ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 05.02.2011
ÎNSCRIS: 05.02.11
FEB-2011

Nici nemulțumit, nici mulțumit

Experienta

Am revenit din Sucevita astazi, 5 februarie 2011. Cazarea a fost la hotel Sofia, prin rezervare telefonica. Desi am mai fost in zona, la alte popasuri, ori de cate ori treceam in plimbare pe langa Sofia, ne imaginam cat de grozav trebuie sa fie la acest hotel. Numai ca lucrurile nu au stat chiar asa cum ne-am asteptat. Intr-adevar, am fost primiti cu deosebita caldura (si la receptie si in hotel).

Conditiile, erau asa cum ne-am imaginat, numai ca au existat si cateva chestii ciudate. Ca sa ajungi la piscina, trebuie sa iesi in halat din camera, ceea ce este nesanatos in primul rand ca se lasa unele geamuri deschise si se creaza un curent teribil si inevitabil, racesti, lucru valabil si cand iesi din piscina sau din sauna cand esti leoarca.

Sauna se plateste 25 lei de persoana, indiferent daca esti sot - sotie sau prieten-prietena, asta in conditiile in care o cabina are 6 locuri, deci foarte scump, o cabina insumand nu mai putin de 150 RON. Ceea ce este si mai prost este faptul ca daca cineva solicita deschiderea saunei, trebuie sa astepte aproximativ 25-30 de minute sa se incalzeasca, in timp ce tie iti trebuie, conform indicatiilor afisate 5-15 minute de sauna sau daca margi apoi la piscina sa spunem inca 5-15 minute. Intre timp pot veni persoane care nu au platit si iti iau locul fara sa fie intrebati de cineva daca au platit sau nu (astfel am patit eu) La solicitare esti intrebat de la ce camera esti pentru a-ti trece suma la total cand parasesti hotelul.

De asemeni masajul este foarte sump: 60 RON/ora si nici nu prea e nimeni pe acolo sa ti-l faca. Daca vrei sa joci biliard, astepti, pana se elibereaza masa (este o singura masa), iar incepand cu orele 22,00, bilele sunt luate de femeile de serviciu, care motiveaza ca "asa este regulamentul". Daca nu poti dormi si vrei sa faci un biliard, te uiti la masa goala si tacurile lipite de pereti si iti imaginezi ca joci biliard.

Programul este execrabil. Dupa 22,00, nu tu piscina, nu tu biliard, nu sala de fitness etc. Mai mult, aseara am cerut un platou cu antreuri (nu mancasem la timp si suficient nici eu nici prietenii intrucat fusesem pe partie) si ni s-a adus un platouas cu 2-3 felii de salam, 2-3 feliute de cascaval, vreo 5 masline si la fel cateva feliute de muschi, pentru 4 persoane. Si acum ATENTIE!!! Platouasul ne-a costat nici mai mult nici mai putin de 20 RON. Jaf la drumul mare! Ceea ce ne-a placut a fost curatenia, intr-adevar impecabila din toate punctele de vedere.

Oricum, am ramas cu un gust mamar si nu cred ca voi mai calca prea curand pe acolo si le voi transmite si altora sa nu faca greseala pe care am facut-o noi. Poate in viitor lucrurile se vor mai remedia. Pana atunci, URA SI LA GARA HOTEL SOFIA!

Trimis de Visu in 05.02.11 20:46:47
Validat / Publicat: 05.02.11 22:12:43

VIZUALIZĂRI: 4131 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Visu); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

Michaell
[06.02.11 10:56:40]

in privinta saunei... poate-ti alinta amagirea dacati povestesc, ca mi s-a intimplat la fel in elvetia. ca sa intre sauna in functiune, cineva, deci primul care cerea acest serviciu, trebuia sa plateasca. odata sauna fiind in functiune si aflinduse in pivnita hotelului, alti turisti cazati in hotel, veneau si se asezau linga tine fara sa plateasca... ca doar sunt cazati la hotel si sauna merge. cei de sus de la receptie nu erau in cauza acestor demersuri iar tie iti era rusine sa le faci observatie celora de linga tine... deci plateai ca popa si fierbeai practic de nervi...

deci si in alte parti nu este totul in roz

popescu.borsa*
[06.02.11 12:11:41]

Si eu... "am ramas cu un gust mamar", dar nu de la Sofia ci de la Nadia din Ucraina.

rux
[01.03.11 11:02:10]

Referitor la piscina si ora de inchidere... pe la nici un hotel intalnit in cale n-am pomenit ca piscina sa fie deschisa mai tarziu de orele 22. Idem pt celelalte facilitati, inclusiv spa si sala fitness.

Michaell, popescu.borsa*, rux
Alte impresii din această RUBRICĂSofia Hotel: