fond muzical dat la maxim incercau sa binedispuna lumea cu diverse joculete de gen ghiceste melodia sau karaoke - unii dintre romanasi, cei cu muuult alcool local la bord se distrau de minune!!! ne-au incanta chair si cu melodiile noastre populare traditionale deja - pinguinul si manele. Si asta la un hotel care pune pe brosuri BY HILTON!!! si care pretinde ca are 5 *.

Pentru exemplificare va voi atasa cateva imagini care confirma cele descrise, iar ca sfat ce sa va zis... nici nu stiu ce sa zic, ptr ca a va spune sa nu va duceti acolo e putin --- poate sa va ofer pontul ca daca aveti vreun dusman de moarte pe care vreti sa-l chinuiti cat mai mult posibil e suficient sa-l trimiteti acolo... la Helios Spa Resort & DoubleTree by HILTON. Doamneeeeee. Incredibil.

Trimis de duduca_26 in 26.04.11 07:11:01
Validat / Publicat: 26.04.11 07:37:16
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BULGARIA. A mai fost în/la: Albena, Nisipuri, Sunny, Nessebar.

VIZUALIZĂRI: 2446 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (duduca_26); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 la toaleta

dorgo
[26.04.11 15:43:24]

@duduca_26... cred ca am fost in acelasi hotel triplu, adica la Hilton-Copacul Dublu, echipajul meu de 7 pirati cautatori ai comorii ascunse de alti pirati undeva pe plaja de 7 km a nisipurilor de aur, s-a simtit foarte bine si a baut un butoi de bere, pana a inceput sa vada dublu... maine, vine si comentariul.

duduca_26AUTOR REVIEW
[26.04.11 17:55:14]

@dorgo... sincer nu stiu sa ne fi cunoscut, iar "pirati" care manifestau aceleasi simptome ca cele descrise de tine si nu numai erau mult mai multi decat 7... si din pacate putini dintre ei aveau si cei "7 ani de marinareasca educatie de acasa"... de fapt comportamentul majoritatii "piratilor" din Romania poate constitui fara probleme subiectul sectiunii dedicate pe blogul amfostacolo - "Politia bunului simt in vacanta" unde ar putea obtine chiar premii... crede-ma ca la cat de des a trebuit sa auzim si eu si fiica mea, atat de indragitul de catre "piratii macho din Romania" cuvantul neaos care se regasea atat de des pe buzele marinarilor inflacarati "p... a mea" (rostit din toti bojocii) mai mai ca ne venea sa sabotam "nava"... oricum daca voi "piratii" v-ati simtit bine, noi nu am reusit chiar facand eforturi... si apropo de unde ati procurat acel butoi de bere??? cu siguranta nu din cala navei mama DoubleTree by Hilton caci nu aveau asa ceva, nici macar gol...

mirene*
[28.04.11 20:39:21]

hmmmm... "retraiesc" si eu cosmarul de la Astera, citind descrierea sejurului vostru... cam la fel am patit si noi, doar ca... am fost cu mult mai rasfatati! bauturi (alcoolice si non-alcoolice, locale si straine) se gaseau la lobby bar, dar le beai in picioare, printre coatele altora, care incercau sa ajunga si ei la bar... apa din piscina interioara era curata, filtrata, incalzita... masa de tenis n-am avut, nici rupta, nici intreaga, dar am avut masa de biliard... si inghetata la noi a fost la discretie (apa inghetata si colorata, asa cum a remarcat fiica mea), insa era asa proasta calitativ, ca nu prea se atingea lumea de ea... si-n rest, asa cum ai spus tu, duduca, multa saracie si bataie de joc! managerul vostru, cred ca facuse scoala impreuna cu doamna manager de la Astera, aceeasi impasibilitate si sfidare la reclamatiile noastre!

dorgo
[29.04.11 07:24:11]

@mirene si @duduca and @all criticillor in arta turismului bulgaresc... e clar ca nu sunt de acord cu parerea Dv, cel putin la adresa hotelului Helios... dar... atat cat dai, atata si primesti inapoi, fiti siguri ca vara cand camera aceluiasi hotel plin de nemti va costa 100 de euro pe zi, nu 40 de euro, ca acum in aprilie, serviciile vor fi altele... despre aceasta diferenta extrasezon-sezon, urmeaza sa postez in curand un comentariu si multe fotografii... doar anul trecut am fost in hoteluri, e drept, de 2 sau 3 stele, prin Italia, Franta (Paris si Poitiers) sau Ungaria, am platit intre 45-55 euro, am rabdat de frig in camera, am avut un mic dejun cvasi-saracacios (nicidecum ceea ce dau bulgarii mereu zambitori chiar si cand le spargem farfuriile sau lasam cafeaua din automat sa curga pe jos!), iar cand ii rugam pe receptionerii occidentali sa dea niste caldura in camera, imi raspundeau... "pai e doar luna octombrie dom'le, noi dam caldura de-abia din noiembrie"... de aceea eu nu mai calc prea curand in minunatul si civilizatul Occident in extrasezon... in aceasta perioada, am devenit balcano-fil...

Nemultumitului i se ia darul, s-ar putea ca managerii nemti si americani si scandinavi ai hotelurilor de pe litoralul bulgaresc sa citeasca si ei review-uri pe AFA si sa spuna... "Ei, fratilor, gata! nu mai muncim noi in pierdere pentru niste romani nemultumiti, de la anu', in aprilie, tinem hotelurile inchise, asa cum le tin si ei pe litoralul lor, incepem sezonul la 1 Mai, ia sa-si petreaca romanii sarbatorile pascale in alta parte, ca noi ne-am saturat de atatea critici... "

[30.04.11 22:43:04]

Am sters un set de 9 foto, atasate la review, deoarece intre timp au fost incarcate de autoare la un alt review aici.

roxxie
[04.05.11 14:16:23]

Nu cred ca se astepta nimeni la lux la 40Eu sau cat o fi fost pe noapte. Dar nici la indolenta si bataie de joc. Cred ca autorii impresiilor isi doreau doar putina decenta si o vacanta cat de cat reusita.

dorgo, duduca_26, mirene*, roxxie
Alte impresii din această RUBRICĂHelios Spa & Resort: