ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 25.10.2010
STATUS: CONSUL
OCT-2010
team-building

O pensiune confortabila

Pentru 2 zile, prin prisma servicului, am fost oaspete la Ranca, la pensiunea Chesa Montana. Statiunea Ranca este intr-o continua dezvoltare, si fata de anul 1998, cand am fost prima data, este foarte mult schimbata. Drumul din Novaci la Ranca este impecabil si se continua asfaltarea lui pana la Obarsia Lotrului. In statiune se construieste foarte mult (dar cam haotic, dupa parerea mea).

Pensiunea Chesa Montana este relativ nou construita, inaugurarea fiind acum 4 ani, si este clasificata la 4 margarete pe care, in opinia mea, le si merita. La ambianta placuta din pensiune contribuie mult si administratorul acesteia, care este foarte amabil si binevoitor in a satisface cerintele oaspetilor sai.

Aceasta pensiune se afla mai spre capatul statiunii Ranca (catre Obarsia Lotrului), la o altitudine de circa 1800m si ofera 5 camere duble, fiecare fiind dotata cu baie proprie si avand balcon. In fiecare camera exista un dulap suficient de mare, cu umerase, cu oglinzi, cu minifrigider, cuier. La televizorul LCD din camera se pot vedea circa 50 de programe (prin satelit), deci din acest punct de vedere nu va exista plictiseala. Camerele sunt mari, aerisite si ofera confortul necesar unui turist. Din pacate nu pot descrie privelistea de pe balcon, deoarece ceata si norii au invaluit in cea mai mare parte a timpului toata statiunea. Totusi in prima zi catre seara, ceata s-a mai risipit si pentru cateva minute s-a putut vedea maiestuosul varf Papusa.

Baia este mare si are cabina de dus, un lavoar pe colt, foen, dozator cu sapun lichid, prosoape etc. Apa de la robinet este ‘’extrem de potabila’’ si are o presiune foarte mare, proprietarul fiind nevoit sa reduca presiunea apei cu ajutorul unui reductor.

La parterul pensiunii se afla un living foarte frumos amenajat, cu un mobilier de bun gust, un televizor LCD cu dimensiuni mari, un sistem 5+1, un semineu, unde iarna focul isi face datoria, iar intr-un colt se afla un ghiveci in care creste un banan. In partea opusa livingului exista o sala de mese suficient de mare pentru 18-20 de persoane. Puteti lua micul dejun, iar la cerere vi se va pregati si pranzul sau cina. Tot aici se afla un frigider cu diferite bauturi, iar pretul acestora este de bun simt (o bere 4-8 lei, un suc 2-6 lei).

In aceasta perioada pretul unei camere este de 90 lei, fara mic dejun.

In statiune exista doua partii de schi, una de nivel mediu cu o lungime de aproximativ 500 m si una pentru incepatori de circa 600m. Aceasta din urma este dotata cu teleski, nocturna, babyski. De asemenea exista si doua partii de sanius. La celalalt capat al statiunii se construieste o alta partie de schi, care dupa spusele localnicilor va avea peste 2 km, iar la momentul in care am fost eu, se lucra la instalatia de transport pe cablu.

Pensiunea Chesa Montana poate oferi turistilor un sejur placut si daca voi reveni in Ranca voi alege aceasta pensiune.

Trimis de BOGDAN DSN in 25.10.10 20:46:04
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în RÂNCA.

VIZUALIZĂRI: 3194 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P01 Camera de la etajul 2 al pensiunii Chesa Montana
PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 2000 PMA (din 0 vot)

cc_iordachescu
[25.10.10 21:05:24]

@BOGDAN DSN - frumos prezentate şi utile informaţiile tale.

Sunt încântată de fiecare dată când citesc despre o locaţie de cazare unde turiştii sunt mulţumiţi şi sper să vă cât mai multe impresii scrise de oameni mulţumiţi!

anadragusin
[25.10.10 21:16:10]

Si eu am fost la Ranca, la alta pensiune si mi-a placut. Cat a costat micul dejun si celelalte mese. Felicitari pt. review!

creivean
[25.10.10 22:03:10]

Deci, la Ranca sunt mai multe pensiuni ))

Asta oricum este una tare draguta, iar la pret acceptabila. Cu caldura cum sta? Nu aia sufleteasca

[25.10.10 22:18:38]

@c iordachescu - multumesc. Eu am fost multumit de ceea ce am gasit aici. Singura mea ''nemultumire'' a fost ceata, care nu a plecat decat spre seara pe la 7, dar a doua zi dimineata era ''la datorie''.

@anadragusin - fiind in deplasare cu firma, nu stiu cat a costat masa.

@creivean - sunt multe pensiuni si destule altele in lucru.

Cu caldura sta bine... a fost cald si placut in camera, chiar am mai aerisit din cand in cand. Langa pensiune asteptau cuminti cativa metri cubi de lemne, sa fie dusi la adapost pentru lunga iarna.

celeste
[25.10.10 22:32:34]

Utile informatiile tale si rw-ul il voi pune la favorite ca nu se stie... despre masa ce poti spune se poate manca acolo?

myosothis
[26.10.10 00:14:19]

Pacat ca timpul nu a fost asa cum v-ati fi dorit, dar macar v-ati bucurat de aerul ozonat si de linistea ce domneste in statiune. Un review interesant si plin de informatii utile, iar descrierea pensiunii precum si pozele atasate te invita parca sa-i calci pragul.

Sanziana
[26.10.10 06:46:06]

lume noua... pai bine stimabile eu astept cu sufletul la gura ceva repere italiene si tu ne scrii de Ranca? Pai Ranca o stim pe de rost ))))))))

Pentru buidingaiala un vot, asteptam alea grele!

magdalena
[26.10.10 08:14:29]

Interesant sa aflu si despre o alta pensiune in aceasta zona...

Dragoș_MD CONS. ONORIFIC AFA / ROMÂNIA
[26.10.10 08:30:30]

de fapt, acolo sunt "fara numar"... dar cred ca majoritatea au regim de inchiriere "toata casa la cheie" si nu sunt prea multi clienti pentru asa ceva, iar din cei cativa care practic le mentin pe acelea pe linia de plutire, nu cred sa vina sa 'se laude' pe AFA, ca sa aibe concurenta la inchirierea vilei lor preferate...

mai sunt, o parte dintre casele ridicate acolo, simple case de vacanta; dar nu foarte multe.

mai sunt si cateva hotele, (Onixul iesind de departe in evidenta - la modul bun, cel putin in privinta cazarii). cu locurile de luat masa as spune ca este o problema, asta in cazul ca nu vrei sa mananci la pensiunea unde esti cazat. daca la V. M. stiu sigur ca pot manca bine (ba mai vin si din alte locuri acolo exact pentru asta), in rest nu am remarcat nicio carciuma, bodega sau restaurant unde sa fie aglomeratie, nici macar cand e lume multa in zona... nu zic, or mai fi, da' io inca nu le-am aflat.

[26.10.10 09:09:03]

celeste - masa se poate servi acolo... noi am avut ciorba de pui (si cu pui in ea), piure cu friptura si salate, vin, bere etc. Nu stiu cum e cand mergi pe cont propriu, dar se poate stabili un meniu de comun acord cu cei de acolo (si sunt foarte amabili).

myosothis - intr-adevar timpul nu ne-a ajutat, dar aerul de acolo a facut toti banii. La vara am de gand sa merg pe acel drum asfaltat, cat se poate de mult.

sanziana - vor veni si acele impresii, dar le iau in ordine.

dragos - cam ai dreptate cu masa. Probabil ca la Valea Mariei pot manca si cei care nu sunt cazati acolo.

piti
[26.10.10 09:15:52]

Sigur se poate manca acolo, alaltaieri am mers pana acolo noi, doar sa mancam o portie din celebrii papanasi.

dartax
[26.10.10 09:26:29]

Adresa oficiala a acestei pensiuni este: click aici

de obicei la plecare se ofera oaspetilor carti de vizita cu adresa si numerele de telefon, in caz ca vrem sa revenim...

webmaster20*
[26.10.10 09:34:14]

Adaugat pagina oficiala in fisa tehnica. Multumim, @dartax

observator
[26.10.10 10:04:29]

Bogdane, ma bucur ca ai avut parte de o zi frumoasa la Ranca!

da-ne te rugam niste preturi la mancare, chiar si orientative daca nu mai retii exact!

in afara perioadei sporturilor de iarna cand turistul are ce face, ce alte facilitati ofera pensiunea? ar trebui sa aibe ceva, la cele patru stele (inainte margarete) !

pe prima pagina a lor de web, in stanga sus se perinda niste imagini iar la un moment dat vad ca apar chiar cinci margarete (stele) pe cladire...

cate stele are pana la urma? patru sau cinci?

eu stiu ca se obtin cam greu patru stele la criteriile de clasificare din normativele romanesti!

exista certificatul de clasificare expus la intrare?

[26.10.10 11:22:39]

Pensiunea are 4 margarete/stele, iar in living exista jocuri diverse: carti, table, rummy. Proprietarul are si un laptop cu homecinema si are vreo 1200 de melodii in playlist... poti face linistit o discoteca.

Despre preturi la mancare nu pot sa va dau prea multe detalii... eu am fost la team-building si nu am platit nimic, colega mea de la marketing zicea ceva in jur de 2200 lei pentru 10 persoane, casa (1 noapte), 3 mese (pranz si cina in prima zi si mic dejun a doua zi) si toate bauturile.

observator - sincer nu m-am uitat dupa nici un certificat. 4 stele sunt pe cladire, iar pozele postate sper sa arate daca le merita sau nu. Dupa parerea mea este ok, eu m-am simtit confortabil si as mai merge acolo daca se va ivi ocazia. Daca ma nemultumea ceva, sigur as fi scris pe aici.

piti - aoleu ce pofta mi-ai facut cu papanasii tai!!!

dartax - multumesc pentru site-ul oficial, uitasem complet sa-l trec.

OvidiuH
[26.10.10 12:46:21]

E bine de stiut usor usor evolueaza intreaga statiune. Pacat totusi de stilul anapoda de constructie de prin zona.

anadragusin, BOGDAN DSN, celeste, dartax, magdalena, myosothis, observator, OvidiuH, piti
Alte impresii din această RUBRICĂPensiunea Chesa Montană [Rânca]:

• pagină generată în 0.055708885192871 sec