ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 08.11.2010
ÎNSCRIS: 07.09.10
SEP-2008

A cunoaste ce inseamna ? A iubi ...e primavara !!!

De cate ori mergem la Iasi, suntem coplesiti de emotie, nu putem sa nu ne gandim la personalitatile care au trecut pe aici, la urmele lasate in istoria noastra, in cultura noastra de o sumedenie de oameni de seama care au deschis noi porti catre cunoastere, au facut viata noastra mai frumoasa, mai bogata, prin opera lor.

Era in toamna lui 2008, cand, dupa un eveniment fericit in familie, am facut o calatorie in " dulcele targ al Iesilor", orasul dintre cele sapte coline, care ne trimite cu gandul la Roma, altadata capitala unui imperiu de care suntem atat de legati prin originea limbii si a poporului nostru.

De cum ajungi in Iasi, esti inconjurat de dragoste, de ganduri frumoase, de acei oameni minunati, sanatosi la cap, ce cu rabdare, talent, migala, fac din viata lor o frumoasa trecere pe acest pamant, lasand ceva in urma, fara sa deranjeze pe nimeni. Suflete gingase, iesenii, se plimba prin Copou, parcul de care au grija ca de propria lor gradina... Acolo, in amintirea acelor alei, se afla pasii lui Eminescu, genialul nostru poet, reperul nostru de cultura si creator de limba moderna.

In tacere, trecem pe langa teiul lui, atat de iubit... atat de batran, facand o plecaciune in fata celui ce a fost contemporan cu poetul, pe care l-a inspirat, dandu-ne atatea nestemate, atatea capodopere ale limbii romane cu o putere de sugestie, si sinteza incat si acum, ma minunez, cand deschid o carte de versuri de-ale lui...

La intrarea in Universitate suntem intampinati de Sala Pasilor Pierduti pe peretii careia, admiram cateva dintre operele lui Sabin Balasa - o alta valoare a noastra, trecuta de curand in eternitate...

Palatul Culturii este in primul rand o bijuterie arhitectonica a orasului, precum si Teatrul National, pe care cu ani in urma ii vedeam pe Miluta Gheorghiu in nemuritoarea Chirita, Constantin Sava -cunoscut pentru cel mai reusit Barbu-Lautaru', Dionisie Vitcu, Teofil Valcu, atati actori ce vor ramane in inima noastra a celor ce i-am admirat in daruirea lor...

Centrul orasului este dominat de statuia lui Cuza, inconjurat de cei ce au faptuit Unirea de la 1959... langa Hotelul Traian, atat de vechi, renovat in anii din urma. In aceasta Piata a Unirii esti inconjurat de porumbei si de istorie.

Ornicul de la Palatul Culturii este insotit de acordurile Horei Unirii - muzica compusa de un alt roman pur -sange, Alexandru Flechtenmacher.

Librariile Iasiului sunt bogate, ai mereu ce alege de aici, poti ramane ore in sir cu ochii jucand pe filele cartilor frumos legate sau de vrei poti investi o mica avere in colectii frumos ingrijite, parca mai frumos expuse decat in alte locuri in tara.

Graiul moldovenesc, al oamenilor simpli, ce misuna in jurul nostru, parca este venit de langa Maria Sa Stefan Voda, catifelat, dulce, usor sagalnic, fara de patimi, fara injurii, fara sa fie deranjati daca ii calci din greseala pe bombeu, gata sa-ti dea un sfat de-l ceri, gata sa intre in polemica cu tine fara sa te supere, dovedind ca n-au trecut prin viata fara se se fi aplecat pe-o carte, doua... ori poate biblioteci integi...

Sa nu treci prin Iasi, fara sa vezi noul cartier Bucium, cu ale sale vile si vilute, aparute in ultimii ani...

Sa nu intrebi insa ce mai face industria Ieseana. Vei afla si te vei minuna de caderea libera in care se afla Combinatul de Utilaj Greu, Nicolina, Tehnotonul,

vei dori poate sa afli de s-a pus ceva in locul lor...

Nu vreau sa va las un gust amar.

Asa ca termin prin a va indemna sa gustati nistre sarmale moldovenesti, chiar la Hanul Trei Sarmale.

Trimis de raoulp55 in 08.11.10 13:09:21

VIZUALIZĂRI: 2639 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (raoulp55); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Una dintre cele sapte coline ...

zena*
[08.11.10 13:21:10]

Iasiul este un oras frumos plin de isorie. Ai avut timp sa vizitezi un muzeu sau sa participi la un eveniment cultural?

magdalena
[08.11.10 13:52:13]

Un oras pe care si eu imi doresc sa il vad si de care ai povestit foarte frumos!

Unde se afla mai exact parcul Copou?

sandu.53
[08.11.10 14:05:42]

din pacate Iasiul este singurul oras mare in care nu am fost inca... stiu insa ca este un oras foarte frumos, un centru cultural foarte important al Romaniei! asa ca pana voi ajunge si eu acolo citesc cu placere ceea ce se scrie despre Iasi! frumos scris si review-ul tau, felicitari!

[08.11.10 15:14:29]

Am atasat acest videoclip la cererea autorului acestor impresii!

valimi
[08.11.10 15:35:48]

Eu am locuit pana acum in orasele mici si relativ noi, lipsite de izul si patina timpurilor care pot intra in categoria de istorice si inotdeauna am fost impresionat de cartierele vechi ale marilor orase. Imi place sa stiu ca pe acele alei pavate, cu borduri de granit, au trecut pe vremuri trrasuri din care domni cu pelerine si joben coborau pentru a intide mana domnitelor cu rochii bogate.

Cu atat mai mult sunt impresionat de casele memoriale si de lucrurile banale pe care le-au atins oameni despre care stiam doar ca au creat opere marete, iar acum le cunoastem si intimitatea locuintelor.

Cum ai descris tu Iesii, ma face sa regret ca am ajuns sa-l vad si eu, dar suplinesti acest gol cu impresiile tale.

liviadavidescu
[08.11.10 17:20:17]

Ma bucur sa citesc un review atat de sensibil ce are ca subiect Iasul.

Intr-adevar, in Iasi am calcat si noi pe urmele trecutului ca si tine, si tot ca si tine ne-am minunat de faptul ca orasul ramane, in ciuda vremii si a vremurilor... un oras cultural.

@sandu. 53, @valimi, luati acest review al lui Raoul ca pe un indemn si nu ezitati sa faceti o vizita Iasului... va garantez ca nu veti fi dezamagiti.

Felicitari pentru forta si substanta de dincolo de randuri...

Vad ca am venit cu superbonusul..

Raoul, am mana bun, sa stii..

[08.11.10 21:54:07]

Va multumesc tuturor si va rog sa ma credeti, nu am vorbit despre o multime de alte obiective ale capitalei Moldovei, pe care le stiu foarte bine dar... va las pe voi sa le descoperiti: Bojdeuca lui Creanga din Ticau, Biserica Trei Ierarhi, construita sub ocarmuirea lui Vasile Lupu, Casa Dosoftei, Turnul Golia, Muzeul Unirii cu sala Elefantului, in care s-a citit proclamatia, la 24 ianuarie 1859, ce consfintea vrerea poporului, Mitropolia Moldovei, cea care da Patriarhii Bisericii Ortodoxe Romane... si multe altele...

ascent
[09.11.10 13:01:13]

Am fost in Iasi de cateva ori, intr-adevar orasul este impresionant si cald in acelasi timp. Mi-a placut foarte mult faptul ca toate facultatile aveau fiecare cate un parc imens in fata, cu brazi inalti, alei si banci.

georgiana
[09.11.10 15:31:26]

Superba descriere a locurilor vazute, dar mai ales a trairilor tale acolo. Nu am fost niciodata la Iasi, dar mi-as dori primavara, cand infloresc teii. Si teiul lui Mihai Eminescu...

aida.alecu*
[13.11.10 14:34:21]

Felicitari! Un rw frumos! Iasiul este unul din cele mai frumoase orase ale Romaniei, daca nu l-ati vizitat aceasta este o buna invitatie! L-am vizitat in urma cu ani buni si am ramas placut imresionata, acum citind acest rw raman cu regretul ca nu am revenit! Daca vreti o sugestie in plus mergeti primavara cand sunt teii infloriti, este un vis sa vezi teiul lui Eminescu inflorit!

[14.11.10 07:45:33]

@aida. alecu, @ georgiana, @ascent,

daca nu ma incapatanam, acum 35 de ani, sa raman in Bucuresti, acum as fi fost iesean. Sotia mea este din Iasi.

Acum, de cate ori ajungem acolo, gasesc suficiente motive sa-mi para din ce in ce mai rau, ca nu am acceptat ideea stabilirii familiei noastre acolo. Prin frumusetea orasului, incarcatura lui culturala, relieful lui, dar mai ales prin frumusetea oamenilor, cea interioara, daca mergi acolo, chiar si numai pentru cateva zile, vei fi cucerit.

In primavara urmatoare, la Sarbatoarea Teiului, sigur vom fi acolo!

webmasterXY*
[14.11.10 11:05:07]

P19, fiind luata de pe net, a fost depunctata.

[14.11.10 16:59:29]

normal...

aida.alecu*, ascent, georgiana, liviadavidescu, magdalena, raoulp55, sandu.53, valimi, zena*
Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Iașul și împrejurimile sale: