ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 25.11.2010
ÎNSCRIS: 24.07.08
OCT-2010

Motel M&D - Bela Zemlja

MELODII de DRAGOSTE - SARBESTI

Nu aveam nimic rezervat pentru cazare. Mergeam catre granita cu Bosnia-Hertegovina, la Mokra Gora. Am incercat sa gasesc ceva pe internet si sincer, ceea ce am gasit sa ma multumeasca, ca si conditii si pret, nu era amplasat in aria in care noi doream sa ne invartim in acele 3 zile.

Sotul conducea de 7 ore si era intuneric demult. Pe autostrada a fost ok, dar de la Krusevac incoace, catre Kraljevo, mergeam cu viteza melcului. Peste tot radare, in unele locuri erau si cate 3 masini de politie. Soseaua era foarte buna, cam ingusta, doar ca are un fel de bordura cam inalta in localitati, care deranja cand din fata venea ceva mai lat, dupa lasarea intunericului. Nu cred ca am circulat undeva in Europa pe o sosea in care traficul sa fie atat de controlat ca aici!

Inca o problema care a contribuit sa mergem atat de incet a fost si faptul ca localitatile in acesta zona sunt foarte aproape una de cealalta si nu au indicator cu numele localitatii nici la intrare, nici la iesire si astfel nu poti circula cu viteza ca nu stii daca inca mai esti in localitate sau nu! Si riscul sa te opreasca e foarte mare, asa ca mai bine stai cuminte si sa respecti legile.

E o zona tare frumoasa de cand intri de pe autostrada, pe la Krusevac. O altfel de Serbie, nu cea pe care o stiam eu. Bunastarea este evidenta peste tot. Casele, majoritatea sunt mari, noi si moderne, iar la parter aproape toate au spatii comerciale. Pana aproape de Cacak (a se citi Ceaceak!) este foarte mult teren agricol, impanzit de sere. Si pretul la legumele lor este prin jumate ca la noi. Parca si masinile lor, tipul acela vechi, aici erau mai putine, inlocuindu-le altele noi si moderne.

Dupa Kraljevo, ne-a prins inserarea. De fapt am vazut un asfintit superb, din masina, undeva in fata. O sa atasez si-o poza cu el, ca sa va convingeti. Ca de apusuri grecesti v-ati saturat, sa vedeti si unul sarbesc :)) !

Stateam cu teama ca nu stiam unde vom dormi si nici daca putem plati in euro, pentru ca nu aveam bani schimbati in dinari. Sotul intentiona sa conduca pana cand poate, adica sa ne apropiam cat mai mult de Mokra Gora. In Sebia e o mare problema sa gasesti cazare la fata locului pe intuneric, din goana masinii, cand nu ai mai fost nicicand prin zona. Si la ei nu au atata reclama luminoasa ca sa vezi usor, de multe ori vezi din scurt si nu poti opri si ai si ratat.

Si uite-asa am umlat de colo colo, mai opream, mai intrebam, ba era nunta si aveau tot rezervat, ca era sambata, ba era foarte scump. Am reusit sa gasim ceva fain in final, dar era langa Cacak, deci prea departe de tinta noastra propusa pentru a doua zi. Dar am retinut-o pentru cazarea de a doua zi.

Am continuat drumul catre Uzice, obositi si suparati, iar la iesire, undeva intr-o localitate mica, in Bela Zemlja, am vazut un indicator mare peste drum de o statie de benzina-scria’’ Sobe sau Rooms’’. Sotul meu a zis ca de aici nu mai pleaca, orice-ar fi. Era ora 22 si era obosit rau, il dureau ochii si capul de atata concentrare conducand pe intuneric prin curbele, care de la Cacak, erau foarte dese, pentru ca si altitudinea crestea considerabil.

Am achitat suma de 30 de euro, m-am bucurat ca a acceptat euro si nu neaparat dinari. Am observat restaurantul, destul de mare si cam gol la acea ora, dar nici foame nu ne mai era, doar somn. Ne-a condus in camera receptionerul, am acceptat pe loc, nu pentru ca eram incantati, ci pentru ca eram nevoiti sau fortati de imprejurari. Oboseala isi spunea cuvantul. Camera am vazut-o asa, cu juma de ochi, era cam nepotrivita, pentru gustul meu. Nu fusese renovat cred, de pe vremea lui Tito. Avea pat dublu sau doua de-o persoana lipite, nici nu am realizat. O oglinda, un dulap de haine fix pe coltul camerei si parca o noptiera. Pe jos pardoseala veche din lemn. Lenjerie curata. Holul si baia erau frumoase, nu pot comenta.

Ceea ce m-a deranjat enorm era frigul din camera. De cand am intrat era fereastra deschisa, probabil camerista o uitase si atunci era ora 22. Va imaginati ca in octombrie, la munte, unde era altitudine de peste 800 de metri, e necesara caldura de toamna. Cand am iesit de la dus, imi venea sa plang de frig si incepeam sa regret ca nu am sarit peste! Imediat ne-am dus la culcare, incercand sa ne imaginam prin autosugestie ca suntem undeva, unde e cald si bine. Fusese mai cald cand am iesit din apa Marii Egee, dupa baia facuta cu o seara inainte, pe la 11 noaptea!

Ne-am trezit pe la 6 dimineata, odihniti si am deschis fereastra. Era frumos, soarele se pregatea sa rasara, in jurul hotelului, se zarea si muntele, era aer curat si era vacanta, iar in ziua aceea urma sa ni se mai implineasca un vis, numit Mokra Gora! Ce mai conta ca am dormit in frig cu treningul pe noi in loc de pijama? Am fost fortati de imprejurari, pe banii nostri, stiti zicala: ’’Scopul, scuza mijloacele’’! Bine ca nu am racit!

Odihniti fiind acum am inspectat mai bine camera, baia si holul. Baia chiar era draguta, apa calda in permanenta, erau pe etajera de la baie sampon, hartie igienica si sapun. Dar seara, obositi si din cauza frigului mi se parea cel mai neprimitor loc in care am dormit vreodata.

Afara, cand am coborat la masina, mai erau cateva masini in parcare, deci nu eram singurii turisti. Exteriorul hotelului era dragut, avea vreo 3 etaje, pline cu jardinière cu muscate, o terasa frumoasa, in care o femeie facea curat, la acea ora matinala. Ne-am dus la ea si i-am cerut o carte de vizita, pentru ca sincer, nici nu stiam in ce localitate suntem! Si asa am aflat ca eram in Bela Zemlja, la Motel M&D.

Apoi, am studiat o harta mare, aflata in fata hotelui si am cerut cateva informatii de la statia de benzina de peste drum si am pornit catre Mokra Gora, unde am ajuns in cateva minute si am vizitat ‘’Orasul de lemn al lui Kusturica’’, despre care v-am povestit.

Trimis de georgiana in 25.11.10 15:38:25

VIZUALIZĂRI: 4478 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P01 Asfintul ne-a prins pe soselele Serbiei.

[25.11.10 15:50:16]

webmaster 13,

Am rugamintea sa-mi atasezi aceasta melodie la review-ul meu:

Multumesc mult.

TORA INGRID
[25.11.10 15:50:49]

Eu cred ca ati incercat sa vedeti cum e cu criogenia (salveaza Romania! stii gluma). vad ca sub efectul frigului amintirile tale sunt intacte, asa ca primesti vreo 400 (de grade Fahrenhait, nu 451!) PMA, sa te incalzeasca, fie si retroactiv. De la ce venea M&D, ai aflat?

[25.11.10 16:04:45]

Mie niciodata nu-mi ajunge perioada de editare. Vad ca am cateva greseli, mai spre sfarsit, pentru care imi pare rau si rog un webmaster amabil si cu timp, sa-mi corecteze si sa ma scuze ca i-am dat de lucru.

Multumesc anticipat.

mirelutza
[25.11.10 16:27:13]

Ai un stil inconfundabil in felul cum faci pozele ; erai buna de reporter/paparatzi/jurnalista si... tot pe locul 1 ai fi fost in Top.

celeste
[25.11.10 16:37:05]

@georgiana, orice om e supus greselii, te felicit pentru modul in care ai redactat review-ul cat si pentru poze... e o zona pe care eu o stiu foarte putin si imi place sa citesc rw-uri despre locuri noi.

[25.11.10 17:19:00]

Am corectat eu un pic partea finala a reviewului.

Daca mai observi alte greseli, da-ne te rog de stire.

Numai bine!

[25.11.10 17:21:57]

Am observat, e ok, inca o data scuze si... multe multumiri.

Cred ca e ok, in afara de afisarea nr de vizualizari de la sfarsitul review-ului, care in mod sigur e eronat- intr-o ora 1342, nu?

[25.11.10 17:26:48]

Nu stiu ce sa zic momentan despre numarul de vizualizari, am vazut si sesizarea, o sa studiem si vom reveni cu un raspuns.

ileanaxperta*
[25.11.10 18:17:14]

@georgiana, cred ca ti-a fost totusi usor sa treci peste frigul noptii, daca ti-ai inchipuit sau mai bine zis, amintit, de o noapte instelata si calduroasa din Grecia. Locatia??? te las pe tine sa o alegi, slava Domnului ai de unde

Un alt review util si interesant al unei zone la fel de interesanta si frumoasa iar hotelul arata chiar bine din pozele tale reusite. Felicitari si numai bine!

