ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 17.01.2011
ÎNSCRIS: 17.01.11
JAN-2011

TIMP CITIRE: mai puțin de 1 MIN

La a doua vizita la Legenda Voronetului

Este al doilea an cand venim de revelion la Legenda Voronetului. Am intalnit si alte cupluri care au fost anul trecut!

In ceea ce priveste camera - a fost curata si calda.

In noaptea de revelion a fost un ansamblu artistic bucovinean, altul decat anul trecut. Ambele au avut un program, apoi au invitat la dans si pe meseni, ceea ce a creeat antren si buna dispozitie.

Masa a fost indestulatoare, iar personalul serviabil.

In restul zilelor am schiat, am jucat ping-pong, am vizitat manastiri, ne-am simtit bine.

Ne vom mai intoarce.

Trimis de andra2 in 17.01.11 11:57:30
Validat / Publicat: 17.01.11 13:32:30
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în VORONEȚ. A mai fost în/la: Bran, Herculane, Arieseni

VIZUALIZĂRI: 2595 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (andra2); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Ansamblul artistic de anul trecut

[17.01.11 14:48:29]

Foarte frumoase pozele. În rew ai scris cam puţine, poate completezi şi cu alte amanunte, în ecouri.

[17.01.11 20:59:05]

Daca nici asta nu-i reclama mascată, atunci eu sunt fosta soţie a lui Popescu. borşa. Proprietarul n-a găsit sărmanul nicio poză "neutră" aşa că, răscolind prin memoria computerului a pus mâna pe una cu chilia lui nea Daniil Sihastrul. Se vede de la Ţăndărei că-i alt format...

Hai bre, nea Fănele, dă-o încolo de treabă! Aici pe sait se mai acceptă şi reclamă de la proprietari, dar mata prea vrei să ne convingi să nu fugim cât mai departe, după părerea colegului @veli.

[17.01.11 21:42:18]

Adică iar mi-am luat ţeapă. M-a făcut cu pozele, mai ales cu P07. Mă şi vedeam la joc cu patru bucovinence grase şi frumoase.

petrus95
[17.01.11 22:44:05]

of, nene popescule ce pretentios mai esti daca si mandrele alea sunt grase... inseamna ca iti plac numai balerinele!

moldovence sanatoase! poate ca nu le avantajeaza blanita de jder: D

[17.01.11 23:49:01]

pt @popescu.borsa

mandrutele erau chiar subtirele

ce amanunte sa mai scriu?

pt @santana:

nu prea inteleg problema cu formatul - nu ma pricep prea bine la fotografii - dar ca sa ma lamuresc mai bine, ce anume trebuie sa aiba o fotografie ca sa poarte "semnatura" proprietarului sau a unui turist? ca poze mai am destule. Intr-adevar am avut 2 aparate foto.

[18.01.11 08:02:41]

Hai s-o luăm cu începutul. Review-ul tău vine după alte două, ale colegilor @turistu2010 şi @veli, cu un grad de satisfacţie de 28, respectiv 24%. Era normal să existe suspiciuni. Uite, eu nu mai zic nimic, cum că ai fi proprietarul, etc. Astea le află webmasterii după IP sau alte elemente, eu nu mă pricep... Ai putea totuşi să ne scrii cu mai multe amănunte, cum aţi petrecut sejurul, impresii despre Voroneţ, să urci, dacă ai, şi ceva poze cu camera în care ai stat, cu restaurantul, cu zona absolut superbă de acolo. Nu cred că nu deţii fotografii cu Manastirea Voroneţ. Ar fi şi culmea. Sau nu cred că nu v-aţi pozat la schi. Apropo, cum e partia? Când am fost eu, în 2007 sau 2008 era încă în construcţie.

[18.01.11 08:23:00]

Partia anul trecut am prins-o doar cu zapada de sanie, o zi, apoi s-a topit zapada. Anul asta-zapada suficienta. Are 1,5 km, o zona mai abrupta care a fost cu gheata, se putea ocoli pe o varianta mai moale. Au tunuri. Preturi in functie de numarul de urcari-cu cat numarul de urcari e mai mare cu atat pretul scade. Grad de dificultate-cu exceptia zonei cu gheata-mediu. Pot compara cu Arieseni, Borsa, Jasna Slovacia. Mai lunga decat Arieseniul (800m), mult mai batuta, si mai usoara cu exceptia zonei terminale de la Arieseni care e foarte usoara. Sistem de tractiune tip telescaun, 4 persoane dar parea ca nu face fata la capacitate maxima, pt ca de multe ori incarcau numai 3. O sa incarc si poze, si o sa va dau detalii despre locurile pe unde am fost dar acum trebuie sa plec la servici

[18.01.11 14:02:28]

@santana

In fine, pe site a aparut un adevarat observator federal, un CTC-ist de calitate, un critic de arta literara si fotografica, un om care era "atat de necesar" site-ului dar pe care il gasesti rar in zilele noastre, om ce scrie mai putin dar macar vegheaza ca acest site frumos sa nu se umple de impuritati si sa n-o ia razna, un fel de critic precum George Calinsecu ce-a calauzit pasii operei lui Eminescu, un incoruptibil ce pare ca face parte din "fair-play"erii activi, expresivi ai familiei AFA, un om ce te trage de ureche atunci cand faci publicitate mascata, cand scrii ecouri monosilabice sablon, cand votezi simpatii sau la schimb sau cand trisezi. El este un "rau necesar" caruia ar trebui sa-i stim cu totii de frica atunci cand scriem ceva si vrem sa smecherim publicul, e-o neobosita "sabie a lui Damocles" masculina deasupra capului fiecaruia, om care ce sta cu ochii larg deschisi asupra "sanatatii concursului", impartial si sarcastic, dotat cu un vesnic simt al umorului si al justitiei cea legata la ochi cu o naframa mult prea transparenta, om subtil si cinstit si pe care pe mine cel putin ma motiveaza sa continui anevoiosul drum al acestui concurs, drum ce serpuieste printre maracini si scaieti si nu sa ma retrag prematur precum au facut-o inexplicabil majoritatea userilor valorosi de pe acest site... caci atunci cand nu mai esti in concurs, parca nu-ti mai da nici inima ghes sa scrii...

Felicitari @santana... dar cat ai sa mai rezisti tu oare pe acest post de justitiar?

Mi-aduci aminte de un specialist din Tg. Mures, ardelean cinstit si bleg, care nu lua niciodata mita, iar cand s-a trezit c-un plic in buzunar, s-a dus acasa la pacient si i-a restituit plicul... ei acest medic s-a dus la un curs de specializare la un spital din Bucuresti... acolo i s-a zis clar ca "daca nu ia si el plicuri va pleaca acasa", caci altfel "strica piata"... dupa 2 saptamani, omul nostru era inapoi la Tg. Mures...

Nu cumva lucrezi si tu in domeniul sportului, singurul domeniu in care se invata "fair-play"ul si care a adus deocamdata faima acestei tari?

kokobaurus
[18.01.11 14:28:03]

dorgo

Ce ai vrut sa spui? Mai concret, daca se poate.

[18.01.11 14:47:20]

Ei, din păcate rolul de justiţiar nu este unul cu durată lungă. Din pricina off-topicului, tocmai s-a instituit sancţiunea cu avertisment (oficial). Pentru a raporta diferite incorectitudini, utilizatorii au la dispoziţie funcţia de "Sesizare" şi îi încurajăm s-o folosească. Altfel, prin astfel de ecouri care nu au prea mare legătură cu subiectul topicului, riscă să primească astfel de avertismente. Şi la mai multe, cumulate, se vor transforma în cartonaşe... şi cum niciuna dintre părţi nu doreşte acest lucru, sperăm să se reducă simţitor aceste ecouri.

Mulţumim,

[18.01.11 15:04:45]

@webmaster

fara ecourile lui santana site-ul va fi fad si plictisitor.

[19.01.11 08:17:24]

@kokobaurus... citeste toate ecourile lui @sanatana scrise de-a lungul secolelor si te vei lamuri... de acord cu ce-a scris @ popescu borsa... site-ul care n-are un critic precum @santana, sa si-l cumpere! E sarea si piperul site-ului, ori fara sare si piper, orice mancare, e fada...

[23.01.11 13:37:06]

Pentru linistea sufleteasca a lui @santana

P9 si p10 sunt fotografii de anul acesta. Restul de anul trecut. Am spus ca am vazut si cupluri care au fost si anul trecut. In p10 o vezi in prim plan pe doamna roscata. In p6 aceeasi doamna in plan secund, a doua din dreapta stalpului, iar partenerul ei de dans este al doilea din stanga stalpului. Au fost doua cupluri fara copii care banuiesc ca daca au revenit s-au simtit altfel decat @veli.

Legat de alte posibilitati testate de a petrece timpul liber:

-ping-pong in pensiune

-manastiri-am vizitat Humor, Sucevita, Moldovita, Voronet

-am pus cateva poze din excursia cu masini de teren

-pe drumul catre manastiri se afla localitatea Marginea-pt iubitorii de arta populara aici se produce vestita ceramica neagra

-sala de sport-am inchiriat-o intr-o dupa-masa-se poate juca fotbal, baschet

Nu am fost dar exista:

-piscina

-sanie trasa de cai-se poate lua de langa manastire.

Totusi mai postez o poza cu clopotele de la Putna.

Si cu focurile de artificii din a doua zi de revelion.

[23.01.11 14:20:48]

@Andra2

Liniştea mea sufletească este o problemă off-topic. Fireşte că te-am bănuit deliberat pe nedrept, recunosc şi-mi cere scuze. Dar ca să ne convingi că a fost bine acolo trebuia să-ţi mai rupi puţin din timpul tău liber şi să ne scrii mai multe. Asta ţi-am cerut de altfel şi în al doilea ecou. Şi nu mă îndoiesc de faptul că ai ce ne povesti şi din Spania, Egipt, Tunisia şi Grecia, acolo unde, la sfârşitul review-ului tău scrie că ai mai călătorit. Era normal să fii un pic nedumerită, întrucât nu erai la momentul postării review-ului, familiarizată cu "canoanele" AFA.ro. Aici sunt o mulţime care-şi petrec concediile luându-se după postarea unuia sau altuia, aşa că era absolut necesar să ai mult mai multe de zis în favoarea pensiunii, decât cele postate inţial. Ăsta e secretul purtării mele faţă de tine. Te mai aşteptăm şi cu alte impresii.

PS: Mi-am promis singur că nu mă mai uit la nicio fotografie de pe afa.ro. De acolo mi se trage şi ultimul avertisment. Doar pe cele ale colegului popescu. borsa, evident.

turistu2010*
[13.02.11 12:01:08]

doamne fereste sa ajunga cineva acolo de paste... mergeti oriunde dar acolo nu, tot ce vorbeste doamna asta e o minciuna... ce sala de tenis inchisa non stop... ce piscina... pensiunea asta nu are nici telefon in camera fratilor... si mancarea si servirea e sub orice critica... santana sa nu te lasi pacalit... nu e proprietarul, e *** lui (cenzurat webmaster20)...

webmaster20*
[13.02.11 12:32:12]

@turistu2010, te rugam sa iti supraveghezi limbajul. Nu este permisa etichetarea persoanelor, indiferent cat de nemultumiti am fi. Am sters cuvantul respectiv, data viitoare vom trece la alte masuri.

[23.02.11 10:55:33]

1. Probabil nu am scris suficient de clar: piscina este pe undeva pe langa sala de sport si am povestit despre ea. Am vrut sa mergem in 31 dar era inchisa pt amenajarea revelionului-era un grup care a sarbatorit revelionul la piscina

2. @webmaster -am avut tendinta de a te judeca-cenzurarea catorva litere dintr-un cuvant lasa absolut transparenta semnificatia mesajului si limbajul de mahala. Totusi cred ca ai dreptate lasand si astfel de mesaje-modul de exprimare atunci cand ai o parere diferita spune multe despre calitatea si tipul de persoana care esti.

3. Ne asteptam ca proprietarii sa posteze sub alte nume, nu si turistii sa se razbune pt anumite neplaceri sau hotii care le-au facut si pt care li s-a atras atentia. A fost o intamplare care am prins-o la pensiune. Un grup mare si uneori deranjant datorita zgomotului a incercat sa bage la revelion pe blat inca o familie-2 adulti si doi copii. Acestia erau cazati intr-o pensiune din vecinatate, dar copiii au stat (fara sa stie proprietarul), au mancat si au dormit la Legenda Voronetului pana la revelion. Masa de revelion era pregatita pt numarul de persoane anuntat, iar grupul a cerut inca doua scaune si meniuri pentru cei doi adulti, ca si cum cei de la pensiune nu ar fi pus suficiente, moment in care acestia si-au dat seama ca ceva nu e chiar kosher. Proprietarul s-a enervat cand a vazut cum vroiau sa il fure fara nici o jena si a iesit o discutie aprinsa. Bineinteles au fost nelipsite si promisiunile de razbunare.

Concluziile le trage fiecare.

andra2, dorgo, kokobaurus, petrus95, popescu.borsa*, santana*, turistu2010*
Alte impresii din această RUBRICĂPensiunea 'Legenda Voroneţului':