SUS

înscris/ă în 16.01.09
MAR-2006

ARTICOL ARHIVAT

TIPĂREȘTE [doar articolul] SAU [articol + ecouri]

Mauritius, un dulce vis tropical

Ilustrație muzicală - fond sonor/video consultare impresii:
Alizee - La Isla Bonita

Am aflat intr-o vineri ca martea ce urma "trebuie" sa plec in Mauritius. Stiam despre aceasta excursie castigata de firma unde lucram, insa stiam ca locurile sunt deja "adjudecate". Insa o schimbare de ultim moment, a facut ca eu si colega mea de birou, sa mergem alaturi de seful meu si prietena lui, in MAURITIUS!!!

Vestea a venit ca un soc pentru mine. Unul bun, desigur. Astfel ca tot week-endul am cautat pe internet informatii si mi-am facut bagaje, pentru a fi sigura ca nu uit nimic necesar.

Am facut escala la Paris. Mare, cam 8 ore daca imi aduc bine aminte. Si apoi, lungul drum de 13 ore spre Mauritius.

Am ajuns acolo in jurul ore 6 dimineata. Eram obosita la maxim, dat fiind faptul ca imi este teama de avion, asa ca nu prea am dormit. Am facut formalitatile in aeroport, ne-am luat viza... de Mauritius si... am pasit inafara aeroportului pe pamant exotic. Inca din prima secunda m-a izbit aerul deosebit de umed, aproape irespirabil pentru cineva neobisnuit cu umiditatea excesiva. Era umed si cald... noi venind cu geci cu blana, dar fiind faptul ca in Romania era Martie, si... cam 5 grade. (de altfel dupa cateva zile am aflat ca Bucurestiul era paralizat de zapezi).

Sa nu uit sa precizez ca inca din aeroport, ne-au primit cu ghirlande de flori, niste flori galbene superbe, si cu prosopele micute, impachetate, fierbinti, pentru a ne spala mainile.

Am plecat apoi spre hotel, drum care a durat cam o ora aproximativ. Era ciudat, se circula pe stanga, si aveam senzatia ca suntem intr-o continua depasire, si ca... acum ne vom izbi de cei din fata noastra. In timp, m-am obisnuit, dar tot mi se intampla sa mai uit si sa ma sperii de cei care... veneau spre noi (fiind in depasire pe sensul celalalt). Drumul nu a avut nimic impresionant. Multa vegetatie... dar in rest, nimic care sa prefigureze ce avea sa urmeze.

Am ajuns la hotel. „Beau Rivage” 5 stele, resort cu circuit inchis. Deja era altceva. Totul in jurul nostru exprima lux. De la aleile perfecte, pana la copacii ingrijiti de la radacina pana la varf. Hotelul... era de fapt aranjat sub forma de bungalow-uri, asa ca nu puteai sa iti faci o imagine inca de la inceput. ABia vedeai receptia si o parte mica de tot din restul resortului. Pana sa ne facem cazarea, ne-au primit cu cocktail-uri. Vacanta incepea bine!

Dupa ce s-au facut formalitatile, ne-au condus spre camera noastra. Pe o alee micuta, in dreapta erau camerele... (exista parter, etaj 1 si 2), iar in stanga, cocotieri pliiini de nuci de cocos. Paradis, nu altceva!

Am ajuns in camera. Am fost tentata sa intreb daca nu cumva au gresit si ne-au dat apartamentul presidential, sau nuptial sau eu stiu mai ce. Avea cam 40mp si era demential de frumos!!! Intrai pe o parte (de afara, nu exista hol), iar in partea opusa, era usa de la balcon, balcon ce dadea spre gradina si apoi mare. Noi stateam la parter, asa ca aveam avantajul sa iesim direct prin balcon, la plaja, restaurand si toate... celelalte (fiind mai aproape, pe scurtatura).

Camera avea un pat urias, pe care erau flori si unde in fiecare zi aveam un alt model de aranjament. Exista si o sofa, unde puteai sta la o cafeluta sau eu mai stiu ce. Pe masuta din camera, era permanent un bol plin cu apa, iar in fiecare zi o alta floare exotica plutea proaspata in el. Baia, avea si dus si cada, avea doua chiuvete si toaleta separata, cu usa. Nu cumva... sa incurcam... necesitatile :)))

Separat, exista un dressing sa ii spun asa, unde am gasit halate (unul galben si altul alb), prosoape de plaja, precum si cosulete pentru plaja. Si nelipsitele flori! Totul era aranjat in asa fel, incat te imbia a vacanta, si absolut peste tot, erau flori.

Terasa unde se lua masa, era bineinteles, cu vedere la mare. O priveliste care te imbata cu buna dispozitie, si care te facea sa uiti de absolut orice. Luai masa, si pasarele multicolore ciripeau si iti cantau, incantandu-ti auzul.

Cu o piscina uriasa, pentru toate varstele, inconjurata de palmieri, cu baruri unde puteai servi toate cocktail-urile din lume, cu alei pline de verdeata, flori, cocotieri, locatia oferea premisa unui concediu DE VIS.

Meniul... Am mancat toate nebuniile de pe lume. Ei, nu chiar toate, insa stiau sa te faca sa te simti special, de fapt, ce spun eu, stiau sa te faca sa... te simti in vacanta! In Rai chiar!

In fiecare seara, la restaurantul principal, se organizau mese specifice: „Seara indiana”, „Seara turceasca”, „Seara europeana”, etc. Ospatarii imbracati specific, ba chiar te „punctau” si pe tine intr-un fel. In seara indiana respectiv, iti faceau punctul acela al lor, in frunte...

Hotelul dispune de sala de fitness, jacuzzi, 2 saune si piscina cu apa de 6 grade (pentru cei care fac dusurile scotiene – sauna, piscina, sauna, piscina).

De retinut, ca erau cumva „hoti”, dar niste hoti simpatici. Noi aveam demipensiune. Si, ca sa te faca sa consumi, veneau si iti aduceau pe plaja, pizza gratuit. Dar o pizza asa de sarata (acceptabil), incat aveai nevoie apoi de ceva de baut. Contracost.

Imi pare rau ca nu imi aduc aminte foarte multe despre vizitele in afara resortului. A se consemna ca... interiorul m-a impresionat muuult mai mult decat exteriorul. Povesteau ca aveau foarte multe plantatii de trestie de zahar. Aveau un vulcan inactiv... , temple, maimute... :)))), muuuuuulte banane... , ananas (apropos, acolo am aflat ca ananasul creste de fapt din pamant... scuzati-mi ignoranta). M-a impresionat vizita la „Cele 7 culori ale pamantului” Se spune, daca imi aduc bine aminte ca, acolo a fost un vulcan, care dupa ce s-a stins, a lasat in urma o roca, in foarte multe culori. E drept ca arata superb, insa ma intreb daca nu era vreo facatura turistica.

Au un munte, pe care daca il privesti dintr-o anumita pozitie, pare ca este o doamna care doarme. I se spune „The sleeping beauty”.

Aveau si o pasare a insulei: pasarea Dodo. O gaseai peste tot ca souvenir, o gaseai pictata pe peretii caselor, sau in muzee.

Posibilitati de scooba, snorkeling, ski nautic. Toate contracost. Am facut scooba si am cules niste corali superbi. Erau deja morti, adica rupti, altfel nu mi-as fi permis sa ii iau. Si-asa erau cu ochii pe noi, si mi se pare si normal de altfel. Imi aduc aminte ca, la un moment dat m-au ciupit niste pestisori de cap, confundand parul meu scurt, cu algele. Acolo am vazut pentru prima oara... cat de frumos poate fi adancul marii.

Cred ca ar mai fi multe de spus, insa deja m-am lungit destul. Daca mai sunt intrebari si imi aduc aminte... cu cea mai mare placere.

Impresii încărcate de ramonav23 in 11.01.2011 22:25:33

Review-ul a fost validat (publicat pe site) in 11.01.11 / 23:57:25

VIZUALIZARI: 5836

A fost prima sa vizită/vacanţă în MAURITIUS

NOTĂ: Părerile și recomandarile din articol aparțin integral autorului (ramonav23); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo sau ale administratorilor.

PUNCTAJ CRT:: 1000 PMA (std) nota1  &  24500 PMA (din 26 voturi) nota2

- dusilumi
[12.01.11 00:12:35]

Mare pacat ca nu ai cutreierat insula! E superba! Mimute nu sunt decat la gradina zoologica. :)) nu i nimic, poate te au informat gresit...

[12.01.11 08:29:01]

Sper sa placa melodia atasata, se poate insa schimba!

- Michaell
[12.01.11 08:43:46]

buna,

pe poze se vede data sejurului, deci anul 2006. erau anii boom-ului economic in romania. pacat ca n-a mers asa mai departe si totul s-a schimbat brusc in 2008! ??

in rest am doar laude pt. impresiile tale.

[12.01.11 11:06:30]

Am cutreierat si insula, doar ca aseara internetul mi-a facut figuri si nu am reusit sa uploadez restul de poze.

Si maimutele... dragele de ele, erau libere... nici vorba la zoo. Vezi in poze

Cat despre boom-ul economic, asta cam asa e. Pacat ca nu au stiut cum sa profite de el...

Melodia este perfecta, multumesc!

- Michaell
[12.01.11 11:48:01]

ai dreptate, boom-ul a fost pt. romania ca un foc de artificii, scurt, intens... dar care din pacate s-a stins cam brusc.

nu stiu la cine te referi cand spui ca "n-au stiut sa profite de el"?! voi (tu), se pare, ca ati stiut sa profitati de aceasta perioada... - :)) (altfel nu ajungeai in locuri atit de exotice si noi nu citeam un comentariu atit de frumos)

dar sa-mi fie cu iertare: de ce ai asteptat atita timp cu review-ul tau despre acest loc aitit de frumos? nu de alta, dar in turism, o perioada de 4 ani este un timp foarte lung in care fara indoiala au loc schimbari mari cu privinta la loculurile descrise.

[12.01.11 11:53:54]

Pentru ca am descoperit Amfostacolo in 2009, am postat cateva vacante, iar in 2010 am avut un an greu, in care nu am avut timp nici de mine. Stai ca nu am terminat... Mauritius e recenta... :)))))

"Nu au stiut" conducatorii nostri dragi, sa investeasca si sa reinvesteasca banii veniti din boom-ul economic... La asta ma refeream. EU... desigur, am profitat la maxim, si multumesc Lui Dumnezeu ca am reusit sa ajung in locurile pe care acum le impartasesc cu altii...

[12.01.11 12:14:36]

ramonav23, felicitari pentru un review atat de interesant! Chiar m-as bucura, atat eu, cat si cei interesanti, daca ai mai scrie impresii despre aceasta insula. Ai putea folosi acest link

[12.01.11 12:21:12]

Multumesc.

Promit sa incerc sa imi aduc aminte cat mai multe despre insula! Stiu cum e cand cauti informatii cat mai complete despre subiect. Doar... asa am gasit si eu Amfostacolo, si de cand l-am descoperit, e primul loc unde caut impresii.

Felicitari si tie!

- Alb
[15.11.12 10:30:13]

Frumos. Am niste prieteni care au fost in Mauritius si au fost incantati.

Vezi fotografiile în versiunea ptr telefon sau tabletă

[45] foto. Click pe poze pentru a le mări

P01 [MAR-2006]
# [50 PMA, fara bonus]

fotografii din vacanta la Beau Rivage HotelFoto VOTATĂ de mine!
P02 [MAR-2006] Camera, care putea fi usor confundata cu un apartament, data fiind marimea ei.

fotografii din vacanta la Beau Rivage HotelFoto VOTATĂ de mine!
P03 [MAR-2006] Baia. In oglinda se pate vedea usa de la toaleta, care era separata de locul de facut baie (respectiv dus)

fotografii din vacanta la Beau Rivage HotelFoto VOTATĂ de mine!
P04 [MAR-2006] Piscina. Era imensa, si avea in interiorul ei, inclusiv palmieri.

fotografii din vacanta la Beau Rivage HotelFoto VOTATĂ de mine!
P05 [MAR-2006] Delicioasele "fonfleuri" care de altfel te lasau cu un pic de foame, dar care insa te incantau ca aspect si gust.

fotografii din vacanta la Beau Rivage HotelFoto VOTATĂ de mine!
P06 [MAR-2006] Bolul cu apa din camera, care avea in fiecare zi o alta floare in el.

fotografii din vacanta la Beau Rivage HotelFoto VOTATĂ de mine!
P07 [MAR-2006] Baietii desfaceau....arici de mare. Dezgustator, daca ma intrebati pe mine. Nu am pus gura...

fotografii din vacanta la Beau Rivage HotelFoto VOTATĂ de mine!
P08 [MAR-2006] Zona dintre bungalowuri si plaja. Undeva in stanga este si un laculet cu pesti multicolori.

fotografii din vacanta la Beau Rivage HotelFoto VOTATĂ de mine!
P09 [MAR-2006] Vedere inspre plaja. In dreapta se vede si un sezlong.

fotografii din vacanta la Beau Rivage HotelFoto VOTATĂ de mine!
P10 [MAR-2006] UN superb templu, care mai inainte de toate iti lua ochii cu multitudinea de culor pe care o avea.

fotografii din vacanta la Beau Rivage HotelFoto VOTATĂ de mine!
P11 [MAR-2006] Langa vulcanul inactiv, vedere superba asupra orasului. In spate, se vede si "The sleeping beauty" (exact la capul meu)

fotografii din vacanta la Beau Rivage HotelFoto VOTATĂ de mine!
P12 [MAR-2006] Vulcanul inactiv, care acum era o sursa generoasa de hrana pentru vegetatia ce crestea in el.

fotografii din vacanta la Beau Rivage HotelFoto VOTATĂ de mine!
P13 [MAR-2006] Pasarea DODO, reprezentativa pentru insula. Un magazin de suveniruri.

fotografii din vacanta la Beau Rivage HotelFoto VOTATĂ de mine!
P14 [MAR-2006] Statuia reprezenta un preot de al lor. M-a impresionat dimensiunea pe care o avea...

fotografii din vacanta la Beau Rivage HotelFoto VOTATĂ de mine!
P15 [MAR-2006] UN templu budist. In spate, se vede cum femei imbracate, aduc ofrande zeilor. A fost impresionant...

fotografii din vacanta la Beau Rivage HotelFoto VOTATĂ de mine!
P16 [MAR-2006] Statuia reprezenta un om cu cap de maimuta. Venerau si maimutele, erau de asemenea animale sfante.

fotografii din vacanta la Beau Rivage HotelFoto VOTATĂ de mine!
P17 [MAR-2006] Aici am luat parte la un moment emotionant: un botez. Simplu, fara prea mult fast si prea multe complicatii.

fotografii din vacanta la Beau Rivage HotelFoto VOTATĂ de mine!
P18 [MAR-2006] Maimutica despre care vorbeam in review. Nu era gradina zoologica, era doar.....un loc unde puteai vedea maimute in habitatul lor natural.

fotografii din vacanta la Beau Rivage HotelFoto VOTATĂ de mine!
P19 [MAR-2006] Doua maimutici ce se iubeau ( si la propriu si la figurat...), si un lac cu nuferi.

fotografii din vacanta la Beau Rivage HotelFoto VOTATĂ de mine!
P20 [MAR-2006] Puteam sa spun ca este orice... Insa de fapt si de drept, este arborele de cafea. Inca nu era copt...

fotografii din vacanta la Beau Rivage HotelFoto VOTATĂ de mine!
P21 [MAR-2006] Iata si bananierul. Norocul lui ca nu era copt, caci altfel, doar poza mai ramanea de bananele de acolo:)))
# [0 PMA, fara bonus]

[45] foto . Click pe oricare pentru a le mări