ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 04.12.2010
    DIN: Timisoara
    ÎNSCRIS: 08.11.10
    APR-2009

Placuta

A fost poate singurul sejur in care m-am simtit foarte bine. Am fost in ambele excursii, adica TUNIS-CARTAGENA-SIDI BOU SAID si in SAHARA, unde am stat 2 zile.

M-am plimbat cu camilele prin desert, asta in prima zi, iar in a doua zi am facut safarii prin desert cu jeep-urile vreo 4 ore si ceva cred.

A, am uitat sa mentionez ca am fost cazata la Hotel Les Pyrammides in orasul Nabeul, frumos oras, dar circulatia lasa de dorit.

Hotelul, chit ca are numai *** stele mie una mi-a placut foarte, foarte mult. As merge acolo daca s-ar putea in fiecare an, nu sa stau o saptamana, ci o luna.

Trimis de Andrada23Anca* in 04.12.10 00:16:01
    • A fost prima sa vizită/vacanță în TUNISIA

VIZUALIZĂRI: 2660 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Andrada23Anca*); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

dorgo
    [04.12.10 11:23:55]

E imposibil sa nu fi facut cateva fotografii a locului de unde a pornit Hannibal, in lunga sa expeditie europeana de 17 ani, prin Spania si Italia... expeditie pornita din Cartagina, dar care a dus in final la distrugerea acestui oras african care asatazi zace in ruine acoperit de miscatoare dune de nisip...

[04.12.10 13:19:22]

Bine ai venit printre noi! Te rugam da-ne mai multe detalii despre hotel: camera, masa, serviciile, plaja cum au fost? Sunt multi cei care ar citi cu interes.

ancamariagadea*
    [04.12.10 13:35:36]

Ma intereseaza acest hotel. Chiar sora mea tot cauta detalii despre el Poti sa ne spui mai multe, te rog?

Cat v-a costat acest sejur? Ce tip de masa ati avut?

[05.12.10 20:46:01]

Pai anu trecut am fost in extra sezon si nu am fost prea multi cazati. Decat vreo 5-6 camere. si maincarea a fost foarte buna. In fiecare dimineata va schimba prosoapele si va face paturile. Aveti piscina interioara si ecterioara. In cea exterioara este si cea de copii. Din curtea intrati in discoteca care se afla sub pamant, in drum spre discoteca o sa dati de un mini bazar. Aveti acces la internet vizavi de receptie. Hotelu e numai alb si albastru. Are terenuri de tenis. Distanta de la hotel la plaja e foarte mica. Puteti direct din iesirea din curte din spate sa iesiti direct pe plaja. Tot sejuru a costat cam 480 de euro plecare din Timisoara, prin agentia *******.

[05.12.10 21:05:02]

@Andrada23Anca, pe viitor te rog atentie la regulile site-ului, nu sunt permise specificari ale agentiilor de turism in review-uri sau ecouri, pentru asta exista mesageria privata.

[05.12.10 22:01:46]

OK scuze.

[07.12.10 22:14:46]

A si tipu de masa a fost demi pensiune dimineata si seara. Da mincarea e destul de consistenta sa va ajunga pana seara. Si mai va sfatuiesc sa mincati cornuletele de dimineata sunt demential de bune. Mai ales a sunt si calde.

kkl1960
    [18.03.11 09:29:50]

As avea si eu doua intrebari.

1. Cit v-au costat excursiile optionale? (sahara, cartagena)

2. Cu ce moneda se poate descurca mai bine in Tunisia? (euro, sau dolari)

[19.03.11 15:32:48]

1. Pai cand am fost eu acu 2 ani au costat ce-a din sahara 105 cred, probabil 5 euro in plus, iat in cartagena tot cam atita numa ca, cu 10 - 5 euro in minus. Asta din cauza ca aveti mancarea rezervata pe traseu la 2 restaurante plus alte facilitati.

2. Cu euro si ii puteti schimba acolo in Dinari Tunisieni (DTN).

Continuarea de la 1. Si aici de altfel costa atata pentru ca sunt platite plimbarile cu camila prin desert, acolo trebe sa platiti in plus roba si pozele ce vi le fac acolo, o masa la un restaurant, cazarea la un hotel in desert, plimbarea cu jeep-urile prin desert, o alta masa la un alt restaurant (sau 2), asta a doua zi, pentru ca excursia in sahara e de doua zile. si multe altele.

Oricum nu e de ratat. Va garantez eu

Darklocks CONS. ONORIFIC AFA / TUNISIA
    [30.03.11 08:01:59]

Referitor la intrebarile lui kkl1960:

1. Vara trecuta (2010) excursia de 2 zile spre Sahara a costat putin peste 100 E (in functie de fluctuatia cursului de schimb Dinar-Euro), iar excursia de o zi Carthage-Sidi Bou Said-Tunis 70+ E.

2. Eu am schimbat numai $ in DT si nu am avut probleme. De fapt, nu am avut mult cash la mine. Cand aveam nevoie de sume mai mari, scoteam de la un ATM de banca cu cardul de debit (pentru ca banca mea imi oprea comision foarte mic). Excursiile optionale cumparate prin agentia Romaneasca se puteau plati in DT, in E, sau in $ (la cursul de schimb local). Pentru cumparaturi, cel mai usor si rentabil este sa folosesti DT.

Andrada23Anca*, Darklocks, dorgo, kkl1960

• pagină generată în 0.24291205406189 sec