ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 10.11.2010
    ÎNSCRIS: 30.10.10
    FEB-2010

Busteni

Cazare,

In luna februarie 2010 ne-am hotart sa mergem la Busteni pentru o saptamana. Am cautat cazare pe net si am gasit ceva ieftin. Am cautat sa stam la particular, pretul a fost de 50 lei camera cu doua paturi. Vila este retrasa, nu are margarete, mai degraba o pot cataloga spre 2 margarete. Am fost 4 familii, vila are 5 camere, un living sau un hol mai mare la parter, bucatarie, o camera de la etaj are cada, iar la parter o camera are cabina dus, am avut apa calda in fiecare zi. Totul a fost in sistemul self catering, propietarul venea in fiecare zi la vila, curatenie, avut grija de centrala termica, sa nu ne lipseasca nimic, ne-a asteptat in gara sa ne duca la vila.

Statiunea Busteni, nu am mai ajuns de foarte multi ani pe acolo, am ales sa mergem si pentru partia Calinderul, plimbarea cu telecabina si oferta diversificata a restaurantelor din statiune.

Busteni, am regasit statiunea la fel cum o stiam acum ceva vreme, frumoasa, aglomeratie in zona centrala, plin de turisti si un cadrul natural care mie mi-a placut dintodeauna. Sportivi in cantonamente, telecabina si plimbatul la Cabana de pe platou, amintirile acelor ani cand veneam cu colegii de scoala in tabere. Partia Calinderu modernizata si ingrijita, urcatul cu telescaunul si aceea atmosfera de iarna, bataie cu zapada si coboratul pe partie. Prajiturile minunate de la cofetaria care este amplasata pe drumul inspre hotelul Silva si Telecabina, vinul fiert si platourile cu pomana porcului servite la restaurantele de langa drumul national. Mersul pana la palatul Cantacuzinilor de peste rau, Furnica si al sau Restaurant.

Busteni cu cabanele sale vechi, din lemn, asezate la strada. Pe timp zi, atunci cand nu sunt nori privelistea muntelui incarcat de zapada, crucea care se vede de jos, un peisaj mirific, pentru mine.

Am sa ma reintorc ori de cate ori am sa am ocazia in Busteni.

Trimis de fica* in 10.11.10 08:21:47

VIZUALIZĂRI: 1833 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (fica*); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

fica*AUTOR REVIEW
    [10.11.10 08:30:41]

Pensiunea nu se numeste Green am incadrat gresit, rog un moderator sa schimbe titlul in Busteni. Vila nu are nici un nume. Nu vreau sa fac reclama, daca se poate incadra la statiunea Busteni, va rog. Multumesc

webmasterXY*
    [10.11.10 09:02:36]

Nu vreau sa fac reclama, daca se poate incadra la statiunea Busteni...

Se va ocupa imediat un coleg de mutare. Dar totusi, daca NU vrei sa faci "reclama", de ca ai mai scris?! Site-ul a fost creat exact in ideea de a face "reclama" (in sensul bun, util, al acestei expresii), pentru ca orice utilizator sa poata gasi o destinatie unde sa se simta bine sau, dimpotriva, sa stie sa se fereasca de cei ce nu ofera calitate pentru banii incasati.

Eu daca as vrea sa merg la aceasta vila, cum as putea sa dau de ea?! Chiar ne lasi 'cu ochii in soare'?!

Fii bun, rogu-te, si revino cu detalii!

[10.11.10 09:42:43]

Mutat la rubrica "Vile diverse, fara nume - Busteni".

Asteptam si 1-2 poze (minim) care sa ne ajute sa ne facem o idee despre condtiile de acolo - si de ce sa nu recunosc, sa ne convinga ca autorul a fost intr-adevar acolo ca turist

fica*AUTOR REVIEW
    [10.11.10 10:57:58]

Am reusit sa inacarc cateva poze. Imi pare rau de intrziere, dar reteaua netului este net superoiara fata de celelalte retele.

valimi
    [10.11.10 15:05:53]

Recunossc, am inteles un pic mai greu despre ce este vorba, dar am legat pana la urma piesele cap la cap si am constatat ca informatiile sunt utile si interesante.

Te felicit pentru primul review pe AFA

sandu.53
    [10.11.10 19:58:08]

@fica review-ul ca sa fie si mai util celor care vor poate sa ajunga acolo ar trebui completat cu un nr. de telefon al vilei sau adresa unde se afla in nici-un caz siteul turistic unde ai gasit-o! asa ca poate revii cu un ecou! oricum te incurajez cu un vot!

bessondm
    [10.11.10 21:13:04]

Lamureste-ma, te rog: toate astea ti-au placut sau le enumeri ca atractii? Mie, de exemplu, partia Kalinderu nu-mi place asa tare, acolo nimeni nu-i atent, schiorii ii iau pe sus pe aia cu sania, cei cu sania pe cei cu vinul fiert in mana s.a.m.d.

Si, apropo: Furnica e, totusi, in Sinaia, nu in Busteni.

bessondm, fica*, sandu.53, valimi
    Alte impresii din această RUBRICĂVile diverse, fără nume:

• pagină generată în 0.055192232131958 sec