ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 03.03.2011
DIN: Craiova
ÎNSCRIS: 03.03.11
AUG-2010

Neasteptat de bine

Am ales cu foartă mută grijă hotelul, după ce am consultat mai multe site-uri cu impresii de călătorii, în special AFA. Chiar şi aşa am avut mari emoţii în ceea ce priveşte cazarea şi mâncarea mai ales pentru că de alegerea mea a depins concediul a încă 7 oameni. Cu toate astea a fost cel mai reuşit concediu pentru toata lumea!

Ce ne-a impresionat: o curăţenie deosebită, nu doar în hotel ci în toată staţiunea! Pe plajă (în zona liberă) nu vedeai nici măcar un chiştoc de ţigări aruncat aiurea (deşi erau foarte mulţi români în staţiune).

Ca să nu fiu acuzată de rasism, nu am văzut în toată taţiunea nicio persoană cu comportament necivilizat. Nu am vazut vânzători ambulanţi de niciun fel pe plajă! Nu era nici urmă de algă în apă sau pe mal. Şi ţin minte că mă uitam seara la ştirile protv internaţional (singurul post românesc care se prindea în hotel) şi nu îmi venea să cred cum de pe plajele din România sunt munţi întregi de alge iar pe litoralul bulgăresc nu era nici urmă! Dar să revin la hotel.

Personalul era foarte amabil.

Am ajuns foarte devreme, în jurul orei 08:00 dar ne-am cazat la ora 11:00. În timpul asta am lăsat maşinile în parcare şi ne-am plimbat prin staţiune. Încă de la sosire am remarcat că parcarea este foarte bine păzită. Accesul se permite numai pe baza unei dovezi a cazării la hotel pe care o primeşti de la recepţie.

Camerele sunt spaţioase, dotate cu aer condiţionat care a funcţionat continuu fără probleme şi toate au vedere spre mare.

Deşi eram cazaţi la etajul 3 (recepţia fiind la etajul 6 - nivelul solului pe partea de vest a hotelului) aveam o privelişte superbă!

Minibarul l-am folosit ca frigider pentru fructe, suc, etc... care se puteau lua în cameră de la masă fără niciun fel de problemă (atâta timp cât iei în cantităţi rezonabile - o piersică, un măr... sau un pahar de suc/bere).

În ceea ce priveşte masa, oricât de pretenţios ai fi, nu poţi spune că nu ai ce să mănânci! Este totuşi un restaurant de 3 stele, mezelurile nu sunt de calitate, dar aveau pulpe de pui, carne la grătar, legume gătite în diverse moduri, salate din plin.

Contrar aşteptărilor mele, hotelul era foarte aproape de plajă iar cele 100 şi ceva de trepte nu erau decât vreo câteva zeci şi în niciun caz nu era o corvoadă să le urci de două - trei ori pe zi.

Ce nu ne-a plăcut fost apa din piscină care pentru sfârşitul lunii august era destul de rece, iar datorită faptului că hotelul este totuşi la o oarecare altitudine se simţea o adiere rece, în special seara.

În ceea ce priveşte marea, adâncimea apei creşte destul de repede: la 3 m de mal avea aproape 1.50 m şi uneori se formează valuri foarte mari. Am prins chiar o zi în care a fost interzis înotul.

Per total a fost un concediu de nota 20 şi nu intenţionez să revin prea curând pe litoralul românesc.

Anul acesta voi merge la Slavey, unde intenţionam să merg şi anul trecut dar nu am mai găsit locuri. Sper să nu regret alegerea!

Trimis de andieelen in 03.03.11 16:27:17
Validat / Publicat: 03.03.11 18:50:10
  • A fost prima sa vizită/vacanță în BULGARIA

VIZUALIZĂRI: 3896 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (andieelen); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

anadragusin
    [03.03.11 19:36:28]

Bine ai venit pe site! Felicitari pt. review-ul de debut, unul foarte util, cu multe amanunte.

dorgo
    [03.03.11 20:12:57]

@andieelen... felicitari... scurt si la obiect... imagini sugestive...

commandorsteel*
    [03.03.11 21:05:29]

frumos. ai avut masa AI?

bine ai venit in comunitatea AFA.

adryana
    [03.03.11 21:34:17]

foarte frumos ai povestit, direct la obiect, stilul meu, dealtfel, decat sa scrii mult, cum am vazut niste impresii pe aici, si tot nu e de inteles mare lucru, mai bine mai putin, clar si la obiect... felicitari!

banal
    [04.03.11 07:31:50]

buna, parcarea a costat sau a fost inclusa in pretul biletului? ms.

andieelenAUTOR REVIEW
    [04.03.11 09:42:23]

Nu a fost inclusa, a costat daca imi amintesc bine in jur de 10 leva/zi (aproximativ 5 euro). UItându-ma acum pe site-ul lor observ ca a crescut pretul la 15 leva/zi. Dar cel putin am stat linistiti ca nu ramanem fara masini. (La povestile pe care le auzisem...). Si am uitat sa spun ca am iesit pe la giurigiu si am facut aproximativ 2 ore şi jumătate, fără nicio problemă şi deşi am întâlnit un echipaj de poliţie nu ne-au oprit.

rommys
    [25.04.11 21:51:04]

andieelen, foarte buna descrierea hotelului dar trebuie sa precizez cateva neconcordante pentru a nu duce in eroare turistii: -hotelul si restaurantul este de 4 stele; -scarile nu sunt asa de multe dar sunt exact 99 pana in dreptul piscinei iar - camerele nu sunt toate cu vedere la mare in rest un hotel bun si raportul calitate-pret, excelent. Concedii placute in continuare si te felicit pentru alegerea de anul asta.

adryana, anadragusin, andieelen, banal, commandorsteel*, dorgo, rommys
    Alte impresii din această RUBRICĂPark Hotel Golden Beach: