ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 21.11.2010
ÎNSCRIS: 01.11.10
NOV-2009
4 AD. + 3 COPII -- v: 9,8 si 2 ani

Unic in felul sau

1 noiembrie 2009. Vrem sa plecam undeva in acest sfarsit de saptamana. Se tot discuta la TV despre lucrarile la salina Turda si astfel ne-a venit ideea de a ajunge pe acolo... Erau ceva km de parcurs, dar pentru ca vremea era frumoasa ne-am hotarat sa plecam. Studiasem pe net ofertele de cazare din zona si notasem cate ceva. Am gasit si Hotelul Printul Vanator, dar sincer, pentru inceput mi s-a parut scump pretul de 250/zi, micul dejun inclus.

Am plecat in ideea ca trebuie sa gasim ceva unde sa ne cazam. Tot drumul am avut parte de vreme frumoasa, extrem de frumoasa. Culorile toamnei erau superb prezentate pe toata Valea Oltului... Ce mai... Incarcai "bateriile" numai din priviri!

Pitesti, Rm Valcea, Sibiu... Sebes... Turda... Se intunecase. Era in jur de ora 18, dar tinand cont de data la care ne aflam... Am incercat sa gasim cazare in apropierea salinei, dar nu am gasit decat la "particulari" si nu am acceptat. Trecusem prin centrul orasului si am vazut indicatorul pentru Hotelul Printul Vanator. Am ajuns... straduta pe care intrasem nu ti-ar fi dat de veste ca ar fi cine stie ce... Dar surpriza! Un Castel! Foarte frumos si elegant de la intrare. Am ajuns la receptie si doi tineri receptioneri foarte draguti ne-au intampinat. Am solicitat 2 camere pentru o noapte si foarte amabil, tanarul de la receptie ne-a prezentat cateva camere ca si cum noi am fi putut alege. Ne-am hotarat...

Camerele mari, curate, calduroase aratau ca niste camere dintr-un castel adevarat. Totul era din lemn masiv, fier forjat si peste tot foarte multe flori. De altfel curtea era toata o gradina foarte frumos amenajata. Baia este foarte originala in felul ei. Nu am mai intalnit asa ceva pana aici.

Dupa ce ne-am cazat am mers la restaurant. IMPRESIONANT! Nu stiam daca sunt intr-un restaurant sau intr-un muzeu. Cred ca proprietarul este un pasionat colectionar de tot ce este vechi si autentic romanesc.

Mesele erau foarte mari, foarte frumos asezate si fiecare era ca un mic separeu. Personalul dragut si amabil. Nu mai stiu ce am servit, dar stiu ca nu a costat foarte mult si ceea ce mi-a placut foarte mult a fost desertul, clatite cu inghetata.

Dimineata am servit micul dejun (inclus in pretul cazarii) si am plecat catre salina. Foarte frumos si la salina, dar inca se lucra. Pentru acest motiv va trebui sa mai mergem la Turda sa vedem acum salina. Sigur ne vom caza tot la acest hotel.

In jurul pranzului am "luat-o" catre casa cu gandul sa ramanem o seara in statiunea Voineasa. Dar o sa scriu un alt review despre cazarea la Voineasa. Statiunea de lux de acum 25 de ani... uitata acum... dar unde am gasit ZAN HOTEL...

Trimis de eugcof in 21.11.10 21:42:17
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în TURDA [CJ].

VIZUALIZĂRI: 3561 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (eugcof); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 VALEA OLTULUI -01.11.2009

Alina Morar
[21.11.10 23:24:41]

Intradevar, ideile proprietarului sau a designer-ului au fost puse foarte bine in aplicare. Totul a iesit foarte frumos.

alinutzza140*
[22.11.10 08:55:25]

Totul arata superb. Intr-adevar cred ca patronii sunt iubitori de arta si adevarati colectionari.

anadragusin
[22.11.10 12:53:21]

Pare foarte interesant, dar cred ca ai gresit locul in care ai postat. Review-ul trebuie postat la locuri de cazare- hotel PRINTUL VANATOR, roaga un web sa te ajute. Si restaurantul hotelului este de incercat prin ceea ce spui si prin poze. Felicitari cu puncte!

creivean
[22.11.10 19:12:38]

Super. Cum trec des prin Turda, la hotel n-oi sta, dar la restaurant mai mult ca sigur ca o sa merg. Vot cu SB. Felicitari pentru review si pentru ca ti-ai tinut promisiunea facuta ieri lui @Alina Morar.

biancuta
[22.11.10 23:20:40]

La hotel nu cred ca voi sta atat de aproape de casa, dar la acest restaurant trebuie sa ajung si eu!

[23.11.10 08:57:26]

mutat la rubrica "Castelul Printul Vanator" - multumiri @anadragusin

eugcofAUTOR REVIEW
[23.11.10 11:27:53]

multumesc... felicitarile tale ma onoreaza

turist_calatorescu*
[23.06.11 19:32:27]

Soooopeeerrrrtaaaaareeeee... cum zice MO )))

In curand speram sa ajungem si noi la Turda si cautam de zor cazare si ia uite o idee maxima.

Bun Bun Bun Bun...

Alina Morar, alinutzza140*, anadragusin, biancuta, eugcof, turist_calatorescu*