ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 06.03.2011
    ÎNSCRIS: 01.03.11
    DEC-2010

Revelion la Budapesta

Richard Clayderman - Czardas

Am ales Budapesta ca si destinatie pt revelionul 2011 si ne-am inscris intr-o excursie organizata cu autocarul cu pornire de la Cluj.

Drumul pana la budapesta a durat aproximativ 8 ore cu tot cu opriri scurte.

Am ajuns seara pe la ora 18 ora locala a Ungariei. Inainte de a ajunge la hotel am facut o scurta oprire la Targul de Craciun din zona strazii Vaci Utca.

Acolo am gustat din deliciosii carnati unguresti si ne-am delectat cu putin vin fiert. Era o atmosfera de sarbatoare peste tot, cu lumini, muzica si voie buna, in ciuda frigului de afara. Budapesta este singura capitala din cate am vizitat, unde am gasit case de schimb valutar care schimba si leii nostri, asta cu siguranta datorita apropierii geografice si numarului mare de turisti romani.

Dupa aceasta mica plimbare am ajuns la Hotelul Ibis Heroes Square, in Pesta, unde ne-am cazat. Este un hotel acceptabil, curat si f aproape de statia de metrou Dozsa gyorgy. {cred ca asa se scrie... :) }

Odata ce ne-am cazat la hotel am pornit spre o mica plimbare in oras. Auzisem de la un amic de-al meu ce fusese mai demult in Budapesta de celebrul bistro Cafe Deryne, asa ca ne-am hotarat sa mergem sa il cautam si sa mancam acolo. Acest bistro nemaipomenit este situat in Buda pe strada Krisztina. Aici am baut cea mai buna limonada din viata mea. Interiorul acestui bistro este unul f frumos decorat, mancarea mai scumpica dar delicioasa. Chiar langa Deryne se afla un local cu muzika jazz live numit Mini,la fel de cochet ca si Deryne.

In ziua urmatoare am facut o excursie la viena, dar despre aceasta excursie va voi da mai multe detalii intr-un review viitor.

La intoacere din Viena am facut un mic popas la hotelul restaurant Paprika Csarda, situat in localitatea Hegyeshalom, intre Viena si Budapesta, unde ne-am infruptat din bunatatile bucatariei unguresti. Aici portiile de mancare sunt mai mari iar in meniu poti intalni Platoul Mancaciosilor sau chiar si Platoul Infometatilor. Eu, gurmand fiind, am ales platoul mancaciosilor. Atat de mult mi-a placut aici, incat as reveni oricand, la orice ora.

In ultima zi a anului am avut un program mai lejer avand in vedere faptul ca urma sa petrecem revelionul pe vasul Europa.

In dimineata zilei de 31 decembrie am fost la centrul comercial West End pt a face niste cumparaturi. Noi am mers cu autocarul insa se poate ajunge f usor de la hotel cu metroul mergand 2 statii.

Acest centru comercial are o gama variata de branduri internationale si practic poti gasi cam orice. Aici am mancat pt prima data spaghetti negre cu fructe de mare, la un restaurant de la ultimul etaj numit Leroy Cafe.

Revelionul, dupa cum am mentionat, l-am petrecut pe vasul de croaziera Europa, f frumos amenajat si decorat. Au fost f multe persoane din toate colturile lumii. Toata lumea era frumos imbracata, festiv, intr-o atmosfera de sarbatoare.

A fost muzica live si multe reprezentatii de dans printre care cel mai apreciat numar a fost un dans brazilian avand ca protagniste niste fete f talentate venite chiar din Brazilia. La ora 12 a Romaniei, respectiv ora 23 locala s-a cantat La multi ani pentru turistii romani si greci. Anul nou ne-a prins cu vasul in miscare admirand frumuseatea Budapestei noaptea. In ceea ce priveste mancarea, aceasta a fost mai simandicoasa (de ex supa-crema de dovleac), nefiind neaparat pe gustul meu, dar la ora 12 s-au servit saramale si carnati si m-am bucurat nespus.

In ziua de anul nou am facut turul Budapestei impreuna cu grupul si am vizitat printre altele Parlamentul ungariei (superb), Bastionul Pescarilor (de unde am avut o panorama superba a orasului), biserica de langa hotelul gelert, care era practic intr-o stanca (ceva deosebit, merita vazut). , Piata Eroilor etc.

In program am avut inclusa si o seara cu specific unguresc in restaurantul Citadela de pe muntele Gelert. Din pacate aceasta cina nu s-a ridicat nici la inaltimea pretului (40 euro/persoana), nici la inaltimea asteptarilor noastre. Meniul a fost destul de sarac iar ca bautura a fost inclus in meniu un pahar cu vin (care a fost de slaba calitate) si apa de robinet.

Programul artistic al cinei a constat in muzica si dans cu specific unguresc.

In concluzie intreaga excursie a fost o experienta interesanta, agreabila pe care o recomand, mai putin cina de la Citadela.

Peace and love.

Trimis de chucky31* in 06.03.11 15:26:09
    Validat / Publicat: 06.03.11 15:55:18

VIZUALIZĂRI: 8320 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (chucky31*); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
    P01 celebrul deryne

popescu.borsa*
    [06.03.11 16:47:43]

Dansatoarele din P13, nu vin şi ele pe la mesele burlacilor, să servească (halească) şi ele câte o măslină, câte un Molotov?

chucky31*AUTOR REVIEW
    [06.03.11 16:52:34]

eu le vreau pe toate...

toate dansatoarele sa vina la mineee...

[06.03.11 17:08:45]

Pana la dansatoare iata vine muzica... !!!

Am atasat melodia de mai sus, se poate schimba!

laura_bodysoul
    [09.08.15 18:57:02]

Imi poti spune prin ce agentie ai fost in aceasta excursie? Daca nu se poate aici, macar intr-un PM

Multumesc!

[09.08.15 18:59:25]

@laura_bodysoul - Pe AmFostAcolo nu acceptăm postarea în clar a informaţiilor cu caracter personal (nume, numere de telefon, adrese de mail, etc). Asemenea date se pot trimite/primi însă prin mesaje private, destinatarul primind aceste mesaje în aceeaşi căsuţă de mail în care primeşte şi înştinţările despre ecouri.

hrl
    [24.08.16 09:37:51]

Buna! De unde ati achizionat biletul de Revelion, pe vasul de croaziera? Direct din Budapesta? Multumesc mult.

chucky31*, hrl, laura_bodysoul, popescu.borsa*
    Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Budapesta și împrejurimile: