ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 14.03.2011
MAR-2011

• Informatii sau rezervări: pe sait sau tel. +39 324 981 3672
  • TIMP CITIRE: 2 MIN

Napoli - O priveliste de vis

Incep prin a multumi agentiei din Oradea prin care am cumparat acest pachet (transport, taxe aeroport, cazare 4 nopti cu mic dejun inclus) pentru promtitudine si profesiomalism. Fiind la prima experienta de acest gen, achizitionarea de pe net a ofertei tip -last minute- am avut din partea ag. tot ajutorul, ea fiind cea care a aranjat transferul aeroport-hotel, si la cerere a obtinut pretul pt. excursiile ce se organizau de la hotel in imprejurimi, informatii importante in organizarea bugetului alocat sejurului.

Despre hotel numai de bine. Pe noi in mod special ne-a atras amplasarea lui, in zona mai noua a orasului, pe dealul Posillipo, vis-a-vis de vulcanul Vezuviu, deasupra portului Mergellina.

Cu 5 etaje si 72 de camere, hotelul este organizat astfel:

-et. superior tot este restaurant, jumatate acoperit, unde este servit micul dejun, si restul terasa cu umbrelute mese si canapele in aer liber cu acces din prima sala

-urmatorul etaj este receptia, un mic bar, si holul propriu-zis cu televizor, calculator si canapele, DAR si cu un perete din sticla, CU CEA MAI FRUMOASA priveliste a orasului (la fel de frumoasa ca cea din restaurant) la acest etaj accesul este direct din strada; de aici se ajunge la restaurant pe o scara in spirala, si tot aici este si liftul care coboara spre celelalte 3 et. inferioare cu camere

- et. 3 are camere cu balcon si sezlong -cele cu vedere spre oras

- et. 2, este asemanator cu cel descris mai sus

- et. 1, camerele au balcon comun cu separatii intre camere din" gard viu"; aici sunt si cele 2 sali de conferinte.

Jumatate din camere au vedere spre golf, iar jumatate spre strada. Din pacate si cred ca acesta este singurul punct slab al hotelului, camerele de la et 1, cu vederea spre golf au de fapt vederea partial blocata din cauza unui bloc.

Micul dejun la fel in fiecare zi, in cantitate suficienta si variat, mezeluri, fructe, iaurturi, branzeturi. prajituri, cafea, ceai, sucuri si celedrul expresso.

Lenjeria de pat se schimba zilnic, la fel prosoapele si cosmeticele din baie desfacute si partial folosite.

In apropiere este statia funicular cca. 100m, care te coboara in port, de unde fie mergi pe faleza spre centru in plimbare (max. 2,5km) sau te indrepti spre metroul aflat la 300m de statia funicularului cu care mergi 2 statii pana in centru. Recomand macar in prima zi sa plecati pe jos de la hotel spre centru, VETI FI RASPLATITI de oras si golf.

Trimis de mecut in 14.03.11 13:40:09
    Validat / Publicat: 14.03.11 14:41:24
    • Nu a fost singura vizită/vacanţă în ITALIA.

VIZUALIZĂRI: 3921 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (mecut); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
    P02 portul Mergellina,la poalele lui Posillipo

ancamariagadea*
    [14.03.11 16:27:49]

Te rog spune-mi ce recomanzi de vazut in Napoli. Noi plecam sambata, doar pentru 3 zile, si mi-ar prinde bine cateva sfaturi

dorgo
    [14.03.11 18:35:08]

@anca... eu NU va recomand o excursie (se fac cu jeep-uri 4x4, pret negociabil), pana langa craterul Vezuviului (si in care nu vezi mare lucru poate doar cateva fumarole), mai ales ca de un deceniu activitatea vulcanului s-a intensificat, toti se asteapta la o eruptie mai mare, dar nu ca-n 79. e. n., placile tectonice terestre s-au miscat totusi de cateva zile (vezi cutermurul din Marea Japoniei)...

Costi
    [14.03.11 21:42:16]

@ancamariagadea

Anca, în primul rând nu rataţi o vizită în insula Capri.

Şi, bineînţeles, Pompei.

Şi o zi, pentru vizitarea oraşului.

Uite ce repede a ieşit programul excursiei...

Călătorie plăcută!

mecutAUTOR REVIEW
    [14.03.11 23:26:59]

@ancamariagadea

Scuze pt. intarzierea cu care iti raspund, sa stii ca Dorgo are dreptate, vei trece cu avionul peste craterul Vezuviului asa ca nu cred ca merita sa cheltuiesti in plus. Si Costi, are dreptate cu programul propus, dar a omis o zi pe coasta Amalfitana si Sorentina.

Timpul pe care il ai este destul de scurt, si trebuie sa iei in calcul si cat vrei sa cheltui, Napoli este un oras mare, cu 1 milion de locuitori, la care se adauga suburbiile cu 2 milioane loc.

Excursia la Capri a costat 95e/pers, a fost de o jumatate de zi, de la 9.30 plecarea - 15.30 intoarcerea, cu vizitarea oraselor Capri si Anacapri, si pranz inclus.

Pompei - intrarea 11e/pers., cu audioghid - 6.5e sau cu ghid - 10e/pers (se formeaza grupuri la intrare) iar durata, 4-5 ore (in 2 ore nu vezi decat jumatatedin oras si asta in pas alergator - are 44 ha suprafata)

Coasta Sorentina si coasta Amalfitana - 250-300e, 4 pers cu masina de la hotel cu sofer -1 zi.

Campi Flegrei - 50e-1/2 zi de persoana.

Orasul Napoli la pas o zi - numai exterioarele bisericilor, muzeelor, castelele si strazile, fara magazine.

Sfaturile mele ar fi:

-de la Carrefour, ghidul Italia-Fodor s (pt. ob. turistice)

-Tripadvisor si booking.com (pt harti si sfaturi)

- de neratat Cappella Sansevero

-daca vrei iti pot trimite pe privat nr. de telefon pt. mai multe detalii, da-mi de stire.

mecutAUTOR REVIEW
    [15.03.11 11:55:16]

Pt @ancamariagadea

Iti recomand urmatorul traseu prin oras: pct. de plecare Castel dell Ovo, pe faleza pana la Piazza del Plebiscito, vis-a-vis Palazzo Reale, si un expreso (0.9e) la celebra Caffe Gambrinus (deschisa in1850 cu un interior de muzeu).

In fata cafenelei este Piazza Trieste e Trento, de unde pleaca 2 strazi: via Toledo (pe harti) dar locanicii o numesc in continuare via Roma, drept inainte, pietonala pana la un pct. si in dreapta Via San Carlo care se termina in Piazza Municipio. Aici gasesti Castel Nuovo si in spatele lui este portul Molo Beverello de unde pleaca vaporul spre Capri.

Tot pe aceasta strada micuta gasesti Teatro San Carlo, peste drum de el Galleria Umberto, si alaturi de ea o pizzerie ce vinde pizze feliate (1,5 -1 e/buc.) merita incercata cea cu iaurt si porumb dulce, pe cea cu cartofi prajiti nu am incercat-o.

Intra pe Via Toledo, ai in stanga Quartieri Spagnoli, si magazine pe ambele parti, treci de Piazza Dante si mergi drept inaite pana ajungi la Museo Archeologico Nationale (o cladire monumentala rosie), aici faci dreapta spre Piazza Cavour si dupa cca, 200m tot la dreapta intri pe Via Duomo.

Dupa ce treci (vizitezi) de el, tot la dreapta se face Via Tribunalli, atentie, stradutele sunt foarte inguste dar bine semnalizate. Pe aceasta strada mergi pana la Piazza Benini si de aici ajungi din nou in Piazza Dante. Sunt multe de vazut si vizitat pe Via Tribunalli, te las sa descoperi! Uneori prea multe documentare face sa paleasca emotia explorarii.

Dar sa revenim, de aici din piata, acum mergi pe Via Toledo inapoi spre mare, si dupa aprox. 150m la stanga este Via Benedetto Croce sau Spaccanapoli, singura strada perfect dreapta, ce imparte centrul istoric in doua, de unde si numele (spacca) Pe harti, nu o gasesti sub acest nume care cred ca este atribuit de localnici, dar poti intreba de ea, vei fi indrumata.

Multe de vazut si aici iti metionez doar doua amindoua pe partea stanga: UNICA Capella Sansevero si Via Gregorio Armeno. Strada este oarecum paralela cu Via Tribunallisi deci intersecteaza Via Duomo la un moment dat. Iti recomand sa intri din nou pe Via Duomo si sa mergi pe ea pina in piazza N. Amore de unde la dreapta pe Via Corso Umbertto l si pe Via A. Depretis pana ajungi din nou in Piazza Municipio.

P. S. Este de preferat se vorbesti italiana, dar te descurci si cu engleza; doua harti sunt mai bune decat una (una de la aeroport una de la hotel); este o excursie de o zi in care vezi si Pompeiul si Coasta Amalfitana; atentie la trafic nu se respecta culoarea semaforului nici cu politia de fata (pare incredibil dar este adevarat) in schimb in mod paradoxal se respecta uni pe alti; se feresc de o hartie de 100e sa ai marunt; pentru muzee mergi pe recomandarile din ghid noi nu am vazut decat biserici, nu am mai avut tinp de muzee, am preferat excursiile din imprejurimi; biletul pt. tr. in comun este 1,10e pentru 90 de minue pe toate liniile (metrou, autobuz, funicular); atentie la buzunare.

Iti doresc sa ai o vacanta minunata!

ancamariagadea*
    [15.03.11 21:35:18]

Multumesc mult pentru sfaturile extrem de utile!

Din pacate stau doar 2 zile pline, plus o jumatate. Incerc sa plec informata pentru a nu merge pe bajbaite

Costi, dorgo, mecut