ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 15.02.2011
ÎNSCRIS: 11.08.09
FEB-2011

Ideal pentru city break

Am profitat de o oferta a agentiilor de turism, valabila pina la 31 martie, cu preturi pornind de la 175 euro/pers pentru un pachet de 3 nopti cazare+mic dejun la hoteluri de 3*, transport cu avionul

Dupa multe schimbari si suceli, ba nu gaseam locuri la zborurile pe care le vroiam noi, ba nu ne convenea hotelul, ne-am hotarit sa luam un pachet de 220 euro, 3 nopti la hotel U Krize, mic dejun, transport cu avionul.

Pe siturile romanesti n-am prea gasit info despre acest hotel, insa pe siturile straine scorurile erau promitatoare, adica note peste 8.

Inca un factor decisiv in alegere, a fost si amplasarea hotelului, la 10 min de mers lejer de podul Charles, amplasamentul find practic in centrul vechi.

Hotelul face parte din lantul hotelier OK hotels.

Transferul aeroport-hotel l-am facut cu forte proprii, adica autobus+tramvai. La iesirea din aeroport, se ia autobuzul 119 pina la capat, statia Devicka, apoi se merge pe jos 2-3 min pina la statia de tramvai Vitezne Namesti de unde se ia tramvaiul 20 pina la statia Ujezd, care ese fix in fata hotelului. Transportul in comun functioneaza brici la ei, tot acest transfer ne-a luat fix 45 min la venire si cca o ora la plecare. Sigur ca sunt mai multe variante de a ajunge de la aeroport la hotel, dar asta noua ni s-a parut cea mai simpla.

Daca doriti sa urmati si ale variante, consultati acest site: click aici

la plecare: scrieti Letiste Ruzyne, adica aeroportul din Praga

si la sosire, scrieti exact adresa unde doriti sa ajungeti

In functie de ora selectata, vi se vor afisa toate variantele de transfer posibile; daca faceti click pe mijlocul respective de transport, o sa vedeti toate statiile; eu mi-am printat aceste statii, pentru a le urmari mai usor la fata locului; totul este foarte simplu, pentru ca in toate mijloacele de transport in comun din Praga se anunta si este si scris numele statiei care urmeaza.

Bilete luati din aeroport, de la automate; costa 26 kc/persoana, pentru o calatorie de 75 min.

Hotelul este amplasat chiar la poalele dealului Petrin, stradal.

Hotelul este construit intr-o casa veche reconditionata si are aproximativ 20 de camere (camere duble si apartamente).

Este mititel, deloc aglomerat si genul de hotel la care te simti ca acasa: liniste, cald si primitor, receptia micuta, salonul de mic dejun la fel.

Are 2 etaje+mansarda si are si lift! Mititel si liftul dar important este ca exista!

Chiar daca am ajuns la 9 dimineata, ne-au facut check-in-ul fara probleme; ne-au dat 2 duble la mansarda; in afara de faptul ca pe alocuri trebuia sa te inclini ca sa nu dai cu capul de tavan, in rest a fost foarte ok.

Mai ales datorita amplasamentului biroului linga fereastra, era exact genul de camera boem, care te indeamna la creatie si scris 

Mobila este din lemn antichizat, ferestrele sunt din vechi, din lemn cu termopan.

Camera pe care am avut-o noi a avut 2 paturi twin lipite, 2 noptiere cu veioze, o bancuta de pus hainele linga pat, un tv mic lcd, seif, minibar, o masa cu un scaun si un sifonier nu foarte mare, dar suficient pentru ce am avut noi nevoie.

Am avut camera la strada; pentru cine are somnul iepuresc, ar putea reprezenta o problema faptul ca tramvaiele circula pina noaptea tirziu si isi incep programul dimineata devreme; pe noi insa nu ne-a deranjat.

Micul dejun era absolut decent, a fost acelasi in fiecare zi si era format din: lapte, cafea, ceai Pickwick, miere, dulceata, unt, brinza topita, 2 feluri de cascaval, 2 feluri de mezeluri, iaurt, oua fierte, cereale, fructe, rosii, suc de fructe de portocale si piersici si la cerere omleta si crenvursti.

Salonul era mic, format din 6-7 mese; acelasi salon era si trattorie-restaurant in timpul zilei, insa era inchis pina pe 21 februarie. Din preturile afisate la strada, era ieftior, oricum sub media preturilor din zona.

Era o singura tantitza la salonul de mic dejun, foarte atenta cu refill-ul, astfel incit nu a lipsit nimic niciodata de pe masa.

Pentru ca am avut avion tirziu, am optat pentru un late check-out contra unei sume de 15 euro, eliberind camera in jur de orele 18.00

Voi reveni cu un alt reiew despre obiectivele din Praga

Trimis de Chloe in 15.02.11 23:05:30
Validat / Publicat: 16.02.11 05:30:26

VIZUALIZĂRI: 3113 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P02 baia, cu cabina de dus in stinga si chiuveta in dreapta
  • AŢI PUTEA rezerva o cameră aici, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 43.20 EUR pe cameră

magdalena
    [16.02.11 12:20:35]

Intotdeauna ma bucur sa citesc ceva despre Praga, iar aceasta cazare mi se pare potrivita.

In pret era inclusa si taxa de aeroport??

ChloeAUTOR REVIEW
    [16.02.11 13:16:09]

da, costurile sunt finale, cu tot cu taxe de aeroport

brycheta
    [01.05.11 08:48:33]

As dori si eu mai mullte detalii despre praga. Cat costa aprox intrarile la obiectivele turistice, mancarea?

brycheta, Chloe, magdalena