[25.11.10 19:51:18]

Primiti cu muzica si daca-s nr. 15? Auditie placuta.

[25.11.10 19:53:52]

Multumesc, abia asteptam!

Nu am preferinte, Doamne fereste!

creivean
[25.11.10 20:00:40]

Serbia şi @georgiana, sunt mereu surprinzătoare. Un review interesant, plăcut de citit. Felicitările mele. Îi las colegei SB-ul. Lady first ))

ninaa
[25.11.10 20:03:25]

Ba de la mine a fost sb-ul. Daca ai sti tu draga Georgiana de cate ori am patit eu ca tine ca am dormit si cu geaca pe mine. Dar pe vremea lui impuscatu ce-i drept.

valimi
[25.11.10 20:18:51]

Noi am nimerit intr-un asemenea loc acum cativa ani, in 2006, la Piatra Neamt, mi-au amintit fotgrafiile tale unde am observat peretii zugraviti cu "calciu" zgrumturos. La fel de neprimitor ni s-a parut si noua la inceput, dar a doua noapte am dormit tot acolo, insa era august si nu depindeam de temperatura ambientala...

Asta este, mai gasim si astfel de locatii, mai ales cand suntem nevoiti sa le folosim.

magdalena
[26.11.10 08:14:49]

Uite ca pentru Serbia am un ghid bun! Chiar nu as fi gasit in alta parte detalii!

[16.12.10 14:35:53]

mutat la noua rubrica creata pt "Motel M&D [Bela Zemlja]"

[16.05.12 12:08:17]

Buna ziua,

Am o dilema, sper sa ma ajutati. Va rog sugerati-mi care varianta de traseu sa aleg spre Cacak, pornind de la Paracin?

1. Zajecar->Paracin->Kragujevac->Cacak

2. Zajecar->Paracin->Krusevac->Kraljevo->Cacak

As aprecia si variante de traseu optim si spectaculos, de la Cacak->Kotor

De asemenea, va rog o sugestie de traseu bun de la Brasov spre Drobeta

Va multumesc,

[16.05.12 12:21:45]

@Tirol,

Pentru varianta de drum Brasov-Severin, iti recomand sa alegi varianta: Brasov-Fagaras-Sibiu-Valea Oltului-Craiova-Filiasi-Strehaia-Drobeta.

In rest nu te pot ajuta, pentru ca nu stiu cum este drumul prin varianta Paracin, deoarece noi am mers la Mokra Gora, venind din sudul Serbiei, intorcandu-ne din vacanta din Grecia, pe varianta descrisa mai sus, in review.

[16.05.12 12:27:48]

@georgiana:

Iti multumesc, in primul rand pentru raspuns.

Cand ai cateva minute libere, poti sa imi si argumentezi de ce imi sugerezi acest traseu? Dpdv al distantei, este mai lung

Multumesc,

[16.05.12 12:34:17]

Iti sugerez acest traseu, pentru ca l-am folosit. In ultimul timp economisesti ceva timp prin Oltenia, pentru ca in multe orase s-au facut sosele de centura noi, care ocolesc orasele.

Ma gandeam ca nu doresti sa cobori pe Valea Prahovei, unde se circula, de obicei, foarte greu, din cauza aglomeratiei, mai ales ca la sfarsitul lunii iunie este, deja, sezon turistic, fie ca masinile se indrepta spre mare, sau spre munte.

Dar am folosit si varinta pe Autostrada Bucuresti-Pitesti -Slatina -Craiova -Filiasi-Strehaia-Drobeta.

[16.05.12 12:40:09]

@georgiana: draga Georgiana, traseul Brasov->Drobeta, prin Câmpululng, Pitesti, Craiova = 350 km

traseul Brasov->Drobeta prin Sibiu->Râmnicu->Craiova = 470 km!!

Crezi ca se justifica acest ocol si aceasta diferenta? Daca da, de ce, te rog

Multumesc din nou

[16.05.12 15:12:18]

Da, este important si timpul mai mic pe care il scoti prin varianta recomandata de mine si faptul ca drumul e mai usor, soselele mai bune si mai putin aglomerate.

Pe varinata Campulung -Pitesti nu am mai fost de cativa ani si nu amintiri prea placute,din contra,era si seara si erau cateva denivelari pe sosea,pe care daca soferul nu le vedea din timp.....

Nu doar nr de km este important, dar e alegerea ta...

[17.01.15 10:22:22]

@georgiana - Am setat în program coordonatele GPS ale acestei destinaţii, rezultând următoarea poziţionare pe hartă -- click aici.

celeste, georgiana, magdalena, mirelutza, tirol, TORA INGRID, valimi

• pagină generată în 0.19330191612244 sec