ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 01.01.2011
    DIN: Borsa-Maramures
    ÎNSCRIS: 24.09.10
    FEB-2010

Pelerinaj in Israel - Prima zi

Am făcut această excursie împreună cu copiii mei, (fata 21 ani şi băiatul 15 ani), un fin de-al meu din Bucureşti şi încă 4 prieteni de la noi din oraş, din Borşa. Soţia nu a vrut să vina cu noi spunând ca ea mai are de gând să păcătuiască mult de acum încolo şi va facă pelerinajul la Tara Sfântă, doar când va avea o vârsta respectabilă.

Primul contact cu Israelul era cât pe ce să fie unul foarte scurt şi nefericit.

Pe aeroportul Ben Gurion din Tel-Aviv am avut proasta inspiraţie de a cere ofiţerului de la control paşapoarte să nu ne ştampileze paşapoartele mie şi copiilor mei pentru că intenţionam să mergem într-o vacanţă la Dubai iar ştampila de Israel ne poate crea dificultăţi. Mi-a aruncat o privire tăioasă, a ieşit din gheretă şi ne-a dus intr-un birou unde nu mai era nimeni. Ne-a poftit să ne aşezam după care a dispărut pe uşă cu paşapoartele noastre cu tot. După o aşteptare care a durat o veşnicie, s-a întors în birou ne-a dat înapoi paşapoartele neştampilate, şi ne-a spus: ,,Welcome to Israel. Sorry for the inconvenience’’. Ghidul ni-a spus după ce am regăsit grupul, ca el era sigur că vacanţa noastră s-a încheiat şi ne vedem în ţară. Nu faceţi ca mine, mai bine vă schimbaţi paşaportul, dacă este nevoie.

La Jaffa (partea antică a oraşului Tel-Aviv) am stat doar doua sau trei ore. Am făcut greşeala de a intra şi într-o biserică ortodoxă cu un preot român foarte urâcios ce ne-a certat că nu ne-am anunţat vizita din timp. Nu am ştiut până atunci că trebuie să-ţi faci programare pentru a intra intr-o biserică. Trebuia românul să se dea cumva în stambă chiar daca era îmbrăcat în haina sfântă.

Drumul spre Ierusalim a durat puţin şi am dormit mai tot timpul. M-am trezit doar când în autocar au intrat nişte soldaţi înarmaţi până în dinţi şi în căutare de niscai terorişti. Aşa am crezut eu, …de fapt eram pe zona de separaţie dintre Israel şi teritoriile palestiniene. Un zid, mai mare şi mai urât decât Zidul Berlinului, desparte cele doua popoare. L-am numit ,,zidul ruşinii’’.

Ghidul Casim, un uriaş de 2 metri, a hotărât să facă cinste cu masa de prânz, în compensaţie pentru faptul că a întârziat la întâlnirea de pe aeroport. Nu a găsit alt loc mai bun decât un restaurant palestinian din partea… cealaltă. Meniul foarte diversificat, am avut de ales intre kebab şi falafel…dar ştiţi… calul de dar, are peste 3000 de ani.

Am vizitat Biserica Sfintei Naşteri a Sfântului Ioan Botezătorul, Biserica Sfintei Întâlniri dintre Fecioara Maria cu Sfânta Elisabeta, după care ne-am întors la Ierusalim şi ne-am cazat într-un hotel dintr-un cartier arab.

Camere mici ca pentru chinezi dar cu oameni de omenie …despre noi era vorba… Am glumit, chiar erau foarte amabili, ne-au dat tot timpul băuturile gratuit deşi nu le aveam incluse. În fiecare seară stăteam cu prietenii până târziu cu sticla de vin în braţe şi fumul de narghilea în cap. Dimineaţa mă trezeam invers, cu narghileaua în braţe şi vinul în cap.

Trimis de popescu.borsa* in 01.01.11 11:01:00

VIZUALIZĂRI: 6556 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (popescu.borsa*); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
    P01 Israel - Tel Aviv -Aeroportul Ben Gurion - Menora - Opera de Salvador Dali

magdalena
    [01.01.11 11:05:20]

M-ai facut sa rad in prima zi din acest an, citind finalul impresiilor tale!

Mi-a povestit si mie nasa mea de vizita in Israel, insa amanuntele date de tine de la inceput ma cam inspaimanta in ideea ca vroiam si eu sa vizitez Israelul...

[01.01.11 11:51:13]

Am venit cu primul rew. al anului. Să fie intr-un ceas bun.

De fapt mă cam grăbesc pentru ca trebuie să fac ultimele pregătiri pentru vacanţa in care plec mâine.

De data aceasta mergem in formaţie completa. Vine si soţia, vrea sa-mi spele mie păcatele... la shop-ing. Am ales ca puncte de oprire şi vizitare Szalsburg, Innsbruck, Vaduz (Liechtenstain), Zurich, Lucerna, Como (aici soţia are un frate), Milano (pentru golit card-urile), Veneţia, si daca mai rămâne timp intrăm şi prin Liubliana.

costin1968
    [01.01.11 12:03:27]

La Multiiii Ani si Calatorie Superba!

Sa fie de bine acest prim Review!

D-abia astept Impresiile tonice ale Domnului Jack Lemon.

Nicu
    [01.01.11 12:14:17]

Daca mergi pe traseul asta fa si o oprire cu urcat pe munte la St Anton am Arlberg e dupa Insbruck pe drumul spre Vaduz.

Am fost-am vazut-nu pot sa uit.

Drum bun.

ionescunic
    [01.01.11 12:17:14]

Drum bun, vacanta frumoasa si asteptam rezultatele in scris aici pe site!

ninaa CONS. ONORIFIC AFA / ORIENTUL MIJLOCIU
    [01.01.11 13:01:38]

Ati avut noroc cu carul, pe fii-mea cea mare au intors-o de pe aeroport dupa ce i-au pus viza de intrare. A fost un adevarat show, iti dai seama cum am facut la ora 3 dimineata cand m-au sunat sa ma anunte ca au urcat-o in primul avion si ca trebuie sa merg sa o iau de la Otopeni...

Zidului ala eu nu i-as spune al rusinii, ci al securitatii (sau sigurantei personale). De cand a fost construit au avut loc foarte putine atentate cu bomba si crede-ma nu e prea placut sa vezi un autobuz pe care tocmai l-ai pierdut ca zboara in aer dupa 200 metri de la plecarea din statie! Era si un banc sadic referitor la starea de atunci: "Ce zice un arab cand urca intr-un autobuz? " Raspuns: "Toata lumea, toata lumea sare-acum cu mine! "

Vacanta placuta, drum bun si fara evenimente! Sa inteleg ca faci Craciunul pe vechi?

[01.01.11 13:34:02]

@ninna

Mă duc să fac Boboteaza cu cumnatul meu… nu cumva să se înece fără mine.

@Nicu

Urcatul pe munte pe vremea asta? Am urcat anul trecut tot în ianuarie pe cel mai înalt vârf din Tatra. Spun drept mi-a cam tăiat pofta. Era şi ceaţă... nici măcar de panoramă nu ne-am bucurat.

@All man

Am spus cuiva în privat dar m-am hotarât să va spun şi voua. Am aflat că anul acesta va fi o invazie de extraterestre care vin să-i rapească pe cei mai ,,Macho'' bărbaţi. Nu ştiu care dinte voi vă aflaţi în pericol, de mine ştiu sigur, aşa că pentru orice eventualitate, îmi iau rămas bun.

[01.01.11 15:40:12]

Wow! Sunt pe primu' loc. Keep it up!

sandu.53
    [01.01.11 18:31:01]

un review interesant scris in stilul cu care ne-ai obisnuit! drum bun in excursia pe care te pregatesti sa o faci si te asteptam la intoarcere cu cat mai multe impresii!La Multi Ani!

haiduc CONS. ONORIFIC AFA / ORIENTUL MIJLOCIU
    [01.01.11 21:21:44]

Daca te-ai trezit asa devreme sa scri reviewul, se vede ca la revelion nu prea ai tinut sticla de vin in brate. : -))

Noi ne dorim ca copii nostri sa nu fie Aparatori al Patriei ci sa aibe acelasi stil de viata ca in Romania sau alte tarii europene. Din pacate traim in Orientul Mijlociu.

La multi ani si vacanta placuta!

magdalena

Poti fii linistita, la noi nu e mai periculos ca la Moscova, Berlin, Madrid, Londra...

[01.01.11 22:35:07]

@haiduc

Review-ul l-am avut scris mai demult. Din 1 dec. nu am mai postat pe site decât un rew. cu Naşterea Domnului.

Nu am vrut să iau parte la vânzoleala pentru premii care s-a petrecut în ultima vreme. Acum pot să postez detaşat de acest subiect.

La vârsta mea nu prea mă apucă ora 11 în pat, indiferent de numărul de sticle ingurgitate

La mulţi ani şi vacanţe reuşite.

costin1968, doru_mag, haiduc, magdalena, neroalf, Nicu, ninaa, popescu.borsa*, sandu.53
    Alte impresii din această RUBRICĂDescoperind Israelul: