ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 08.04.2011
DIN: Edinburgh
ÎNSCRIS: 07.01.11
DEC-2010
2 AD. + 1 COPII -- v: 17 [ani]

Restaurant Bucegi -un local pentru cei ce vor sa manace bine si gustos!

Cum Sinaia este febletea mea, iar in ultimii ani cred ca am fost de cel putin de 30 de ori, am sa va recomand in cele ce urmeaza un local unde se mananca excelent.

Este vorba de restaurantul Bucegi. Locatia este pe Bulevardul Carol, chiar langa Irish House, vis a vis de WinMarkt, deci chiar in centrul orasului. De ceva timp au si cazare (se numeste Bulevard), insa nu ne ocupam acum de acest aspect. Localul are o terasa generoasa (vara e superb) in fata. In local, la parter, de obicei serveau masa nefumatorii (intre timp s-a mai schimbat), iar la etaj fumatorii. Dupa extinderea de local (a etajului) de anul trecut, etajul s-a extins si e impartit in doua parti: fumatori si nefumatori.

Servirea este excelenta. Nu am sa ma refer strict la ce am servit in decembrie (cand am fost de Craciun in Sinaia -am postat acest aspect in alt review), ci as dori sa va fac cateva recomandari dece se poate manca cu incredere. Fac o mica pranteza: in cazul in care poate preturile s-au mai modificat (desi nu cred), sau am posibile mici la preturi -imi cer scuze, insa recomandarea mea ramane cu tarie.

Deci, la capitolul ciorbe va recomand cu caldura ciorba de burta (11 lei), de fasole (9 lei), de vacuta (parca tot 9 lei). Vreau sa fac precizarea ca ele vi se aduc la masa fierbinti, asa cum trebuie sa fie o ciorba, mai ales cand o servesti in sezonul rece si la munte. La ciorba va recomand si un ardei iute (murat), care are o savoare deosebita.

La felul doi, preferatii mei nr. 1 (deja ma cunosc si fetele din local, nu mai e nevoie sa le spun ce doresc felul doi), sunt carnatii vanatoresti! Declar pe propria raspundere ca sunt cei mai gustosi carnati pe care i-am mancat vreodata! Au in compozitie si carne de vanat, mirodenii extraordinare, insa, parerea mea este ca bucatarul (asa mi-auspus si fetele de la local), este principalul vinovat (in ghilimele, evident) de o asemenea savoare! Pretul: 17,5 lei portia (cam doi carnati). Asezonati cu o salata de muraturi, nu va mai trebuie nimic. De aceea, n-am mai mancat niciodata si desert! Un alt preparat deosebit este platoul vanatoresc (aprox. 22,5 lei portia), care contine (carnea e de vanat): creier pane, doi mititei, ficat, o bucatica de carnat. Atentie: daca ai servit inainte si ciorba (ciorbele sunt suficient de mari), nu cred ca vei putea manca tot platoul.

O alta trufanda este medalionul de caprioara, preferatul baiatului meu (cred ca pretul este cam 27,5 -s-ar putea sa am o mica eroare), care pur si simplu se topeste in gura! Se poate incerca (pentru amatorii de vanat) si o pastrama de urs (atentie, e gustoasa, dar pentru unii poate fi si gretoasa, daca nu e insotita si de un pahar de vin!) sau pastrama de mistret. De asemenea, la preturi care nu te scot afara din casa, se pot servi sarmalute (excelente cu mamaliguta), ciolan cu varza, piept de pui la gratar. Nu tin acum sa va plictisesc cu tot eniul, dar se mananca EXCELENT.

Ca bauturi, exista aperitive (whiski, vodca, tuica de casa) precum si vinuri pentru toate gusturile. Cum noi suntem amatori de Jidvei, cam asta a servit, insa, la pretul de 16 lei cana de 1/2 se poate servi un vin bun alb/rosu de casa (e bun calitativ, e de Prahova). Putina atentie la cel rosu, sa nu fie dulce.

Fiul meu a patit-o (noi bem vinuri seci si demiseci) si de atunci nu mai bea vinul casei acolo.

Nu as vrea sa inchei fara sa va povestesc de pranzaul pe care l-am servit la Bucegi chiar in ziua de Craciun (noi am avut ca masa organizata de Craciun la International numai cina).

Deci, am inceput cu o tuica de casa (de fapt vreo doua, ca era tare buna!), dupa care am servit platouri cu aperitive traditionale: sorici (de-abia am apucat, se bateau copii pe el!), toba, leber, sunculita, ceapa. Dupa care am servit ciorba de purcel (ca de Craciun) super buna, iar apoi, fiecare cu placerea lui: carnati, medalion, sarmale, etc. toate preparatele au fost ca la mama acasa!

Inchei acum, pentru ca nu vreau sa plictisesc, insa, inca o data va indemn: cand treceti prin Sinaia, nu ratati restaurantul Bucegi!

Cu bine!

Trimis de johnnyredlabel † in 08.04.11 08:55:32
Validat / Publicat: 08.04.11 09:56:49
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în SINAIA.

VIZUALIZĂRI: 10013 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (johnnyredlabel †); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

dragosdn*
[24.08.11 10:10:59]

Pot confirma cele scrise mai sus: mancare e bine gatita si gustoasa, portiile rezonabile, preturile asemenea. Singurul minus din punctul meu de vedere e locatia, care nu-ti ofera decat "privelistea" trecatorilor pe principala artera de circulatie din Sinaia.

angelanicola
[20.08.13 17:45:23]

buna ziua,

intradevar, se mananca f. bine, portiile sunt neasteptat de mari, totul bine gatit, servirea rapida.

singura remarca este legata de intamplarea din aceasta vara pe care as dori sa o relatez, intrucat nu am mai intalnit-o (sau nu am sesizat eu) la alte localuri si concret: una dintre chelnerite a iesit cu tava plina cu tacamuri curate pe care le-a deversat in sertarul unei comode aflata pe terasa. O parte din tacamuri au cazut pe jos si VA JUR ca le-a luat si le-a pus la loc. In alta zi, s-a intamplat sa comandam doar 1 ciorba si 1 pizza, si la fel chelnerita mai sa ne dea cu meniul in cap. Repet, pacat de bucatarie, ptr. ca personalul care deserveste este neprofesionist si nepregatit!

angelanicola, dragosdn*, johnnyredlabel
Alte impresii din această RUBRICĂUnde mâncăm în Sinaia?: