ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 07.01.2011
ÎNSCRIS: 16.09.10
FEB-2010

Cazare perfecta

Cand spun cazare perfecta ma gandesc la 3 lucruri esentiale: locatie, conditii si pret. La acest hotel, nu stiu daca e corect sa-i spun hotel pentru ca nu am vazut nicaieri specificat ca ar fi hotel, am gasit tot ce am cautat. Locatia a fost excelenta, la 3-5 min de mers relaxat pana la statia de metrou Marina de unde se ajunge foarte rapid in orice locatie. Am ales hotelul de pe booking.com (nu stiu daca am voie sa specific siteul a nu se considera reclama sau cv de genul). Hotelul se numeste Residencia Melon si sunt 2 in Barcelona unul in district Poble Sec iar altul in District Marina de aici si numele Residencia Melon District Marina. Noi l-am preferat pe cel de la Marina si desi reviewurile nu erau toate cele mai convingatoare am rezervat 2 nopti pentru care am platit 90 euro 2 persoane, pret foarte accesibil. (am platit la receptie cand am ajuns nu inainte).

Acum ca am rezolvat si misterul pretului sa trecem la conditii. Hotelul este compus de fapt din vreo 5 cladiri inalte aproape identice, iar aici sunt cazati foarte multi studenti. Cred ca in fapt este un fel de campus studentesc. Am ajuns si ne-am cazat destul de rapid, intrarea de face pe baza de cartele, vor sa se asigure ca nu intra altcienva in afara de cei cazati acolo, astfel inct intrarea in curte seamana cu o intrare la metrou. Fiecare persoana primeste cate o astfel de cartela, deci la o camera dubla vor fi 2 cartele care sunt folosite si la intrarea in camera, pentru a actiona aerul conditionat sau la intrarea in bucatarie. Este permis accesul la bucatarie care este enorma si se afla la capatul holului la fiecare etaj si unde primesti un compartiment propriu in frigider, si la dulapioare. Bucataria este foarte moderna si complet utilata cu orice este nevoie, frigider mare, aragaz, cuptor cu micro tacamauri farcurii, etc. Interesant este ca toata bucataria este numai din geam iar noi fiind la penultimul etaj se vedea foarte frumos. In aceasta bucatarie exista si dinning, o masa mare, 2 canapele si o plasma.

Foarte interesant pentru cei ce calatoresc vara este ca pe acoperis, de fapt pe fiecare acoperis al cladirilor se afla o piscina si un spatiu pentru a admira privelistea. Practic toata Barcelona se vede de sus.

Camerele sunt foarte micute la fel si baia si nu au paturi duble ci sunt twin dar noi am alaturat paturile si nu am simtit nicio diferenta. Camerele sunt mobilate cu strictul necesar, paturi, noptiere, un dulap, Tv si Ac. Ce e foarte important este ca sunt moderne si foarte curate. Pentru cei ce au nevoie de mult spatiu nu prea as recomanda, pentru noi a fost perfect avand in vedere ca plecam dimineata si ne intorceam seara la 23. De la geam aveam o frumoasa panorama cu Sagrada Familia.

Recomand acest hotel tuturor, mai ales celor care nu stau prea mult in camera, care doresc sa ia micul dejun lejer (adica pe cont propriu caci nu exista posibilitatea sa ai micul dejun inclus), doresc curatenie si intimitate totul la un pret foarte accesibil. Vreau sa precizez ca noi am avut aceasta oferta in februarie cand preturile sunt mai mici, odata cu lunile de vara preturile cresc. Imi pare rau ca nu m-am gandit sa fac poze in camera sau la bucatarie, dar gasiti poze pe site care sunt exact ca in realitate, doar ca par mai spatioase.

Va doresc o vacanta superba!

Trimis de Zumza in 07.01.11 12:23:35
Validat / Publicat: 07.01.11 12:50:49
  • A fost prima sa vizită/vacanță în SPANIA

VIZUALIZĂRI: 3047 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Zumza); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Asa se vedea Sagrada Familia pe geam:)
  • AŢI PUTEA rezerva o cameră aici, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 51.00 EUR pe cameră

• SOCIALs