ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 04.11.2010
DIN: bucuresti
ÎNSCRIS: 28.08.10
DEC-2009

Sharm el Sheikh, o destinatie de vis pentru cei care vor sa faca plaja in decembrie

Ramzy Katnany

Anul trecut (2009) la inceput de decembrie, am gasit din intimplare pe net o oferta (de nerefuzat) pentru egipt, in sharm el sheikh. cu toate ca pretul era incredibil de mic, agentia total necunoscuta de mine, am dat sfoara in tara printre prietenii mei si in 2 zile eram 10 amatori de a vedea minunile egiptului. pretul era de 192 euro/pers. agentia ne oferea pentu suma aceasta cazare 7 nopti la hotel LUNA SHARM de 3* in sharm, masa all incusive, zbor cu avionul (tarom) +taxe de aeroport incluse. convinsi 100% ca la banii acestia vom dormi in grajd cu camilele si cel mult vom primi o cina amarita, ne-am imbarcat dimineata la 7. spre surprinderea noastra, am primit si o masa destul de consistenta in avion.

Ajunsi in egipt, pe aeroportul din sharm, am fost rugati sa completam un mic chestionar. apoi indrumati politicos sa platim taxa de viza 15$. iar alt formular de completat, apoi dupa ce am lipit viza pe pasaport, la coada la ghiseu pentru stampila de intrare. in fine, la iesirea din aeroport am fost asteptati de mai multi ghizi care indrumau pe fiecare catre autocarul firmei de la care avea bilet. autocarul nou, foarte confortabil. un ghid a mers cu noi, a facut opriri la mai multe hoteluri, apoi intr-un final am ajuns si noi la LUNA. am fost "predati" la receptie, apoi a plecat. receptionierul, foarte amabil, ne-a cazat si ne-a dat niste bratari albastre pe care trebuia sa le avem permanent asupra noastra, in special la restaurantul hotelului.

Era un hotel cu un singur etaj, mai multe corpuri de cladiri, foarte frumos, foarte multe flori, iar in mijloc o piscina inconjurata de palmieri. camerele, curate, tv, frigider, aer conditionat. mobila si baia lasau un pic de dorit, dar faptul ca eram in egipt ma facea atit de fericita incit nu mai conta. si oricum sint de parere ca nu conteaza foarte mult cazarea daca esti intr-un loc deosebit. in fond, nu-ti petreci concediul in camera. in fine, parerea mea. zilnic, in camera vin si-ti fac curatenie barbati cameristi. tot personalul e format din barbati. foarte important. nu se fura. in prima zi, nestiind ca se va face deja curatenie, am coborit la piscina si mi-am lasat actele, bijuteriile si portofelul pe masa. cind am intrat in camera si am vazut ca se aranjase patul, etc, am inghetat. dar, totul era la locul lor, doar mutate un pic. am inteles ca au legi foarte aspre, ceea ce este un lucru bun.

La restaurant, all inclusive la ei nu este ceea ce se asteapta cei care au avut all inclusive in turcia de exemplu. dar, nu mori de foame in nici un caz. 5-6 feluri de mincare din carne de pui sau oaie, supe, 2 feluri de peste, multe salate, legume, 5-6 feluri de piine, dulciuri diverse, sucuri, cafea. puteai minca in interior sau sa iesi afara pe terasa. ospatarii roiesc pe linga tine. daca mai esti si dragut si dai o mica atentie de 10 lire (2 $) pur si simplu nu mai scapi de el.

Bauturile alcolice se servesc numai la bar. noi ne-am imprietenit cu barmanul si am fost tratati regeste pe tot parcursul sejurului. la ora prinzului erau 28 grade, asa ca se poate face plaja. singurul lucru care nu ne-a placut era faptul ca hotelul este la 10 min de mers cu masina pina la plaja.

Din ora in ora ai la dispozitie masinile hotelului pentru a te duce sau aduce de la plaja.

Apa marii era superba, calda si limpede, pe mal erau aduse de valuri mici bucati de coral pe care nu ai voie sa le scoti din tara. ghidul ne-a spus de mai multe ori ca sint pedepse drastice daca ti le gaseste in bagaje.

Poti practica diverse sporturi nautice, scufundari... etc... dar grupul meu era prea puturos pentru asa ceva. dupa ora 16, se racoreste binisor afara, iar seara e rece. recomand sa aveti in bagaje si o jacheta, un pulover, ceva. eu nu am avut si a trebuit sa-mi cumpar.

Seara, daca vrei sa mergi la cumparaturi ai de ales intre a merge in naama bay, unde sint multe magazine, restaurante, cluburi, discoteci (marfa mai de calitate) sau la markt bazar, unde sint foarte multe magazine si preturi mult mai mici decit in naama bay. e bine sa mergeti in egipt cu dolari. se schimba la receptia hotelului. niciodata sa nu cumparati din magazinele din holul hotelului, aceeasi marfa o gasiti la bazar mult, mult mai ieftina.

