ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 25.10.2010
ÎNSCRIS: 12.06.10
OCT-2010

La inaltime....

Am petrecut 5 zile la pensiunea Valea Mariei prin amabilitatea comunitatii AFA si a premiului oferit de catre proprietarii pensiunii.

Inainte de a pleca, am citit multitudinea de impresii postate la aceasta locatie si am mers cu asteptari destul de mari, iar aceste asteptari nu mi-au fost inselate.

Am avut si norocul de a prinde o perioada cu vreme foarte frumoasa, 4 din cele 5 zile pe care le-am petrecut fiind binecuvantate cu soare si cer senin, spun noroc pentru ca doar cu o saptamana inainte am vazut ca unii colegi AFA au avut ghinionul de a prinde ploaie si chiar ninsoare in zona.

Am plecat pe traseul Bucuresti – Pitesti – Valcea – Horezu – Novaci – Ranca. Drum foarte bun in mare parte, mai putin 1-2 km la intrarea in Novaci. Drumul dintre Novaci si Ranca este ca in palma, la nivel european, mai putin marcajele si anumiti parapeti care urmeaza a fi adaugati pe parcurs. Si mai departe de Ranca drumul este impecabil si de o frumusete rara. Intreagul proces de asfaltare al Transalpinei este aproape de finalizare, ramanand doar cateva portiuni mici in zona Urdele, Mutinu si Obarsia Lotrului. Probabil pana la venirea iernii si acestea vor fi gata, iar la vara intregul traseu va fi finisat si pus la punct.

Revenind la locatie, am ajuns duminica seara in Ranca, iar pensiunea am gasit-o foarte usor dupa ce am vizualizat zecile de poze puse de ceilalti membri AFA, avand un sentiment de deja vu dupa ce am vazut indicatorul - bucatar.

Pozitionarea este excelenta, cu o vedere superba peste munti din oricare din cele 10 camere ale pensiunii, in dreapta putand chiar fi vazut chiar de pe balcon cel mai inaint varf din zona, varful Parangu Mare (2519m). In fiecare seara am avut parte de un apus rosiatic superb si de o priveliste linistita ce indeamna la relaxare.

Pensiunea are o parcare incapatoare, lucru care am observat ca este destul de rar prin zona, spatiu de joaca pentru copii, iar pe viitor am inteles ca urmeaza sa aiba si teren de sport, la amenajarea cauia au lucrat zilnic pe parcursul sejurului cativa oameni.

Pensiunea are o structura interesanta, cu o receptie mica si restaurantul la parter, iar la urmatoarele doua nivele sunt cele 10 camere, toate cu vedere spre munte.

In cele 5 nopti am fost cazati in camera 3, la primul etaj al pensiunii. Camera a fost mare, cu dotari moderne, simple si de bun gust. Pe langa patul matrimonial in camera mai era o canapea unde o a treia persoana poate dormi fara probleme. Baia este cu toate cele necesare: apa calda non stop, cabina de dus multifunctionala, prosoape, foehn, sapun lichid, gel de dus si sampon. Camera dispune si de o terasa mare care are o masuta cu doua scaune si un hamac tip scaun. Nu in ultimul rand am avut la dispozitie internet wireless de o viteza mai mult decat decenta, chiar daca a mai picat uneori conexiunea.

Curatenia a fost fara repros, inclusiv mocheta de pe jos, iar pe parcursul sejurului camera a fost curatata o data (dupa 3 nopti), cand au fost schimbate si prosoapele.

Restaurantul este amenajat in stil simplu, rustic, cu elemente de decor din fier forjat si cu spatiu separat pentru fumatori si nefumatori, foarte util din punctul meu de vedere.

In fiecare zi am servit la pensiune atat micul dejun cat si cina. Mancarea a fost foarte buna. Micul dejun este tip bufet suedez cu mezeluri, branza, cascaval, unt, oua, rosii, gemuri, miere, ceai si lapte.

La cina am preferat in general sa alegem meniul zilei, care ne facea in fiecare seara cu ochiul cand ne intorceam dupa o zi lunga de plimbare, compus din doua feluri principale si desert. Portiile nu sunt foarte mari, insa sunt mai mult decat satisfacatoare si foarte gustoase.

Pe parcursul sejurului intreg personalul a fost extrem de amabil, incepand din momentul in care am sosit si am fost condusi la camere si pana la servirea in restaurant.

Concluzionand, am avut parte de un sejur foarte frumos si relaxant la pensiunea Valea Mariei, fiind o pata de culoare in peisajul inca gri al statiunii in devenire Ranca. Sper ca odata cu trecerea timpului si a dezvoltarii zonei serviciile oferite sa ramana la acelasi nivel sau, de ce nu, chiar sa urce (avand in vedere implicarea dlui. Adelin am sperante mari din acest punct de vedere). Eu unul voi reveni cu placere oricand si nu pot decat sa recomand pensiunea oricui vrea sa descopere frumosa zona a muntilor Parang si impresionanta Transalpina.

Trimis de OvidiuH in 25.10.10 11:37:57

VIZUALIZĂRI: 2124 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (OvidiuH); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Drumul dinspre Novaci spre Ranca

raduu1972
    [25.10.10 14:30:54]

Sper sa pot ajunge si eu acolo anul asta cu sau fara premiu de pe afa, prea a fost disputata aceasta locatie, peisajul este superb din toate pozele voastre

[25.10.10 14:54:47]

E superba zona, Radu. Am adaugat si o serie de 34 de poze cu mai multe peisaje. Trebuie doar validate de admin.

[25.10.10 16:53:08]

Ai avut noroc de vreme buna. Daca la noi era doar ploaia era bine, dar cu ceata ce te faci cand nu te lasa sa vezi nimic? Inca o observatie daca imi permiti. Camerele erau dispuse pe trei nivele. Eu am stat la camera 2 si am stat cumva la demisol, de la receptie coborai, acolo era si camera 1 si camera doamnei de la curatenie. Intradevar toate camerele erau pozitionate spre o panorama superba, dar de, daca ceata nu ne-a lasat sa vedem. Dar ma duc la vara si tot vad eu ce ascundea maria-sa ceata. Felicitari pt review si te invidiez pt. vremea avuta.

[25.10.10 17:14:23]

Multumesc de aprecieri, Ana. Chiar nu stiam ca sunt doua camere si la demisol.

pepsi70ro
    [25.10.10 17:21:08]

Radeti voi, dar camerele de la demisol erau cele mai calduroase, si noi am stat in camera nr. 2 si tare a fost placut. De pe balcon nu reiesea ca esti la demisol ci la primul nivel, sub noi exista sala de sport si centrala, iar noi eram sub restaurant. Dar acest lucru nici nu s-a simtit desi restaurantul era plin pana la orele tarzii din noapte, noi am dormit bustean. Si Daisy (catelul )

piti
    [25.10.10 17:28:16]

Mai exact sunt 7 usi: camerele 1 si 2, doua toalete, si inca trei incaperi din care una probabil a femeii de la curatenie.

[25.10.10 17:30:56]

Nu radem de loc. Si sa mai fac o precizare, cred ca erau cele mai mari camere din pensiune, asta reiese din modul cum era structurata cladirea. In camera 1 au stat prietenii nostri si era la fel de mare cat 2. Caldura era cat cuprinde si apa calda la fel. Nici pe mine nu m-a deranjat zgomotul fiindca nu era. Daca mai aveam si airchair in balcon era perfect.

Prima camera din dreapta era penru obiecte de curatenie plus aspiratorul minune, urmau cam1 si 2 , doua toalete si camera doamnei. Nu mai conteaza, totul a fost bine.

creivean
    [25.10.10 17:43:18]

Pentru ca ai urcat poate cele mai faine poze vazute de mine pe sait, in ultima vreme, te felicit din suflet.

P. S. : Cu ce le-ai prelucrat?

[25.10.10 17:48:46]

O dat cu pozele validate vad si eu ce am pierdut. Superbe pozele, dar cred ca si aparatul si fotograful au fost pe masura. Felicitari inca o data.

[25.10.10 18:14:46]

O mare parte sunt direct din aparat (Nikon D300), neprelucrate. Unele sunt ajustate putin la nivel de saturatie si contrast in Adobe Lightroom.

creivean
    [25.10.10 18:24:46]

Ei, da DSLR-ul se vede. Eram convins. Eu, din dragoste pentru sait si fotografie mi-am schimbat batranul si inca ok. -ul Sony Cyber-Shot DSC-T20, cu mai modernul Nikon CoolPix L110. N-am avut inima sa dau atatia bani pe un DSLR.

Scuze off-topicul dar nu m-am putut abtine, in fond pozele lui OvidiuH sunt superbe, iar pe un sait cu impresii de calatorie ilustrate, poate merita o discutie si despre aparatele foto.

[25.10.10 18:34:28]

Ma bucur ca v-au placut pozele. Fotografia e un vechi hobby de-al meu. Am trecut de-alungul timpului de la un "antic" Lomo Smena pe film, la compacte Canon si de vreo doi ani si ceva am trecut pe DSLR.

Sanziana
    [25.10.10 19:55:38]

mama omule ce poze... am si eu acelasi aparat, cred ca importanta e si particica aceea de pasiune si suflet pe care o pui in fiecare poza se vad diferentele, felicitari

Alina Morar
    [25.10.10 22:43:17]

Mai rar am vazut si eu asemenea poze... Felicitari.

aida.alecu*
    [26.10.10 20:26:21]

Felicitari! Felicitari! Felicitari! Nu mai credeam ca Ranca poate arata si asa in octombrie, mai ales dupa zapada! E uimitor! Sper sa prind si eu macar o zi cu un apus atat de frumos!

[01.11.10 14:31:03]

Buna!

Am fost si eu in aceasta pensiune in luna septembrie. Mi-a placut f mult zona, peisajul, superb!

Insa la pensiune mi-a placut mancarea si aspectul acesteia, in schimb lasa de dorit mirosul din toaleta si imposibilitatea folosirii cabinei de dus cu jacuzzi.

[01.11.10 14:42:46]

totusi sa fim seriosi si sa dam cartile pe fata! Nu mai laudati atata pensiunea! Sa vorbim sincer! Peisajul si zona face totul acolo la Ranca, insa pensiunea lasa de dorit... vorbind pret-servicii. Eu nu sunt genul de om critic insa va spun ca m-a deranjat tot timpul mirosul din baie, a trebuit pe tot parcursul sejurului sa tinem usa la baie inchisa pt ca mirosea teribil!!! Nu mai vorbesc cand trebuia totusi sa folosim baia. Intr-o seara am vrut sa folosesc celebra cabina de dus cu jacuzzi... surpriza nu mergea!!!

Mancarea a fost buna, cam scumpa si in portii mici.

Proprietarii pensiunii au fost f atenti. Insa ar trebui sa ia in seama si parerile noastre si sa mai repare din aceste nemultumiri si sa umble si la pret.

[01.11.10 14:59:20]

Buna, Silviana

Eu nu am intampinat problemele mentionate de tine referitor la mirosul din baie si cabina de dus. Cat despre mancare, am mentionat si in descriere ca portile nu sunt foarte mari, insa sunt satisfacatoare.

Loc de mai bine exista intotdeauna, important e ca proprietarii isi dau interesul si din ce-am observat tin cont de ce se spune pe aici.

[01.11.10 15:08:28]

Da au fost cuminti proprietarii si cu noi. Insa vreau sa spun ca nu a fost asa de impresionant asa cum ma asteptam... si am avut si ghinionul sa nimerim o camera neaerisita. Va spun ca nu am patit asa ceva pe nicaieri...

valeamariei
    [01.11.10 21:42:04]

silviana84, imi pare rau ca ai avut parte de incidentul acela!

trecand atata timp de atunci, eu nu-mi mai amintesc de tine, nici nu stiu daca ai fost in timpul sapt sau in wekend sau daca eu sau sotia eram pe acolo, dar nu inteleg de ce nu ai cerut la fete sa cheme instalatorul sau sa ti-se dea alta camera!

e adevarat ca in perioada aceea a fost o problema tehnica la coloana de canalizare, fapt ce a generat acel miros neplacut persistent, el nefiind cauzat de o neingrijire perpetua a camerei ci invers mirosul existent putea lasa senzatia ca te afli intr-un loc neglijat d. p. d. v. al curateniei;

in legatura cu hidromasajul, distribuitorii se mai blocau din cauza microparticulelor din apa, dar clasicul dus ramanea in functiune;

a nu se inteleage de altii faptul ca ati ramas fara posibilitatea de a face dus!

nu intereseaza pe nimeni detaliile tehnice ale problemelor deci nu intru in ele, cert e ca in prezent problema cu mirosul este rezolvata, de aceea nici nu a fost semnalata de nimeni;

te asigur ca daca cineva dintr-un sentiment de satisfactie totala datorat multor avantaje de servicii si confort poate a mai facut scapat anumite nimicuri, o asemenea problema nu ar fi tolerat-o nimeni si sigur daca nu i s-ar fi schimbat camera sau rezolvat problema ar fi adus-o la cunostinta si altora sub forma acestor revieuri;

dintotdeauna am fost pe principul ca important nu este aparitia de incidente, ele fiind posibile oriunde chiar si la 7 stele, ci nerezolvarea sau tratarea lor cu indiferenta si asta cred eu ca trebuie sa fie povestit si la altii;

in legatura cu mancarea, daca tot ne aflam pe un site de informatii turistice, as vrea sa-mi oferi cateva exemple de pensiuni cu restaurant unde se manaca la fel de bine d. p. d. v. calitativ (gust-dieta) dar cu tarife mai mici; daca reusesti sa oferi o astfel de informatie, ajuti si alti membrii AFA dar si pe mine, pentru ca si eu urmaresc mereu piata si nu intentionez sa fiu peste ea; din contra doresc sa ma situez sub piata, macar pentru inceput;

multumesc pentru intelegere si asteptam cu interes umratorul tau ecou!

NB valeamariei este (sau a fost) reprezentant al unității
    [02.11.10 07:49:45]

Ok, e in regula! Numai bine!

sandu.53
    [02.11.10 08:42:41]

am citit review-ul scris azi de un alt user si cu aceasta ocazie am vazut si fotografiile tale... meriti felicitari din toata inima sunt foarte frumoase, poate printre cele mai bune de pe AFA!

[02.11.10 10:04:39]

Ma bucur ca ti-au placut, Sandu. Nu am pus fotografiile la rezolutia maxima, insa sper ca pot arata frumusetea locurilor.

lavylus
    [30.11.10 16:31:53]

Cele mai frumoase, mai reusite si mai unice poze! Felicitari... cand le-am vazut deja imi imaginam ca postarea e pe masura!

[30.11.10 21:46:32]

Multumesc de aprecieri.

lavylus
    [01.12.10 12:14:47]

Cu toata stima!

Marian Preda
    [18.11.11 18:43:38]

Salut Ovidiu!

Mai lasat fara cuvinte! Un rw relativ, iarta-ma, DAR fotografiile... de geniu! Nu cred ca doar locatia te-a inspirat, ai talent fotografic!

Ai putea sa le geo-pozitionezi, sa faci reclama ,,gradinii Carpatilor''!

Ai fi o nervura plina de clorofila in ,,frunza'' turismului romanesc!

Felicitari!

[18.11.11 20:26:02]

Multumesc, Marian.

Cand ai timp si vrei sa mai vezi si alte locuri pe unde m-am mai plimbat, poti arunca o privire aici -> flickr.com/photos/ovidiuh/sets

aida.alecu*, Alina Morar, anadragusin, lavylus, Marian Preda, OvidiuH, piti, raduu1972, sandu.53, silviana84, valeamariei
    Alte impresii din această RUBRICĂPensiunea Valea Mariei [Rânca]:

• pagină generată în 0.099196195602417 sec