ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 25.03.2009
ÎNSCRIS: 25.03.09
AUG-2008

Către satisfăcător
Către satisfăcător

Personalul hotelului este lipsit de bun simt

Buna!

Am descoperit de curad forumul si cu toate ca vacanta mea acolo a fost in august anul trecut, voi scrie si eu cateva impresii, poate utile pentru cei care vor merge anul asta.

Am mers printr-o agentie din Bacau (Eli - Tour), pe care va sfatuiesc sa o ocoliti cu incredere. Pana sa plecam, ne-au schimbat hotelul de 3 ori, ca pana la urma sa ne duca la Hotel Golden Day!

Pe dinafara, hotelul Golden Day arata super bine, cu arcade mari, alb complet, in varful unui deal din centrul statiunii! Cand l-am vazut, va dati seama ca am fost super incantati... pana am intrat! Camerele aveau mobila veche, asternuturile si prosoapele erau foarte patate si mai mult ca sigur nu fusesera schimbate de la seria trecuta, dar aveam un balcon mare cu o priveliste superba asupra marii Egee si a portului turistic unde in fiecare noapte veneau vase de croaziera. Abia asteptam dimineata ca sa vad ce vas a mai ancorat.

Trec la mancare: numai legume facute in diverse moduri, dar nici unul care sa-mi placa, iar carnea era o dulce amintire. Cand totusi aveau asa ceva, statea bucatarul langa oale ca sa se asigure ca nu iei prea multa!

Personalul nu era absolut deloc amabil si pana nu ne-am mai cartat cu cate unul, nu am reusit sa ne intelegem cu ei.

Astea au fost aspectele proaste ale excursiei......acum am sa trec la ce mi-a placut.

Statiunea este draguta, localnicii sunt foarte draguti, nu mai stiu ce sa-ti faca ca sa te simti bine cand te opresti la un restaurant sau la un magazin.

Pentru ca am mers cu autocarul (pentru prima si ultima oara, fiindca drumul mi s-a parut mai mult decat obositor, autocarul inghesuit, in conditiile in care si eu si sotul meu suntem 2 oameni inalti), am inchiriat o masina pentru 2 zile (30 euro pentru un fiat palio pe zi) . Prima zi am mers si am vizitat Efesul si casa Fecioarei Maria. A doua zi am plecat sa facem plaja undeva in liniste si am gasit una deosebit de frumoasa dupa orasul Selcuk la vreo 4 km. La pranz am mers in Selcuk unde am vizitat Basilica Sfantului Ioan, castelul si Orasul vechi care a pastrat arhitectura caselor de acum 500 de ani. Mi s-a parut foarte frumos si interesant. In alta zi am mers in croaziera de o zi care mi-a placut foarte mult, cu toate ca la intorcere marea era agitata si am trecut prin momete destul de emotionante, ma bucur ca am mers, fiindca am vazut niste golfulete cu apa atat de cristalina... deci a meritat! Croaziera a costat 16 Euro de persoana cu ma inclusa si bauturi racoritoare.

In alta zi am mers la Adaland, care nu mi-a placut, poate si datorita faptului ca din piscina cu valuri am luat conjunctivita. Inafara de 3 topogane unde te dadeai cu colacul, care mi-au placut, in rest nu am gasit altceva care sa-mi zambeasca.

Una peste alta am avut o vacanta reusita, dar nu datorita agentiei de turism sau hotelului unde am stat, ci fiindca ne propusesem de acasa ca sa ne simtitm bine orice am gasi acolo. Si exact asta am si facut! In momentul asta nu-mi mai amintesc decat clipele frumoase si nu ma mai intereseaza ce am mancat sau cum am dormit.

Mi-a placut foarte mult Turcia si cred ca anul viitor voi merge din nou.

Am uitat sa va spun ca in luna august cand am fost eu, este foarte cald si asta ingreuneaza mult vizitele pe care vreti sa le faceti si scurteaza si timpul de plaja! Dupa ora 10 nu se mai putea sta si mai reveneam la soare dupa 17... asta nu e chiar OK! Asta este motivul pt care merg anul asta in Grecia in septembrie.

Trimis de diannedia in 25.03.09 10:14:18

VIZUALIZĂRI: 1027 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (diannedia); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 0 PMA (din 0 vot)

[28.07.09 23:39:29]

Buna!

Deci sa inteleg ca nu prea se merita? Eu am gasit aici oferta buna si sunt tentat sa cumpar sejur, pretul este de 18 euro/pers/AI/noapte si noi mergem 3 pers. Banuiesc ca au si camere cu 3 paturi. Masa in ansamblu cam cum este? Si bauturile? Am vazut ca are si o piscina mare cu barulet.

[28.07.09 23:42:28]

Si apropos, cam cat de accesibila este o plaja la care poti ajunge pe jos? Masina se poate parca gratuit langa hotel?

Thanks!

[29.07.09 08:13:34]

Buna!

Depinde cat de pretentiosi sunteti! Camerele au mobilier vechi, curatenia lasa de dorit.......in prima noapte in hotel, am dormit in asternuturile celor care plecasera inaintea noastra.......Am simtit de multe ori ca personalul face diferentieri intre noi si strainii care erau pe acolo: englezi, irlandezi, nemti! Ei consumau mult mai mult ca noi, fiindca nu se miscau din hotel, stateau numai la piscina, dar primeau un tratamet mult mai bun. Referitor la mancare.....noi suntem mai carnivori. La noi nu prea exista o masa fara carne, iar ei erau mari specialisti in legume preparate in 1000 de feluri, dar care mie nu imi placeau (de altfel, nimanui din grupul nostru-8 oameni). La preparare, nu curatau legumele, ceea ce ma nemultumea....Cand era carne, statea bucatarul langa ea si iti punea el in farfurie, in functie de cata garnitura ti-ai pus singur in farfurie, masa fiind bufet suedez.

In schimb, privelistea din camere este superba, vezi marea, portul.......foarte frumos. Sa stii ca toate camerele au vedere la mare, deci la receptie nu trebuie decat sa ceri o camera la un etaj superior, nu si cu vedere la mare. Noi anul trecut, am da 10 E ca sa primim o camera cu vedere la mare.......fiindca nu stiam aspectul asta, dar nici ei nu ni l-au spus.....normal!

Un alt inconvenient ar fi ca hotelul este pe un deal, iar ca sa ajungi la el trebuie sa urci o panta destul de abrupta.

Plaja publica este cam la 10, 15 minute distanta de hotel, destul de ingusta, dar destul de placut. Noi ne-am inchiriat sezlonguri, fiindca plaja amenajata era mult mai curata decat cea publica. Daca nu ma insel, am dat cam 6 YTL pe 2 sezlonguri.

In concluzie, daca tu crezi ca poti sa treci peste chestiile astea.....noua ne-a placut Kusadasi si sincer acum nu-mi amintesc decat lucrurile placute pe care le-am vazut, le-am trait acolo. De chestiile astea mai nasoale pe care ti le-am zis, nu-mi amintesc decat daca ma concentrez pe ele.

Sper ca ti-am fos de ajutor si iti doresc vacanta placuta!

[29.07.09 08:34:34]

Bauturile erau cele care sunt de obicei la all inclusive: bere tuborg la pahar, dar foarte slaba, sucuri (cola, sprite, fanta), cafea, ceai, tang (in loc de suc natural), tarii de ale lor (raki, un whiskey, cognac). Deci bauturi erau cat sa ai ce alege, dar noua, romanilor nu voia sa ne dea decat un pahar de om. Cand mergea o singura persoana sa ia pt toti 8 cati eram, i se explica ca o bautura/ om. Situatia se schimba daca mergea o fata sa ia bauturi. Iar englezilor le dadea tavi pline cu pahare. La tarie, cred ca punea in pahar maxim 20 ml si daca ii ziceai sa-ti mai puna, iti zicea ca nu are voie, asa e regula. Englezilor le umplea paharul pe jumatate. Pana la urma l-am reclamat pe barman si situatia s-a mai imbunatatit oarecum.

Parcarea, anul trecut era neamenajata, era un teren viran la intrarea in hotel si acolo parcai masina, dar mi s-a parut destul de sigura.

Daca mai ai intrebari, iti raspund cu placere!

Vacanta placuta!

[29.07.09 13:46:42]

Multumesc mult de informatii.

Un truc cred ca ar fi sa vb in engleza de la inceput, ca sa o ducem bine la restaurant.

Apropos, camerele sunt suficient de mari si de utilate? Noi suntem 3 pers si vom avea o camera, deci banuiesc ca vor inghesui 3 paturi in ea, nu cred ca au altele speciale.

Toaletele cum sunt? Au cada, dus, sunt curate?

Multumesc inca o data!

[29.07.09 13:50:36]

Si ceva programe de divertisment seara organizau?

Noi oscilam intre a alege hotelul asta si Grand Kurdoglu, insa nici acolo nu sunt opinii prea bune.

Nu suntem prea pretentiosi, insa vrem sa stam 10 zile acolo si il iau si pe taica-miu care are 73 ani cu noi.

[29.07.09 15:57:33]

Buna din nou!

La restaurant nu am avut neplaceri, cu exceptia mancarii, in ceea ce priveste chelnerii. Problema noastra era la piscina, deci acolo trebuie avut grija.

Camerele sunt mari, chiar foarte mari! Incape lejer inca un pat in camera. Chiar un prieten care a mers cu noi, avea in camera o canapea in plus fata de cele doua paturi, pe care s-ar fi putut dormi foarte bine, daca era cazul.

Toaletele au fost groaznice. Aveam cada care nu mai fusese spalata de cand s-a deschis cu vreun dezinfectant. Asa ca, sfatul meu ar fi sa luati ceva de acasa (spirt si alte din astea) pentru siguranta voastra.

Seara nu exista nici un fel de program. Statea lumea la barul de la piscina si atat. Cred ca o singura seara au venit niste vanzatori cu niste masute cu diverse prostioare... ... ... daca asta se numeste a organiza ceva.

Chiar daca merge si tatal tau, fara probleme veti incapea cu totii fiindca sunt chiar mari camerele.

Oricum, acum stiind toate astea, macar stii la ce sa te astepti! Noi am platit putin, dar totusi am crezut ca 4 stele la noi echivaleaza cu 4 stele la ei, dar vad ca in unele situatii nu e valabil! Daca si voi platiti putin, eu cred totusi ca se merita sa incercati! Mergeti pregatiti de acasa si cand ajungeti nu veti avea surprize!

Vacanta frumoasa orice ati alege!

[29.07.09 16:27:01]

Buna!

Chiar e de 4 stele, ca apare peste tot la 3 stele?.

La turci oricum nu conteaza, multi au stat la 4 stele si cica de abia aveau de 2 stele, ba chiar de una. Este problema generala la ei. Pt curatenie asteapta bacsisuri din cate am inteles.

La ce anume te referi ca problema era piscina? Ce anume trebuie avut in vedere?

[29.07.09 16:29:59]

Mai este specificat in brosura:

all inclusive sports & entertainment.

Sport facilities at the hotel include water polo, darts, table tennis, volleyball, mini club, playground, outdoor swimming pool (10: 00-19: 00), sun terrace, parasols & sun beds, kids pool, TV-room, games room and occasionally night shows. There is also daily bus service to/from the beach.

Deci doar ocazional spectacole... . . : (

[30.07.09 08:49:18]

Buna!

Da, Golden Day are aproape 4 stele (3*+).

Cand am zis ca problema este la piscina, m-am referit la barul de la piscina. Acolo intampinam probleme cu barmanul. Cele pe care ti le-am povestit ieri... ... ca nu da decat o bautura de om si din astea... . La masa era OK din punctul de vedere al bauturilor. Iti dadeau cata doreai.

Am dat bacsis pentru curatenie, dar o imbunatatire foarte mare nu s-a simtit.

Pe perioada cat am stat noi anul trecut nu a existat nici un show, in nici o seara, deci... ... nu stiu cat de ocazional. Iar referitor la sporturi... . . ei nu organizeaza nimic. Iti pun la dispozitie niste mingi, cu care sa te joci cu cine vrei, dar nimic organizat de ei.

Intr-adevar, au un mazi taxi care te duce la plaja lor, dar care pleaca la 10.00 dimineata si se intoarce la 17.00. Deci ai pierde masa de pranz. Plus ca acolo daca vrei sa stai pe sezlong, il inchiriezi, contra unei sume mai mari decat daca mergi la plaja in statiune si inchiriezi de acolo. Noi nu am fost curiosi sa mergem la plaja lor sa vedem ce se intampla pe acolo.

Cred ca am raspuns la toate... ... daca mai vrei sa stii ceva... ...

Distractie placuta!

[31.07.09 12:25:11]

Buna!

Multumesc mult pentru informatii.

Am preferat varianta de 4 nopti doar, la hotelul asta, sper sa fie ok.

Concediu placut si tie!

O sa revin si eu cu impresiile mele.

burady, diannedia
Alte impresii din această RUBRICĂGolden Day: