#E#D
Filozofări de suflet (mai puţin turistice)

09.01.2011
Avatar lalita21
DIN motru
înscris/ă în 18.02.08
JAN-2011

#G#0
#M#0

NOTĂ: ARTICOL OFFTOPIC

Textul de mai jos face parte din categoria discuții libere, off-topic sau "de interes turistic TEMPORAR ori restrâns" - eventualele voturi sunt simbolice (+1/-1 PMA)

Doar cu un simplu click..

Ieri am strins globuletele si cu mare regret am scos din casa bradul care timp de 2 saptamini a fost sufletul casei mele. Nu pot spune cu ce regret am facut ca de fiecare data lucrul acesta. Si eu si sotul meu eram muti, mutenia noastra spunea mai mult decit 1000 de cuvinte.

Cu cita bucurie l-am impodobit, cu cita grija la detalii, fiecarui globulet sa-i gasim locul potrivit, cu cita emotie am asteptat ca Mosul sa lase ceva sub el chiar daca, ca un copil rebel am incercat sa-i neg existenta.

Cu unda asta de melancolie in suflet am deschis calculatorul cu gindul ca poate am sa gasesc ceva care sa ma binedispuna si unde altundeva decit pe AFA. Mi-am deschis mesageria si vad ca am citeva mesaje... hai sa le citesc. Cind il citesc pe primul, stupoare... nu-mi vine a crede ochilor. Imi pun ochelarii mai bine si mai citesc odata"ti-ai descoperit talentul de mare povestitoare si acum ne plictisesti cu parerile tale despre un loc... sute de episoade ale telenovelei... in goana dupa puncte. "Am ramas muta. Eu, care imi facusem procese de constiinta din faptul ca am ceva de spus si tinusem doar pentru mine... sa fiu acuzata tocmai de ceea ce ma asteptam mai putin, adica. ". plictisesc lumea".

In momentul in care m-am apucat de scris nu m-am gindit nici o secunda la faptul ca particip la un concurs si chiar daca mi-as fi pus in gind sa particip nu as fi sperat la nici un cistig fiindca nu am cistigat nimic niciodata.

Si cum eram eram cazuta in melancolie mesajul asta nu face decit sa-mi rascoleasca cutitul in rana si brusc imi trezeste niste amintiri despre semenii nostri pe care i-am intilnit in vacantele mele.

Ca sintem un popor trist si deprimat de asta au avut grija mai-marii nostri dar pentru faptul ca sintem rai in situatii in care nu ar trebui dar mai ales pentru faptul ca vrem sa parem ceea ce stim ca nu putem fi, pentru asta nu avem nici o scuza.

Mi-amintesc ca la prima mea iesire in Turcia am avut parte de mai multe episoade in care mi-a fost rusine dar in acelasi timp necaz ca sint romanca. Prima data la Canakale, in dimineata cind trebuia sa plecam spre Kusadasi si am coborit sa luam micul dejun am avut surpriza sa gasim doar citeva urme de mincare pe tavi. La rugamintea noastra, soferul de pe autocar fiind turc s-a dus la bucatarie sa ceara sa se aduca ceva... dar stupoare. I se spusese ca mincare a fost "destul" dar "colega a mincat si pentru voi", colega fiind grupul din celalat autocar care fusese cazat impreuna cu noi la hotel si care, probabil, fusese informat ca micul dejun se poate lua si mai devreme. , dovada ca linga ceasca de cafea pe care si-o sorbeau linistiti mai erau si citeva pachetele... Deci... turcul avusese dreptate cu "colega". Bun... am zis ca nu-i nimic, o feliuta de brinza, 2 masline si o cesca de ceai tot am apucat dar faptul ca am admirat Dardanelele in toata splendoarea lor, linga leandri de pe terasa hotelului a facut mai mult decit sa ma sature.

Alta data, mi-aduc aminte ca la Vera era prostul obicei sa treci pe la prima ora pe linga piscina si sa arunci un prosop pe sezlong (uri) ca sa ai garantia ca dac lenevesti pina la 11 tot gasesti un loc. Bineinteles ca am luat prosopul aruncat peste 2 sezlonguri si ne-am asezat, cind aproape de ora prinzului ma trezesc batuta pe umar de un voinic bronzat, cu un lant ce se asemana mai mult cu o zgarda si cu ochelari de smecher care-mi spune intr-o romana pura"de ce mi-ai luat, vere, sezloangele? "Cum am recunoscut imediat " interpretul" i-am raspuns printr-o intrebare: de ce nu? Le-ai adus cu tine de la Craiova? Tipul a tresarit si ma intreaba de unde-l cunosc. Ii spun ca nu- cunosc, nu-l vazusem in viata mea dar l-a tradat celebra expresie "vere" care mi-a facut capul mare 5 ani cit am stat la facultate in Craiova.

Nu am dispus niciodata de un buget foarte mare pentru vacanta dar si asa nu am venit niciodata acasa fara sa aduc ceva cit de mic, dar din suflet celor dragi. Cum sa uit intrebarea unei doamne care facea cel putin 2 vacante pe an, din spusele ei si numai in strainatate (dar pentru prima si ultima oara in Turcia, poate doar in Antalya... de parca Antalya nu era tot in aceeasi tara)... cite bucati de rahat sint intr-o cutie? Da... fiindca isi numarase colegii si voia sa le duca ceva din vacanta... o bucatica "simbolica " de rahat. Ce s-ar fi intimplat daca ar fi gresit numaratoarea?

Nu pt sa va spun ce bucurie am avut cind m-am intilnit cu niste cunostinte care fusesera in aceeasi perioada cu noi in Kusadasi si care incercau sa ma faca sa regret faptul ca nu am fost la Pamukale si la Efes. Bine, zic si ce v-a placut mai mult Aaaa... pai tot a fost "super", mai ales ca ne-au dus si la o fabrica de piele unde aveau niste modele "bestiale".

... Si astea sint doar citeva care-mi vin in minte acum. Nu judec pe nimeni fiecare poarta raspunderea propriilor vorbe si a propriilor fapte dar haideti inainte de a spune sau de a face ceva sa ne gindim si la consecinte, sa nu incercam sa fim ceea ce nu putem fi-intelectuali rasati... cu 8 clase. Sa ne gindim ca vorba odata scoasa pe gura nu o mai intorci inapoi si un cuvint poate sa doara mai mult decit 1000 de palme.

Poate cel care mi-a trimis mesajul si caruia am preferat sa-i raspund doar printr-un "delete" o fi citit vreo impresie de pe AFA. , dar nu a citit si regulamentul sa vada ca in aceata saptamina... se face munca patriotica... nu se acorda premiul?

Prima reactie a fost aceea de a nu mai scrie nimic, niciodata dar mi-am dat repede seama ca asa as fi facut rau acelora care ar avea nevoie de parerile mele si care, prin voturile lor mi-au aratat acest lucru.

V-ati gindit vreodata daca @ileanaxperta ar fi descris Marmarisul doar intr-un singur review, asa ca sa nu plictiseasca lumea, cit de putine stiam despre aceasta minunata statiune care si asa e cam saraca in descrieri. ?

Si cum ziua de ieri a fost una speciala, nepotelul meu, Raul, a implinit 2 anisori si astepta "cadouri", toata supararea mi s-a risipit in momentul in care m-a luat in brate si mi-a zis "mechemec, daga mea"

Tot la fel va spun si eu, pe limba lui Raul, "mechemec, dagii mei"tuturor acelora care mi-ati trimis mesaje de incurajare pentru ca un mesaj de la voi valoreaza mai mult decit 900 PMA. La mine in suflet superbonusul nu a disparut si am sa fac exceptie de la regulile inimii mele si am sa-l acord de fiecare data tuturor acelora care ati facut dintr-un review un adevarat reportaj, demn de o revista de top.

Si fiinca sint o luptatoare de felul meu, mai sint si olteanca si nu ma dau usor la o parte am sa continui sa scriu, respectind regulamentul, asa cum mi s-a spus pentru puncte. Cine stie poate cistig si eu o cana din care sa-mi beau cafeaua dimineata cind citesc ce mai e nou pe AFA.

... Na... ca nu m-am putut abtine sa nu va mai plictisesc un pic... de data asta fara puncte.

... Dragii mei "filozofi" de pe AFA, pentru voi am scris aceste rinduri in mod special, pentru ca voi faceti parte din acea categorie care cauta fericirea in lucrurile mici. Pentru ceilalti care le considera plictisitoare, doar cu un simplu click...

Impresii încărcate de lalita21 in 09.01.2011 13:16:22

Validat / Publicat: 09.01.11 15:34:47

• Alte destinații turistice prin care a fost: turcia,grecia

NOTĂ: Părerile și recomandarile din articol aparțin integral autorului (lalita21); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo sau ale administratorilor.

Puteți VOTA simbolic articolul - VĂ PLACE?

DA [1 PMA]  -  NU [-1 PMA]

PUNCTAJ CRT:: 1000 PMA (std) nota1  &  2000 PMA (din 24 voturi) nota2

- magdalena
[09.01.11 15:47:47]

Mai bine spuneai si pe cine ai plictisit, sa stie lumea cine moare de plictis pe aici...

Sunt unele persoane care nu inteleg ca poti trece mai departe "doar cu un simplu click", daca nu ti-a placut ceva, fara sa faci remarci usturatoare.

Poate unii dintre noi mai depunem si suflet cand scriem si daca uneori chiar plictisim macar sa ni se spuna altfel, conteaza mult si modul in care spui ceva si poate, astfel, suntem ajutati sa scriem mai bine si mai putin plictisitor.

In general, ne asteptam ca lumea sa aiba reactia pe care noi o dorim, fara sa ne gandim ca poate ceilalti nu sunt ca noi. Privim prin prisma dorintelor si experientei noastre.

Dar uite ca sunt persoane care fac observatii, care cearta, care arata cu degetul, care "se iau in gura" cu cei care scriu, sau chiar care jignesc mai mult sau mai putin voalat. Probabil ca au gasit in AFA un mijloc de refulare a propriilor frustrari.

Ce bine ar fi sa ne limitam toti la a face remarci doar pe teme turistice.

[09.01.11 15:57:55]

in nici un caz nu as putea sa-l lovesc pe cel care a dat cu piatra in mine... cred ca indiferenta e cea mai buna arma impotriva lui... si aici cred ca am incheiat subiectul... Nu e cazul sa acordam importanta prea mare unor nume, care chiar s-ar simti importante doar pomenindu-le.

- santana*
[09.01.11 15:58:25]

Nu-ti bate capul! Iti spun sincer ca eu am gasit varianta optima pentru a evita discutiile la care faceai tu referire: nu m-am inscris in concurs si cu asta basta. Sunt la adapost, nu ma poate arata nimeni cu degetul ca scriu pentru premii. In situatia data, scriu cand si ce vor muschii mei, nu trebuie sa votez pe nimeni in compensatie, imi permit sa spun ca ma sinucid daca aud de soping (sper ca-ti mai amintesti, nu?), fara a desconsidera in vreun fel concursul AFA, asta ca sa fim bine intelesi. Si, daca vreau o cana cu AFA sau un tricou, sunt convins ca mi-l va da Cornel Bociort, macar ca o consolare la cat si-a batut capul cu mine in ultimul an. Nu mai sta suparata, ca n-ai de ce! Suntem prieteni, ce naiba!

[09.01.11 16:15:06]

@ santana... tocmai am raspuns Magdalenei... nu sint si nu stau suparata, ma aprind repede ca, de, ... sint olteanca dar si-mi trece repede, noroc ca am simtul umorului foarte dezvoltat si rid chiar si atunci cind pling...

[09.01.11 16:17:40]

Doamne... vad ca am puncte... pai, web... am zis... fara...

- Admin
[09.01.11 16:49:04]

scuze, baciu lavinia, se pare ca nu am fost nimeni din echipa de moderare "pe faza" si din acest motiv s-au adunat deja punctele...

Am mutat textul la "Filozofari de suflet", rubrica nepunctabila.

[09.01.11 16:54:51]

pai oricum... chiar si asa nu tb sa primesc puncte... e al saselea pe luna ianuarie...

- alinutzza140*
[09.01.11 19:42:10]

Fruntea sus, acea persoana care trimite astfel de mesaje este demna de mila. Pentru acea persoana nu conteaza nimic, las-o sa se plictiseasca in continuare.

- Cristian_h
[09.01.11 20:57:52]

Lavinia, am un sfat pentru tine...asa ca intre olteni, "vere" :)) vezi-ti de treaba scrie din suflet de cate ori crezi ca se cade, suntem multi aici care vrem sa auzim si care vom aprecia ce ai de spus!

- Alina Morar
[09.01.11 21:06:15]

Peste tot exista oameni rai si carcotasi.

Desi, inca, nu am primit un astfel de mesaj si eu as face la fel, l-as ignora. Nu-i poti multumi pe toti.

Si eu poate ca am fost acuzata ca mi-am impartit concediul din 2010 in n-spe review-uri... nu ma intereseaza. Oricum am scris in mare, altul poate ca ar fi scris 100. Am vazut si fost in multe locuri si nu puteam scrie 2-3 parti.

- balasa violeta
[10.01.11 12:08:32]

HEI! Capul sus! Un an nou prosper si cu bucurii!

Ce ne-am face fara astfel de oameni? !

Pe la sfarsitul lui septembrie, am scris un rw, cum intr-o dimineata nu am putut sa-mi cumpar un bilet la troleu in Buc pentru ca nu aveam bani marunti iar o batranica mi-a dat bani de bilet, pomana. Cum am ajuns acasa, m-am apucat sa povestesc pe AFA gestul bunicii. Un domn din fruntea clasamentului mi-a scris "ca mi-a cazut stacheta". Am vrut sa ma retrag si sa nu mai aud de AFA. Dar am fost incurajata de multi PRIETENI.

[10.01.11 12:26:23]

multumesc, Violeta... si vreau sa spun ca sint fericita de faptul ca ti-ai gasit timp sa -mi trimiti un mesaj. Sa stii ca rw tale au facut multi oameni fericiti... stii ce mi-a zis Viorel, un prieten din Rimnicu-Sarat: ai vazut ce frumos scrie @balasa violeta pe AFA? Cind ii citesti rw... zici ca esti deja acolo... Si sa stii ca desi am intrat sa scriu pe AFA doar de citeva zile am primit foarte multe mesaje de incurajare, mi-am facut deja citiva prieteni si le multumesc din suflet...

[10.01.11 12:55:01]

@cristian h, nu pot decit sa-ti multumesc... nici nu stii de cite ori mi-a venit sa plec asa "de nebuna" datorita modului tau original de a "plictisi" lumea...

- Dragos CONS. ONORIFIC AFA / zSTRATOSFERA
[17.01.11 00:12:07]
@santana, azi am avut ciudata impresie că unul dintre colegii de pe sait este gelos pe cele câteva puncte ce mi s-au acordat, deşi nici io nu mai particip la concurs! deci se pare că soluţia cea mai sigură ar fi să nu mai scriem de loc, să aibe alţii destulă suprafaţă de desfăşurare...

dar - ghinion! nu le dau io această satisfacţie! :))

sper că nici autoarea acestui articol, la fel cu mulţi dintre cei ce au vreo îndoială dacă "se merită" să mai scrie pe aici.

#G#1

#M#1