ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 08.11.2010
OCT-2010

Extrem de nemulțumit
Nici nemulțumit, nici mulțumit

Pensiunea Daiana...

Pacat de aceasta pensiune. Pacat pentru ca are o proprietara isterica care ne-a stricat weekendul. Suntem un grup de oameni cu varste cuprise intre 25 si 32 de ani, deci nu copii pusi pe distrus pensiuni.

Am ales aceasta locatie pentru a ne sarbatori o prietena si cu toate ca nu s-a intamplat absolut nimic, dimineata inainte de plecare, proprietara a inceput sa tipe la noi pentru ca era murdara gresia (ceea ce cred ca este totusi normal dupa un chef, nu era murdara ci era ca dupa o petrecere), a incercat sa ne acuze ca i-am stropit peretii cu vin, peretele de sub bar, unde erau urme vechi pe care incerca sa ni le puna noua in carca.

De asemena a inceput sa tipe pentru ca am avut vin rosu la noi si nu vin alb. Sincer, nu stiam ca trebuia sa facem meniul cu acordul ei dar am invatat ceva nou. A inceput sa acuze absolut toti brasovenii pe care i-a avut la pensiune, jignindu-ne doar pentru ca in trecut a avut ea experiente neplacute.

Am plecat cu un gust amar de acolo deoarece am fost la extrem de multe pensiuni, cabane dn zona Bran-Moeciu si nu am avut niciodata vreo problema. Cu unii proprietari tinem legatura de ani de zile.

Va recomand, daca vreti sa aveti parte de un weekend linistit, daca vreti sa organizati vreo petrecere, aniversare, sa ocoliti pensiunea Daiana.

Trimis de Paff in 08.11.10 18:02:52

VIZUALIZĂRI: 2057 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Paff); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

anadragusin
[09.11.10 01:28:29]

Bine ai venit pe site, chiar daca cu o experienta mai putin placuta. Te mai asteptam cu alte review-uri din alte locuri.

raoulp55
[09.11.10 07:36:00]

O vom ocoli, negresit... nu stiu care-i motivul pentru care unii isi indeparteaza sansele intr-un asemenea mod... nu cred ca-si cunosc interesul... dar nici lungul nasului, din pacate.

Asta este, nu toti proprietarii de pensiuni, stiu sa faca bani din turism... poate din cresterea animalelor, este mai usor...

[09.11.10 09:33:55]

Multumesc... o sa scriu si despre alte pensiuni pentru ca am incercat multe.

Unii chiar nu sunt facuti pentru treaba asta, doamna aceasta cel putin nu este. Mi-a dat impresia ca nu are chef sa faca curat dupa noi de se plangea de gresie. De fapt i-am si zis sa ne aduca o galeata cu apa si un produs de curatat sa ii aratam noi cum se face.

Ma gandeam, daca Doamne fereste se spargea vreun pahar, ce ne mai facea? Ne lua direct la bataie? De fapt cand stateam toti in living si facea instructie cu noi ne-a si zis la un moment dat sa plecam odata pana nu se enerveaza )

Gata... revin cu review-uri pozitive.

chelie_d
[09.11.10 12:26:11]

ai mai scris azi pe vreun site cele intamplate???

[09.11.10 12:31:00]

Ieri am mai scris pe un forum si niste comentarii pe niste site-uri unde aparea pensiunea.

chelie_d
[09.11.10 13:40:32]

te-am intrebat, deoarece am gasit aceelasi text (in proportie de 95%) si pe alt site, dar este scris sub alt nickname decat cel care il ai tu aici.

[09.11.10 13:43:05]

Da... am gasit pe acel forum un topic despre vacante si cand am vrut sa imi fac cont mi s-a spus ca am deja. Il aveam de vreo doi ani si uitasem de el, asa ca am postat cu acel nick dar tot eu sunt.

Cam asta este ce am scris acolo in plus fata de aici:

" Sincer, doamna mi-a dat impresia ca i-ar fi lene sa curete dupa noi. De altfel i-am si spus sa ne aduca o galeata cu apa si ceva solutie de curatat sa ii aratam noi cum se face. Ba chiar inainte sa o cheama, am spalat toate vasele pe care le-am murdarit, paharele, am strans tot de pe mese, ba chiar sarbatorita a dat cu matura prin living tocmai pentru ca i se paruse proprietara foarte pretentioasa cand a facut rezervarea si ii era frica sa nu ne strice weekendul. Pana la urma a reusit. "

ancuta.ivan
[10.11.10 11:46:35]

Ce veste proasta imi dai! maine dimineata plec spre moeciu! e ziua prietenului meu. plecam de maine doar noi 2 pentru a face ceva pregatiri iar vineri vor veni restul prietenilor! suntem in total 14.

Ce rau imi pare! Ati gatit ceva? Se poate? Sau iese cu scandal?

[10.11.10 12:43:52]

Poate o prindeti intr-o pasa mai buna. O sa va ceara cateva buletine, banii inainte si in rest... sa puneti fetele de masa cand mancati pentru ca noi nu le-am vazut si ne-a certat desi am strans si nu ramasese nimic pe masa. Sa stii ca pensiunea o sa iti placa, mie mi-a placut. Livingul are intrare separata fata de locul unde sunt camere ceea ce este bine pentru ca daca vrei sa mergi la culcare inainte sa se termine petrecerea, nu se aude muzica. A fost caldura cat a trebuit... asta e un plus.

Noi am facut gratar seara si dimineata am pregatit ceva pentru micul dejun. Mai, asa nu au fost probleme, ea nu a venit sa se bage in treburile noastre cum am mai citit despre alti proprietari. Problema la noi a fost doar cand am plecat pentru ca a inceput sa tipe si sa ne acuze de tot felul de lucruri si pe urma ne-a mai si zis sa plecam pana nu se enerveaza.

Banuiesc ca daca aveti grija o sa iasa totul bine. Oricum aveti un mare plus daca nu sunteti din Brasov... ea pe brasoveni are pata pusa.

Distractie placuta si nu porni pe idee ca o sa fie rau. Poate de voi o sa ii placa mai mult.

ancuta.ivan
[15.11.10 11:58:16]

Multumesc pentru informatii si pentru urari! Noi nu am avut nicio problema! Parca am fi fost la pensiuni diferite cu proprietari diferiti! Nu avem absolut nimic sa le reprosam! Ne-au pus la dispozitie tot ce am avut nevoie de cate ori am avut nevoie! Nu ne-a mers o boxa a stat si a incercat sa o repare, s-a infundat chiuveta, a venit imediat si a desfundat-o, nu a mers wi-fi, a dat nu stiu cate telefoane ca sa il repare, au in curte magazin pe care nu il tin deschis mereu ci numai cand vine cineva, vreau sa-ti spun ca i-am deranjat de nu stiu cate ori, vrem si o paine, vrem si niste ceapa, vrem si 2 morcovi, etc. Noi nu numai ca o sa recomandam pensiunea ci vrem sa pastram legatura si sa mai mergem acolo!

Si la fel ca si voi si noi ne-am distrat! petrecerile au tinut pana la 5 dimineata si vineri si sambata! Cea mai mica dintre noi are 23 de ani, cel mai mare 29 si majoritatea avem 26. Si am fost 14 persoane cazate iar sambata pe zi au mai fost 2 persoane si un bebe!

Nu stiu ce s-a intamplat la voi! Poate ca au fost persoane din grup care chiar au stricat cate ceva pe acolo si tu nu stii!

[15.11.10 12:19:51]

Buna! Ma bucur ca v-ati simtit bine si crede-ma ca nu as fi vrut sa va fie rau doar ca sa demonstrez eu ceva. Nu e prea placut sa dai niste bani, sa iti doresti sa te simti bine si a doua zi sa pleci in tipete si reprosuri. Sau sa o vad pe prietena mea, sarbatorita, suparata pentru ca doamna tipa la ea. Si crede-ma, nu a facut nimeni absolut nimic. Altfel nu as mai fi scris aici daca as fi considerat ca doamna are dreptate, nici macar un pahar nu s-a spart. Dupa cum am si scris, a doua zi am facut curat, am maturat in living, am spalat tot, doar pentru ca o citise prietena mea pe doamna, ca este cam pretentioasa.

In rest, nu am negat, am zis ca mi-a placut pensiunea foarte mult si chiar sotul doamnei a fost de treaba, ne-au dat si noua de la magazin ce am avut nevoie.

A doua zi, cand eram gata de plecare, noi toti eram in curte cu sotul, radeam, glumeam si prietena mea s-a dus in living cu doamna si se auzeau tipete... si sotul a ras si ne-a intrebat "daca am facut prostii" de tipa sotia lui asa. Noi eram chiar uimiti pentru ca repet, chiar nu s-a intamplat absolut nimic. Pe urma am mers toti in living de unde se tot auzeau tipete si pe urma a urmat tot circul cu tipete, certuri ca la scoala.

Ce sa zic... asta e, cred ca era pornita de la inceput pe noi pentru ca eram brasoveni. Cand a sunat prietena mea sa rezerve cabana a stat in dubii daca sa ne-o dea sau nu pentru ca zicea ca a avut nu stiu ce probleme cu unii din Brasov. Noi am asigurat-o ca suntem "copii" cuminti si cumva cumva a acceptat.

Asta e acum... poate am avut ghinion pentru ca eu chiar nu consider ca a fost vina noastra.

Uite, de exemplu noi mergem de sase ani la o cabana in Pestera, de sase ani cand inca mai eram copii si niciodata nu am avut probleme, tinem legatura cu proprietarii si se bucura de fiecare data cand mergem acolo.

Ma bucur ca a fost ok la voi pentru ca pana la urma conteaza mult sa iti gasesti o cabana unde sa stii ca poti merge oricand si sa te simti bine si sa nu ai parte de astfel de evenimente cum am avut noi.

elen4
[15.11.10 13:11:56]

Probabil ca doamna de acolo are anumite principii de selactare a clientelei si (se pare ca nici) noi nu ne-am inscris in standardele ei. E neplacut ca mergi intr-un loc, unde iti doresti sa te relaxezi, si sa constati ca gazda nu e prea bucuroasa sa te aiba acolo. Si noua ne-a cerut buletine, banii la inceput... si modul in care ne-a primit a lasat de dorit.

Noi megem des in zona bran-moeciu si ne-am obisnuit ca lumea sa ne trateze frumos... poate suntem noi ciudati

[17.11.10 20:38:35]

Asta este, pana la urma se pare ca tine si de noroc.

Saptamana viitoare merg la alta cabana... sper ca de data asta sa vin cu vesti bune.

flo.b
[08.12.10 22:12:51]

Sunt proprietara pensiunii Daiana si as vrea sa lamurim unele lucruri in legatura cu incidentul cu acei turisti din Brasov... imi pare rau pentru parerile voastre de rau vis-a-vis de mine si va rog sa nu faceti din tantar armasar spunand ca am facut circ... nici pe departe nu a fost asa, desi intradevar m-am enervat cand am vazut vin rosu curs de pe bar pe pereti si pe jos... ca informatie si la a 3-a spalare cu domestos inca se mai lipeau papucii de gresie ca sa nu mai vorbesc ca a fost nevoie sa zugravim barul din nou! Nu am avut nimic personal cu voi desi am mai avut incidente cu turisti din brasov care au lasat casa deplorabil si pe deasupra s-au *****pe ei in pat! In legatura cu alte postari in care se pune problema ca am cerut banii si buletinele la sosire, va informez ca asta se cere la orice intrare intr-o unitate de turism (daca se efectueaza control de la politie nu imi permit sa platesc vreo amenda intrucat si tarifele practicate de noi nu sunt mari-acum vorbind de cei care practica turism in mod legal) !

[09.12.10 07:09:30]

Doamna... sa ne spuneti sa plecam din pensiunea dvs pana nu va enervati... consider ca este circ. Eram niste oameni in toata firea, nu niste copii pe care sa ii dati afara pentru ca "v-ati enervat".

Si cred ca ne-ati spus povestea cu turistii care au facut ce au facut in patul dvs de zece ori. Nu cred ca e relevant asta, nu ma intereseaza ce probleme ati avut cu brasovenii, nu trebuie sa ne bagati pe toti in aceasi oala.

Deasemenea vreau sa va spun ca totusi, noi am baut vin si nu vreo substanta toxica care sa nu se duca la spalat... nu prea inteleg cum nu s-a dus la spalat de pe gresie.

Cat despre bar, poate trebuie sa spuneti ce ne-ati spus si noua acolo, ca sunt si urme vechi de la alti turisti asa ca nu ma intereseaza daca a trebuit sau nu sa zugraviti.

Nu vreau sa fiu nesimtita doamna, dar v-am dat niste bani pe cazare, nu am stat acolo de pomana ca sa ne dati dvs afara si sa ne certati, sa ne stricati weekendul.

Daca tot nu va plac, sper ca macar cei care citesc pe aici sa stea departe de pensiunea dumneavoastra, sa va scuteasca de alte drame.

O zi buna!

cosminp
[12.01.11 15:09:03]

a incercat sa ne acuze ca i-am stropit peretii cu vin

doar a incercat sa va acuze sau chiar v-a acuzat?

de fapt, voi i-ati stropit peretii cu vin sau nu?

sa nu cadem in extrema si sa criticam tot fara sa vedem si paiul din ochii nostri (daca exista).

cand ati facut rezervarea ati intebat daca puteti face chef de chef?

nu fac altceva decat sa incerc sa-mi formez o parere.

[12.01.11 17:33:18]

Buna!

Chiar ne-a acuzat, chiar tipa si nu i-am stropit peretele cu vin. Nu e v vorba de un perete din cate ne arata ea ci o portiune de perete de sub bar. Deci este barul si de acolo zice ca s-ar fi scurs bautura.

Bineinteles ca am intrebat daca pensiunea este la cheie. Asta este una din intrebarile pe care o punem mereu cand cautam cabana/pensiune pentru ca nu toti accepta petreceri.

Si nu a fost dezmat, a fost o petrecere normala.

Eu cred ca am povestit aici destul de obiectiv ce s-a intamplat, am spus si punctele bune, am spus ca mi-a placut pensiunea si faptul ca a fost cald, am spus ca sotul doamnei a fost de treaba si ne-a ajutat cu tot ce am avut nevoie, am spus ca este un mare plus faptul ca livingul are intrare separata si astfel cei care se duc mai repede in camere nu au parte de galagia de jos. Am tinut sa spun si partea urata pentru ca mi se pare normal ca atunci cand mergi intr-un loc sa fii pregatit si de bune si de rele, sa nu pleci dezamagit asa cum am facut-o noi.

Daca ma simteam cu musca pe caciula, nu mi-as fi pierdut vremea sa scriu aici.

dj.suchi
[16.09.11 18:38:00]

Sincer sa fiu PAFF parca ai vb de alta pensiune alti propietarii

si eu am dat buletinul pt ca asa e normal dar in afara ca venea la magazin sa ne serveasca tot pe noi, sau ca ne rugam noi de ei sa stea cu noi la masa (desi nu au acceptat) eu pe oamenii astia nu i-am auzit sau vazut decat la plecare cand doamna a zis ca vb cu sotul sa ne duca cu masina! Eu o recomand cu toata inima si sincer va zic ca vorbele sunt de prisos, ducetiva probati si dupaia comentati!!! Felicitari celor care intradevar creeaza conditii pentru turisti gen cum este aceasta pensiune!!! Mai mult de atat nota 10 pentru salon, nota 10 pentru camere si igiena din baie care pentru mine e unu din cele mai importante puncte... cu siguranta voi reveni la aceasta pensiune!!!

Sacalu*
[13.11.11 18:08:59]

Subscriu la cele scrise de cel care a postat inaintea mea. (Paff) Pensiunea este frumoasa, cainele pensiunii (Lord) si cu domnul proprietar sunt de nota 10 dar "doamna" proprietara este o isterica. Inca de la prima intalnire cu ea cand am discutat de pret si data "doamna" a inceput sa ne spuna ca a avut foarte multe experiente neplacute cu brasovenii si ne-a facut sa ne simtim prost bagandu-ne in aceeasi oala cu eventualii responsabili. Ne-am trezit cu ea tipand la noi la ora 1:30 ca ea nu a dormit deloc, ca e muzica prea tare si ii este frica sa nu cheme vecinii politia. Nu vreau sa exagerez dar de afara se auzea doar putin bass-ul muzicii iar casele vecinilor nu sunt lipite sau f. apropiate de pensiune. Nu mi se pare corect sa vii sa tipi la cei care-ti platesc "painea" fara a veni intai sa vorbesti frumos, cu bun simt. Daca ni s-ar fi zis respectuos sa lasam muzica mai incet altfel ar fi decurs noaptea. Recomand cu caldura celor ce vor sa inchirieze o pensiune in aceasta zona, sa ocoleasca "pensiunea Daiana"

P. S. la plecare am vrut sa vorbim cu proprietara iar o doamna in varsta de acolo ne-a zis ca proprietara nu vrea sa vb cu noi si sa-l cautam pe sotul dumneaei. "Ospitalitatea" si "bunul simt" au fost la standardele cele mai "inalte".

P. P. S doamna ar trebui sa specifice pe site-uri ca nu inchiriaza pentru chefuri, brasoveni si celor ce au de gand sa se simta bine si inca nu au implinit varsta de 60 de ani

dragos17
[24.11.11 00:03:51]

Din ce am citit, toti sunt vinovati. Si gazdele si oaspetii.

Oaspetii nu recomanda pentru ca au fost certati la plecare ... dupa un mic-mare haos probabil lasat in urma...

Gazda este penibila intervenind pe site si povestind cum a spalat pe jos cu Domestos si cum aceasta pensiune are tarife mici )

Jalnic.

De aia nu avem turism in Romania.

anadragusin, ancuta.ivan, chelie_d, cosminp, dj.suchi, dragos17, elen4, flo.b, Paff, Sacalu*
Alte impresii din această RUBRICĂPensiunea Daiana [Moieciu de Jos]: