ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 31.10.2010
DIN: Wiener Neustadt
ÎNSCRIS: 01.06.10
OCT-2010

Praga - Un boom turistic

O capodopera pentru trompeta ...

Incep prin a clarifica titlul, de ce consider ca cehii au dat lovitura in turism: Tot ce inseamna Praga e gandit sa atraga turisti care sunt in numar urias, ce o fii in fool sezon? Orasul vechi toate cladirile locuibile au fost cumparate de investitori pe bani putini in urma cu 20 de ani, si transformate in hoteluri.

Hotelul Assenzio este si el un caz tipic de acest gen apartine unei familii italiene e restaurat interiorul exact in stilul italian. Personalul de la receptie e ceh ospatari barmanii sant italieni. Hotelul se afla la 500m. de muzeu pe strada Wenzigova o zona in care se afla doar hoteluri.

Am mers in prima zi dupa ce ne-am cazat pe jos pentru un tur de recunoastere pana in centrul vechi avand la dispozitie in jur de 4 h. pana la o plimbare cu vaporasul care dureaza cu tot cu un tur de oras aprox. 5 h.

Cu masa bufet suedez si muzica live la bord a costat 35€ de pers. plecarea fiind la ora 18 de la hotel. Asemenea tururi se pot lua de peste tot de la puncte turistice care sint peste tot pe strada. Acolo primesti toate informatiile si hartile de care ai nevoie. Plimbarea a fost relaxanta dar ne-a uimit nr. urias de turisti, magazinele de suveniruri restaurante unul langa altul dar tot foarte bine intercalat in peisajul citadin.

Turul de oras l-am facut din bus era deja intuneric cand am ajuns la vapor care era destul de mare pe 3 nivele aveam masa rezervata, pe nivel erau in jur de30 de mese pt. 6 pers. Am avut un ghid excelent care era pentru un grup de 10-12 pers. care ne explica si ne arata tot ce se putea vedea de-a lungul calatoriei Praga este seara o feerie de lumini si castelele se vad exact ca si in povestile stravechi.

Ne-am facut si planul de atac pt. a doua zi, cu ajutorul lui Pan Viktor ghidul nostru. Un tip pt. cei ce viziteaza Praga schimbul valutar este foarte fluctuant in functie de zona se poate castiga pana la 10 procente daca schimbi unde trebuie. O adresa ar fii str. Panska care e paralela cu Wenzel str. cea mai renumita strada un Corso local.

Seara s-a incheiat cu o masa traditonala la bordul vasului in acordurile trubadurilor.

Dimineata dupa micul dejun foarte diversificat am luat un bilet de o zi pt. toate mijloacelöe de transport care e 4€ si merita cu masina nu ai nici o sansa.

Parcari putine f. scumpe distante relativ scurte. Am inceputde la piata Mustek, cladirile vechi sunt foarte bine intretinute si toate au un aer medieval strazile inguste pline de magazine de soveniruri: cristale de Bohemia bijuterii superbe din aur si argint, preturi in ton cu nr. de turisti destul de piperate cu toate ca se poate negocia.

Am vizitat cam tot ce se poate vizita in zona Wenzel: s-a scris mult ca sa ma repet o sa scriu doar ce cred ca merita. Muzee la tot pasul dar pt. cunstintele noastre despre isoria Cehiei nerelevant Merita vazut Turnul cu ceasurile astronomice se poate urca sus. Turnul Pulberiei care este exact ca si turnurile de la podul Charles un monument superb un loc foarte romantic (vezi Foto)

Am facut un popas la Hard Rock Cafe un local foarte renumit ptr. cunoscatori care se afla in spatele turnului cu ceas. Am luat masa la o terasa o pizza si bineinteles cate o bere buna buna pret normal, dupa care am vizitat biserica Maria unde se afla copilul Isus o statuie facatoare de minuni se zice dupa care peste strazile inguste si furnicarul de oameni ne-am intors in piata Wenzel.

Seara am dorit sa mergem la cel mai renumitLocal praghez U Fleku (pata) unde am rezervat masa de la receptie asa este de cautat. Este o berarie de prin 1491 care ne-a lasat un gust amar atat ca si mancare foarte putine variante cat si ca local ne asteptam la ceva mult mai rustic avand in vedere vechimea cat si ca servire. Berea buna dar atentie este doar BERE NEAGRA. nefiind amatori de acest soi a mers si aceea. Preturi gasesc foarte mari pentru produse diversitate mica. Vorba adevarata la POMUL LAUDAT SA NU MERGI CU SACUL.

A 3Zi am rezervat-o in mare parte castelului Praghez catedralei SF. VITUS impresionanta nu vreau sa supar pe nimeni dar cei ce au vazut-o cred ca sunt de acord cu mine e peste Notre Dame nu ca faima dar ca si constructie care a durat apropo se pare in jur de 400 ANI!!! . (vezi si foto) frontul sa statuile de pe margini acei monstri sunt exact ca si la Notre Dame. Aceiasi nu stiu cine a plagiat dar e f. interesant. Panorama este superba de la castel asupra orasului merita.

Am urcat la turnul Petrin unde am pierdut efectiv timpul panorama este aceiasi ca si de la castel, se poate urca pe jos sau cu funicularul daca ai bilet de zii nu mai platesti nimic dar pt. urcarea in turn cu liftul cam 2 etaje mai dai peste 2 €.

Am coborat aproape pe inserat trecand iar peste podul Charles prin centru am luat mici souveniruri de shoping nu avea rost preturi mari lume multa.

Ziua urmatoare dupa micul dejun am pornit spre asa zisa minunea de la granita asa cum se numeste EXACALIBUR CITY click aici este ceva foarte interesant si nu am vazut nici un review sa faca referire la el. Are de vreo 2 ani si un freeport gigant cu preturi gen renumitul Parndorf.

Un urias parc de distractii pt cei mici foarte multe jocuri sunt gratis. Acesta s-a deschis in vara. Restaurante cu mancare excelenta si super ieftina un China town. Este exact in granita Austriei Kleinhaugsdorf.

Restaurantul Masa rotunda unde am servit masa este o locatie unde parca te afli pe timpul regelui Arthur. iar preparatele excelenteSe spune ca ideea si banii legendei muzicii Falco ar sta la baza acestei minunatii numita Excalibur.

Am atasat o poza dar si site-ul acestuia pe care il recomand este doar la 120km de Viena.

In incheiere as dori sa muiltumesc tuturor care au avut rabdarea sa-mi citeasca review-ul.

Trimis de claudiu 71 in 31.10.10 15:03:48

VIZUALIZĂRI: 2870 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (claudiu 71); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Poza de pe podul Charles in fundal Castelul.E ca in povesti?
  • AŢI PUTEA rezerva o cameră aici, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 39.00 EUR pe cameră

creivean
    [31.10.10 15:28:40]

Vorbim cumva despre hotelul asta: de aici?

Ai platit la 4 stele, 4 adulţi, 3 nopţi în Praga doar 132 Euro? Excelent preţ. Cum ai rezervat? Ai avut micul-dejun inclus?

[31.10.10 15:41:51]

DA. Pretul a fost de 66€pt 3nopti de pers. sau 39€pt 2. nopti. Excursia a fost luata din Austria. Mic dejun inclus

[31.10.10 15:44:55]

Deci pretul a fost pentru 2 persoane. Cel trecut de tine in caseta tehnica? Iar saitul, este cel indicat de colegul @creivean? Nu de alta, dar sa-l trecem in caseta hotelului.

[31.10.10 15:48:12]

site-ul nu l-am dat. Da pretul e corect trecut

[31.10.10 16:29:56]

DA Exact site-ul este acela dat de colegul. Scuze intarzierea

creivean
    [31.10.10 16:54:20]

Sincer, Praga este pe lista scurtă a oraşelor pe care vreau să le văd afară. Iar hotelul asta arată excelent. O să-l ţin minte. De fapt, îl trec la favorite

[31.10.10 18:04:16]

Nu trebuie sa ne miram, pe vremea cortinei de fier, Praga era de departe cel mai vizitat oras din fosta zona de influenta sovietica!

Sper sa placa melodia atasata, insa se poate schimba!

[31.10.10 18:38:23]

Da e buna trompeta. Merci.

Alina Morar
    [31.10.10 20:57:39]

Si mie mi se pare a fi foarte ieftin intr-un oras, asa de renumit, pe care inca nu l-am vizitat.

[31.10.10 23:17:10]

Da cazarea este intradevar dar am spus orasul in general am vazut anul acesta Roma, Paris si Viena dar niciuna nu mi s-a parut asa scumpa poate si din cauza ca tot timpul trebuie sa schimbi bani.

Ghidul ne spunea ca Praga a simtit criza cel mai putin din Europa exemplu singurul loc unde a crescut piata imobiliara. Un exemplu inca, parcarea costa in medie 12€pe zi.

Noi am avut noroc hotelul dispunea doar de 5 locuri de parcare in curtea interioara. Cheia ramanea la receptie si baieti le manevrau in functie de plecarea sau venirea clientilor. Afara pe strada era12€. Si multe altele dar la asa o afluenta de turisti se poate cere oricat.

Mihai18
    [04.07.15 18:51:18]

Da. Am avut răbdare să-ți citesc reviewul și am avut de câștigat. L-am votat cu Foarte. Am văzut Praga de mai multe ori, dar am vrut să aflu și cum o văd alții. Imi place exprimarea dar să ști că foarte puțin se observă că în viața ta de zi cu zi, vorbești și altă limbă. Locuiești în Viena, orașul meu de suflet și de care nu mă mai satur. Îți mulțumesc pentru vot. Fie, să-ți fie bine în continuare.

[15.08.15 22:21:08]

Apreciez rabdarea ta,mai ales pentru a citii un asemenea mix,intre o recomandare city break si una de cazare scrisa acum vreo patru ani.

Scuze intarzierea dar acum l-am vazut mesajul tau ascuns in Spam

Alina Morar, claudiu 71, Mihai18