ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 22.11.2010
ÎNSCRIS: 24.07.08
NOV-2010

Multumitor!

Amplasarea

Este situat pe autostrada Bucuresti-Pitesti. Ne-am cazat acolo de vreo 3-4 ori, ultima data saptamana trecuta, fiind cu diferite treburi, in interes de serviciu, in Bucuresti. Este situat cam la 10 minute de Bucuresti. Au camere duble, triple si chiar pentru 4 persoane. Noi am achitat suma de 100 de lei pentru o camera dubla.

Ca sa platesti trebuie sa mergi la barul din restaurant. Deci, cand intri nu treci pe langa receptie, lucru imbucurator, pentru cei care sunt in trazit si au in masina si-un catel cuminte si vor sa-l ia si pe el cu ei, in camera. Important e sa nu latre, sa te dea de gol. Noi am fost de vreo de 2 ori cu ea si nu am deranjat pe nimeni, pentru ca nu e galagioasa.

Acum am primit o camera mare si frumoasa, situata in partea opusa autostrazii, deci mai linistita. In celelalte ocazii, am avut camera pe partea cu autostrada si se cam auzeau masinile care rulau in viteza, cu toate ca era ceva distanta pana la sosea.

Hotelul

Este un hotel de 3 stele, de care noi am fost foarte multumiti. Are o parcare destul de incapatoare, plina de caini. Sunt camere si deasupra restaurantului, dar noi intotdeauna am primit in corpul de cladire separat. In fata acestuia, este un fel de terasa acoperita, cu niste bancute. Accesul la etaj se face pe o scara exterioara. Noi am avut cazarea la parter.

Holul este dragut, spatios, cu plante ornamentale mari, fotolii si masute. Pe jos mochetat.

Camera

Era sufcient de mare, zugravita in culoarea piersicii! Peste tot stralucea de curatenie. Avea pat matrimonial cu lenjerie frumoasa, iar in dulap mai erau cateva paturi de rezerva. Caloriferul functiona, era chiar foarte fierbinte, dar pentru vara, am observat ca este si aparat de aer conditionat.

Pe jos era mocheta, cred ca era de curand renovat, pentru ca absolut totul era aproape ca si nou. Si, bineinteles, foarte curat. La fereastra erau jaluzele verticale, de culoare deschisa.

Dulapul avea cateva polite, pe care puteai sa-ti asezi hainele si cateva umerase. Pe o noptiera era un televizor micut, care functiona perfect. In rest o masuta si 2 scaune si inca o noptiera langa pat.

Baia

Micuta si foarte curata (a nu se intelege ingramadita) ! Tinand cont ca este un hotel pentru trazit, nici nu e nevoie sa fie mai mare, parerea mea. Erau 2 prosoape, sampon, sapun si hartie igienica. O chiuveta cu o oglinga, wc si dus, totul in perfecta stare de functionare. Faianta si gresia draguta, in tonuri de maroniu.

Restaurantul

Cum eram obositi dupa un drum lung de 600 de km, e logic ca aveam si-o foame de lup! Asadar ne-am deplasat catre restaurantul hotelui. Nu am mai mancat aici niciodata, pentru ca de obicei ajungeam foarte tarziu si mergeam direct la culcare.

Afara era o terasa, unde se serveau mici, dar vroiam si altceva.

Asadar am intrat in restaurant, dar sincer ambianta nu mi-a placut. Era curat, erau cativa clienti la 3-4 mese, poate pentru ca era si duminica seara. Avea si un mic separeu, folosit pentru diverse grupuri si evenimente. Mi-ar fi placut in restaurantele care servesc mancare chelnerii sa aiba uniforma. Si cum nu aveam alta varianta de ales pentru cina, iar foamea isi cerea drepturile, am horat sa ramanem.

In scurt timp, am fost intampinati cu lista meniu. Ne-am ales 2 ciorbe de pui. chiar daca nu mai era demult ora pranzului, cand sunt la drum, intoatdeauna o ciorba e binevenita. Am primit si ardei iute si o ceasca se smantana.

La felul al doilea, eu am ales o tochitura, care aici este formata din bucati de carne de porc, cabanos, ficatei de pui, cu putin sos de rosii, la care se adauga mamaliguta si un ou pus peste. Sotul a cerut o portie de ceafa la gratar cu cartofi prajiti si salata de varza. O vodca si 2 beri, la care cred ca s-a gandit tot drumul acesta lung, cat a tras de volan, pentru ca eu trageam cu somnul :) ! Fiecare cu ce poate, nu? !

Servirea a fost rapida, chelnerita foarte politicoasa si amabila. Nu am ce reprosa, decat faptul ca uneori cainii mari din parcare incercau sa intre si-n restaurant, deja’’ ne salutau ‘’din priviri de la usa, lucru care consider ca nu i-ar fi placut nici unuia dintre consumatori.

Mancarea a fost foarte buna si portiile suficient de mari, dar am fost nevoita sa –l las pe sotul singur sa-si termine berea, deoarece mi-a sunat telefonul si din cauza muzicii aici nu puteam vorbi la telefon. A spus ca a achitat suma de 60 de lei, dar nu l-am intrebat daca a primit sau nu nota de plata sau bon fiscal. Pretul mi s-ar fi parut ok, daca ar fi fost si alta ambianta aici, pentru ca mancarea merita acest prêt. Pentru ca a doua zi am mancat intr-un han superb, cu o servire ireprosabila doua feluri cu 30 de lei amandoi, doar cu apa minerala.

Concluzia mea

Cazarea in camera dubla m-a multumit, pretul de 100 de lei merita platit, comparativ cu ceea cea am gasit acolo, deci dau 100% nota.

Restaurantul e slabut, dar mancarea e buna, iar preturile cam mari, comparative cu ce ambianta este, deci 80%.

Sper, daca cumva citesc careva dintre ei si mai trec pe acolo, sa nu am surprize…neplacute! Dar aceasta este pareera mea.

Trimis de georgiana in 22.11.10 13:07:28

VIZUALIZĂRI: 9315 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P01 Motel km 36,situat pe autostrada Bucuresti-Pitesti

valimi
[22.11.10 14:54:18]

Bine de stiut aceste locatii pe drumurile tarii, niciodata nu se stie pe unde te apuca noaptea sau, mai rau, foamea.

Costi
[22.11.10 15:15:29]

Este situat cam la 10 minute de Bucuresti.

Eu v-aş sfătui să nu mai alergaţi cu 180-200 km/h (numai aşa se poate ajunge aici în 10 minute din Bucureşti), din două motive:

1. Sunt mereu radare pe autostradă

2. Chiar dacă nu te prinde un radar, rişti să dai în vreo groapă (sunt destule) şi la viteza asta nu este de dorit...

Au camere duble, triple si chiar pentru personae.

Deci, camerele duble şi triple nu erau pentru persoane?

Aha, acum înţeleg referirea la căţelul personal şi la câinii din parcare

celeste
[22.11.10 15:23:40]

Nu m-am oprit niciodata la km. 36 ca sa mananc... in schimb am oprit la km. 56 la Popasul Iancului parca ii zice si am mancat destul de bine.

[22.11.10 16:10:42]

@celeste,

Da si noi am oprit pe autostrada la Popasul Iancului si am fost multumiti,de obicei oprim unde ne e mai la indemna pe sensul de mers si daca ne-a placut,mai revenim.

@Costi,

Scuze, am sarit (din greseala) cifra 4, din fata cuvantului persoane si sunt convinsa ca ti-ai dat seama, dar ai vrut sa ma tachinezi.

Despre treaba cu 10 minute, era o valoare a timpului aproximata de mine, sunt convinsa ca ceilalti utilizatori au inteles-o, pacat ca tu nu ai reusit. Nu am stat cu busola in mana la ora 4 dimineata cand am plecat inspre Bucuresti ! Si cred ca nici altcineva nu ar facut asta. Si,daca stau sa ma gandesc bine,distanta de 36 de km e calculata pana in centrul Bucurestiului,pana la km 0,deci pana la intrare,sunt mai putini km.

Ma bucur ca ai inteles macar referirea la catelul personal!

TORA INGRID
[22.11.10 16:35:08]

@georgiana, azi e o zi nefasta, scrie si la zodiac, unii citesc si printre randuri si pe sub randuri, stau cu creionul rosu si corecteaza. @costi nu e rau intentionat, el mereu tachineaza ca nu poate sa-si dea pe fata afectiunea. si daca nu v-a prins radarul pe autostrada ce? hotul neprins... Motelul pare decent, l-am vazut si eu cu cei 170 km la ora dar n-am oprit, ca era distanta de franare prea mare.

asa cum ne-ai obisnuit, un review la obiect, sa stie orice persoana sau nonpersoana unde opreste, cum mananca, cum doarme si cat plateste. Sau cum e cu cainii din parcare (ai un umor subtil, dar cei de la protectia animalelor sunt cu ochii pe tine... !)

[22.11.10 17:12:24]

Ajustat mica eroare din primul paragraf (adaugat cifra lipsa, 4)

[22.11.10 17:18:01]

Multumesc frumos, sper ca este satisfacut acum si lamurit @costi.

santana*
[22.11.10 17:42:31]

Autostrada incepe de la km. 12, acolo unde pe stanga este un carfur. Asa ca de la popasul de la km 36 si pana la intrarea in Bucuresti sunt doar 24 de km. Diferenta o reprezinta distanta de la Piata Universitatii si pana acolo, la intrare.

Nu asta vroiam de fapt sa zic. Sa nu care cumva sa-ti vina vreo idee cu privire la popasul de la km. 30 (soleil parca-i spune). E recomandat doar pentru sotul tau, cand mai pleaca si el cu colegii la Bucuresti.

Recomandat cu caldura barbatilor de pe AFA!

TORA INGRID
[22.11.10 18:02:27]

@santana, ti-ai schimbat numele, dar tot satana ai ramas! Parca-l aud pe barbatul meu cand mergeam spre Praga: Teplice, Teplice, toate drumurile trec prin Teplice (inclusiv nemernicul de GPS dadea traseu prin Teplice). Asa si tu cu Soleil... ptiu, piei ispita!

Pentru toata lumea, la motelul km 36 e cel mai bine, in delegatie sau cu colegii!

Flaviu
[22.11.10 20:59:44]

Aşaa... vasăzică... avem... Km 30... loc cu... soare şi... verdeaţă... Carrefour... lângă... Bucureşti... 'enter', dăm 'save' şi... gataa! Memorat!

Aaaa, era să uit, Santana, prietene, o întrebare: e permis fumatul înăuntru?

P. S. Acu' îmi dau seama unde au "dormit" joi seara, înainte de meci, fotbaliatorii ăştia de la "U"!

santana*
[22.11.10 21:36:13]

@ flaviu

Plecam pe forum, stati fara grija!

Din respect pentru tine nici macar nu m-am uitat pe forum zilele trecute. Vroiam initial sa-ti trag un reportaj de la fata locului, da daca am dat cu fumigene, am ramas cu aventura de la digitv.

Flaviu
[22.11.10 21:39:55]

@santana

De ruşine, n-am ieşit din casă de vineri. De asemenea n-am îndraznit să scriu nici pe forum.

Scuze pentru off-topic.

vladex
[22.11.10 23:49:04]

@georgiana

Uau, superb, excelent, nemaipomenit, ... dar nu am inteles nimic! ? ! ? ! ? ! P18 in schimb, merita toti banii!

@Flaviu, dupa culoarea prosoapelor din baie, nu cred ca au stat au stat''sepcile''acolo))))

[23.11.10 07:55:45]

@vladex

Stii ceva?

Intoarce pagina, ca din pacate n-o poti rupe!

lucia55
[24.11.10 13:56:48]

georgiana, apreciez cu cata meticulozitate descrii fiecare amanunt... e bine de retinut... nu se stie niciodata cand ne poate folosi. multumim.

celeste, chelie_d, Costi, Flaviu, georgiana, lucia55, santana*, TORA INGRID, valimi, vladex
Alte impresii din această RUBRICĂMotel Km 36 [Autostrada Bucureşti-Piteşti]:
  • Jun.2011 Impresie — scris în 26.06.11 de flomid din CHICAGO - RECOMANDĂ