ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 25.10.2010
ÎNSCRIS: 21.10.10
MAY-2010

Frumusel

Mai multe amanunte despre excursia la Odessa am dat pe celalalt review, acum voi detalia un pic, aspecte privind cazarea si hotelul.

Hotelul Chernoye More New este fratele mai mic al celebrului hotel cu acelasi nume din timpul comunismului. Vechiul hotel este catalogat la 3 stele cel nou la 4 stele si are arhitectura tipic sovietica.

Sa revenim la noul hotel, este construit langa privoz, celebra si aglomerata piata a orasului si se afla cam la 40 de minute de mers pe jos de centrul pietonal. Are o arhitectura moderna si asa cum am mai spus este cotat la 4 stele. Trebuie spus ca, cotarea hotelurilor este cam cu o stea peste ale noastre, de ex. un hotel de trei stele la noi la ei are 4 stele. Eu zic ca, mai aproape de adevar sunt hotelurile de la noi.

Hotelul este amenajat la ultimele trei etaje ale cladirii, 7,8, 9, care mai cuprinde un asa zis mall, nu seamana cu cele de la noi dar sunt foarte multe magazine. Receptia se afla la etajul 7, receptionerele nu pareau foarte incantate la vederea grupului nostru, a fost singurul hotel si tara in care am fost si am primit pasaportul doar dupa o analiza detaliata a camerei la plecare. Probabil au avut ceva probleme cu alte grupuri de romani si acum procedeaza cu toti la fel.

Restaurantul este la etajul 8 este foarte cochet si se poate ajunge atat la restaurant cat si la atajul 9 cu liftul ori pe niste frumoase scari interioare care ofera o imagine de ansamblu a intregului interior al hotelului. Este deasemenea si o cafenea, unu sau doua magazine, daca nu ma insel chiar si un coafor si o sala de conferinte.

Camerele sunt frumusele dar cam micute, in schimb sunt curate si cu un mobilier destul de nou. Baia este frumos amenajata si utilata. Se mai gaseste de asemenea un minibar, un lcd si un aparat de aer conditionat. Zgomotul strazii este foarte mic cu toate ca, se afla in preajma privozului. datorita geamurilor termopan si inaltimii, am ocupat o camera la etajul 9.

Mancarea a fost in regim bufet suedez doar mic dejun foarte bun si consistent. In cazul in care se vine pe cont propriu cred ca, ar fi o problema cu parcarea. In fata hotelului sunt putine locuri si mereu ocupate mai ales in cursul zilei.

Exista o parcate amenajata langa hotel dar cred ca, este contracost.

Voi aduga si cateva poze, pentru o mai buna intelegere si cunoastere a zonei.

Trimis de ceasornicarul in 25.10.10 14:56:22

VIZUALIZĂRI: 2314 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (ceasornicarul); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 camera de hotel
PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 2000 PMA (din 0 vot)

raduu1972
[25.10.10 15:43:43]

Vad ca esti mare fan Odessa, felicitari iti astept pozele

raduu1972
Alte impresii din această RUBRICĂChernoye More New: