ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 03.03.2011
  • --- M ---
    DIN: cluj napoca
    ÎNSCRIS: 01.03.11
    JUN-2010

Lisabona, un oras al contrastelor

Gigliola Cinquetti & Los Panchos - Lisboa Antigua

Fiind cazati in statiunea Cascais, pt a ajunge la Lisabona am folosit transportul cu trenul pe plaja, pe care l-am luat de la o statie aflata la 5 min de mers pe jos fata de hotelul la care eram cazati.

Trenul este un mijloc de transport f des folosit de catre locuitorii lisabonei si ai imprejurimilor acesteia, fiind f ieftin (1 euro, 40-o calatorie).

Am folosit niste carduri pe care le reincarcam inaintea fiecarei calatorii. Acestea sunt valabile 1 an.

Odata ajunsi in Lisabona am coborat la ultima statie, Caix de Sodre. De acolo am mers intr-o plimbare pana la Piata Comertului, unde se gasesc cele mai importante institutii ale statului portughez. Pana sa ajungem in piata comertului am trecut pe o strada f pitoreasca, destul de murdara, plina cu magazine unde se vinde peste; mirosul era, ce-i drept, cam intepator...

Ceea ce ni s-a parut interesant este faptul ca toate stradutele din centrul vechi al lisabonei sunt perfect paralele si se intretaie perpendicular. Pe aceste strazi am intalnit multe personaje dubioase care veneau si ne ofereau marijuana si hasis, in miezul zilei, chiar sub ochii politiei. Am urcat apoi inspre Convento Do Carmo. Aceasta a fost o manastire care in urma unui incendiu nu s-a reconstruit, ramanand practic niste ziduri fara acoperis.

Din Piata Pombal am luat un autocar panoramic care ne-a facut turul celor mai importante obiective (16 euro de pers). Din autocar am vazut si partea noua a orasului care ne-a fascinat prin frumusetea spatiilor verzi, a cladirilor. Am coborat la Belem unde am vizitat celebrul turn de aparare al orasului si manastirea Dos Geronimos, o frumoasa constructie in stil manuelin.

Din turnul Belem am avut o priveliste frumoasa asupra podului 25 de abril, care este o copie fidela a celebrului pod din San Francisco Golden Gate.

O parere buna ne-am facut despre traficul din Lisabona, unde nu se aud injuraturi si claxoane, toata lumea fiind relaxata si acordand prioritate.

Am ajuns si la Castelul Sao Jorge, de unde am privit incantati frumusetea acestui oras.

Din statia Cais do Sodre, care este totodata si statie de metrou am luat metroul pana la statia Oriente, unde am vizitat Acvariul despre care se spune ca este cel mai mare din Europa si are 5 bazine reprezentand fiecare cate un ocean.

Am facut si o calatorie f interesanta cu telecabina de-a lungul raului Tejo inspre podul Vasco Da Gama.

Cumparaturi am facut in centrul comercial Vasco da Gama. care se afla chiar langa statia de metrou Oriente.

Alte obiective pe care le-am vizitat au fost gradina zoologica, unde am asistat la un spectacol inedit cu delfini si foci, Muzeul de Faianta si Muzeul Trasurilor, acestea 2 fiind reprezentative pt Lisabona.

Dupa cum am spus si in titlu Lisabona m-a cucerit prin contrastul dintre vechi si nou, saracie si bogatie, urat si frumos.

In concluzie recomand acest oras tuturor celor care iubesc diversitatea si complexitatea unui oras.

Trimis de chucky31* in 03.03.11 23:53:27
    Validat / Publicat: 04.03.11 06:14:44

VIZUALIZĂRI: 3974 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (chucky31*); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
    P01 Praca do Comercio

dorgo
    [04.03.11 07:26:49]

@Csucky 31... poate n-ar fi fost rau sa ne postezi doua-trei cuvinte explicative sub fiecare fotografie, eu n-am recunoscut decat animalele, o poarta maura, podul Vasco da Gama (cine a fost Vasco da Gama?), nu e tarziu sa ne explici intr-un ecou toate acestea... reviewul este interesant dar prea succint... Amalia Rodrighez mai exista, mai canta prin taverne sau pe scena?

[04.03.11 07:34:13]

Iata propunerea muzicala pentru aceste impresii!

[04.03.11 11:14:54]

o propunere geniala

m-a cucerit melodia... f frumoasa

[06.03.11 13:02:11]

sal dorgo

as vrea sa pun explicatii sub poze dar nu imi apare edit

nu stiu cum sa fac

poate ma ajuti tu?

eu sunt un incepator pe acest site...

[06.03.11 13:33:25]

@chucky31 despre Lisabona scrisesem si eu un review click aici si m-a bucurat sa vad stiri mai proaspete de lafata locului. Cat despre poze Explicatiile se adauga la incarcarea lor sau imediat dupa ce le-ai incarcat! Acum poti cel mult sa adaugi un ecou explicativ!!!

BUN VENIT pe A. F. A. !!!

[06.03.11 16:59:51]

draga robert recunosti ca te-ai indragostit de lisabona?

eu sunt cu siguranta dar stai sa o vezi pe sotia mea... ea acum s-ar teleporta acolo dar ar fi ruda cu capitanul picard din star trek...

[06.03.11 20:31:42]

Lisabona m-a cucerit iremediabil!!! Si da o inteleg pe sotia ta ca si eu caut MEREU butonul de teleportare spre LISABONA!!!

[06.03.11 23:38:50]

si pe mine m-a cucerit... prin peisaje, contraste, tot

e greu de spus in cuvinte dar te cucereste acest oras

[07.03.11 08:13:22]

La P01 este Praca Do Comercio nu-i asa! ? ! ?

[07.03.11 10:12:02]

da corect

asa e

[09.03.11 10:57:42]

@chucky31

Orişice te-am întreba

Tu ne răspunzi... doar cu „da”.

Dezamăgitor!

P07 - Manastirea Jeronimo

P09 - Turnul Vasco da Gama si podul Vasco da Gama

P10 - Praca do Comercio vista da Castelo de Sao Jorge

P11 - Castelo de Sao Jorge

P15 - Museu do Azulejo (Muzeul Placilor de Ceramica)

P16 - Museu dos Coches (Muzeul Trasurilor)

P19 - Ponte 25 de Abril

P21 - Ponte 25 de Abril

[09.03.11 11:33:28]

corectomondo

nici eu nu puteam sa descriu mai bine pozele

thx man

webmaster20*
    [09.03.11 11:47:28]

Adaugat textele explicative la fotografii.

Multumim, @popescu. borsa!

[09.03.11 15:06:02]

Sper ca nu am suparat pe nimeni ca i-am acordat lui @popescu. borsa 300 PMA pentru ecoul sau care ne-a lamurit pe TOATA lumea de pe aici!!!

[09.03.11 15:30:50]

Robert, plec vineri la Lisabona. Când mă întorc voi scrie si eu câte ceva de pe acolo. Dacă nu vei bagă 900 PMA, eu sigur mă voi supăra.

[09.03.11 16:36:23]

Bun venit in club!

Si noi suntem indragostiti de acest oras, de fapt de Portugalia, si noi ne-am teleporta oricand, daca am putea... Am fost de doua ori, ultima data acum un an, impreuna cu copiii si de atunci nu exista zi in care sa nu ne amintim cate ceva, sa nu ne dorim sa fim acolo, sa nu simtim parfumul mandarinilor...

Calatorie placuta, popescu. borsa, sa te gandesti si la nostalgici, te rog!

[09.03.11 17:25:49]

@popescu. borsa

Iti doresc drum bun la Lisabona. sunt sigur ca o sa te indragostesti de acest oras. Iti recomand sa vizitezi si Sintra daca o sa ai ocazia. Astept poze din excursia ta in Lisabona, desi nu cred ca o sa fie mai frumoase decat ale mele )))

[09.03.11 17:31:38]

@bebeluca

Trebuie sa inventam tehnica teleportarii in Lisabona.

Altfel nu se mai poate ))

[09.03.11 17:33:47]

Nu ştiu dacă vor fi mai frumoase pozele mele, depinde de soare, lună, stele (asta am învătat de la ...private_rayen ), dar cu siguranţă vor fi mai multe.

Stau 5 zile, sper să mă încadrez să fac o vizită la Fatima şi una la Sintra.

[09.03.11 18:11:19]

chucky31,

pana atunci, as vrea sa iau primul avion si sa ajung acolo...

Nu mai vreau sa vizitez nimic, vreau doar sa stau la o masa, undeva pe docuri sau pe rua Augusta, sa beau o cafea si sa respir aerul de acolo, sa traiesc pur si simplu momentul.

@popescu. borsa,

Nu cred ca 5 zile sunt de ajuns sa vezi si sa simti Lisabona, deci greu de crezut ca apuci sa mergi la Fatima sau Sintra.

Pentru Sintra iti trebuie o zi intreaga, daca te decizi sa mergi (trebuie!!!) nu uita sa verifici in pliantele turistice programul de vizitare al palatelor de acolo, din cate imi amintesc eu, este o zi in care sunt inchise (nu mai stiu exact care).

Ai atat de multe de vazut, sper sa reusesti sa te bucuri si de lucrurile marunte...

Sa mergeti intr-o seara, daca vreti, sa mancati la unul din restaurantele de pe docuri, cu siguranta veti ramane cu amintiri placute.

[10.03.11 11:44:23]

O zi o voi aloca zonei Belem, cu Torre de Belem, Monumentul Descoperirilor, Manastirea Jeronimo, Palatul Ajuda, Podul 25 Aprilie, eventual o traversare a raului pentru Statuia Cristo Rei.

O zi voi petrece in zona Oriente cu Turnul si Podul Vasco da Gama, Oceanarium, si probabil voi prinde si Biserica panteon São Vicente de Fora.

In cartierele Baixa, Barro Alto si Alfama, voi petrece inca o zi, plus toate serile cat voi sta in Lisabona.

Sintra si Cabo da Roca ziua a 4~a.

Ultima zi Fatima si Muzeul Calouste Gulbenkian.

Cred ca se poate.

[10.03.11 12:12:15]

Mult succes!

Sa speram ca te poti incadra in programul stabilit, insa cred ca va fi extraordinar de greu. La tot pasul vei intalni si altceva de vazut, care te va abate de la planul initial.

Panteonul nu m-a incantat; nu uita de elevatoare, de o plimbare cu tramvaiul 28 (e o placere sa te urci in el, sa te asezi pe un scaun si sa te bucuri de priveliste...), de punctele de belvedere, de castel, de "pasteis de Belem"-langa Jeronimo (acolo ai si Muzeul Marinei, o sa-ti ia destul timp sa-l vizitezi, dar merita), muzeul trasurilor, biserica Sf Anton (locul in care s-a nascut acesta), catedrala (pe langa catedrala sunt mandarini, o sa le simtiti parfumul) si o multime de alte locuri minunate.

Sa calatoriti cu metroul, statiile sunt superbe.

Sper din tot sufletul sa va bucurati de clipe minunate, in ciuda prognozei meteo (evident, am setata pe tel vremea din Bucuresti si din Lisabona si se pare ca acolo va ploua un pic).

Asteptam impresii cand va veti intoarce.

Calatorie placuta!

[10.03.11 14:27:51]

Nu uita sa vezi si muzeul de trasuri. Se merita.

Muzeul de trasuri o sa il poti vedea in ziua cand vezi si manastirea jeronimo, el fiind aproape.

[10.03.11 17:17:08]

@bebeluca @chucky31

Va multumesc.

Despre Lisabona Card ce parere aveti?

[10.03.11 17:21:55]

e super cu lisabona card daca il faci rost

o sa iti fie f util pe durata excursiei parerea mea avand multe discounturi si intrai gratis la unele obiective si nu mai zic de transportul cu trenul sau metroul

[10.03.11 17:50:55]

Este util, mai ales ca ti-ai propus un adevarat tur de forta.

Daca reusesti sa vizitezi macar jumatate din ce ti-ai propus, cardul isi va merita banii. Il poti procura si de la aeroport, de la biroul de turism, nu stiu la ce ora aveti voi zbor, daca nu mai e deschis il poti procura din Plaza do Comércio, uite un link util

Poti vedea unde ai acces gratuit cu acest card, unde ai reduceri si care sunt costurile.

bebeluca, chucky31*, dorgo, popescu.borsa*
    Alte impresii din această RUBRICĂVacanța în Lisabona și împrejurimile sale: