ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 25.03.2011
DIN: Brasov
ÎNSCRIS: 13.11.09
FEB-2011

Vf. Bihor iarna, o experienta de neuitat

Black Ink - 388-Jesse Cook

Prin natura imprejurarilor am avut privilegiul de a urca pe Vf. Bihor sau Curcubata Mare pe timp de iarna, o excursie care s-a dovedit finalmente o experienta de neuitat. Virful Bihor este cel mai inalt al Muntilor Apuseni (daca nu ma insel 1849 m alt.), probabil nu inseamna mult dar peisajul din creasta consider ca merita impartasit. Nu stiu daca drumetiile montane sunt off-topic pe acest site, dar pentru mine a fost o incintare si as dori sa impartasesc si cu d-voastra macar citeva dintre fotografiille din zona.

Traseul nu este foarte greu dar noi am avut de transportat ceva materiale care ne-au pus la incercare capacitatile fizice dar faptul ca am prins o zi extraordinara, insorita si calma, cu zapada mare, imaculata, neatinsa de jur-imprejur ne-a incurajat sa ne atingem scopul.

Traseul porneste cotind la stanga de pe drumul Arieseni - Vartop (este marcat corespunzator), iar dupa cca 5-6 km de drum forestier pe care noi i-am putut parcurge in conditii de iarna cu ajutorul unei masini 4X4 echipate cu lanturi, am ajuns la punctul de la care am continuat excursia pe jos si totul a devenit mai greu si mai interesant. Avind ceva bagaje suplimentare noua ne-a luat cca 5 ore urcusul, desi atunci cind am coborit, noaptea, liberi de povara ne-am intors la masina in mai putin de 2 ore.

Noi am ales sa ne cazam in Albac la pensiunea Steaua Ariesului, conditii excelente, camere curate, mari, micul dejun consistent si bazat 99% pe elemente home-made: salam de casa, sunca, muschiulet, brinza, smintina, unt, dulceata de afine, etc. toate aveau un gust pe care rar il mai intilnesti in zilele noastre. In zona sunt multiple posibilitati de cazare la preturi super-rezonabile.

Mai departe cred ca o sa las pozele sa vorbeasca... pentru ca personal nu ma prea pricep la cuvinte.

Trimis de dorel in 25.03.11 22:44:41
Validat / Publicat: 26.03.11 07:55:23

VIZUALIZĂRI: 3973 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (dorel); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Directia Stei - Oradea, sub o plapuma protectoare

webmaster20*
[26.03.11 08:17:44]

Nu stiu daca drumetiile montane sunt off-topic pe acest site

Drumetiile montane nu numai ca nu sunt considerate off-topic, ci sunt intampinate cu mult entuziasm, deseori, (si) pe AmFostAcolo.

Daca te vei uita putin pe site, vei descoperi mai multe relatari de acest gen, ca dovada si sectiunea la care este incadrat articolul de fata.

Alina Morar
[26.03.11 08:39:19]

Mie imi plac astfel de trasee. Te asteptam si cu alte review-uri de genul si nu numai.

romanitzaa
[26.03.11 08:45:28]

Pozele sunt superbe!

ionescunic
[26.03.11 09:11:56]

Nu trebuie sa te pricepi la cuvinte, uite nici eu nu ma pricep deloc si am scris cate ceva, descrie asa cum ai simtit tu, cu cat mai multe detalii si va fi ok.

Te mai astept cu orice drumetie vei vrea sa ne destainui.

Si nu uita: pozele sunt de aur, vrem cat mai multe si cat mai frumoase!

Alina Morar
[26.03.11 09:25:20]

Uita-te si la mine, cate review-uri am scris si cum le-am scris

Eu mai bine prefer sa citesc o descriere a unei calatorii, drumetii, decat descrierea unui hotel, unde turistul s-a dus si a cautat cu lupa mucegaiul, mizeria si petele. Si review-urile acelea sunt bune, dar eu prefer altceva.

Asta e parerea mea.

[26.03.11 10:14:36]

Am atasat melodia de mai sus, sper sa placa!

Alex_Macedo
[28.03.11 19:49:50]

..... Mai Dorele, Mai Dorele!

... cu imaginile aste m-ai terminat!!... lasa naibii, off-topicul!!..... vrei off-topic... uita-te la reviewurile mele... sa vezi acolo off-topic!!

Continua!!!... pentru noi..... . si evident si pentru tine!!

Alex_Macedo, Alina Morar, dorel, romanitzaa
Alte impresii din această RUBRICĂDrumeții în Apuseni: