ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 01.04.2011
ÎNSCRIS: 11.07.09
MAR-2011

• Informatii sau rezervări: pe sait sau tel. +39 324 981 3672
  • TIMP CITIRE: 3 MIN

Cazare in centrul Romei la un pret decent

Salutare,

Doar ce am ajuns aseara din mica excursie la Roma. Nu o sa va spun cat de minunata sau frumoasa este, ci voi incerca sa relatez detaliile legate de cazare.

Totul a pornit intr-o seara de ianuarie cand butonand pe net am gasit bilete la o companie low cost catre Roma la un pret bun, apoi imediat au inceput si cautarile ptr cazare. Tre sa recunosc ca am fost putin dezamagit cand am vazut preturile ptr hotelurile din centrul Romei... La recomandarile prietenilor am cautat si cazare in apartamente si l-am gasit pe acesta, dupa cateva zile de nervi :-)

Pana am ajuns acolo, recunosc ca am avut ceva emotii intrucat nu am gasit review-uri despre acest apartament sau despre site-ul respectiv...

Astfel ptr cazare mi s-au cerut datele de pe card, insa nu au retras bani.

Am plecat de pe minunatul Aeroport Baneasa - tre sa recunosc ca a fost ptr prima oara cand zbor de aici - si am ajuns la Fiumicino la ora locala 18. De la Fiumicino se poate ajunge comod cu trenul pana in centru cu Leonardo Express - mentionez ca sunt si alte optiuni mai ieftine de transport catre Roma, dar sunt mai comod de fel cand am bagaj de cala dupa mine. Cum se iese din gara se merg cca 500 de m pana la biroul companiei de unde se ridica setul de chei si se achita cash cval cazarii. De aici se merge cu autobuzul pana la statia Senato (parca vreo 6 opriri sunt), iar apartamentul este intr-o zona pietonala, foarte frumoasa.

Odata ajunsi la cladire, descopar cat de neplacut este sa nu ai lift - aspect specificat corect pe site-ul de rezervari, dar deh, zic eu, cat de greu poate fi sa cari un bagaj de cca 25 de kg pe scari? Greu, la cat de inalte sunt apartamentele din aceasta zona :- (

Intrati in apartament, descoperim in mod placut ca pozele de pe site sunt reale.

Fiind seara deja momentul cazarii, iesim sa bem o bere. Se pare ca alegerea de a sta in aceasta zona, a fost una f buna intrucat sunt f multe terase - nu comentez preturile, sunt in fctie de buzunarul fiecarui turist. Piazza Navona este destul de animata seara si asfel este f placut sa o admiri fie zi sau seara.

Astfel de la acest apartament se poate ajunge in 4 minute de mers pe jos la Castelul Sant'Angelo si 10 min de Bazilica Sfântul Petru - acesti timpi sunt dati de subsemnatul care si la paine se duce cu masina :-); aceste 2 locatii turistice se pot lega f lejer intr-o zi de plimbare

Pantheonul si celelalte obiective sunt f aproape, dar poti ajunge la ele f usor si cu mijloacele de transmport in comun - recomand aici Roma Pass.

Despre apartament pro:

- camere curate mari, mobilier in stare f buna

- bucataria dotata cu cele necesare ptr a gati, insa si mai placut de a sta la o cafea in liniste (oferit din partea case un pachet mare de cafea locala)

- locatia excelenta

Despre apartament dezavantaje:

- lipsa lift

- poate fi un dezavantaj lipsa aerului conditionat - in aceasta perioada nu am avut nevoie de asa ceva, dar am observat lipsa acestuia (e posibil ca fiind f vechi cladirile si cu ziduri groase sa nu fie nevoie de aer conditionat)

- lipsa din bucatarie a cuptorului cu microunde

Atasez cateva poze facute iar ptr cei mai putin sportivi si traseele autobuzelor ce pot fi luate de langa apartament. Nu sfatuiesc a se inchiria masini in Roma ci poate doar bicilete din reteaua ATAC.

Ca si concluzie as recomanda acest apartament prietenilor, si da, m-as mai intoarce in el.

Trimis de manolekris in 01.04.11 14:40:18
    Validat / Publicat: 01.04.11 15:40:27
    • Nu a fost singura vizită/vacanţă în ITALIA.

VIZUALIZĂRI: 3624 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (manolekris); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

MaraPara
    [05.06.13 11:37:55]

@manolekris: foarte interesanta optiune de cazare in Roma. Multumim pentru detaliile foarte folositoare.

Ai riscat ceva sa mergi in "necunoscut" total, inclusiv sa platesti si apoi sa mergi sa vezi camera.

Ma bucur ca s-a terminat totul cu bine si ca instinctul nu te-a inselat.

Totusi, inteleg ca ai cautat o varianta mai ieftina decat hotelurile. Spune-mi, te rog, care a fost de fapt pretul cazarii? Vad 343 euro/3 nopti, fara transport, e corect?

Strang informatii, pentru ca am planuit si eu o minivacanta de 3 nopti la Roma.

MaraPara