ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 01.04.2011
DIN: BUCURESTI
ÎNSCRIS: 28.09.10
MAR-2011

Disneyland sau cum sa traiesti intr-un basm...

The Kelly Family - Baby smile

Pe 20 martie 2011 ne-am imbarcat spre Paris. De acolo am luat un taxi pana la hotelul "Vienna Magic Circus" - am fost un grup de 2 familii cu 2 copii, asa ca ne-a costat mai ieftin cu taxiul decat cu orice altceva, adica 85 E. Cazarea a durat 3 minute la receptia hotelului - personalul foarte amabil si cumva "Fresh". Camera micuta pentru un hotel de 4 stele, dar suficienta si curata, cu 2 paturi etajate, drapate de o "cortina" in dungi - ca la circ, dar de bun gust! Curatenie si schimbatul prosoapelor se facea zilnic.

De la hotel exista busuri care te duc intr-o mare parcare, in fata parcurilor: Disneyland si Disney Studious. Pana la aceste parcuri exista si Disney - Village - cu malluri, suveniruri, cinematografe etc. Tot din aceasta parcare aveti acces facil la gara de unde puteti lua RER-ul pana in Paris - cursa diureaza aprox. 40 minute (in conditii de aglomeratie).

Important despre biletele de intrare: noi nu le-am achizitionat din RO iar acolo costau asa: 54 E /adult si 46 E pt copil, total de fam = 154 E/zi. In costul biletului aveti inclusa facilitatea de Fast Pass care de fapt functioneaza pe sistemul programarii: primesti de la automatul de fast-pass bilete cu intervalul orar in care sa te prezinti la atractia dorita si, intr-adevar salvezi timp. Exista insa abonamente pt 270 zile care costa 99E/persoana. Deci daca am fi luat aceste abonamente, ne-ar fi costat pe toti 3,300 E pt 3 zile de parc si am fi salvat 154 E. Poate faceti voi asa;)

Mancarea este excesiv de proasta, ata la hotel - unde am cinat, cat si in parcuri - adica totul e prajit cu muuult ulei si n-are niciun gust dar, desigur e scump. La hotel, miraculos este micul dejun: foarte variat, proaspat si cu multe chestii sanatoase: gasesti miere de toate felurile, iaurtele cu toate procentele de grasime, lapte, sana, ceaiuri, cafea de toate felurile, ciocolata calda, sunca de pui, de curcan etc... cereale, oua fierte, omleta si pana chiar la mancare de fasole!

Totul e superb inauntrul parcurilor, dar si in afara, desigur.

In Disneyland am stat 2 zile si n-am ratat nicio atractie.Iar in Stuios 1 zi. Acolo esti parte din poveste: am zburat deasupra Londrei, dupa ce am trecut prin casa familiei Darling si am salutat-o pe catelusa Nana, am fost si prin casa piticilor din Alba ca Zapada si i-am insotit prin mina unde trudeau de zor, prin "laboratorul" vrajitoarei si apoi ne-am bucurat de finalul fericit al povestii; ne-am dat in calusei, in cescute, in Dumbo zburatori, in nave spatiale, am fost la un film 6 D unde ne-am luptat interstelar, apoi la Imax unde l-am intalnit pe cpt EO alias Michael Jackson, am luptat alaturi de Buzz Light, am fost si in Vestul salbatic, si in casa bantuita - care, apropo, e super realizata si nu e nimic scary acolo (adica e, dar in limite decente si chiar amuzante)... , am mers cu trenul tras de o locomotiva cu aburi de-adevaratelea! totul e exact ca in cartile si in filmele Disney: casutele cu barne putin strambe, cu muscate atarnand la ferestri, cu pietricele, iar cand se lasa seara... se transforma totul in ceva magic: se aprind beculete, luminite, se aprind felinarele cu gaz de pe Main Street, vezi trecand tramvaiul tras de cai... este ca in povesti! Mergeti-mergeti neaparat acolo, indiferent de varsta! Va va ramane lipit de suflet pentru totdeauna.

Trimis de loret in 01.04.11 11:50:29
Validat / Publicat: 01.04.11 13:11:45
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în FRANȚA. A mai fost în/la: Paris

VIZUALIZĂRI: 3017 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (loret); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 calusei
  • AŢI PUTEA rezerva o cameră aici, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 67.15 EUR pe cameră

[01.04.11 19:57:12]

Am atasat melodia de mai sus, este propunerea muzicala pentru aceste impresii!

loretAUTOR REVIEW
    [02.04.11 00:01:02]

webmaster13, multumesc de melodie! m-a bucurat real, intr-adevar se potriveste perfect cu atmosfera de la Disney! ca de obicei, esti remarcabil!

ARTEMIZA ADINA
    [04.04.11 09:50:44]

Buna Loret, ma numesc Adina iar povestea ta imi place tare mult. Desi am 26 de ani am un suflet de copil iar Disney este marele meu vis. Nu am ajuns niciodata acolo dar nici la 50 de ani nu va fi tarziu pentru mine. Succes!

kentmall
    [29.01.12 14:55:13]

Buna, imi poti spune cat de frig este in martie? Voi pleca cu un copil de 4 ani jumate si sper sa nu facem frigul pe acolo, ca sa ne putem bucura de tot.

loretAUTOR REVIEW
    [29.01.12 16:01:16]

@kentmall: Anul trecut erau intre 18-20 grade deci mai mult decat ok. Anul asta... poate vremea tine cu voi si va fi la fel de insorit si cald. Distractie frumoasa!

Cu drag, L

kentmall
    [29.01.12 16:07:52]

Multumesc mult, sper sa avem parte de vreme frumoasa si multa distractie, mai ales ca fetitza mea abia asteapta sa plecam. Stiam ca in Franta vremea este mai rece decat la noi, dar sper sa nu fim chiar asa de ghinionisti; -)))

ARTEMIZA ADINA, kentmall, loret
    Alte impresii din această RUBRICĂVienna Magic Circus Hotel [Magny le Hongre]: