ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 03.02.2011
    ÎNSCRIS: 30.11.10
    NOV-2010
    4 AD. + 1 COPII

Restaurant Dolce Vita - In Banat ca si la Milano

Daca esti locuitor al Banatului de munte sau activitatea profesionala te duce in judetul Caras-Severin, trebuie sa stii ca toate drumurile duc la Resita. Desi incomod, pentru oricine, avand in vedere ca judetul Caras Severin are 8514 km patrati, ocupa 3,6% din suprafata tarii, fiind al treilea judet ca marime din tara, unde mai pui ca are 2 municipii, 6 orase, 69 de comune si 188 de sate, cel putin odata in viata unul dintre cei 408.510 locuitori va ajunge la Resita.

Activitatea mea profesionala din ultimii ani, ma duce foarte des la Resita. Se spune ca plecand din vestul tarii si pana in sud, aproape de Bucuresti, nu prea se mananca bine. Dar am descoperit un restaurant, care dovedeste contrariul celor spuse.

Restaurantul se numeste ,,Dolce vita''. Nu stiu daca plecarea resitenilor din tara, spre Europa, dupa inchiderea uzinelor siderurgice, s-a dovedit a fi benefica, dar cert este faptul ca unul dintre ei care a pasit pe pamant italian, a venit inapoi si a adus cu el un strop din savoarea mancarilor italiene.

Locatia ,,Dolce vita'', este situata in Lunca Resitei, nu sunt sigura, dar cred ca resitenii numesc zona ,,Muncitoresc'', pe str. Calea Timisoarei, pe drumul national ce leaga Timisoara de Caransebes. Daca nu esti atent, poti trece pe langa restaurant, fara sa-l observi, fiind amplasat la parterul unui bloc, unde in perioada comunista fusese cu siguranta o alimentara, un ferometal sau vre-un aprozar. De la intrare te intampina ospitalitatea acelorasi chelnarite, pe care le-am intalnit in urma cu patru ani, cand ,,am fost acolo'', pentru prima data. Acordurile muzicale, cat si forfota specifica italiana te intampina si ele de la intrare, dar nu deranjant, chiar placut. Te bucuri oride cate ori gasesti o masa libera. Decoratiunile interioare ale restaurantului ,,Dolce Vita'' s-au vrut a fi unele antic romane si cred eu ca s-au reusit. Menu-ul este strict italian. Aici poti servi, pizza, paste, muschi gorgonzolla si alte savuroase mancaruri italiane, aducand cu ele toate iz de ,,bazilico''proaspat. Prompitudinea este cuvantul cheie, pentru chelnaritele cu zambetul mereu instalat pe fata. In mai putin de jumatate de ora, am fost serviti toti cei cinci consumatori. avand fiecare feluri diferite de macare. Doua pizza, pene carbonara, spaghetti bologneze si muschi gorgonzolla. Tacamurile, vesela si mesele arata impecabil avand un design deosebit si nu minimal. Portiile sunt mari si decorul fiecarei farfurii, te face sa flamanzesti privind. Niciodata nu lipseste nimic, iar sfarsitul fecarei mese te inbucura cu un Tiramisu si o cafea scurta italiana!

Restaurant ''Dolce vita''

Resita

Trimis de tina 25* in 03.02.11 03:04:58
    Validat / Publicat: 03.02.11 08:19:38

VIZUALIZĂRI: 3195 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (tina 25*); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
    P01 decorul peretilor si chelnarita luand comanda

[03.02.11 12:54:34]

mutat la noua rubrica "Restaurante, baruri, etc - Resita si imprejurimi"

ervin8571
    [07.03.12 14:52:12]

Restaurantul se afla in cartierul Lunca Barzavei (Govandari), nu in Muncitoresc (care este la capatul opus al orasului) si este amplasat pe bd. Republicii, nu pe Calea Timisorii, iar drumul Timisoara-Caransebes nu trece prin Resita.

ervin8571
    Alte impresii din această RUBRICĂUnde mâncăm în Reșița? :