Germisara Hotel [Geoagiu-Băi]

JAN-2011
+ COPII: 2

ARTICOL ARHIVAT

'Nu avem paturi suplimentare'

Incepusem sa scriu aceste randuri ca un ecou la rw-ul altui user care ne-a povestit intamplarile de aici.

Cand am terminat, mi-am spus ca cele scrise de mine pot ajunge mai usor la privirile voastre daca il transform in rw, ceea ce am si facut, cu toate ca nu am fost acolo.

Dar ceea ce va spun cred ca este destul de relevant pentru statiunile turistice si balneoclimaterice de la noi, care nu sunt in calea 'hoardelor', asa cum este Valea Prahovei, Moeciu-Bran, Poiana Brasov si alte foarte putine la numar.

Tocmai pentru motivul ca nu am fost acolo, rog webmasterii sa NU acorde PMA standard pentru acest rw, dar sa il lase in atentia celor interesati de dezinteres.

Ieri am vorbit cu ei la telefeon si le-am cerut o oferta prin mail.

Dupa cateva ore m-au sunat. ce frumos din partea lor, m-am gandit.

In discutie mi-a explicat ca poate sa-mi asigure pensiune completa si tratament pentru noi (2adl+2chld). imi spune pretul pentru 7 nopti, aprox. 2300 lei, dar pretul final inca nu-l stie pentru ca pentru luna iunie nu sunt formate preturile.

Ha. nebunii aia de afara vand si cu un an inainte si noi nu avem pretul format cu 5 luni inainte. Oricum, ma asigura ca diferenta fata de ce mi-a spus nu va fi prea mare, cateva procente.

Plusez si cer oferta pentru cazare in apartament. eh, de aici incepe petrecerea.

Aflu cu mare surprindere ca apartamentele nu sunt valabile pentru pachete cu tratament. plusez si ii cer orice pret, doar sa-mi faca o oferta. raspunsul vine timid: "nu exista pret pentru ca nu se dau apartamente la pachet cu tratament". incredibil.

Bun. ma resemnez si incerc sa merg pe camera dubla. vreau detalii, asa ca aflu ca pentru un copil nu platesc nimic (casa+masa) si la al doilea platesc ceva pentru masa. ma bucur cand ma gandesc ca nu platesc cazarea pentru nici un copil, dar bucuria mea se termina foarte repede.

In camera dubla nu primesc nici un pat suplimentar, dar exista pat dublu. "si eu unde culc doi copii? ", intreb eu mirat. "nu stiu", vine raspunsul repede, "nu avem paturi suplimentare pentru copii mari sau adulti, doar din acelea mici pentru copii de cativa ani".

Adica eu vreau sa le dau bani si ei nu vor sa mi-i ia. la banii pe care-i dadeam (daca ii dadeam), se duceau la metro sau in alta parte si cumparau un pat pliant de 2-3 sute de lei.

Asa ca aceasta locatie o voi sterge definitiv de pe harta mea cu locuri de tratament.

Pacat. avem cadru natural, avem munti, ape termale, mai ramane doar sa construim sau sa modernizam ceea ce avem si sa exploatam.

ce nu avem? management de la varf pana la baza.

Ah! si mai avem ceva. INDIFERENTA.

Concluziile le trageti si voi de ce in bazele de tratament gasesti mai mult pensionari care merg cu bilete reduse sau lumea venita doar pentru strand.

'Nu ne vindem tara', dar o lasam in paragina s-o ia cine trebuie pe gratis.

Impresii încărcate de cosminp in 13.01.2011 08:50:38

Validat / Publicat: 13.01.11 10:31:33

NOTĂ: Părerile și recomandarile din articol aparțin integral autorului (cosminp); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo sau ale administratorilor.

Puteți VOTA simbolic articolul - VĂ PLACE? [doar simbolic; articolul NU are PMA std]

DA [1 PMA]  -  NU [-1 PMA]

PUNCTAJ CRT:: 0 PMA (std) nota1  &  11 PMA (din 13 voturi) nota2
NOTĂ: Acest articol nu beneficiază de punctajul standard acordat automat.

[13.01.11 10:30:54]

Publicat fara note, autorul nefiind cazat acolo. Am retras deasemenea pma std, la cererea autorului.

- david
[13.01.11 11:06:02]

In urma cu 5 minute, am auzit la radio un spot publicitar despre aceasta locatie. Se pare ca bani de promovare exista, pacat de brambureala cu privire la preturi si rezervari.

Totusi cum atrag turisti, daca nu sunt in stare sa ofere un pret complet, pentru serviciile oferite.

Este binevenita atentionarea facuta de tine.

- santana
[13.01.11 11:13:24]

Cosmin, tu te referi în discuţia avută cu mai-marii tursimului românesc la Hotelul Germisara? Chiar acum, uitându-mă la gagicile din fotografii, am avut aşa o revelaţie. Zic, stai frate ca am fost şi eu acilea, acum doi ani, pe la început de iunie, pentru vreo două nopţi. Păi SPA-ul e senzaţional, halate, prosoape, papuci, alea-alea. Plus că, la 200 de metri de hotel e un ştrand beton. Eu unul sunt cam mofturos de felul meu, dar aici mi-a plăcut şi te îndemn şi pe tine să te duci. Nu mă întreba însă de preturi, că am fost cu serviciul.

Puteți evalua ecoul:   APRECIEZ -- DEZAPROB
- cosminp
[13.01.11 11:29:15]

@santana, sunt convins ca pentru o delegatie sau pentru o vacanta in doi este foarte bine si foarte frumos, dar eu mergeam si cu copiii.

pentru ei nu-mi asigura pat suplimentar si nici nu ma cazeaza in apartament, unde ar fi loc de dormit (presupun).

aici nu este vorba de mofturi la conditii de cazare, ci la serviciile oferite si la managementul oribil care exista acolo.

'gagici' vezi aproape peste tot, ochi sa ai destui.

- dorgo
[13.01.11 12:13:27]

@cosminp

Intr-adevar sunt "gagici misto" pe la Germisara, priveste mai ales poza facuta de @Siviutzu1985, cu menajera care da cu mopu' pe jos, nu degeaba veneau romanii la termele din Dacia... am avut si eu probleme cu "receptia" hotelului in vara trecuta... nu m-a lasat sa intru in baza de tratament ca sa fac poze poentru o carte ce le-ar fi facut nitica publicitate, spunand ca baza e inchisa si ei n-au cheia si nici masaj n-am putut face acolo, caci n-aveau maseur de serviciu sambata, in plina vara... la hotelurile astea de 5 stele e dupa cum vor ei, nu dupa cum vrei tu... dar sa vedem si jumatatea plina a paharului... dupa Revolutie, un om de afaceri din Tg. Mures, dupa ce s-a vandut firma "Bere Mures", a preluat intr-o iarna un hotel care, daca se-aseza primavara urmatoare un stol de pasari migratoare pe acoperis, acesta ar fi cazut peste ultimul etaj, ultimul etaj peste penultimul... s. a. m. d. , pana la parter... hotelul a fost refacut, ridicat la standarde internationale, nici patricienii Romei antice n-aveau conditiile de lux de acum... cat despre management si servicii... ele mai pot fi imbunatatite... cand se vor intoarce tinerii tarii ce lucreaza acum in statiunile balneare din strainatate...

Puteți evalua ecoul:   APRECIEZ -- DEZAPROB
- rux
[13.01.11 12:17:11]

Si eu am avut probleme cu ei cand le-am cerut oferta pt acu 2 revelioane. Cerand o oferta pt apartament, cu 2 copii... domnisoara de acolo pur si simplu s-a pierdut. Am inceput pe email, continuat la telefon... in final nu si-a tinut promisiunea ca-mi trimite ce-a zis ca trimite. Am preferat sa aleg o locatie unde stiau ce fac.

- santana
[13.01.11 12:55:34]

@ Cosminp

Nu mai sunt asa convins ca e bine, nici in prima si nici in a doua varianta. Iar pentru varianta trei, mai bine stau acasa. Eu am fost cu echipa de volei feminin a clubului la care activam la acea vreme. Fetele au avut un meci amical la Deva.

- ralucabelei
[01.07.11 10:46:58]

am incercat si eu sa fac zilele trecute o rezervare la hotel germisara pentru 2 adulti si 3 copii... sa vedeti aici distractie adica chiar au fost luati prin surprindere si au spus ca nu s-au mai intalnit cu situatia asta niciodata si ca au nevoie de 1 zi ca sa ne dea o oferta... asta este tara noastra nu trebuie sa ne mire nimic...

pagină generată in 0.143831968307 sec