ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 25.11.2010
DIN: Cluj- Napoca
ÎNSCRIS: 07.08.09
AUG-2007

Al Diwan are 3*!

Nu am scris pretul cu transport fiindca a fost o complicatie cu plecarea mea: aveam hotelul rezervat deja, dar s-a anulat cursa charter la Sharm in aceea vara, asa ca m-am dus in Anglia si de acolo am zburat impreuna cu fiica mea la Sharm. Avantajele? multe: am platit chiar si ghidul den aici, deci am fost asteptate la aeroport de un ghid roman care a aranjat sa primim vizele inaintea tuturor englezilor cu acare am calatorit si ne-a dus cu masina imediat la hotel. Un alt ghid s-a prezentat pt. programe. Deci a meritat!

Scuze, am uitat sa scad numarul stelelor cand am selectat destinatia! Deci: hotelul merita incercat numai in sistemul demipensiune, mai ales pt. cei care doresc sa faca plaja, snorkelling cam toata ziua. Plaja este cam departe, dar din oro in ora te duce un shuttlebus (gratuit) la plaja cea mai apropiata de hotel, adica Shark's Bay. Masa de prinz se poate lua acolo, sunt restaurante, terase bune, chiar si italienesti, si ieftine! Merita mers cel putin odata la snorkel safari la Ras Mohamed, capatul peninsulei Sinai. Un autobus merge in fiecare seara si te duce gratis la Naama Bay, centrul statiunii Sharm el Sheikh, cu o viata de noapte f. activa, unde si magazinele sunt deschise chiar si noaptea si nu te plictisesti! O alta destinetie intertesanta ar fi Aquapark-ul din Sharm, f. frumos si poti lua biletul de intrare impreuna cu un tichet de masa. merita sa-ti faci si un masaj bun aici!

Un singur lucru care ne-a deranjat: muzica prea tare, care mergea in primele notpi pana la ora 11, dar dupa 2 zile au modificat programul si atunci nu prea am putut dormi din cauza decibelilor decit dupa ora 1! Cu prima ocazie am si cumparat niste dopuri de urechi. Excursia la Cairo ni s-a parut obositoare, prea departe, si am renuntat la el. Inca ceva: buatura comandata la masa este de 2 ori mai scumpa decit cea servita din frigiderul dvs. merita servit de acolo, si cameristul (numai barbati lucreaza la hotel) va umple iarasi daca il rugati.

Sharm el Sheikh si plaja Sharks bay merita vazut!

Trimis de kati in 25.11.10 10:09:51
  • A fost prima sa vizită/vacanță în EGIPT

VIZUALIZĂRI: 1528 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (kati); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 1001 de nopti... o terasa luminata la Baama Bay

[25.11.10 10:49:39]

Corectat numarul de stele al hotelului -- la 3.

cristinapop
[25.11.10 15:50:24]

frumos review, cu un vot

sandu.53
[25.11.10 18:58:31]

un loc foarte frumos, fotografiile arata clar acest lucru! mi-a placut mult poza cu camila! te asteptam si cu alte review-uri!

[25.11.10 20:24:43]

Kati tot inainte!

Poti sa ne detaliezi, te rog, in domeniiile: mancare, curatenie, preturi prin Sharm, etc... adica: "coafaju', masaju'... tudu"; o mai tii minte pe Paula Alencar? Blvd. Paulista?

P.S. Grozave pozele.

katiAUTOR REVIEW
[26.11.10 14:42:57]

deci mancarea este mai mult specific egipteana decit internationala, bineinteles fara carne de porc, doar vita si pasare, mai ales curcan, nu prea multa peste, multe salate, fructe si dulciuri, deserturi fantastice...

Camere dragute, cu tot necesarul, Abdullah facea curat in fiecare zi si ne schimba prosoapele, si ne coplecta frigiderul cu bauturi. de fapt am plecat din camera dim. cu shuttle bus-ul de la 10 la plaja si ne-am intors la 6, faceam un dus, si ne duceam la masa. Preturile la Sharm erau am platit mai mult cu lira egipteana, cu valuta mai mult plateam programele ca excursia la Aquapark, sau snorkel safari-ul. Pe plaja era si un mic diving center, unde puteai sa rogi sa-ti repare sau sa-ti schimbe pipa sau ochelarii de scufundat, era si mic magazin de suveniruri cu aer conditionat si internet, unde puteai cumpara cu 10 $ aparat de foto Kodac de unica folosinta subacvatica, bineinteles cu film, nu digital. Va spun, in afara de muzica de disco prea tare care mergea pana noaptea tirziu, nu am nimic de reprosat!

[26.11.10 18:29:09]

Draga Kati,

Multumesc, si tin sa te felicit pentru review-ul tau, apreciez, foarte serios, efortul tau. Sunt mandru ca am o colega cum esti tu.

katiAUTOR REVIEW
[26.11.10 18:35:49]

multumesc foarte mult pt. apreciere! In ianuarie voi scrie despre o destinatie care inca nu a fost postata aici! surpriza!!!

[26.11.10 19:40:01]

Asteptam cu maxim interes!

costin1968, kati, sandu.53