Acolo nu exista autobuze, doar taxiuri. preturile sint extrem de mici, oricum tot timpul trebuie sa negociezi cu ei. seara tirziu, sau noaptea, poti merge linistit pe strada, nu se ia nimeni de tine.

Poti vb cu ghidul sau cu agentiile din naama pentru excusii optionale. ai de unde alege: excursie la cairo, in israel, vizitarea piramidelor, sfinxului, luxor si valea regilor, calatorie in desert pe camile, etc etc...

Noi am preferat sa mergem cu ghidul, este mai sigur. pentru 100 $ /pers. , am plecat noaptea la ora 1 cu autocarul, spre dim am ajuns la suez, apoi la 8 la cairo. ni s-a dat micul dejun la pachet, am vizitat muzeul de egiptologie, (minunat) apoi o fabrica de parfum. la prinz am servit masa pe un vaporas ancorat la malul nilului, plimbati 1 ora pe nil. apoi am vizitat piramidele si sfinxul. contra cost, poti intra si in marea piramida. este absolut fantastic sa te vezi linga piramide, sa le atingi... sint multe de povestit, dar trebuie sa mergeti sa vizitati, sa simtiti toate acestea personal...

Apoi vizita la muzeul de papirus si intoarcerea in sharm.

Putin obositor drumul, dar se merita.

Sint multe, multe locuri de vizitat in egipt. din pacate, iti trebuie mult mai mult timp decit 7 zile...

Cumparaturi se pot face si la metro, care la ei este un pic mai mare decit mega, sa zicem. oricum, sint preturi bune. tigarile, de exemplu, sint mult mai ieftine decit in romania. nu prea gasiti de cumparat bauturi, sint doar citeva magazine in bazar de unde puteti cumpara.

Cu o seara inainte de plecare, hotelul organizeaza o seara festiva pentru turistii din acea saptamina. adica: trupa de dans, spectacol, masa festiva (gratar, mincare mai speciala). foarte frumos...

Asa cum va spuneam, sint multe de povestit...

Daca aveti ocazia, nu ratati egiptul. este pur si simplu fascinant!

Trimis de lucia555 in 04.11.10 22:50:25
  • A fost prima sa vizită/vacanță în EGIPT

VIZUALIZĂRI: 4753 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (lucia555); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 intrarea in hotel

david
[04.11.10 22:56:20]

Interesanta oferta din punct de vedere al pretului, astept pozele pentru a vedea cum arata hotelul.

Sunt tare curios cum arata camerele la un hotel de 3 stele din Egipt.Ce temperaturi ati avut?

Felicitari pentru al doilea review!

ancamariagadea*
[04.11.10 23:48:56]

Chiar eram curioasa sa citesc despre un hotel de 3 stele din Egipt. Foarte bun review-ul tau si foarte folositor! Astept validarea pozelor.

Andox
[05.11.10 00:08:39]

Intradevar informatii foarte bune, am vazut si eu cateva oferte sub 200 de euro la 3* in Egipt dar sincer nu am avut curaj. Insa se pare ca nu este chiar rau mai ales daca vrei sa faci multe excursii.

[05.11.10 07:29:44]

ms. da, poti avea o vacanta de vis si cu bani mai putini. daca gasesti o oferta buna, du-te. piramidele, si nu numai, merita toti banii.

[05.11.10 07:45:09]

ziua, erau intre 26-28 grade. dupa ora 16 se facea racoare iar seara obligatoriu iti trebuie un pulover sau jacheta (am si scris asta) voi mai atasa poze putin mai tirziu. inca ceva: doar citeva camere au balcon cu vedere la piscina. daca vrei sa admiri privelistea din balcon, vb la receptie si se rezolva problema. nu stiu cum este in cursul anului, dar in decembrie, hotelul nu este foarte aglomerat. asa cum am mai spus, in fond conteaza ca esti in egipt si locurile minunate pe care le vei vizita.

anadragusin
[05.11.10 08:12:51]

Foarte interesant, o vacanta de vis precum spui, in toiul iernii. Si pretul este foarte bun. Felicitari pt. review!

[05.11.10 08:15:36]

ms mult pentru aprecieri.

[05.11.10 19:15:19]

Soare si muzica de genul acesta in decembrie? Asta da rasfat!

alexandra-maria
[19.12.10 16:38:22]

Foarte interesant! imi puteti trimite va rog in mesaj privat numele agentiei prin care ati fost? multumesc!

alexandra-maria, anadragusin, david, lucia555