ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 08.01.2011
DIN: Alesd
ÎNSCRIS: 08.01.11
AUG-2010

Peripetii de vacanta si cazarea deasupra asteptarilor

Mocking song - Goran Bregovic

Sunt foarte multe de povestit, dar n-am vrut sa plictisesc lumea, insa daca va intereseaza mie imi face placere sa vorbesc despre aceasta vacanta.

Sa incep cu traseul. Am pornit dupa-masa pe la 3 de la Oradea, urmand ca seara pe la 8,30 sa iesim din tara pe la Stamora Oravita. Drumul este impecabil ca si intretinere si aspect sau peisaj, insa limitarile de viteza sunt insuportabile. De la Belgrad incepe zona muntoasa, serpentine, viaducte, o gramada de tuneluri si bineinteles in localitati 50 iar in afara 80km/ora. Toata noaptea am vazut vreo 7 echipaje de radar, de obicei la iesirea din localitati si bineinteles ca am muscat si noi unul. Spre norocul nostru ca a fost la vreo 20km dupa ce am trecut granita cu Serbia si politaiul mai invartea cateva cuvinte pe romaneste, caci in engleza cam greu cu el. Au radare tip pistol si cum eram noi atenti la drum am crezut ca am iesit din localitate nemaifiind case, dar tabla era mai departe si pac ne-a sarit in fata si ne-a oprit. Amenda 60 euro, negociind s-a indurat si a injumatatit-o, dar explicandu-i sotul ca si el lucreaza in sistem, si multe altele, ne-a urat drum bun si ne-a iertat de totului. Apoi ne-am cumintit, lejer si cu ochii in patru ne-am dus pana la destinatie, doar am oprit sa luam aer si sa mancam. A doua zi pe la 11 am ajuns la cazare, unde ne-a fost cam greu cu gasitul strazii, dar un taximetrist a fost amabil si am putut comunica cu el in engleza si prin semne. Proprietarul mi-a zis ca daca il sunam ma astepta la intrarea in statiune si nu era deloc complicat, deci asa sa procedati!

Referitor la taxe, am verificat la plecare daca asigurarea rca este valabila pentru Serbia si Muntenegru. Am luat pasapoartele si la granita spui ca mergi in vacanta si in 5 minute ai trecut mai departe. Granita dintre Serbia si Muntenegru este in munti, treci pe banda de masini si foarte repede scapi, controleaza pasapoartele si de restul nu ne-a intrebat nimic nici de acte masina, nici asigurare de sanatate. La granita sunt vanzatori de rovineta pe care o cumperi cu 10 euro si e valabila un an, doar pt Muntenegru. Deci formalitatile sunt simple, doar asa pasapoarte si atat fara controale la bagaje sau alte intrebari.

Benzinarii gasesti la tot pasul, parca sunt mai dese decat la noi. Fordul nostru este si pe gaz, si vreau sa zic ca am gasit litrul de gaz mai ieftin decat la noi, am alimentat de doua ori pana acolo, am platit cu card visa in Serbia, iar in Muntenegru cu euro caci asta e moneda lor. Benzina si motorina echivalau cu pretul de la noi din perioada aceea.

Despre cazare am mai specificat ca am fost foarte multumita de conditiile, dotarea vilei si bineinteles amplasamentul acesteia. Am sa pun poze cu interiorul studioului si curtea, parcarea, etc. Insa daca intri pe www.adriatic-home.com selectezi Muntenegru, apoi Ulcinj, cauti Djuro apartaments gasesti poze de prezentare. Vreau sa spun ca intr-una din zilele petrecute s-a intamplat sa fie in parcarea vilei numai masini de Romania, apoi au mai aparut unguri si germani.

Proprietarul sta la parter iar celelalte doua niveluri sunt de inchiriat. Am vorbit pe email si se baza pe incredere fara sa ii trimit vreun avans, dar mi-a trimis confirmarea rezervarii prin fax. Cand am ajuns acolo camera era pregatita si totul asa cum am convenit, cu balcon la mare, cu bucatarie utilata, aer conditionat, wireless, etc.

Atentie la conditia fizica, ca sa ajungi la plaja aveai de coborat vreo 200 de scari si apoi iarasi de urcat, sau sa mergi roata pe sosea foarte abrupta, si cu serpentine. Eu in primele 2 zile am facut febra musculara de la scari, dar decorul merita.

Daca aveti copii si va intereseaza exclusiv plaja cu nisip, va recomand vila Nina la 5 minute de Velika plaza la iesire din Ulcinj. Acolo am vrut sa rezerv initial, dar pana ne-am hotarat n-am mai gasit locuri, iar acum fiind in explorare am mers sa vedem unde este. Este chiar la inceputul plajei cu nisip care se intinde pe 15 km, spre deosebire de Vila Djuro unde am fost care era in zona muntoasa, in centru langa cetate unde vedeai numai scari.

Sper ca v-am lamurit, cu alte raspunsuri va stau la dispozitie.

Trimis de G-ioana in 08.01.11 23:22:29
Validat / Publicat: 09.01.11 00:02:06
  • A fost prima sa vizită/vacanță în MUNTENEGRU

VIZUALIZĂRI: 7327 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (G-ioana); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 NIVELUL SUPERIOR AL VILEI SI PARCAREA LA ETAJ

ionescunic
[09.01.11 07:41:04]

Multumesc frumos!

[09.01.11 09:53:04]

@G-ioana am atasat aceasta melodie, sper sa-ti placa, putem insa sa o schimbam!

[14.05.11 19:18:10]

G-Ioana, ai postat niste informatii foarte utile. Parca ai fi stiut ce doream sa intreb... : -).

Nu stiu cum sa gasesc site-ul vilei Nina pe care ai recomandat-o celor cu copii mici. Am intrat pe site-ul specificat de tine dar n-am gasit-o. Poti sa imi spui, te rog, cum se scrie exact sau imi sugerezi alta modalitate de a o gasi? Multumesc in avans. Horea. Adresa mea e i_horea@yahoo.com sau poti sa-mi trimiti raspunsul aici.

[15.05.11 23:25:10]

Cauta click aici si intri la rubrica accomodation selectezi Ulcinj si acolo gasesti nr de telefon ale proprietarului sau adresa de email. Ulterior dupa ce am vb cu el prin email mi-a trimis o gramda de poze cu vila si avea si site-ul propriu dar nu mai stiu exact adresa.

Daca nu te descurci anunta-ma ca am sa caut eu, insa acum sunt in criza de timp.

[16.05.11 20:03:35]

Ioana

multumesc pentru raspunsul rapid. Am facut cum ai zis si am gasit pe siteul Montenegro.com, la vila Nina urmatoarele:

Milan Dzikovic

Mobile: 0038269020155,

+382 69 031 588

Asta e proprietarul din cite iti amintesti?

Poti sa-mi mai spui daca apa marii e suportabila in 15 iunie sau e prea rece?

Merci pentru timpul acordat.

Horea

[16.05.11 20:39:54]

Da, acela este proprietarul, poti sa-i trimiti email de acolo de pe site-ul de unde ai gasit vila. Grabeste-te ca eu in vremea asta, anul trecut, nu am mai gasit camere la el. Dar eu vroiam in august si era complet ocupata, probabil perioada de varf.

In privinta apei, pot sa-ti spun ca pentru perioada de august nu mi s-a parut a fi chiar asa de calda. Dar s-a vazut diferenta intre plaja cu nisip si cea cu pietre. Apa mai mica si mai calda la nisip acolo unde e Vila nina si apa rece si brusc foarte adanca unde erau plaje cu pietre.

[16.05.11 20:47:11]

Am inteles. Merci. Il voi suna miine. O chestie te-as mai intreba: vila e chiar linga plaja? De 2 minute m-am uitat pe un site care avea oferta vilei Nina iar vila era aratata din satelit (gen Google Earth) si parea la 100 m de plaja iar intre ea si plaja respectiva era un riulet!!!

Pe mine fix ce ai zis tu ma atrage si anume faptul ca-i f aproape de plaja aia larga Veliza Plaza.

Doar cu atit te mai deranjez... : -)

[16.05.11 20:49:37]

harta -- Da click pe asta te rog ca sa vezi unde apare vila.

[16.05.11 20:56:13]

Ai descoperit bine!

De la vila treci un podet peste canalul Milena - un canal pentru pescuit care se varsa in mare. Dupa ce ai trecut podul ajungi la inceputul plajei si de acolo ai loc de plaja 12 km tot inainte numai nisip - plaja lata foarte curata si sunt multe portiuni concesionate cu sezlonguri.

La urmatoarea mea plecare in Muntenegru aceasta alegere o voi face deoarece orasul tot e pe dealuri si am trait experienta mersului pe scari si serpentine vreo 300 m de la plaja la vila unde eram cazati, insa privelistea de pe balcon era de vis.

[16.05.11 21:04:58]

Multumesc mult de tot!

Numai bine,

Horea

[06.08.12 15:11:03]

Ioana te rog spune-mi daca poti intra in Serbia si Muntenegru cu CI. Am intrebat la ambasada si mi-au zis ca se poate dar imi este teama sa nu am surprize. Pot sa folosesc cardul VISA sau mai bine sa-mi iau bani cash? Sti ceva despre "apartamente Adzic" in Budva?

Dragoș_MD
[06.08.12 16:21:27]

@gabis63: adica nu crezi ceea ce-ti spun cei de la ambasada, dar crezi o persoana necunoscuta de pe internet?! ciudat.

Oricum, asa cum scrie pe saitul Politiei de Frontiera se poate intra doar cu C. I. si in cateva tari non-UE: Croatia, Macedonia - FYROM, Muntenegru, Serbia - practic, toate tarile fostei Yugoslavii (cu exceptia Sloveniei care este deja in UE).

Cardurile VISA sunt acceptate oriunde in lume. Cu conditia ca banca emitenta sa nu fi pus limitari asupra contului/cardului pe care il detii. Cere informatii la ofiterul tau de cont. Cash ai nevoie cam peste tot in lume - m-as mira ca la piata sa accepte cineva plata cu cardul (doar un exemplu). Cel mai bine e sa scoti de la un ATM local, ca sa eviti schimbul valutar.

[06.08.12 19:35:13]

@Dragos: multumesc pt. lamuririle tale extrem de "didactice". Mai stiu si eu una alta despre ce se intampla in lume dar ma interesa anume pt. Muntenegru de la cineva care a fost acolo. Sunt chiar surprinsa ca nu au ATM-uri la piata!

Dragoș_MD
[06.08.12 21:35:03]

@gabis63: ba ATM s-ar putea să fie la piaţă, cu POS-urile însă cu siguranţă stau rău de tot, adică mai mult ca sigur lipsesc cu desăvârşire. (şi doar am spus că e vorba doar despre un exemplu)...

În altă ordine de idei, dacă tot ai nevoie de informaţii la zi, de ce ai ales să vorbeşti tocmai cu cineva care afostacolo în 2010 (când de pildă încă nu se putea intra cu C. I, ci doar cu paşapoarte)?!

Există, pentru a obţine astfel de informaţii, rubrica "Ce îmi recomandaţi? " (v. pe prima pagină, coloana din dreapta, jos).

Vacanţă frumoasă!

[14.08.12 13:38:43]

@gabis63:

Am vazut tarziu ms tau, dar poate iti mai sunt de folos informatiile mele.

In 2010 cand am fost noi nu se putea intra decat cu pasaport atat in Serbia cat si in Muntenegru, poate ca acum s-a schimbat! Poti sa folosesti cardul visa linistit si noi am avut si la benzinarii am platit tot cu cardul si a fost ok.

Am stat la ap Adzic 5 zile , sunt ok, dar departe de plaja, cam un km.Budva este mai scumpa la cazare si e statiune aglomerata, foarte agitata.

Mi-a placut mai mult la Ulcinj la ap. Djuro.

[14.08.12 19:26:12]

@G-ioana: Multumesc mult.

[20.01.15 15:57:32]

@G-ioana - Am setat în program coordonatele GPS ale acestei destinaţii, rezultând următoarea poziţionare pe hartă -- click aici.

endududada, G-ioana, gabis63

• pagină generată în 0.045907020568848 sec