ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 15.12.2010
  • GR. VÂRSTĂ: 20-30 ani
    ÎNSCRIS: 07.04.10
    SEP-2010

Salzburg vazut de pe Salzach

Am vizitat Salzburg-ul pentru cateva zile la inceputul lunii septembrie, dupa ce in august am fost pentru cateva zile in Zell am See. Ne-am plimbat destul de mult in toata acesta zona, de la Krimml si pana la Hallein. Aceasta zona este

dominata in intregime de munti superbi, ce ofera peisaje unice.

Raul Salzach domina intreaga zona descrisa mai sus. Raul izvoraste din lanutul muntos Kitzbühel, in apropierea orasului Krimml, de la aproximativ 2300 de metri inaltime. Aici se afla si cunoscutul parc national Hohe Tauern. Am scris despre o parte din atractiile din zona click aici

Numele raului vine de la cuvantul Salz din germana, care inseamna sare. Raul era folosit pentru a transporta sarea provenita de la mina de sare din Hallein, despre care am scris click aici

Pentru a intelege mai bine istoria orasului Salzburg si o parte din povestea raului Salzach cred ca este bine sa vizitati si aceasta mina intai - ghidul va va povesti cum s-a construit orasul si va va arata importanta raului in dezvoltarea integii zone. In secolele trecute raul era folosit si pentru a transporta bustenii folositi la dezvoltarea orasului.

O modalitate inedita cred ca este sa surprindeti ce va ofera orasul dintr-o scurta excursie facuta pe rau. In Salzburg exista o singura firma care se ocupa cu asa ceva, Salzach Schifffahrt sau Salzach River Boat Cruises - excursii pe raul Salzach.

Puteti face mai multe tipuri de excursii - o excursie simpla doar cu vaporasul, o excursie care sa includa si o calatorie cu autobuzul pana la palatul Hellbrunn si pana la gradina zoologica de langa palat - am scris despre ea click aici precum si o excursie care sa includa o cina romantica luata la bordul vaporasului.

Vaporasul cu care am fost noi se numeste Amadeus - am ales doar excursia simpla. Totul dureaza cam 50 de minute. Biletele le-am luat cu cateva ore inainte, pentru siguranta.

Plecarile sunt din ora in ora, la ora fixa - un sfat - este bine sa ajungeti cu cel putin 20 de minute inainte la locul de plecare - se formeaza deja o coada, iar aproape de ora de plecare intrarea se face in ordinea sosirii - daca vreti un loc bun ar fi bine sa ajungeti printre primii.

Vaporasul este foarte primitor, cu acoperisul din sticla - puteti astfel sa admirati cat mai bine orasul. Veti fi insotiti de un "capitan" si de ajutorul acestuia, care va va povesti o parte din istoria orasului si din modul in care raul a contribuit la dezvoltarea lui. Veti incepe calatorind in amonte - motoarele puternice ale vaporasului fac fata destul de bine - zgomotul este insa destul de mare.

Un bilet pentru o astfel de excursie costa 13 euro de persoana. Daca aveti cardul Salzburger sau cardul Salzburgerland veti face aceasta excursie gratis - este de ajuns sa prezentati cardul valid la cumpararea biletului.

Veti putea vedea cetatea din unghiuri noi, veti putea admira casele superbe situate pe malurile raului, veti putea observa in detalui majoritatea podurilor din oras.

Las pozele sa va convinga de faptul ca aceasta modalitate de a cunoaste orasul chiar merita incercata.

Puteti rezerva si bilete online

click aici

Trimis de irma_ro* in 15.12.10 15:26:20
    • Nu a fost singura vizită/vacanţă în AUSTRIA.

VIZUALIZĂRI: 3926 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (irma_ro*); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
    P01 Salzburg vazut de pe Salzach - una din iesirile din oras, vazuta prin geamul vaporasului

catalinalupu
    [15.12.10 15:33:00]

Vin cu primul vot!

Ma bucur ca mai am aceasta optiune, macar la tine care esti in lista mea de preferinte...

Stiam de cardul respectiv de la presario ... dar acum aflu de la tine concret... ca voi economisi "ceva"... ai idee copii cam cat ar plati?

[15.12.10 15:36:46]

@catalinalupu iti multumesc mult

din cate stiu, copii sub 4 ani nu platesc nimic; pentru copii de peste 4 ani pretul stiam ca este 7 euro

chiar vei economisi destul de mult cu oricare din carduri

magdalena
    [15.12.10 15:45:05]

Sa inteleg ca a fost o croaziera, deci, pe gustul meu! Multumim de informatii! Ai idee carei companii ii apartine vaporasul sau ce companie organizeaza astfel de excursii?

[15.12.10 15:59:23]

@magdalena mulumtesc ca mi-ai citit review-ul; din cate stiu numele companiei este Salzach Schifffahrt, dar nu sunt foarte sigura

pepsi70ro
    [15.12.10 16:58:50]

Salzburg-ul este pe lista noastra de vacanta, iar despre excursia cu vaporasul nu stiam nimic. Ai adus cateva informatii noi care merita apreciate. Daca este vaporas, vreau si eu

Felicitari!

ps. Uite ca am putut vota..

dorgo
    [15.12.10 18:11:25]

Salzburg e orasul in care s-a nascut Stefan Zweig, autorul "Orelor astrale ale omenirii" si a "Jucatorului de sah" si W. A. Mozart, care nu mai are nevoie de prezentare...

dannek
    [15.12.10 18:19:38]

irma_ro

De ai sti cit de rau imi pare ca nu mi-am facut timp sa vizitez Salzburg-ul, in tihna, nici macar pe centura nu am trecut.

Imi pare rau ca nu l-am vizitat pe Mozart cu toate că îl mai ascult citeodată, sau Castelului Hellbrunn, Fortareata Hohensalzburg, sau gradinile si Palatul Mirabell.

Totusi regretul nu este total pentru ca ma vizitat alte zone mirifice din Landul Salzburg, Kaprun Alpine Reservoirs, cascada Krimml, Dachstein Salzkammergut-Obertraun, unicul orasel Hallstat, Bad Aussee, Sigmund-Thun-Klamm, virful Kitzsteinhorn si multe alte zone frumoase.

Dar cind voi ajunge din nou in Austria nu voi rata Salzburgul.

Alina Morar
    [15.12.10 21:05:42]

Dannek, stai calm... nici eu nu am reusit sa vad prea mult in Salzburg, dar Raul Salzach mi-a placut enorm... apa are o culoare fantastica.

Pe un pod din acela pietonal am trecut si eu, cred ca e cel din poza 5, nu-mi pot da seama. Am admirat si eu vaporasele, cat timp am stat pe o banca, pe mal.

anadragusin
    [16.12.10 07:58:18]

Un vot si de la mine. Frumoasa experienta ati avut. Multumim pt. informatii si pt. poze. Am calatorit si eu o data cu tine in vaporas. Felicitari!

[16.12.10 08:32:40]

@pepsi70ro multumesc ca mi-ai citit review-ul; si eu sunt la fel... daca exista un vaporas vreau si eu acolo

@dorgo multumesc ca ai citit impresiile mele

@dannek nici nu are de ce sa fie un regret, la cate lucruri frumoase ai vazut in vecinatate

[16.12.10 08:36:22]

@Alina Morar si mie mi-a placut acest rau; in oras este calm, inainte de oras insa este agitat, coboara din munte, are niste culori superbe

si mie mi-a placut sa stau pe o banca pe malul raului si sa il admir in liniste

@anadragusin iti multumesc si eu

[16.12.10 08:40:12]

am uitat un amanunt interesant mai ales pentru cei mici; pentru ei exista un loc special pe vaporas, exact in fata, langa "capitan"; cei mici pot sta acolo cu unul din parinti - au chiar si o carma cu care se pot juca in voie

creivean
    [16.12.10 19:41:23]

Vreau şi eu acolo, cât mai curând. Moşule, mă auzi?

@irma_ro

Mi-a plăcut review-ul tău. Îmi aminteşte de croaziera făcută de noi astă vară pe Dunăre, la Budapesta.

[16.12.10 20:16:29]

@creivean multumesc si Budapesta este foarte frumoasa vazuta de pe Dunare

Alina Morar, anadragusin, catalinalupu, dannek, dorgo, irma_ro*, magdalena
    Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Salzburg [orașul]:

• pagină generată în 0.060509920120239 sec