ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 13.12.2010
APR-2010
single
10 AD. + 2 COPII

Linistea sufleteasca de la Manastirea Sf. Andrei

Multe obstacole ale vietii chiar si nelinistea existenta poate inexplicabil in sufletele noastre, isi fac aparitia de multe ori, asa ca dorim sa ne reculegem intr-un lacas sfant, sa impartasim lucrurile grele ce ne umbresc. Aceste sentimente le-am avut si eu nu de multe ori, dar fiind o persoana extrovertita, imi incetoseaza chipul si sufletul tristetile acestea dar ca sa ma pot revigora incerc sa fac o alegere buna care sa ma scoata din aceasta stare.

Am ales ca intr-o zi de duminica, in apropierea Floriilor sa mergem la Manastirea si Pestera Sf. Andrei sa ne rugam pentru santatea si ocrotirea casei noastre. Floriile reprezinta o sarbatoare mare si in casa noastra, mama fiind purtatoarea unui nume de floare asa ca am serbat-o cu putin timp inainte, la un gratar si vizitarea pesterii Sf. Andrei. Am mers cu doua din perechile de fini si o familie din vecinii nostri, plecarea a fost in jurul orei 10:00.

Am ajuns, am adoptat tinuta potrivita pentru un asemenea loc si am pasit in liniste pe scarile primitive in Casa Domnului. Am stat timp de 20 de minute in Biserica, unde cupola pictata cu Sfinti ne cernea alai de liniste sufleteasca …

Am iesit cu sufletul impacat cu o stare mult mai buna si m-am indreptat catre pestera care-i poarta numele Sf. Andrei, dupa cum bine stim locul unde dorintele scrise si asezate pe fiecare bucatica a acestui loc binecuvantat se indeplinesc. Pe partea stanga, in pestera se afla un loc frumos amenajat unde te poti aseza sa citesti carti religioase sau sa te reculegi.

Am pornit de la Manastirea Sf. Andrei catre padurea din apropiere sa facem un gratar sa luam pranzul impreuna si sa ne simtim bine intreaga zi. Finului meu imediat ce am ajuns, nu i-a lipsit aparatul foto asa ca s-a pus pe treaba, doar cu pozele ramai si cu amintirile.

Drumul pe care l-am facut la Manastire pot spune ca a fost “justificat” in sensul ca urma pomana bunicii mele, sau a “mamei” cum inversam eu rolurile de mica, era sufletul meu, poate de aceea si starea pe care o aveam era datorita amintirilor mereu vii in mintea mea.

Am decis ca pentru saptamana urmatoare sa ne facem timp pentru a merge in satul Piatra din judetul Constanta la o familie care traieste in pamant. Ne-a impresionat enorm cazul lor si am ales pomana sa le-o facem lor decat sa chemam 30 de oameni care mare parte din ei oricum vin si comenteaza de ce mancare le pui, cum arata localul unde alegi sa faci pomana si mai stiu eu ce.

Am strans obiecte utile gospodariei si de uz casnic, (aragaz, usa de lemn care a fost binevenita pentru intrarea in “casa”, etc) de la colegele mamei am strans haine foarte multe inafara de cele adunate de noi, bani si am mers in numar mai mare sa le facem lor o bucurie. Cand am ajuns la fata locului ne ingrozeam gandindu-ne ca nemultumirile noastre sunt peste masura si totusi conditiile sunt bune sau foarte bune in comparatie cu ce ne vedeau ochii plini de lacrimi, dar incercam sa ne abtinem sa zambim si sa-i inveselim nu sa le intristam starea de bucurie.

Radeau, tipau, ne luau in brate si tremurau de bucurie cand ne-au vazut. Erau copii de diferite varste, 2 din ei cu rezultate deosebite la invatatura (fiind inca la scoala generala) si ceilalti cu studii neterminate datorita lipsei banilor. Prima intrebare a fost de ce locuiesc in cele 2 camere sapate/facute sub pamant si totusi nu i-a ajutat primaria in niciun fel; ne-au spus ca primaria le-a oferit bucata de pamant la intrare respectiv iesirea din sat (depinde din ce parte vii) si le-a spus ca o sa le mai dea chirpici sa-si construiasca macar o camara, dar bine-nteles cum la noi in tara totul este “zis si nu facut” la fel si-n cazul lor. Iarna urma sa vina nu puteau sa stea la infinit intr-o caruta, in fan sau mai stiu eu in ce loc unde exista riscul sa degere si s-au apucat cu mic cu mare sa-si faca macar 2 camarute.

Primul care i-a ajutat a fost un neamt care era in trecere si a poposit 3 nopti la ei ajutandu-i cu tot ce a putut, le-a lasat mancare pentru o luna le-a promis ca va mai trece si s-a tinut de cuvant. An de an a mers la, impodobit cu toate bunatatile numai pentru ei. E rusinos ca poate fi voluntar un strain si nu un roman, dar cum la noi salariile sunt exagerat de mici raportat cu munca depusa de locuitorii Romaniei…de unde sa mai dam si noi?

Desi am descris mai subiectiv, ideea este una singura si sfatuitoare pentru toata lumea: chiar daca ne lipseste cheful si buna dispozitie uneori, vointa depinde doar de noi. In viata ce flori semeni tot pe acelea le culegi. Inafara faptului ca ne-am plimbat si am fost la manastire ne-a readus zambetul pe buze si satisfactia imensa ca am facut o fapta buna. Si prin aceste gesturi te poti multumi si singur ca om, AJUTAND pentru ca “o mana spala pe cealalta”

Numai bine va doresc!

Trimis de lavylus in 13.12.10 15:38:07
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în #EXCURSII şi CĂLĂTORII.

VIZUALIZĂRI: 3210 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (lavylus); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Biserica Sf.Andrei

magdalena
[13.12.10 16:02:35]

Cutremuratoare povestea aceasta, chiar daca legatura cu Manastirea Sf. Andrei este numai una spirituala...

Acest lucru te face sa pretuiesti cu adevarat putinul de care dispui, care dintr-o data pare un adevarat lux!

[13.12.10 16:18:10]

@'magdalena

Da este adevarat! Sunt prea multe si mari diferente intre oameni, pe mine nu la modul rautacios dar ma revolta! Trebuia sa fim toti egali, nu unul sa se intrebe daca maine o avea coji de cartofi sa manance si alta sa vada ce poseta de 10 mii de euro isi cumpara sau ce telefon de aceeasi suma. Unii calca pe cadavre sa obtina telul.

divio*
[13.12.10 16:23:00]

@lavylus:

review-ul tau pica bine in aceasta perioada, asemanatoare celei de di-naintea Pastelui, astfel ca multi isi vor revizui (probabil) parerile si atutudinea fata de cei din jur, is vor recunoaste greselile sau vor accepta faptul ca "a gresi e omeneste".

Doua mici remarci, fara vreo legatura intre ele:

-din greseala sau neatentie, ai setat "septembrie 2010" perioada excursiei, si asta nu pica exact in perioada Pastelui;

- din punctul meu de vedere, asocierea dintre gestul tau/vostru de a ajuta pe cineva cu "o mana spala pe cealalta"

nu e una potrivita, poate doar prin prisma faptului ca, din punctul tau de vedere, ajutand pe cineva, ti se vor sterge/ierta anumite greseli facute anterior.

Spor la scris!

[13.12.10 16:23:13]

Rog daca se poate un webmaster sa ataseze review-ului meu aceasta melodie. Multumesc

http://www.youtube.com/watch? v=bzM4YOfuCuw

[13.12.10 16:27:58]

@'divio

Am ales zicala " o mana spala pe cealalta " fara sa fac vreo referire la iertare. Eu daca fac nu fac sa mi se ierte mie greselile... eu fac ca asa simt nicidecum cu vreun scop, pai daca as face cu vreun scop mai bine nu fac. Eu spre exemplu o interpretez: ajut, asa cum unu plange de foame si eu cand voi plange de altceva sa primesc un ajutor de care as avea cea mai mare nevoie la momentul respectiv. Referitor la setarea datii daca se poate modifica, o sa rog un moderator al site-ului

TORA INGRID
[13.12.10 17:08:50]

@divio, in vechime, a spala pe altul (pe maini sau pe picioare) era un gest de mare respect, dar si un abandon spiritual. Sunt sigura ca acest inteles l-a avut in vedere @lavylus cand a citat expresia mai ales ca proverbul spune ca... " si amandoua obrazul" si desigur ca "obrazul " e mult mai curat dupa asemenea fapte bune. E bine ca invata de tanara gesturile de omenie, oricum nu prea cred ca are mari pacate (poate doar sa fi copiat la vreo teza ceva, dar cine n-a facut-o? !). Pe mine m-a impresionat ideea de o inlocui o pomana clasica cu o facere de bine autentica si pe placul lui Dumnezeu. Iar daca a avut prilejul sa constate ca nemultumirile sale palesc in fata necazurilor reale ale unora si de aici sa traga niste invataminte, cu atat mai bine.

PS -@lavylus, datorita review-ului tau am avut curiozitatea sa citesc despre Sfantul Apostol Andrei, pescarul de oameni si pentru asta iti multumesc. mai multe gasesti aici

[13.12.10 17:15:33]

@'TORA INGRID

Un vot pentru coment-ul tau, e foarte util si bun sfatuitor!

Da am copiat, da atat de mult m-a iubit profa' de franceza incat nu mi-a trecut 2-ul... si mi-a fost rusine numai in jos ma uitam la orele ei... caci m-a facut sa ma simt exagerat de prost cred ca "asta" era si scopul ca sa numai fac! Multi spun: "e faci gesturi de omenie, da-n ziua de azi numai e nevoie ca lumea e rea" da este adevarat da a fi om esti pentru tine nu pentru cineva anume si daca toti ne culcam pe principiul: e si ce... toti sunt la fel, niciodata nu o sa ne mai schimbam ba chiar o sa se inrautateasca situatia! Multumesc

[13.12.10 17:47:52]

Am o greseala si ma iertati: "Pe partea stanga, aproape de intrarea in pestera se afla si un loc... "

Nu aproape de intrarea in pestera, chiar in pestera pe partea stanga! Scuzati-ma va rog

[13.12.10 18:17:09]

Corectata data sejurului in aprilie 2010 cand inteleg ca a fost sejurul. De asemenea am corectat in text fragmentul nominalizat de autoare.

Am atasat si clipul solicitat.

[13.12.10 18:18:40]

Va multumesc mult!

dorgo
[13.12.10 18:48:25]

In sfarsit o descriere, atat de rara in ultima vreme, a unei manastiri din Dobrogea... o mana spala pe cealalt si ambele obrazul, dar in vremea domniei lui IIsus, a spala picioarele cuiva era cel mai inalt semn de recunostiinta...

sandu.53
[13.12.10 18:54:12]

un review impresionant din care cred ca am putea invata cate ceva fiecare dintre noi! felicitari!

[13.12.10 18:54:53]

@'dorgo

ADEVARAT! Mare lucru ai spus, daca ar fi fost punctat si in ziua de azi, nu neaparat acesta... in general mai mult respect ar fi fost mult mai bine!

ileanaxperta*
[13.12.10 20:22:44]

Amfostacolo si eu in vara, la Manastirea si pestera Sf. Andrei si mi-a placut foarte mult. De fapt toata zona este de vis frumos romanesc... Iar tu, draga copila buna, ai descris ceva atat de profund, sentimente, trairi ca zau de nu m-ai impresionat. Pacat ca din ce in ce mai mult, iubirea fata de om este lasata in uitare, ca si iertarea, ce vine tot din iubire. Felicitari multe, lavylus!

[13.12.10 20:30:53]

@'ileanaexperta

Multumesc cu tot sufletelul meu de adolescenta! Apreciez mult... asa e pe buna dreptate, daca ar exista iubire, prietenie si respect reciproc ar fi fost altfel! "Daca vrei ca oamenii sa te iubeasca, iubeste-i si tu pe ei" ce sa mai aplicam daca abia avem la cunostiinta aceasta vorba. Sarbatori fericite si un an nou imbelsugat va doresc!

dannek
[13.12.10 23:42:30]

Felicitari lavylus cuvintele sunt de prisos, sau spus cam tot ce era de spus.

Asteptam in continuare impresiile tale!

bessondm
[14.12.10 09:01:44]

Impresionant gestul vostru, felicitari si tie in mod special pentru faptul ca ai capul pe umeri si apreciezi tot ce ai, dar nu uiti sa-i ajuti si pe cei cu nevoi deosebite. Felicitari tuturor alor tai!

celeste
[14.12.10 13:32:25]

@lavylus, foarte frumos gestul vostru... iar ai reusit sa ma impresionezi cu felul tau de a scrie... felicitari si tine-o tot asa.

ninaa
[14.12.10 16:49:13]

Felicitari lavylus, imi place cum scrii dar mai ales ca promovezi obiectivele locale.

[14.12.10 19:37:15]

Ca sa nu ma mai adresez fiecarei persoane deosebite care mi-a oferit raspuns pentru review-ul meu si la modul frumos cu multe aprecieri si incurajari, am zis sa multumesc tuturor! Sincer imi bucurati sufletul! Eu stiu ca-mi intelegeti sentimentul, ma bucur odata cu voi! Multumesc cu draga inima!

bessondm, celeste, dannek, divio*, dorgo, ileanaxperta*, lavylus, magdalena, ninaa, sandu.53, TORA INGRID
Alte impresii din această RUBRICĂMănăstirea și Peștera Sfântului Andrei [Ion Corvin, CT]: