ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 12.01.2011
    DIN: arad
    ÎNSCRIS: 18.08.08
    APR-2007

Cu avionul Hurghada-Cairo

Am vrut sa scriu aceste impresii din dorinta de a ajuta turistii care vor sa viziteze Cairo si sa nu fie rupti de oboseala si fara chef sa mai vada ceva.

Am fost cazati la hotel Le Pasha 4* in Hurgada. Despre hotel pot spune ca la vremea aceea am fost multumita. Camera decenta, curata, gradina superba, ingrijita. Hotelul este situat pe malul marii, are plaja, bar pe plaja, unde la pranz puteai servi masa, sezlonguri, si tot ce stiti ca este la ALL.

Fiind prima data intr-un hotel cu all-inclusive, mi s-a parut extraordinar. Am prins Pastele acolo si am avut surpria sa gasim oua rosii, si tot felul de atentii cu ocazia sarbatorii pascale. Chiar nu m-am asteptat intr-o tara predominant musulmana sa gasesc asa ceva. Acum, dupa sejururi in alte la all inclusive, mi-am dat seama ca se putea si mai bine. Dar sa nu credeti ca am rabdat foame! Nu au fost 5*, dar a fost bine.

Avantajul hotelului este acela ca e situat in centrul statiunii si poti iesi sa te plimbi ,,sa traiesti atmosfera specifica acelor locuri. Daca va enerveaza negociera, harmalaia, claxoanele, atunci renuntati, nu iesiti in strada.

Dar sa ajung si la excursie. !

Pe mine una m-a ingrozit mersul la Cairo cu autocarul, sa pierzi nopti pe autocar este inuman. Asa ca am ales varianta cu avionul. Pretul a fost 150$ de persoana, dar eu cosider ca a meritat fiecare cent. Daca mergeam cu agentiile locale ieseam mai ieftin, dar la vremea aceea nu aveam curajul.

Decolarea a fost la 8 dimineata, iar la 9 aterizam la Cairo. Acolo am fost asteptati de un microbus si un ghid vorbitor de engleza. Puteam sa asteptam autocarul cu romani, sa avem ghid roman, dar am preferat sa merg in microbusul mic cu inca o familie de englezi, si sa avem ghidul doar pentru noi, sa nu asteptam dupa 40 persoane, care fiecare vrea altceva, se rataceste, etc

Nu vreau sa va plictisesc cu descrierea in amanunt a tuturor locurilor vizitate, pentru ca au facut-o multi inaintea mea, cu mult mai mult talent.

Doar vreau sa precizez ca am fost dusi in toate locurile promise, Piramide, Muzeul de Egiptologie, atelierul de parfumerie, pranz pe un vas pe Nil, plimbare cu microbusul in multe cartiere ale Cairo-ului unde a cosiderat ghidul ca sunt puncte de atractie.

Va spun atat, ca Piramidele m-au coplesit, poti sa le vezi de mii de ori in poze sau la televizor, dar senzatia micimii noastre in fata piramidelor nu o poti trai decat acolo.

Muzeul de egiptologie mi-a placut enorm, pacat doar ca in interior curatenia lasa de dorit.

Ghidul a fost extem de dragut, tanar, profesor, si poate datorita faptului ca i-am oferit la inceput o mica suma de bani, ne-a plimbat prin multe alte locuri care nu erau in program ,,am vazut moschei frumoase, fiecare cu istoria ei, am vazut hotel de 5* unde magarul era in parcare, si ce-i mai important am putut sa-i punem sute de intrebari care n-au ramas fara raspuns.

Ei, si asa s-a facut ora 18 cand am pornit-o spre aeroport, iar la ora 20 eram in resort.

A fost o excursie grozava, am avut cunostinte in hotel care nu-si mai reveneau dupa oboseala excursiei cu autocarul, noi pot sa spun ca am fost foarte o, k si a doua zi am putut pleca in alta excursie.

Avand in vedere ca aceasta iesire am facut-o in 2007, vreau sa va spun ca nu am scris pentru concurs, ci doar ca o alternativa doritorilor de o excursie cu avionul, pt, ca eu n-am gasit vreun review despre aceasta varianta.

Imi pare rau ca nu pot pune poze cu hotelul, am avut un incident cu calculatorul si am pierdut tot. Am poze doar pe suport de hartie.

Sperand ca v-am dat o idee buna, va doresc vacante cat mai placute!!!

Trimis de anca_l* in 12.01.11 21:56:17
    Validat / Publicat: 13.01.11 00:12:51
    • A fost prima sa vizită/vacanță în EGIPT

VIZUALIZĂRI: 2299 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (anca_l*); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

miki13
    [14.04.11 19:13:34]

Excelent! Căutam o informaţie pentru zbor cu avionul între Cairo şi Luxor, Aswan sau Hurgada. Am făcut drumul Cairo -Hurgada cu microbuzul pentru că a doua zi aveam avionul de întoarcere acasă şi am ajuns terminaţi. Cum următoarea vacanţă din Egipt va fi cu o şedere mai lungă în Cairo de 4-5 zile, dorim să luăm un avion spre sud, tocmai pentru a evita pierderea de timp şi oboseala. Rămîne să descoperim orarul curselor interne din Egipt pentru a organiza vacanţa.

miki13
    Alte impresii din această RUBRICĂVacanța în Cairo: