ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 22.02.2011
ÎNSCRIS: 18.01.11
AUG-2009

Vacanta perfecta pentru odihna

Pascal Comelade - ''L'Argot du Bruit'' (1998) - ''L'Argot du Bruit''

Concediu relaxant si fara griji la poalele muntilor Tahtali (2365 m).

Placuta imagine, care m-a fascinat tot sejurul: marea Mediterana in fata si in spate muntele invaluit in ceata, in cea mai mare parte a timpului, sau invers, cum vrei sa le privesti.

Ne-am dorit un concediu relaxant si atunci, inevitabil, am cautat o oferta pentru Antalya. Ne doream un hotel de 5*, ca sa nu avem surprize neplacute, cu all inclusive, dar cu un pret rezonabil. Si am gasit o agentie de turism ne-a facut o oferta atragatoare, dar a fost imposibil, la vremea respectiva sa gasesc ceva comentarii despre acest hotel. De aceea m-am hotarat acum sa scriu cate ceva despre el, poate vor fi unii interesati.

Acum cativa ani am mai fost in golful Antalya, in Belek. Am avut si o croaziera de jumatate de zi pe marea Mediterana, care s-a desfasurat in zona Kemer. Mi-a placut extraordinar de mult zona, foarte multa verdeata si peisaj inedit, mare-munte. Atunci mi-am promis, ca daca o sa uit vreodata caldura sufocanta din Belek, o sa merg in cealalta parte, in Kemer.

Pesemne ca am uitat ca ne-am hotarat si ne-am dus, din nou. Regiunea Kemer este mult mai verde si mai respirabila daca pot sa spun asa.

De la aeroport ne-a luat autocarul care ne-a repartizat treptat pe toti la hotelurile alese. Noi am fost ultimii, in Tekirova. Pana acolo peisajul a fost tare frumos si pitoresc, a fost ca un fel de excursie.

Hotelul este destul de mare, cu o gradina foarte frumoasa si ingrijita. Exista si niste cladiri cu 2 etaje raspandite prin gradina, dar noi am dorit sa fim cazati in cladirea centrala. Am avut o camera la etaj, cu un balconas mititel, dar cu vedere si spre mare si spre muntele vestit. Camera mare, spatioasa si curata. Nu este luxoasa, dar este placuta. Intr-un colt era o canapea confortabila cu masuta unde ne savuram cafeluta. Pe balcon nu prea ne dadea mana, e cald rau, aproape la orice ora din zi si din noapte.

Gradina, ma repet, foarte frumoasa, plina de tot felul de flori si aranjamente. Exista o piscina mare, unde se desfasurau mai multe activitati in fiecare zi.

Plaja este lata cu sezlonguri si un fel de terase, care sa te protejeze de soare. In drum spre plaja era un loc de unde sa-ti iei prosop (gratis, ca si sezlongurile) pentru plaja, iar la intoarcere il lasai tot acolo. Nisip, cateva pietricele la mal, si din loc in loc sunt podete de lemn care duc spre apa. Dar tot cu slapi in picioare, caci totul arde.

In apa, la mal tot pietricele, dar pe masura ce inaintezi ele dispar lasand loc nisipului, iar apa e de smarald, limpede si calda. Plaja este doar a hotelului si este arhisuficienta, nu era aglomerata si era liniste. Baruri sunt raspandite peste tot. Sunt frumos amenajate, fiecare in alt stil si alte delicatese. Un singur neajuns, bautura este servita in pahare mici, chiar si berea. Deci trebuie sa faci mai multe drumuri daca esti tare insetat.

Mesele sunt un festin, pentru gurmanzi, mai ales. Gasesti de toate pentru toti, imposibil sa nu gasesti ceva pe gustul tau, oricat ai fi de mofturos. Si sunt multe mese: mic dejun, mic dejun tarziu, dejunul, cina, cina tarzie, plus tot felul de gustarici pe toata durata zilei, in diverse locatii din cadrul clubului. Exista si restaurante mai fitoase, dar unde trebuia sa-ti faci rezervare contra sumei de vreo 10$, in rest masa gratuita. Exista si discoteca pentru cei dornici de “miscare” si mai mult zgomot.

In fiecare seara in micul amfiteatru, in aer liber, sunt spectacole. Langa piscina, seara se serveau cocktailuri si cate un mic spectacol, muzica, dans, etc. Intr-o seara a fost un spectacol al unei trupe de tineri dansatori acrobati extraordinari.

Un singur dezavantaj, marea majoritate a oaspetilor erau rusi si spectacolele le erau adresate.

Se organizau diverse excursii, dar nu au reusit sa ne convinga, eram veniti la lenevit. O singura exceptie: am fost la hammam. O experienta care nu trebuie ratata, este nemaipomenit.

Intai am incercat-o la hotelul nostru. Desi a avut un pret ceva mai piperat a fost extraordinar. Am avut doua maseuze din Bali, mititele si draglase care ne-au rasfatat peste masura. Eu ca eu, dar partenerul meu a fost de-a dreptul vrajit. Trebuie neaparat sa incercati asta cand mergeti in Antalya, dar la hotel, cele care sunt organizate de catre agentii nu sunt la fel de savuroase.

Ne-am dus de vreo 2 ori in oras, in Tekirova. Sunt o multime de magazine si magazinase cu tot felul de lucruri. Noi ne-am cumparat un joc de sah foarte frumos cu figurine reprezentand sarazinii.

In concluzie, hotelul este ok si pretul super bun: 635 euro/pers/7 nopti/ultra all inclusive. Locatia foarte frumoasa, munte, mare, gradina superba, cladirea poate ar mai necesita un pic de improspatare, dar serviciile au fost excelente. In Antalya vacanta de lenevire si rasfat este perfecta.

Trimis de nicoletass in 22.02.11 17:47:32
Validat / Publicat: 22.02.11 18:44:31
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în TURCIA.

VIZUALIZĂRI: 3945 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (nicoletass); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P20 arteziana vesela si colorata
PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 19100 PMA (din 20 voturi)

danait
[22.02.11 20:21:56]

Destul de complete informatiile, multumim. Imagini ale camerei si scurta ta descriere a lor ar fi utile.

nicoletassAUTOR REVIEW
[23.02.11 09:10:38]

Nu am poze cu camera, dar daca ai sa intri pe site-ul hotelului, poza 3, este camera in care am stat. Camera este mare, spatioasa, 2 paturi alaturate, dulap incapator, frigider, seif (gratis), tv, baia generoasa, cu cada si toate cele necesare. Si cum am mai spus, coltisorul de cafelit: canapeua cu masuta.

[25.02.11 21:17:04]

Pascal Paul Vincent Comelade este numele muzicianului caruia ii apartine melodia postata. Francez la origine si-a gasit insa inspiratia in Barcelona.

Se poate insa schimba aceasta melodie!

nicoletassAUTOR REVIEW
[25.02.11 22:38:12]

@webmaster13, se potriveste melodia, multumesc

danait, nicoletass
Alte impresii din această RUBRICĂArmas Hotels Kaplan Paradise (ex Palmariva, ex Jeans Club) [Tekirova]: