ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 10.01.2011
DIN: caransebes
ÎNSCRIS: 20.03.08
AUG-2010

Cu masina [din Timisoara] in Antalya

Am fost eu cu familia mea si cu mai multi prieteni in Antalya in august 2010 la Hotelul Granada de langa Alanya. Am fost pe drum 4 masini.

Am plecat de langa Timisoara, am trecut vama la Portile de Fier in Serbia si am mers pe drumul: vama-Kladovo-Negotin-Zajecar-Knjazevac, de aici am luat-o spre Pirot urmand traseul prin munti (o scurtatura) pe la Temska. E bine sa opresti pe drumul de Pirot ca sa mananci.

Am intrat in Bulgaria si am luat-o spre Sofia, am mers pe centura Sofiei (unde cred ca sunt toate echipajele politiei din Sofia) si dupa aceea spre Plovdiv (am oprit la un McDonalds de pe autostrada ca sa bem o cafea).

Am trecut de Plovdiv si am mers pana la Cirpan de acolo am iesit in drumul spre Turcia pe la Varbitsa (nu este bine semnalizata iesirea de la Cirpan spre Varbitsa asa ca va trebuie o harta, nici pe GPS nu apare).

Am intrat in Turcia prin vama de la Edirne (am luat benzina de la Lukoilul dinainte de vama, vama bulgarilor este la fel de urata, in schimb cea a turcilor este renovate sin u mai e deloc aglomeratie, au si un mall in vama) si am innoptat pe undeva pe autostrada (este bines a va cumparati card KGS de la vama, chiar daca este mai scump, dar va spun ca e mult mai usor) langa Silivri, am ajuns la hotel pe la ora noua si jumatate.

In a doua zi am trecut de Istambul duminica dimineata si n-a fost deloc aglomerat (la podul peste Bosfor am folosit tot cardul KGS si este cel mai bine). La Sapanca am luat-o spre Bilecik (e bine semnalizata iesirea), acum drumul e nou si e banda dubla, ne-am oprit la o parcare sa stam (e bine sa va opriti undeva unde este si o cladire mai noua ca sa va cumparati cate ceva cum ar fi o inghetata sau baclavala, etc.). Cred ca am stat o ora si jumatate, dupa aceea am continuat spre Bozuyuk (sa aveti grija sa nu gresiti si sa va abateti de la drumul spre Kutahya pe la Eskisehir), a urmat Kutahya, unde va recomand sa va opriti la un magazin de portelanuri si sa le priviti, sunt minunate (de preferabil Kutahya Porselen).

Am mers spre Afyon, unde ne-am oprit din nou (este si un centru outlet in intersectie si un McDonalds, asta la intrare in intersectie, noi am stat la iesire din intersectie la un restaurant cu auto-servire unde este si un Shell de unde am si alimentat) si am stat cred ca vreo doua ore si jumatate si tot am ajuns la Burdur la hotel pe la cinci jumate’ (innoptare pe care nu o s-o mai facem anul acesta deoarece drumul este prea bun).

De la Burdur am plecat dimineata pe la noua (drumul de la Burdur la Antalya este acum banda dubla si este foarte bun) si am ajuns la mall in Antalya pe la ora doisprezece unde am stat vreo doua ore si am ajuns la hotel pa la ora trei si un sfert (drumul de la Antalya la Alanya este tot banda dubla si foarte bun).

Trimis de simov in 10.01.11 15:31:23
Validat / Publicat: 10.01.11 16:47:56

VIZUALIZĂRI: 7112 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (simov); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 pe pod la Portile de Fier in timp ce asteptam la coada din vama

geosler
[10.01.11 17:46:49]

Bine ar fi daca poti sa spui cat a costat drumul (carburant si taxe) si in cat timp ai ajuns acolo.

Multumesc!

[10.01.11 18:03:25]

Aproximativ 450 euro cu tot cu cazari, mancare, motorina si taxe.

Am dormit doua nopti pe drum, am plecat dimineata la cinci ca sa fim devreme in vama la Portile de Fier unde oricum am stat doua ore si am ajuns in Antalya a treia zi la pranz, dar cu foarte multe si lungi pauze pe drum.

Anul asta vom dormi doar o noapte pe drum.

Anturium
[10.01.11 19:22:50]

De la ce ghiseu din vama turca ati cumparatcardul KGS si cat a costat? . Multumesc.

[10.01.11 20:48:31]

Cardul KGS l-am cumparat de la un ghiseu care se afla dupa controlul de bagaje, langa ghiseul de schimbari valutare, parca scrie pe el KGS. Parca am dat pe el 55 lire turcesti.

angi73
[25.01.11 13:22:36]

Unde te-ai cazat in Burdur si cat te-a costat? Cum ai facuta rezervarea? Ai platit cu cardul la hotelul din Burdur?

Pensiunea_Roua
[25.01.11 13:45:49]

foarte bun review nota 10, chiar l-am citit de cateva ori si am urmarit pe google earth traseul, si eu ma gandeam intr-o vreme ca ar fi o idee sa ma duc asa si eu. numai sincer imi era frica de lipsa autostrazilor si de drumul totusi incurcat si incalcit pana acolo.

Pe teritoriul turciei stiti asa ca idee cati km a-ti facut?

iar cardul KGS pentru ce ai nevoie de el?

iar 450 euro este calculat dus-intors?

[25.01.11 16:48:47]

La Burdur ne-am cazat la un hotel langa autogara unde am dat 30 eur/tripla cu mic dejun dar pe an ce trece arata tot mai rau hotelul,

nu am facut niciodata rezervare si am fost destul de multi - 6 camere (cand intri in Burdur faci dreapta catre Otogar - autogara si chiar in intersectie e hotelul); cred ca sunt si hoteluri mai bune, dar noi nu am cautat.

Anul asta daca mergem (sper sa mai scada preturile afisate) vrem sa mergem doar cu o noapte pe drum si sa dormim la Istanbul.

[25.01.11 16:54:14]

[@PensiuneaRoua]: Cred ca 1000 km, dar se fac cel mai usor, drumurile sunt f. bune.

Cardul e bun la plata autostrazii si a podului din Istanbul cand treci din Europa in Asia (la intoarcere nu se plateste). Podul nu poti sa-l platesti decat cu card sau te bagi in fata unui turc ii dai 5 lire si iti cardul lui fiindca il incurci vrea sa treaca, sau sunt smecheri care asteapta turisti dar ei cer mai mult sau treci cu tupeu pe unde se trece cu abonament (piuna alarma dupa tine) dar poate sa fie politia dupa pod.

450 eur/dus-intors dar am un Golf V si consuma putin.

Pensiunea_Roua
[25.01.11 17:05:15]

ms pentru informatii, pe langa acel card mai trebuie vigneta sau ceva taxe extra? la vama cu turcia trebuie platit parca 10 euro?

iar mergand cu masina prin turcia nu poate fi oare un risc? tinand cont ca turci sunt mai '' nebuni ''

plimbanduma prin statiune in antalya ziua, am trecut la trecerea de pietoni iar un turc a venit cu masina si era sa ne calce si ne-a injurat, deaia zic ca sunt tot felul de nebuni la volan iti da senzatia.

[26.01.11 10:29:53]

Nu trebuie nimic altceva, iar viza de 10 eur s-a scos. Pe drumuri se circula normal, ce ai patit este o intamplare izolata, noi mergem de 12 ani in Turcia din care de vreo 7 ori cu masina si nuam patit niciodata nimic.

mary-criss
[18.02.11 11:40:10]

buna avem si noi bilet pt. 8 iulie in Alanya e mai bine sa mergem cu masina noastra sau cu autocarul? din buc. plecam cite ore se fac? sotul meu nu a mai condus asa mult niciodata... nu stiu daca rezista chiar daca inoptam o noapte pe drum. ce autocare merg in partea aceea si cit costa? e mai obositor cu autocarul? a mai fost cineva? mersi.

[01.04.11 19:54:57]

Te rog spune mi cu acel card pe care ai dat 20 euro sa inteleg ai reusit sa treci la toate punctele de taxare si la dus si la intors... De la istanbul pana in antalya care este cel mai scurt drum. sau mai buna ca si aprte de autostrazi. ajungi cumva la ankara sau tii in jos spre isparta? poti sa mi treci cateva localitati importante din traseu. si din istanbul cum este mai bien sa pleci cu ferry? sau sa treci podul in partea asiatica.

[01.04.11 19:57:01]

pe data de 14 iunie pleaca cineva spre antalya?

[01.04.11 22:16:18]

@m liviu: vezi si rubrica "Rendez-vous turistic" - Turcia/iunie; te poti eventual inscrie pe lista, ai posibilitatea sa fii contactat mai usor astfel.

[04.04.11 00:01:32]

Dupa mine drumul cel mai bun e prin Istanbul apoi Bilecik, Kutahya, Burdur sau Isparta (pe Burdur drumul e mai bun si este banda dubla dar intri prin Antalya-depinde in ce parte a litoralului mergi, daca mergi spre Kemer pe aici e cel mai scurt, prin Isparta e mai multa vegetatie, peisaj frumos si treci pe langa un lac mare dar sunt portiuni mai aglomerate depinde cum prinzi si nu e banda dubla)

[04.04.11 00:06:40]

Cu 20eur faci 2 drumuri pana in Antalya

cosminp
[01.06.11 08:12:37]

cardul KGS luat din vama poate fi cumparat si in euro sau trebuie mai intai schimb valutar, tot in vama?

[02.06.11 09:01:37]

Mai revin cu aceiasi intrebare. P e data de 14 iunie pleaca cineva spre anatalya? Multumim Simov ptr detalii. Sa avem toti drumuri bune si concedii placute.

[02.06.11 09:19:18]

Mai revin cu aceiasi intrebare. Pe data de 14 iunie pleaca cineva spre Antalya?

@m liviu: Incearca sectiunea "Rendez-vous turistic - Turcia", este mult mai potrivita pentru astfel de informatii...

maria55 †
[02.06.11 19:40:52]

@cosminp,

da, cardul KGS se poate achita in euro, iar pe mine m-a costat 20/E in sept 2010, insa l-am cumparat la ghiseul de la intrarea pe autostrada. Se pare ca in vama este mai scump.

cosminp
[03.06.11 07:54:37]

@maria55, multumesc pentru informatii.

sonya777*
[30.01.13 19:03:05]

@simov: buna, tot din timisoara suntem vrem sa mergem si noi cu masina in luna sept. inceput avem un copil de 12 ani. daca poti te rog sa ne ajuti cu o recomandare la un hotel... si o statiune nu am mai fost in turcia. mersi

[07.02.13 18:37:33]

@sonya777: In septembrie este o perioada foarte cautata in Turcia, In primul rand apa marii este foarte calda. In aceasta perioada pot spune ca este foarte aglomerat si din cauza vecinilor nostrii prietenii rusi... Cai si preturi sunt comparative ca iunie.

Eu unul in 2011 am fost de 2 orin in turcia la acelasi hotel iunie si septembrie. Cu greu am mai gasit locuri in septembrie desi hotelul era f mare. Are peste 1200 camere in total, hotel si vile.

Ca recomandari depinde de buget si de statiune, Poate vrei Antalya, sau Kusadasi, Antalya este mai scumpa mai ales Antalya lara sau Belek, cu cat cobori pe tarm ajungand in Side sau Alanya preturile sunt mai mici dar si dezavantaje, plajele mai au si pietris sau intrarea in apa este mai abrupta. In lara plajele sunt in general doar cu nisip.

Ca si conditii stii cum se spune, turcii sunt turci, mai sunt si carcotasi care nu au venit cu impresii bune despre ei dar eu am fost de 4 ori in Turcia si intotdeauna am fsot satisfacut.

Cu masina e greu de ajuns dar daca sunt 2 soferi se poate face drumul direct este mai greu in Bulgaria, dar odata ajunsi la turci sunt autostrazi sau drumuri cu 4 benzi. Eu am fost si direct conducand 2 soferi dar este foarte obositor dar am ales si varianta cu cazare ori Istanbul dar este foarte aproape mai bine Kutahya, Sunt cateva hoteluri bune si nu sunt scumpe.

In Kutahya iti recomad Grand cynar. De acolo pana in Antalya mai sunt maxim 5 ore de mers. Depinde unde vrei sa mergi, Lara sau Alanya. cam 90 km distanta intre ele.

Daca alegi kusadasi sau bodrum recomandat sa innoptezi la canakale, nu pot sa iti recomand nici un hotel aici ptr ca nu am innoptat, am mers direct kusadasi.

Ptr alte detalii despre drum sau hotelurile unde am fost ma poti intreba si o sa iti raspund.

Numai bine si multa bafta

angi73, Anturium, cosminp, geosler, M'Liviu, maria55, mary-criss, Pensiunea_Roua, simov, sonya777*
Alte articole din această RUBRICĂDrumul spre Antalya: