ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 15.12.2010
ÎNSCRIS: 11.04.08
JUL-2010
single

Hotel peste asteptari

Fratilor, pot sa va spun ca am cautat ceva hoteluri inainte sa ajung la First Euroflat (4 stele oficial) si desi stiam ca nu e chiar in buricul targului mi-am zis ca e ok. E ok pentru ca e langa o statie de metrou si destul de aproape de sediul Comisiei Europene (cat de aproape - vedeti in imaginile alaturate).

Stati linistiti, n-am treaba cu Comisia dar in mintea mea s-a facut legatura "Institutie Europeana = zona linistita".

Da sa fiu scurt si la subiect.

Pretul

Am dat 60 euro/camera/nopte cu mic dejun bufet cald inclus.

Micul dejun cu de toate pentru toti.

De preturi din astea aveti parte daca stati in weekend (cum a fost cazul meu) si daca nu prindeti evenimente in Bruxelles.

Camera

Mah fratilor, stiu in tara apartamente cu 2 camere care n-au 35 mp (si asta era o camera twin - pe post de single pentru mine :)). Paturile generoase asa ca n-aveti frica de inghesuiala.

De fapt asta era un studio care avea chicineta, TV cu ceva canale gratis + canale cu plata, frigider in zona cu chicineta si minibar sub TV (continutul nu era inclus), balcon (camerele dinspre strada nu au balcon).

Erau o gramada de rafturi pe partea opuse chicinetei, o zona cu masa de sticla si scaune (pentru servit masa).

Baia generoasa, cu cada. Prosoape, sampon sapun inclus.

Locatia

Hotelul se afla la contactul dintre doua tipuri de arhitectura - cea flamanda cu case/vile elegande, bine intretinute, cu fatade din caramida rosie si cladirile futuriste gen Cladirea Lex a Consiliului de Ministri al Europei, Comisia Europeana si alte cladiri administrative cu fatade din sticla si otel din asa numitul Cartier European.

Dupa ce am vazut ca sunt la 100 m de Comisie am zis ca aici as vrea sa stau daca as lucra in administratia europeana ( :)) si din cate am inteles, de asta si sunt studiouri - pentru cei ce inchiriaza pe termen lung.

Ca sa ajungi in centru cobori la statia de metrou Schuman aflata chiar in fata Comisiei (deja suna obsedant).

Nu mai stiu cate minute iti ia sa faci cele 4 statii pana la Gare Centrale sau pana la urmatoarea la De Brouckere situate in buricul targului, pentru ca oricum mi s-a parut ca am ajuns repede.

Concluzia - e un hotel la care mi-au fost depasite asteptarile si pe care il recomand.

Trimis de markator in 15.12.10 01:35:12
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BENELUX. A mai fost în/la: Leuven, Gent, Bruges, Antwerp

VIZUALIZĂRI: 1917 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (markator); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Baia

sandu.53
[15.12.10 10:31:28]

recunosc ca hotelul arata bine in fotografii si pentru un oras care este destul de scump pretul camerei este cred mai mult decat acceptabil!

anadragusin
[15.12.10 12:01:41]

Excelente detalii pt. o locatie, un review foarte util completat cu poze frumoase. De ce ai scris 110E pret sejur daca este 60E pe noapte?

catalinalupu
[15.12.10 14:22:20]

Felicitari!

markatorAUTOR REVIEW
[16.12.10 14:41:16]

M-am incurcat cu pretul.

Webmaster, pls corecteaza eroarea la costul cazarii (120 euro 2 nopti in loc de 110 euro).

[16.12.10 19:07:51]

Done.