ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 15.12.2010
DIN: Botosani
ÎNSCRIS: 01.09.10
NOV-2010

Către satisfăcător

O pensiune de calitate si cu bun gust

Salutare,

Am fost luna trecuta la Pensiunea Pietrele Doamnei din Pojorata ca urmare a castigarii unui premiu saptamanal pe site.

Cunosc destul de bine localitatea Pojorata si vecinatatile ei si asteptarile mele nu erau extraordinare. Datorita unui program incarcat la serviciu am reusit sa planific pentru luna Noiembrie iesirea si ma asteptam sa fie frig si sa petrec majoritatea timpului la pensiune. Asa a si fost.

Pensiunea e amplasata pe drumul ce duce din Pojorata spre Rarau, drum aflat in constructie si impracticabil de la un anumit punct incolo. Am ajuns seara tarziu si doar faptul ca stiam destul de bine zona a facut sa gasesc pensiunea usor. Este foarte prost "semnalizata" deoarece lipsesc indicatoarele si macar un panou luminat la pensiune. Sper ca pe viitor proprietarul sa acorde mai multa atentie acestui aspect. Dupa 2 telefoane am ajuns. Pensiunea e foarte bine amplasata in linistea dintre munti si are o curte interioara foarte mare cu spatiu de joaca pentru copii, cu un teren de fotbal, cu panouri de baschet si fileu pentru tenis. Are si un mic lac cu cativa pesti foarte frumos luminat noaptea si un gratar foarte bine facut ceva mai in spate. A fost dragoste la prima vedere. Mi-a placut de la inceput. Pensiunea nu este foarte mare insa este foarte frumoasa atat la interior cat si la exterior. Cum intrati e un living mare cu sala de mese, o canapea cu fotolii unde puteti sta la televizor sau citi o carte sau pur si simplu sa ascultati muzica. Tot jos se afla si bucataria complet utilata, cu frigider, aragaz, cuptor cu microunde unde va puteti pregati propria mancare. De asemenea, se poate comanda la bucataria pensiunii la preturi foarte bune. Doamna Corina gaseste foarte bine si nu am ezitat sa mancam acolo cateva meniuri specifice zonei precum tochitura moldoveneasca si hribi cu smantana si manaliguta. Pretul pentru o cina sau pranz este de 15 lei, ceea ce, zic eu, e ieftin.

Am mers apoi in camera. E draguta, nici foarte mare, nici mica, este exact cat au nevoie doua persoane. Baia este foarte curata cu lucruri de calitate, nu foarte mare dar destul pentru mine. In camera este si un televizor LCD.

Am petrecut 4 zile foarte linistite acolo. Am mers putin prin Campulung Moldovenesc (aproximativ 8 km de la pensiune) si prin Vatra Dornei (cam 30 km de la pensiune) insa vremea nu a tinut cu noi. A fost frig si a plouat. Insa, dupa un an de munca e binevenita si o perioada de odihna. Ne-am simtit foarte bine si as reveni cu placere intr-o perioada mai calduroasa sa ma bucur si de curtea foarte mare si de gratar.

Cred ca am cuprins ce era relevant. Pentru mai multe detalii va stau la dispozitie cu ecouri!

Trimis de boriss007 in 15.12.10 12:17:59
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în POJORÂTA. A mai fost în/la: prea multe :)

VIZUALIZĂRI: 2139 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (boriss007); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

valimi
    [15.12.10 12:20:38]

Esti norocos ca locuiesti atat de aproape de o zona atat de frumoasa si de plina de potential turistic.

Felicitari si puncte pentru review.

anadragusin
    [15.12.10 12:25:17]

Felicitari si de la mine pt. ca ai fost acolo! Dar nu inteleg de ce ai depunctat Distr. si Relaxarea deoarece spui ca te-ai simtit foarte bine???

boriss007AUTOR REVIEW
    [15.12.10 12:31:36]

N-am depunctat pensiunea in sine. Am depunctat mai mult zone geografica. Nu prea ai cu ce sa ocupi mai mult de 2 zile acolo (din punctul meu de vedere). Poti merge pe Rarau, la Pietrele Doamnei o zi, sa zicem ca mai mergi prin Vatra Dornei o zi si cam atat. Campulung este aproape mort si nu ai ce face acolo. Nu ai nici un restaurant in Pojorata, nici un muzeu, nici un cinema, este pur si simplu o localitate si atat. Nu ai piscina. Pentru cei ce citesc acest review, sa nu se inteleaga ca pensiunea ar avea vreun defect... e un defect al regiunii si al Romaniei uneori.

Sper ca e ok judecata mea... daca nu, aceasta este explicatia si cineva va dori sa mearga acolo va sti ce este relevant pentru el/ea si ce nu.

anadragusin
    [15.12.10 12:36:48]

Ideea este ca procentul scade simtitor nota generala a pensiunii si este pacat. Puteai sa ignori pur si simplu nota la acest capitol. Dar este parerea ta si o respect.

valimi
    [15.12.10 12:41:46]

Nu ai restaurant in Pojorata? Uite unul aici

ninaa
    [15.12.10 21:59:38]

draga boris ai ratat multe distractii pe acolo. Citeste numai ce am postat eu, valimi sau georgiana si o sa vezi ce ai pierdut! ma bucur ca ai ajuns pana la urma sa te bucuri de premiu. ati fost singuri in pensiune?

georgiana
    [16.12.10 13:26:58]

Si eu ma tot mir ca ai depunctat zona geografica, cand pe mine chiar asta m-a incantat cel mai mult! Mie nu mi-au ajuns cele 5 zile sa vad tot ce era de vazut prin imprejurimi. Sigur nu e un loc pentru distractie, dar daca iubesti natura, asa cum a lasat-o Dumnezeu, nu poti sa spui ca zona nu-i frumosa.

Dar, fiecare alte alte asteptari de la un sejur.

Daca vremea nu a fost buna, ma bucur ca la pensiune v-ati simtit bine si ca mancarea a fost pe placul vostru.

Ati incercat si ciorba radauteana sau traditionalele ''Poale-n brau''?

boriss007AUTOR REVIEW
    [16.12.10 14:18:05]

Nu contest ca zona e frumoasa si ma bucur ca v-a placut dar eu cred ca trec pe acolo de cel putin 2 ori pe an, in ultimii zece ani. E pur si simplu prea comun pentru mine. Nu e urat. Din punctul meu de vedere Raraul e unul din cele mai frumoase obiective turistice din Romania. Chiar vara asta am fost pana sus... si nu cu masina cu merg unii... pe traseu. Eu ma simt ca acasa acolo.

Ma bucur ca voua v-a placut. Si mie mi-a placut sejurul. Pentru a mine a fost foarte bun din punct de vedere are refacerii mele fizice si psihice. Mai ales c-am avut un an destul de greu.

anadragusin, boriss007, georgiana, ninaa, valimi
    Alte impresii din această RUBRICĂPensiunea Pietrele Doamnei: