ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 03.03.2011
JUN-2010
2 AD. + 1 de 2 ani COPII -- v: 1 de 8 ani

O vacanta placuta!

NALAN - ADRESI BILIYORSUN

Am mers cu masina, fara cazare intermediara si cu 2 copii care s-au purtat exemplar, de fapt atata ne-au distrat pe drum incat a trecut timpul rpd si ne-am vazut in fatza hotelului! Exact asa cum il stiam din poze, ma documentasem dinainte citind alte pareri sau analizand "cu lupa "poze!

1) Check-in-ul s-a facut rpd, una dintre fetele mele era trecuta in camera cumnatei mele si asta fara ca sa imi determine vreun avantaj, doar asa a crezut agentul de la care am luat biletele ca e mai bine! Nu a fost nici bine, nici rau, receptionera ne-a dat sa completam formularele, i-am plasat 20 euro solicitand 2 camere alaturate si sea view, a refuzat banii pentru ca a zis ca nu ne poate ajuta cu nimic chiar atunci, nu avea ceea ce voiam eu! Mi-a zis sa revin a 2a zi, dar nu am mai facut-o ca deja eram multumiti asa cum era!

2) Camerele ok, spatioase si curate, cu toalete dezinfectate si cu tot ce era nevoie in baie (gel dus, sampon, sapun) zilnic completate. Minibarul cu sucuri, apa plata si minerala, zilnic aprovizionat. Curatenie zilnic, prosoape schimbate zilnic, lenjeria o data la 2 zile, atente cameristele, vazand ca am copil mic, nu deranjau in timpul dupa amiezii! Aerul conditionat in regula, il reglai cum iti convenea, noi il inkideam noaptea pt ca era bn izolat hotelul si cum pe parcursul zilei reglam vreo 20 de grade, era numai bn noaptea fara AC!

3) Mancare pentru toate gusturile si pentru noi si pentru copii mei ff mofturosi (de fapt ele ciuguleau), fructe, prajituri (cam toate acelas gust, mici variatii), fripturi la gratar, la tava, peste (pe sejur: o data pastrav, o data somon, o data dorada si in rest tip sardine cred, nu stiu), tot felul de omlete, o specialiatte turceasca facuta din foi de aluat umplute cu spanac, branza, salamuri, cartofi, prin rotatatie si facute in fatza clientului (f bune), dimineata multe gemuri, ciocolate gen finetti, briose, pan cake-uri, lapte, iaurturi, etc! Legume crude, coapte, fierte, verdeturi, salate, branzeturi, masline etc

Atmosfera placuta la masa... poate cumva erau" favorizati "unii, dar noi ne-am descurcat mereu si am avut masa cum am vrut, la umbra sau la soare! E lume multa si e normal sa te servesti si singur, ca doar nu iti permiti chelner personal! Oricum, ei umblau sa iti gaseasca umbrela cand erai pe terasa si iti batea soarele in cap, dar nu reuseam mereu-atunci aveai varianta sa intri in restaurant sau sa stai in soare!

4) Plaja faina, curata, marea cu intrare lina! sezlonguri din lemn (eu pe alea le preferam si am stat mereu!) sau din plastic, umbrele si locuri suficiente!! Hahahah!! s-au certa unii si cand am fost noi!! dar cearta urata de tot: o familie de batrani nemti cu un turc (temperat de sotie, de gaska cu care era si de paza!!) a fost destul de mare tambalaul!!!

Ponton cu sezlonguri. Tot aici bar cu mancaruri fast-food, fructe si bauturi! Sucuri la dozator, nashpa la gust (am gustat si eu doar o data un pic de cola cu gheata... dar doar de sete si doar pt ca avea gheata!). Se putea manca aici la pranz.

5) Topogane la piscine, ceva si pentru copii, eu nu am fost niciodata, am vrut sa profit de mare! In schimb sotul si fiica mea mergeau uneori si erau incantati

6) Langa locurile de joaca ale copiilor, afara, erau si niste aparate fitness interesante! Buna idee sa faci cv miscare in timp ce copilul se joaca! Animatoarele organizau cu ei diverse intreceri, copiii comunicau cam greu cu ele ca erau rusoaice si rupeau ff putin engleza sau vb in turca... deci cu fetele mele sg nu se puteau intelege!

7) Seara la amfiteatru spectacole, animatori rusi si putini turci. Am vazut si noi intr-o seara ca suntem cateva familii de romani (am sustinut romancuta noastra care a fost luata pe sus de animatori sa participe la Miss Kervansaray!... A fost cea mai tare tipa si f haioasa, dar cum publicul a decis si rusii erau majoritari, ghiciti cine a castigat!! o rusoaica, avea de altfel si probleme locomotorii fata, asa ca bn ca a castigat!)

8) Un fel de bazar ambulant intr-una din seri cu diverse, cateva magazine in incinta hotelului si mai multe in afara lui. Eu am umblat la pas prin multe dintre ele.

9) ROMANII pe care i-am vazut in hotel au fost oameni educati, cu bun simt.

Am revenit cu amintiri placute de acolo! Anul asta mergem la Delphin de Luxe si voi putea face o comparatie!

Sa va sfatuiesc sa alegeti sau nu kervansaray-ul?? Nu stiu... e o decizie grea si va apartine in totalitate! Eu doar am incercat sa va povestesc ce mi s-a parut mie important si sunt sigura ca am neglijat multe aspecte, asa ca raspund intrebarilor, daca aveti nevoie!

Trimis de sens in 03.03.11 22:36:56
Validat / Publicat: 03.03.11 23:23:46
  • A fost prima sa vizită/vacanță în TURCIA

VIZUALIZĂRI: 2930 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (sens); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 loc de joaca

[03.03.11 23:32:00]

uf... nu ma impac de loc cu aceasta limba insa ritmurile sunt de multe ori atractive... off topic stiti ce inseamna in turca cuvantul " bashtan"... = primar

Sper sa placa melodia postata1

commandorsteel*
[04.03.11 00:40:01]

bine ai venit in acaesta comunitate.

bun reviewul, cu tot ce trebuie in el.

cat ati facut pana la hotel? nu a fost obositor? in mare era nisip sau pietre?

multumesc

[04.03.11 08:23:37]

webmaster13. daca as fi ales eu fondul muzical, ar fi intregit perfect tabloul "ALORS ON DANSE"! super tare piesa si hitul hotelului kervansaray anul trecut! am auzit-o pe aici ca fond sonor la alt hotel, probabil a fost indragita peste tot!

chiar din lb turca nu cunosc decat cateva cuvinte romanizate!

m-am inteles, in schimb, ca la mine acasa acolo, cu personalul hotelului sau prin bazaruri, in lb rusa si engleza! nici eu nu eram fbuna, dar ii depaseam oricum si ma simteam confortabil!

commandorsteel, nisipul este fin sunt si ceva pietricele ff mici iar valurile marii iti luau nisipul de sub picioare si-l aducea de te ingropa incet incet! f placut! (fiica mea si-a adunat pietricele interesante) ! marea atat de curaat, cristalina, fara verdeata sau scoici moarte si mirosul aferent!

sa vezi ca de la turci, am mers si o saptamana cu gask la noi la mare!!! uff, fusesera si cv inundatii in perioada aia in tara si am vazut in mare broaste moarte si pene de gaina!!! miros insuportabil si o apa verde, baltita! chiar a fost nashpa anul asta la marea neagra la sfarsitul lui iulie!

am plecat in zori spre vama veche -malko tarnovo-derekoy -edirne-istanbul-antalya!am facut statii pe la peco ,picnic la iarba verde .pe la 12 noaptea am oprit sa ne cazam la un motel(s-a dovedit a fi bordel!....)asa ca am cerut banii inapoi(negociasem cu turcul la vreo 25 de euro! ,am luat copii (cea mica dormea in scoica ei ,un fel de cos special)si am plecat mai departe ,am tars pe dreapta si am dormit vreo 2-3 ore pana ne-a trezit chemarea la rugaciune!

aaaa,am oprit si pe tarmul marii marmara sa caut cazare!!!era full tot,nici o camera macar(noi voiam 2 pt ca eram cu rudele)

commandorsteel*
[04.03.11 09:42:45]

cred ca a fost obositor drumul, mai ales ca nu e prea aproape si ati mai avut si copii cu voi.

parerea mea, atunci cand stai doar 1 saptamana, parca nu se prea merita sa pierzi o zi din sejur ptr a te odihni dupa drum.

oricum, ati gasit un pret bun ptr sejur.

distractii si calatorii excelente, ca aceasta iti dorec in continuare

[04.03.11 11:41:23]

commandorsteel, asa este, pleci in concediu sa te relaxezi, nu sa fugi 3000 de km!!... numai ca faza e ca eu iau sejurul in perioada asta apoi aflu ca am seiunea nu stiu cand, eventual la 1-2zile dupa intoarcere (asa a fost anul trecut! anul asta inca nu stiu!!) deci a fost musai sa tragem tare la venire... iar la plecare iar am fost obligati sa plecam pe ultima suta de m! deci in cazuri extreme se poate drumul si dintr-o bucata! (tentativele de cazare pe drum, au esuat cum ziceam!

eu eram rodata la nopti albe pt ca aveam bebe! dar cumnatul mei si sotia lui, au motait tot drumul, erau terminati!!

ajunsi in hote (lpe al ora 12) am mancat, facut un dus si apoi somn de voi vreo 3 ore, exact pana la ora 5 cand am iesit sa exploram zona!

multumesc pt cuvinte! toate cele bune si tie!

[04.03.11 11:53:35]

Am fost la acest resort si noua ne-a placut foarte mult.

A fost prima noastra locatie in Turcia. De sase ani comparam. Mancare, in special gratarele si dulciuri ca aici, nicaieri nu am intalnit! La fel si plaja. In fiecare seara, erau spectacole foarte frumoase la restaurantul de pe plaja iar la sfarsit erau focuri de artificii. Stateam pe ponton, ascultam cantecul marii si urmaream spectacolul de artificii. Toate hotelurile de pe plaja organizau acest spectacol luminos, nu toate odata ci pe rand, pana tarziu in noapte. Era o feerie.

Pe tot parcursul zilei, intre cofetaria de langa lifturi si restaurantul principal erau sucuri naturale, contra cost.

Din cele sase piscine, cea de-a treia era cu valuri, cu program de la zece la douasprezece si de la paisprezece la saptesprezece.

De la ora opt jumatate seara, in gradina holului principal incepea un spectacol pe muzica clasica, oferit de mini fantana arteziana. Peste ani am reusit sa vad "fantanile magice" din Barcelona.

Pe scarile pana-n restaurantul principal, in jos, ajungeai la SPA. O sala de gimnastica foarte bine echipata, o frumoasa baie turceasca, baie cu aburi, sauna mare, doua jacuzzi mari si puternice, o piscina de dimensiuni olimpice si o gradina cu foarte multe flori. Toate gratuit. Spun acestea, deoarece pe drumul de la hotel la plaja (cam lung) am reusit sa ma ard si am fost nevoita ca restul zilelor (cate mai erau) sa mi le petrec aici.

Anual mergem in Turcia iar acest resort este etalon.

Amintiri de neuitat am eu de la Aspendos, unde am fost la un spectacol, iar sotul cu baietii dintr-un SAFARI.

Nu mi-a placut aerul inchis si caldura de pe holurile care duceau la camere.

[04.03.11 12:09:49]

balasa violeta, eu nu sunt o experta in turcia, dar am fost incantata de sejur!

unii spun despre kervansaray"nici nu se merita sa pierdem timpul sa vb despre el, este un hotel slab! ". NOUA (mie si familiei) IN SCHIMB, ne-a placut... poate si pt ca nu avem grad de comparatie? ... iar tie poate pentru ca a fost primul?

iar in urma cu 5 ani cand ai fost tu, sigur este alta poveste... anul trecut vedeam doar artificiile hotelurilor vecine... iar distractia cred ca numai la amfiteatru era... muzica live in gradinita aia interioara? cred ca e tot chestie apusa! anul trecut nu!

sala de fitness inca arata bine, pustiu in schimb toata zona, nu se ingramadeste lumea!

baia turceasca ok, am platit si eu un masaj super cu spuma etc!

ps: rasfoiesc cu placere printre pozele din sejur si printre amintiri!

[04.03.11 13:07:23]

Departe de mine gandul de as fi o experta in Turcia!

Dar noua ne-a placut! Au fost lucruri care nu le-am mai intalnit de atunci.

Daca doresti, eu am postat vreo 44 de poze de aici, nu am scris un review (tocmai ca e de demult) si ai sa vezi de ce sunt atat de incantata.

Fantanile sunt convinsa ca exista (am pus poze cu ele).

Am uitat sa spun de frumoasa sera intalnita in drum spre plaja si de VINOTECA care se afla pe partea gradinii spre hotel MIRACLE.

Noi vrem intotdeuna sa ne simtim SUPER in vacanta si pozele cred ca tin loc de orice si demonstreaza ca pentru noi acest resort a fost MINUNAT!

Sub nici-o forma nu vreau sa fiu malitioasa.

O zi buna! (azi sunt baba si vremea e super... ca mine... mi-au murit laudatorii...)

[04.03.11 14:47:56]

balasa violeta, eu spuneam de mine ca nu sunt experta! tu ai deja vechime si sigur ai si cu ce compara!

doar ca lucrurile probabil s-au mai degradat in 5 ani de cand ai fost tu acolo!

ALTII spun ca e slab, eu spun ca e ok! dar in conditiile mai sus amintite! (e primul meu contact cu turcia)

as fi vrut sa vad si pozele tale(cele 44 de la KL...sa pot face o comparatie)dar nu le gasesc!)te rog sa ma ajuti !

ps: fff frumoasa ziua de azi! sa ai o primavara cu soare si pace in suflet!

[04.03.11 16:59:00]

Dai click jos in dreapta sub pozele tale unde scrie "Toate pozele... " se deschide un tablou si sub el gasesti poze cu numele meu.

[04.03.11 20:15:04]

webmaster, scz, acum am vazut ca srisesei "sper sa placa melodia postata"... este f faina, incitanta!! turceasca 100%. ms!

pisicika
[10.03.11 17:05:30]

multam frumos pt toate explicatiile date in mare amanunt, dar imi poti spune cum putem ajunge in oras? cu ce? cat costa? cad de des vin?

multumesc anticipat

[10.03.11 18:29:31]

pisicika, la ce te referi? despre ce oras vb?

czcdiana
[24.03.11 06:39:19]

Buna ziua! Am vrea sa mergem la sfarsitul lui august la acest hotel. Suntem o familie formata din 2 adulti si un copil care atunci va avea 1 an si 2 luni. As vrea sa va intreb daca este mancare pasata pentru copii? La ce distanta e plaja fata de hotel? Multumesc mult!

[24.03.11 07:01:12]

buna dimineata!

noi anul trecut am avut cu noi copilul de 1 an si 9 luni, deja manca alimente bucati... asa ca nu am cautat hrana pasata dar sunt aproape sigura ca nici nu exista! in schimb gaseai paste fainoase, cartof natur, orez fiert, peste fiert, piept de pui fiert, iaurturi, fructe.. deci alimente de baza pe care le poti pasa tu!

distanta pana la mare este de vreo 300 m (nu stiu exact) dar aleea este placut incadrata de oleandri, traversezi practic pe lungime intre resortul, pe o parte fiind terenuri de sport si pe cealalta spatii verzi, loc de joaca copii, piscinele, hotelul fiind mai spre intrarea dinspre sosea!

[24.03.11 07:14:56]

vezi intr-una dintre pozele mele si o masinuta care ducea turistii la plaja (nu prea se inghesuia lumea la ea)! dar nu cred ca circula regulat!

am mers si noi pt distractia fetelor, de vreo 2 ori cu ea, fiindca se nimerea sa fie acolo cand treceam noi spre plaja.

balasa violeta, commandorsteel*, czcdiana, pisicika, sens
Alte impresii din această RUBRICĂNirvana Cosmopolitan Resort (ex Kervansaray Lara) :