ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 29.12.2010

Sub orice critică
    Către satisfăcător
    Extrem de nemulțumit
    Sub orice critică

Experienta umilitoare la roua sanzienelor

Am fost prima oara la acest Han, cu sotia, in august 2010, am stat o noapte si ne-a placut. Se ajungea pe un drum forestier destul de daramat, era cam scump, dar am gasit un peisaj placut si un Domn Aurel (zis si "Dezamagitul") foarte comunicativ, cu o sotie draguta si 2 copii foarte OK.

Am revenit in noiembrie, aducand cu noi inca o famile. Din nou ne-am simtit bine.

Atunci Dl. Aurel s-a plans ca nu are clienti pt Craciun si Revelion. Am cerut detalii si ne-a explicat foarte entuziast cat de frumos va organiza tot: cu brad, cu foc de tabara, cu porc taiat traditional numai pt noi, cu mancare din belsug, cu bautura tip "open bar", cu gratuitati pt copiii mici, cu reduceri pt copiii mai mari, cu gratar, etc. Totul pentru 900 R de familie pt 2 zile (din 24.12 ora 13.00 pana in 26.12 aceeasi ora). Am antamat toate cele 9 camere disponibile (nu 15 cum scrie pe site). 4 camere s-au platit integral in avans si pt 5 camere s-a platit 50 %. Este f interesant ca Dl Aurel a solicitat 50 % in avans si diferenta cu o saptamana inainte de sosire! Mai tarziu am inteles de ce...

Nici nu am ajuns bine, ca mi s-a pus in vedere, "sa fie clar", ca tot ce se va consuma in plus se va plati suplimentar. Am fost f nedumerit... In plus fata de ce?

Raspunsul a venit prompt: 1/2 litru de vin de om, cafele "un rand", apa se plateste separat, etc.

I-am spus clar ca nu asa ne-am inteles si ca il rog sa reconsidere.

Desi avusesem cateva semne ca omul "sufera" de zgarcenie, ce a urmat mi-a dovedit ca, mai mult, e vorba de o faza avansata. "Orice serviciu se plateste! " Numai asta am auzit 2 zile!

Se plange acum, "dezamagit", ca am baut 24 de cafele, 13 litri de vin si 6 litri de tuica... nu cred, dar faceti oricum un calcul sa vedeti cat inseamna asta la 18 adulti, timp de 2 zile... si la o pomana se consuma mai mult!

Ca personal exista o chelnerita si o bucatareasa.

La prima masa de pranz, vinul venea in niste carafe minuscule (circa 2-3 la 18 oameni) si numai cu insistente; muraturile erau atat de rare incat bolurile pareau goale; ciorba de vacuta cu vacuta inexistenta (nici vorba de supa de pui pt copiii mici asa cum stabilisem initial!).

Niste prieteni din Tulcea care venisera cu o zi mai devreme facusera un frig groaznic desi anuntasera venirea cu cateva zile inainte. Problema era ca frigul persista... L-am rugat pe Dl Aurel sa rezolve problema pt ca verificasem si caloriferele erau reci. S-a rezolvat pana la urma, cu greu si cu discutii multe despre ce inseamna caldura la nivel rezonabil de 21-22 de grade.

Seara am primit o pomana porcului la fel de "transparenta".

Inca era bine...

Am ramas si am discutat pana in jur de 4 dimineata cu Dl Aurel si inca 2 prieteni pe subiectul turismului romanesc si problemele lui. M-a iritat faptul ca mi-a tinut o teorie despre cat de important este contractul in astfel de situatii. Corect, dar dansul de ce nu a propus un contract si in cazul nostru?

A doua zi au reinceput problemele cu micul dejun: platourile (doua) se completau cu greu si cu zgarcenia de rigoare, piftia si salata de bouef (in boluri minuscule) erau "numai cate una pt fiecare".

Imediat dupa micul dejun, prietenii care venisera mai devreme cu o zi (2 familii, 3 camere) au plecat nemultumiti de tot ce se intampla. Printre altele, camerele pline de muste moarte sub pat, ceea ce denota o curatenie superficiala. Faptul ca nu au mai achitat cazarea pt noaptea care urma desi platisera oricum 2 nopti (cf intelegerii) si lasau si banii pt mancarea si bautura pe care nu o mai consumau, l-a deranjat extrem de tare pe proprietar. Marea dansului zgarcenie a acceptat cu greu (si cu un circ imens) ca nu era nimic exagerat si ca modul in care s-a comportat a generat aceasta situatie.

Mai mult, pt ca una sau doua persoane din grupul care pleca, au consumat altceva decat ceea ce se gasea la dejun (adica peste din pastravaria proprie) au fost pusi sa plateasca. Retineti: ei platisera oricum si plecau cu o zi mai devreme!

Au cerut factura pt ce s-a platit. "Da, dar adaugam TVA-ul! " a venit prompt raspunsul.

Incredibil.

Pana seara am consumat bautura noastra, scarbiti de presiunile constante de a plati apa consumata cu o zi inainte. Cand am intrebat despre ce suma e vorba, mi s-a raspuns cu superioritate ca "e din partea casei", dar ca "open bar-ul " s-a terminat si ca din acel moment totul se plateste. Am refuzat sa continui aceasta discutie cerandu-i sa respecte intelegerea initiala.

Seara de 25. La insistentele noastre (desi asa stabilisem initial) a facut un "gratar" (adica l-am facut noi pt ca dansul "nu se pricepe"). Ne-a intrebat ce carne vrem si am cerut ceafa. Am avut pulpa.

De ce sa ne miram ca nu se respecta o intelegere avuta cu o luna in urma cand si o ora e prea mult...

Despre foc de tabara, ce sa mai vorbim... Uitat!

Bradul, o jena, cu crengi din doua in patru...

Televizoarele moarte; dupa incercari multiple de resuscitare au reusit cateva sa prinda TVR 1 si Discovery. Multumitor...

Apoteotic, la ora 24, in noaptea de Craciun, am fost dati afara din restaurant de proprietarul iritat ca trebuia sa o duca pe chelnerita acasa.

Da, jucam poker (sport legal apropo...), cu inca un prieten si sotiile noastre, pe hartii de un leu, pe care ni-i dadeam tot timpul unii altora, pt frumusetea jocului, intr-o atmosfera extrem de pasnica si degajata. Nu inteleg ce e rau in asta si ce legatura are cu firma la care lucrez... Dar Dl Aurel "Dezamagitul" are o viziune extrem de confuza asupra realitatii inconjuratoare, ca sa ma mai straduiesc sa inteleg ceva.

Nu pot sa uit ce umilinta am simtit cand am fost dat afara impreuna cu prietenii pe care ii convinsesem sa vina acolo! Si ce jena fata de ei!

I-am "urat" intradevar, din suflet, sa-i mearga pe masura modului in care ne trata.

Sa te comporti asa, cu un grup de oameni cu varste intre 35 si 50 de ani, doctori, ingineri, juristi, care nu te-au deranjat cu nimic, denota o lipsa crasa de bun simt. Imi pare rau ca trebuie sa fiu atat de direct, dar a trecut vremea eufemismelor.

Sa va mai spun si cate ne povestea Dl Aurel despre chefuri pana la ziua cu muzica tare si bautura, pe care le-a permis fara probleme?

Mi-e greu sa accept tupeul acestui om, care, dupa ce a reusit sa strice Craciunul a 20 de oameni, intra pe acest forum, pretinzandu-se (culmea!) a fi EU si sa puna problema cu atata lipsa de rusine.

I-am spus din prima noapte de discutii, ca pt acest gen de situatii exista ANPC.

Acum va avea ocazia de a trai o astfel de experienta pt ca vom depune reclamatii pt nerespecatarea serviciilor si refuzul de a elibera factura fiscala.

Nu vreau sa-l "ajut" sa inchida afacerea pt ca mi-ar parea rau de copiii dansului, dar m-as bucura sa-i ajut pe altii sa nu se increada in promisiuni si amabilitati gratuite.

In ceea ce ne priveste, trist dar adevarat...

Ii "multumim" Dlui Aurel Bularca pt "scuzele" prezentate si ii amintesc ca a incasat peste 8000 R, ASA CUM NE-AM INTELES, iar daca dansul se simte dezamagit, eu ma simt inselat si umilit. Faceti singur comparatia...

Trimis de dan olteanu* in 29.12.10 13:54:44
    • Nu a fost singura vizită/vacanţă în ȘINCA [BV].

VIZUALIZĂRI: 2255 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (dan olteanu*); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

Dragoș_MD CONS. ONORIFIC AFA / ROMÂNIA
    [29.12.10 14:38:05]

Asa da; acu' parca mai intelegem si noi cate ceva...

popescu.borsa*
    [29.12.10 14:39:29]

Un Crăciun de vis.

Părerea mea este că în noaptea aceea s-au declanşat ostilităţile. La un pahar de vorbă trebuia să-l sensibilizaţi şi în legătură cu aşteptările turistului.

alinutzza140*
    [29.12.10 14:46:46]

Am ramas fara cuvinte. Citisem si ieri 2 rew. despre acest loc si am ramas uimita de comportamentul acestuia. Bine ca ati dat la ANPC.

chelie_d
    [29.12.10 16:24:33]

poţi juca pe ce miză vrei... pe un leu sau pe hârtii de 100 de euro, nu înţeleg care era problema lui aici???

oricum ne-ai mai lămurit cu review-ul acesta

keira
    [30.12.10 00:24:33]

nu, ostilitatile erau deja declansate de cand am sosit; si oricum acest Domn Aurel nu poate fi sensibilizat; are idei putine si fixe; conceptia lui despre turism este aceea ca turistul trebuie sa fie cuminte si disciplinat, sa accepte regulile lui, sa nu protesteze ca oricum nu are dreptate, ca el este extrem de ok si le stie pe toate si cea mai importanta, ca TOTUL SE PLATESTE; chiar daca s-a stabilit un program all-inclusive; nu stie ce inseamna acest concept si zgarcenia lui il impiedica sa invete. Am uitat sa va spun ca dupa ce am fost goniti din restaurant, l-am rugat sa-mi dea un chibrit; mi-a adus unul cu DOUA BETE! Nastratin Hogea e o gluma pe langa acest Domn Aurel.

Andox
    [30.12.10 03:09:45]

Cu siguranta acest om propitar a castigat 8000 de lei dar a pierdut mult mai mult in viitor.

Foarte bine ca ati scris pe acest site. Asta este turism cu frunza, ca am mai citit cateva tepe zilele astea si prin Maramures.

commandorsteel*
    [03.01.11 15:24:28]

deci am avut dreptate cu privire la celalalt review postat de unul din "turistii/proprietari".

pacat ca exista astfel de exemplare in turismul nostru si din pacate sunt cei mai multi

alinutzza140*, chelie_d, commandorsteel*, keira, popescu.borsa*
    Alte impresii din această RUBRICĂHanul Roua Sânzienelor: