ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 02.12.2010
ÎNSCRIS: 10.07.09
MAY-2009

Hotel Ellington

Hotel Ellington

Hotelul Ellington nu e Hotelul Negresco... de altfel nici nu are pretentia acesta... si nu o pot avea nici eu. ar fi absurd...

In fond... e un hotel de patru stele mai mult decat decent, nu pot fi ipocrita sustinand altceva. Nu stau sa judec acum stelele... ca le merita, ca nu le merita... ca aveau halat de baie si papuci de unica folosinta... ca nu aveau... chiar nu conta pentru mine.

De fapt, ca sa fiu cinstita pana la capat, daca stateam intr-un cort, si tot ar fi fost extrordinar... presupunand ca in cort as fi avut si un dus, desigur... Atat de mult a contat orasul in sine... marea... vegetatia, . incat condiiile de cazare chiar m-au lasat indiferenta... voiam doar un loc unde sa pot sa pun capul si un mic dejun... de oricare ar fi el.

Nu stiu cum se face, dar la Nisa chiar nu am avut pretentii... si unii zic ca intotdeauna am pretentii... turistice. Nisa a fost o exceptie, recunoscuta si de rautaciosii care ma fac pe mine pretentioasa. Am acceptat orice... si mi-a placut absolut totul... incepand cu cazarea si terminand cu cel mai ascuns coltisor al Parcului Floral Phoenix, un complex unic, ce se intinde pe vreo 7 hectare.

Dar iar o iau inaintea descrierilor si amestec povestile... sunt atat de multe de spus si cuvintele nu mai au rabdare sa stea linistite si sa-si astepte randul... deja a trecut mai mult de un an de cand asteapta sa se astearna pe hartie.

Hotelul Ellington este unul dintre hotelurile care a aparut la Nisa acum aproape vreo suta de ani, cand Nisa era cea mai exclusivista destinatie europeana, astfel incat aspectul actual pastreza mult din farmecul perioadei interbelice... are cateva detalii care te proiecteaza cu emotie in atmosfera anilor "20 din secolul trecut...

Obiectiv vorbind, e un hotel tipic frantuzesc in care fiecare centimetru conteaza... pana la un punct insa... sa ma explic... Camerele sunt mici, liftul e de doar doua persoane... receptia nu e nici ea plasata intr-un spatiu prea generos. Dar dimensiunile redusele ale spatiului se opresc aici... exista doua sali de mese generoase si un bar cu pian... In plus, are si o alta locatie destinata servirii mesei... in curtea interioara, un loc de care nu mai vrei sa te desprinzi un mare avantaj, zic eu, caci micul dejun acolo era chiar un rasfat.

Ca sa fiu obiectiva, as caracteriza hotelul cu un singur cuvant... eleganta. Eleganta interiorului, a personalului, a atmosferei in general.

Si sa nu uit, chiar daca a doua caracteristica nu e la fel de spectaculoasa, e totusi la fel de importanta... ma refer la curatenie.

Micul dejun, din punctul meu de vedere, mai mult decat indestulator... branzeturi, iaurturi, unt, mezeluri, cremvusti, carnati, omleta, nelipsitul croissant, cateva prajituri, sucuri naturale, fructe, si... n-o sa ghiciti... clatite... vestitele crepes, cum le spun ei... absolut minunate.

Ca minusuri... ce pot sa spun ca a fost in neregula? Din punctul meu de vedere, doar telefonul care ne-a trezit la ora 4 dimineata... din greseala... De fapt apelul era destinat unei alte camere.

Per total, un hotel ce ne-a asigurat confortul si siguranta. Ce mi-as fi putut dori mai mult?

Dar nu prea departe, la doar vreun sfert de ora de mers pe jos, se afla supremul hotel... al Nisei... Hotel Negresco.

PS. Blitul aparatului meu nu a vrut sa functioneze si pace la Ellington... asa ca nu pot sa va arat pozele mele... cu siguranta cele oficiale va vor ajuta mult mai mult sa va faceti o idee: click aici

Continuarea -- impresiile de la Hotel Negresco -- o puteti citi in rubrica hotelului respectiv

Trimis de liviadavidescu in 02.12.10 09:26:06
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în FRANȚA. A mai fost în/la: Paris

VIZUALIZĂRI: 2135 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (liviadavidescu); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
  • AŢI PUTEA rezerva o cameră aici, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 73.00 EUR pe cameră

[02.12.10 10:37:56]

prima jumatate de review a fost mutata la noua rubrica definita pt Hotelul Ellington. a doua jumatate va fi decupata de aici si pusa ca reiew separat la rubrica hotelului Negresco.

rugam userii ca de fiecare data cand au de scris review-uri despre unitati de cazare sa defineasca rubrici separate pt respectivele hoteluri, pensiuni, etc.

[02.12.10 10:41:03]

@liviadavidescu, te rugam sa ne zici gradele de satisfactie pt hotelul Negresco, sa le atasam review-ului care "va lua nastere" in urma decuparii.

[02.12.10 10:50:44]

partea referitoare la mini-sejurul la al doilea hotel a fost mutata la rubrica hotelului Negresco - click aici

teodorya
    [02.12.10 11:36:18]

Am stat si eu la acest hotel, in decembrie 2007. Intr-adevar, micul dejun foarte bun, camera insa... nu. Stiu ca in Franta in general camerele de hotel sunt mici, dar nu ma asteptam chiar asa, nici pe departe nu are 4 stele. De exemplu, in spatiul de trecere dintre pat si perete nu aveau loc doua persoane una langa cealalta.

Nu am stat prea mult in camera, asa ca pana la urma nu a fost foarte deranjant. Sejurul al Nisa a fost foarte placut, totusi nu as recomanda acest hotel.

liviadavidescuAUTOR REVIEW
    [02.12.10 13:20:41]

@teodorya,

Ai perfecta dreptate... dar pentru mine, ca si pentru tine a contat mai mult ca am stat la Nisa. am si scris asta... nu a contat deloc cazarea... daca hotelul isi merita stelele, sau nu.

Eram deja obisnuita cu camerele mici de la Paris... infinitezimale de la Paris... altfel probabil as fi fost teribil de dezamagita. Dar avea un parfum de epoca si o eleganta care mie mi-a placut mult.

Ca si paradox, pe unele site-uri scie ca si Negresco are tot patru stele... ar fi chiar culmea.

raoulp55
    [03.12.10 22:50:43]

Dupa ce am vazut site-ul oficial al Hotelului Negresco... nu-mi vine sa zic nimic despre cel pe care-l descrii aici, @liviadavidescu... nu mai am nici un fel de inspiratie... Oare de ce? Afara de talentul cu care ne povestesti tu totul, nu-mi mai place nimic... Asta n-o sa dureze prea mult. Maine o sa ies din visare... si vin cu picioarele pe pamant.

liviadavidescu, raoulp55, teodorya