ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 12.04.2011
ÎNSCRIS: 08.04.11
DEC-2010

De Revelion la Istanbul

Cafe Anatolia - ''New spring'' - ''Ay düsünce''

Pentru prima data in Turcia si mai ales la Istanbul, capitala culturala europeana in 2010, frumos mi-a placut ideea de a merge sa facem revelionul, am mai corupt inca 2 familii si ne-am imbarcat la autocar in seara de 28.12.2010, traseu lung dar l-am efectuat in cursul noptii, ghid din partea agentiei care isi merita toti banii, nu a tacut o secunda pe tot parcursul traseului Bucuresti-Istanbul.

Cand am ajuns dimineata la ora 9.00 in Istambul am crezut ca suntem pe alta planeta, o alta lume, o alta viata, totul e intr-o continua miscare, parca sunt furnici, ca sa nu mai vorbim de ospitalitate, sunt enervanti de amabili.

Autocarul ne-a dus pana in fata hotelului, prin exterior hotelul nu e prea impresionant, toate hotelurile par la fel, nu iti dai seama de unde incepe si unde se termina, toate hotelurile sunt lipite intre ele, fara curte, fara spatii intre ele, la ei tot spatiul se valorifica nimic nu sta in paragina.

Hotelul de 3*, curat, frumos, linistit, camere spatioase, curate, baia mare... ceva probleme la dus, cand faceam dus toata apa se aduna in baie, avea cred ca probleme cu scurgerea, apoi cu un prosop adunam apa, dar asta nu ne-a facut sa nu ne placa cazarea. Hotelul bine pozitionat in cartierul Laleli, pe langa Universitate, asta inseamna chiar in centru turistic, zona bazarului, magazinelor si sufletul comertului.

Am avut cazarea cu mic dejun, micul dejun era bufet suedez, pe alese dar cam saracacios, dar ne descurcam, lapte de capra, unt, gemuri, preparate din carne, ceai (foarte bun), suc, cafea (era cam slaba, ma asteptam la ei sa aiba o cafea buna dar nu a fost asa), restaurantul este la ultimul etaj al hotelului, etaj 6, acolo am petrecut si seara de revelion.

Prin hotel era liniste deplina, personalul discret, nu ii vedeam cand fac curat, sau cand aspira holul, mentionez ca si pe hol cat si in camere aveau o mocheta rosie care arata impecabil, curata, parfumata.

Hotelul foarte calduros avand in vedere ca era iarna in camera stateam in tricou cu maneca scurta, iar dimineata cand plecam la plimbare lasam geamul deschis sa nu murim de caldura cand ne intoarceam.

De oras nici nu va mai povestesc, e totul perfect, am vizitat tot ce era de vizitat, moschei, palate, croaziera pe Bosfor, muzee, etc. Transportul prin oras se face cu tranvaiul (costa foarte putin si mergi pana unde vrei cred ca 3 lire turcesti) care este foarte modern, nu cred ca avem la noi in Romania asa ceva, iti trebuie harta in mana ca altfel nu prea te descurci pe distante mari.

Seara de revelion ne-am petrecut-o in restaurantul hotelului, a fost inclusa in pret, manacare buna, bauturica de orice fel, daca ramaneam fara ceva pe masa le spuneam ospatarilor si aduceau, la prajituri s-au cam zgarcit, erau foarte bune dar cam putine, in rest totul ok, formatie life, au incercat ei sa cante in toate limbile, dupa ora 12.00 noaptea a venit si o cadana care ne-a facut un dans de vreo 30 minute, timp in care dansa pe la toata mesele sa ii mai dam si noi ceva euro, lire sau ce mai aveam prin buzunare.

In final ne-am simtit excelent la hotel si in sejurul nostru de cateva zile, imi doresc sa mai merg la Istanbul este un oras care merita vizitat. (postez poze)

Trimis de lacramioara r in 12.04.11 11:32:31
Validat / Publicat: 12.04.11 13:02:03
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în TURCIA. A mai fost în/la: nu am mai fost in Turcia dar merg din nou la 1 iulie la Kusadasi

VIZUALIZĂRI: 8494 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (lacramioara r); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 camera unde am fost cazati

[12.04.11 19:58:25]

Am atasat melodia de mai sus, este propunerea noastra pentru aceste impresii!

[13.04.11 08:52:59]

frumoasa melodie, se potriveste momentului, multumesc frumos

adriana_cj
[13.04.11 12:57:17]

superbe poze

maria55 †
[27.04.11 18:04:38]

Am inteles ca pleci la Kusadasi pe 1/07? poti sa-mi spui ce hotel ai ales? Multumesc!

[28.04.11 14:16:18]

am ales hotelul Vera Santa Maria de 4* pret mic, transport individual, sper sa fie bine cand ma intorc scriu impresii

[28.04.11 14:20:47]

multumesc frumos pentru aprecierea pozelor

[28.04.11 14:36:48]

Lacramioara, cred ca vei fi multumita la Vera, eu m-am simtit foarte bine acolo in vara trecuta, iar raportul calitate/pret este foarte bun.

Un sfat: cand ajungi, pune in pasaport la receptie 10 euro si cere-le camera in cladirea principala, cu vedere la mare. Merita.

Iti doresc o vacanta minunata.

[28.04.11 14:38:41]

multumesc frumos pentru sfat, o sa-l urmez ca sa am si o pliveliste minunata in cele 8 zile de sejur.

[28.04.11 14:43:09]

poti sa-mi spui despre plaja cum e si distanta reala pana la plaja? ca am citit fel de fel si nu mai stiu ce sa cred, iti multumesc

[28.04.11 15:02:00]

Distanta nu este mare, faci circa 5 minute. Au si ei masinute care te pot duce la plaja, insa ajungi foarte repede pe jos. Problema nu este, insa, distanta, ci faptul ca plaja este sub orice critica. Eu am stat doar la piscina. Poti merge, insa, cu dolmusul (un fel de microbuz) la o plaja mai buna (la Ladies Beach, de pilda).

[28.04.11 15:25:15]

Lacramioara, scuze, atunci cand ti-am sugerat sa ceri "camera cu vedere la mare" ma refeream, de fapt, la camera cu vedere la piscina, pentru ca marea nu se poate vedea de la Vera.

alex1968, lacramioara r, maria55

• pagină generată în 0.034672021865845 sec