ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 28.03.2011
    ÎNSCRIS: 13.03.11
    FEB-2011

Hotel super-ok

Pussycat - Rain

In general, cazarea in Amsterdam mi s-a parut mai scumpa decat cazarea din alte orase importante din vest. Hotelul Ibis Amsterdam Stopera face parte din categoria medie ca si pret in Amsterdam.

Cand l-am rezervat on line am tinut cont de:

-reviews-urile cu aprecieri bune postate de sute de turisti pe site-urile de rezervari on line booking.com si tripadvisor.com

-pozitia: aproape de mijloacele de transport: tramvai, metrou-300/400m, aproape de centru (pe jos in jur de 10-15min), existenta unui magazin alimentar (si nu numai) in apropiere

-pretul din categoria medie pentru Amsterdam (scump ptr alte destinatii)

-faptul ca am aflat din reviews-urile clientilor de pe site-urile mentionate ca acest hotel ofera "early check-in" (cazare inainte de ora stabilita ptr ocuparea camerelor) aspect important ptr noi deoarece aveam aterizarea la aeroportul Schiphol-Amsterdam in jur de 9,30am

Pe langa aspectele confirmate de mai sus am constatat ca personalul este extraordinar: prietenos, amabil, serviabil, cunoscator de engleza, franceza fluent si care ne-a oferit o camera cu vedere la canal cand am cerut. Ne-au oferit pliante extrem de utile cu reducerile de preturi de la diferite obiective turistice, cu oferte de excursii, harti f utile pe care era marcat hotelul si principalele obiective turistice, cu detalii vitale ca de ex, cu ce mijl. de transport si la ce statie se poate ajunge la obiectivul respectiv. Cand nu au stiut detalii despre ofertele dinpliantele respective au dat telefon acolo ptr a putea sa ne dea un raspuns corect.

Camera spatioasa, curata, cu tv plasma cu programe suficiente, baia ok, liniste. Totusi, nu suficient de cald in camera si temperatura nu se poate regla din camera.

Ptr a beneficia de wireless 1ora/zi gratuit in camera trebuie sa cereti parola de la receptie; cand am cerut 2 sau 3 ore gratuit ni s-au dat cu amabilitate, desi nu ne asteptam.

Micul dejun f variat, atat cu mancare rece cat si cu mancare gatita, pana si clatite calde cu umpluturi diferite la alegere; cafea, ceaiuri, sucuri naturale la discretie, fructe.

In ultima zi, dupa eliberarea camerei, deoarece aveam avion la ora 20,30, am putut lasa bagajele intr-o camera aflata langa baia de la receptie, baie care o puteti folosi cand va ridicati bagajele inainte de plecarea la aeroport (e importanta aceasta baie daca ati eliberat camera la 12 sau mai devreme si va plimbati prin oras pana seara cand veniti sa va recuperati bagajele... :))

Detalii "tehnice":

Pretul: 91 euro/camera cu mic dejun, rezervare facuta cu 1 luna in avans;

Desi am platit in avans ptr toata perioada totusi ne-au cerut la check-in o garantie de 100 euro care ne-au returnat-o la plecare. E o practica obisnuita si altor hoteluri, preferabil sa lasati garantia in numerar ptr ca daca o platiti cu card dureaza uneori chiar saptamani pana primiti banii inapoi in cont.

Accesul: cu metroul 50,51,53 coborare la statia Waterlooplein sau cu tramvaiele 9 sau 14 (cel mai convenabil) de la Gara Centrala, coborare la statia Visserplein (plein=piata). La coborare va intoarceti "pe" linia de tramvai 50 m pana la intersectie si acolo o luati la dreapta; la 300m este hotelul pe partea stanga a strazii.

Super-marketul este in intersectie; cum veniti dinspre hotel, in intersectie- la dreapta (spre stanga este statia de tramvai).

In caz ca trebuie sa parasiti hotelul inainte de ora cand incepe micul dejun puteti solicita micul dejun la pachet, dar din cate am auzit este f slabut.

Hotel care il indic cu toata placerea. Poate daca era mai ieftin il indicam chiar cu caldura :)).

Vacante minunate tuturor!

Trimis de station5* in 28.03.11 21:20:24
    Validat / Publicat: 28.03.11 22:28:18
    • A fost prima sa vizită/vacanță în BENELUX

VIZUALIZĂRI: 2245 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (station5*); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
    P02 privelistea din camera din lateral
    PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 20450 PMA (din 24 voturi)
  • AŢI PUTEA rezerva o cameră aici, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 73.00 EUR pe cameră

[29.03.11 20:04:38]

Oricand in Amsterdam trebuie sa fiti pregatiti pentru ploaie!

Sper sa va faca placere sa reascultati melodia postata!

• Alte impresii din această RUBRICĂIbis City Stopera:
    • Jun.2008 Standard — scris în 29.04.10 de molko* din BUCURESTI - RECOMANDĂ