ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 23.10.2010
DIN: Sannicolau Mare
ÎNSCRIS: 24.07.08
OCT-2010

Autos Csarda [Mako] - ''Da-ma mama dupa Gyuri... ''

Am aflat de la multi prieteni din zona care au oprit la acest han din Ungaria, pentru a lua masa de numarate ori si ca a fost totul foarte bun si ca pretul este unul acceptabil. Am trecut de foarte multe ori pe langa el, dar nu sosise inca momentul sa oprim. Si, sapatamana trecuta, afandu-ne prin zona si avand si timp si dispozitia necesara, am oprit sa vedem cum sta treaba acolo. Logic ca aveam si aparatul de fotografiat in poseta, facand parte din dotare! Eram impreuna cu inca o familie de prieteni. Si era o dupa amiaza frumoasa de toamna.

Despre orasul Mako va pot spune ca este un oras situate in SE Ungariei, in judetul Csongrad, undeva intre Nadlac si Szeged. Mai exact cu 30 de km inainte de a ajunge in Szeged. Eu am intrat in Ungaria prin vama Cenad-Kiszombor si acest oras este primul de langa frontiera.

Cum intri in Ungaria, la doar cativa km de vama este un sens giratoriu mare si frumos, in mijlocul caruia sunt multe flori. De aici, daca mergi spre dreapta, ajungi dupa 2 km in orasul Mako. Dar mai intai treci un pod frumos peste Maros, adica peste Muresul, care curge si pe teritoriul lor. Apoi, pe partea, stanga si-ai si ajuns.

Hanul Autos Csarda, este asezat ilidic, pe malul Muresului. Functioneaza din 1986, iar din 1992, este proprietatea acestei familii care il administreaza si astazi. Are o parcare foarte mare. Aici obisnuiesc sa opreasca multe masini, fiind la intrare in oras. Multi sunt in trazit si se pot si caza, pensiunea are camere duble, triple si apartamente. Altii vin doar la o cafea, la o bere, sau sa manance ceva. Uneori are si meniul zilei, la un pret bun.

Terasa din fata restaurantului era amenajata frumos, cu braduleti, cu leandri, jardiniere din lemn cu diferite flori, au si un gratar mare, o parcare pentru biciclete, un mic loc de joaca pentru copii, dotat cu cateva leagane si un topogan. Si mult gazon. Intrarea se face coborand cateva trepte, iar deasupra lor e o frumoasa bolta din trandafiri.

Dupa ce am ‘’inspectat’’ de jur imprejur exteriorul, pentru ca nu eram doar infometati, ci si curiosi, am ales sa intram in han, afara fiind doar 2 mese ocupate, dar mie mi se parea un pic cam rece sa ne prinda seara acolo.

Hanul avea clienti doar la 2 mese, la ora aceea. Dar pe cateva scria ‘’Rezervat’’. Foarte luminos, mobilier din fier forjat in combinatie cu lemn. Caldura, ambianta placuta, mese curate, primitoare, cu cateva vaze cu gherbera de diferite culori! Draperii, ca la han…din material de sac din iuta, legate cu sfoara groasa. Lambriuri de lemn. Pardoseala practica, din gresie. Barul rustic, din zid din caramida. Toalete, foarte curate si moderne.

Am ocupat loc la o masa din colt si in cateva minute ospatara a si venit la noi. Tanara, draguta, ne-a oferit lista meniu si ne-a asigurat ca ne vom intelege in limba engleza. Lista meniu era in germana si romana. La baieti le-a adus rapid cate o vodka mica, mizand ca au sofer la intoarcere, apoi cate o ciorba de peste. De somn, care a venit rapid... Era foarte buna, dupa reteta ungureasca, rosie, cu multa boia.

Apoi am comandat ‘’Farfuria hanului’’. Mai exact era un platou imens, care scria ca este pentru 2 persoane. Stiam ca si ei si sarbii au portii mult mai mari ca ale noastre, dar nici chiar asa! Am fost inspirati ca nu am comandat decat unul, cu gandul ca vom mai cere un alt preparat dupa aceea. Acel platou continea cam de toate: somn la gratar, cascaval pane, ciuperci pane, Cordon Bleu, ’’Bucate alese a la ‘Mako’’, pulpe de pui la gratar, friptura de porc si garnitura mixta! Ornamentate frumos cu felii de portocale, lamai si morcovi. Si asortate cu salata de toate felurile posibile: castaveti murati umpluti cu varza, sfecla rosie, gogosari, ardei iuti, ardei umpluti cu varza, conopida murata, pepene rosu murat, etc. Si painea…. oooau ce paine buna au ungurii! Nici nu vreti sa stiti! O manci goala!

Cam ce ziceti voi? ! Foarte mult. Nu am reusit toti 4 sa dam gata acest platou. Mie sincer nu mi-au placut pane-urile, nu prea ma omor dupa ele si cred ca multe erau semipreparate de la supermarket! Dar m-am multumit cu pestele si pulpele de pui. Dar asta ma va face sa le cobor nota pe care o voi acorda. Pentru ca sunt balanta si cantaresc corect. Sau macar …incerc! Data viitoare am sa incerc alt preparat. Ceva traditional.

Dupa aceea, am comandat niste sucuri si apa minerala, iar baietii au comandat o sticla de vin, care le-a fost adusa iute de barmanul cel tinerel, care vorbea un picut limba romana. Am horatat sa-i lasam pe baieti singuri cu sticla lor de vin, sa poata povesti linistiti si sa nu se tot chinuie sa traga tot pe furis, cate o privire dupa chelnerite! Iar noi doua am plecat la cumparaturi si apoi am venit sa ii ‘’recuperam’’ tot de aici. Am petrecut o seara placuta aici, la han, cu muzica popula maghiara!

Am achitat aproape 10000 de forinti consumatia. Adica aproape 40 de euro. M-am gandit ca acest review poate va fi de folos cuiva care se afla pe soseaua Nadlac-Szeged si vrea sa ia masa intr-un loc placut, fara sa se indeparteze de drumul sau. Sau pentru alti turisti. La 200 de metri de aici este si un camping. Vin multi pescari si de la noi, cand nu este pescuitul interzis.

Programul de functionare al restaurantului este de la 8 la 22.

Ora Ungariei, deci!

Cand am intrat in tara, la vama, toti eram foarte veseli, baietii pe bancheta din spate, noi in fata cantand ceva cu ritm unguresc: ''Da-ma mama dupa Gyuri, dupa Gyuri, dupa Gyuri... :) !

Trimis de georgiana in 23.10.10 16:34:36

VIZUALIZĂRI: 9323 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P01 Hanul este asezat in apropierea malului Muresului.

ECOURI la acest articol - pg. 1 / 2

se afișează ecourile [1 - 30] din total 32
[23.10.10 16:36:00]

Webmaster 13,

Am rugamintea sa-mi atasezi urmatoarea melodie:

''Da-ma mama dupa Gyuri! ''

Multumiri!

magdalena
[23.10.10 16:38:58]

Iarasi citesc un astfel de review cu burta goala!

Cu siguranta imi este de folos, pentru ca voi mai ajunge pe acolo...

Direct in euro se poate plati? Stiu ca in Budapesta era o problema cu primirea de euro.

[23.10.10 16:44:38]

Mare noroc aveti cei din apropierea Ungariei pentru usurinta cu care ajungeti in asemenea locuri si mancatia semenea bunatati.

[23.10.10 16:48:17]

Am atasat fondul sonor solicitat (cred). @georgiana, nu stiu ce ai facut cu link-ul ca nu mai apre cel de trilulilu. Auditie placuta.

[23.10.10 16:50:47]

webmaster 15,

Merciiiiiiiiiiiii, asta e!

Nu-i asa ca-i tare melodia?

creivean
[23.10.10 16:53:07]

Mi-a placut review-ul tau @georgiana, poate fi util, cand ajungi prin zona. Si la mine, cine stie, pot ajunge acolo oricand. Asa ca-ti gasesc utile impresiile.

ancamariagadea*
[23.10.10 20:35:52]

Fiind o mare gurmanda, mereu citesc cu placere astfel de reviews-uri. N-am incercat niciodata mancare ungureasca de la mama ei de acasa dar, tare mult mi-as dori, citind aceste randuri

ileanaxperta*
[23.10.10 20:49:28]

@georgi, acu o saptamana zici? ! hmm... dar nu fuse cumva vreo zi de nastere a unei balante ce cantareste bine totul? !... poate oi fi tu aceeaSi mai vrei sa te dai si dupa Gyuri! offff...

Deh, acum, dupa ce la pranz am papat o savuroasa supa de varza, da... seara, cand nu trebuie sa ma mananc mai nimic, ce fac eu acum? ti-am citit review-ul asta cu atatea bunataturi de la ungurasii nostri din imediata vestica apropiere... si daca mai pun ochii mariti si peste poze... cu cohelari cu tot, s-a dus pe apa sambetii cura mea de... pofte ce mi-ai starnit tu acuma. Si mai vrei si puncte???

Bineeeeee, te iert ca prea le-ai scris bine!!! Ia puncte de la mine! un covrig cu doua gauri sa-ti tina de foame.

[23.10.10 21:16:09]

@Magdalena,

Nu, nu se poate plati in euro. Noi in Ungaria doar motorina am putut sa o platim in euro, in rest doar in forinti. De obicei 160 de roni costa 10000 de forinti.

@Valimi,

Da, suntem norocosi, intr-adevar ca avem 2 tari aproape, la doar cativa km, nici o juma de ora.

@ancamariagadea&@creivean,

Va multumesc frumos la amandoi.

@ileanaxperta,

Si tie-ti daruiesc ceea ce este in directie cu ecoul tau, adica farfuriile cu muraturi, daca tu-mi dai un covrig cu 2 gauri !

[23.10.10 21:59:10]

@georgiana, nu putei alege melodie mai frumoasa pentru acest review!

La noi, in Muntenia (de care tu nu esti straina), are alte versuri, care la noi in familie au si un talc aparte (prietenii stiu de ce...):

"Mi-a zis tata intr-o seara

S-o las pe Leana, ca ma omoara."

[23.10.10 22:09:20]

@Valimi,

Sincer, in apropiere de vama maghiara, la intoarcere, pe inserat, prietena mea, inspirata de aspectul vamesului si facand glume pe seama lui, i-a venit acest refren in minte si apoi l-am cantat cu totii. Bineinteles ca mai faceam si improvizatie la text.

Si astazi, cautand un titlu potrivit pentru acest review, dau pe trilulilu, dar fara prea mari sperante sa gasesc melodia aceea, cu toate ca mi-o doream.

Si chiar am fost surprinsa ca am gasit-o si foarte bucuroasa ca web 15 mi-a atasat-o imediat.

Am vrut sa va introduc in acea atmosfera care era atunci, cand veneam de la han si sa va mai destind un pic, intr-o dupa amiaza mohorata de toamna.

Oare am reusit, macar un pic?

Alina Morar
[23.10.10 22:20:57]

DA, pe mine da. Si as servi si eu putin peste de pe acel platou...

ascent
[23.10.10 22:29:39]

@valimi - oare noi, din Baraganul nostru, unde ne-am putea duce?

Deh, fiecare cu norocul lui...

any*
[23.10.10 22:36:06]

@Giorgi. interesant reviewul tau, am trecut pe acolo dar nu am intrat, poate cu alta ocazie... pana atunci un vot si de la mine...

[23.10.10 22:44:41]

@ascent - de la rusi vine ploaia...

Dar noi mergem la soare la bulgari

[23.10.10 22:47:13]

@ascent,

Ce sa-i faci, daca nu te-a dat mama dupa Gyuri !

ascent
[23.10.10 23:26:02]

@valimi - nu-mi mai place la bulgari, la rusi nici atat...

@georgiana - ai dreptate, m-a dat tot dupa unu' din Baragan...

[24.10.10 11:07:27]

aha, deci tot dupa gyuri iti este gandul... hii. hii. hii frumos 400pma. nu am forinti

[24.10.10 11:19:09]

@elisabeta78,

Multumesc frumos. Iti place melodia?

[24.10.10 11:26:10]

da, imi place melodia, dar oare tie doar melodia iti place... sau... si... gyuri...))))) (piri)!!!!

[24.10.10 11:29:33]

@elisabeta 78,

nu raspund la provocari ca... devenim of topici! Si primim cartonase si atunci... adio Gyuri!

[24.10.10 11:32:26]

ok, atunci faca-se voia ta, cum spui tu

anadragusin
[24.10.10 17:44:50]

Bravo Georgiana! Se pare ca este randul bucatelor in reviewurile tale, si ca de obicei ne incanti. Felicitari! Melodia e grozava.

biancuta
[24.10.10 18:43:02]

Un review foarte util pentru cand voi fi in zona! Felicitari!

david
[26.10.10 11:38:16]

Pentru o iesire de weekend, este o locatie demna de luat in seama, mai ales pentru locuitorii din vestul tarii.

[26.10.10 11:42:37]

@David,

Corect!

Cand vii, da-ne de stire!

Sa incercam si gulasul.

[26.10.10 12:29:11]

Mutat la rubrica "Restaurante, terase in zona Szeged-Mako" (deja existenta pe site); sters rubrica dublura introdusa de autor

[26.10.10 13:18:58]

Scuze, web 77, nu o vazusem, nu am vrut sa-ti dau de lucru!

[28.10.10 20:38:09]

Am vrut sa va spun ca am trecut din nou pe aici, marti seara si am aflat ca se fac si nunti acolo.

Au facut de curand o nunta niste romani, el e oltean si ea jumatate unguroaica din orasul nostru.

Romanii au venit cu doua autocare si s-au cazat toti acolo la pensiune.

Cu 1000 de euro a fost toata inchiriata pensiunea intreaga si au chefuit periculos, cu bufet suedez, langosi facuti la cazan si muzica de care au vrut ei.

Si a fost mult mai rentabil la pret si... a fost altceva!

A fost la han si... in Ungaria!

tac pac
[02.11.10 17:19:04]

Without animosity. I voted for you.

Alina Morar, anadragusin, any*, ascent, biancuta, david, elisabeta78, georgiana, ileanaxperta*, magdalena, valimi
Alte impresii din această RUBRICĂUnde mâncăm în Mako?: