ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 18.10.2010
DIN: Sannicolau Mare
ÎNSCRIS: 24.07.08
SEP-2010

''Pasaport ''pentru Grecia

Anul acesta am crezut ca o sa ma sara randul si nu o sa mai pot ajunge in vacanta in Grecia. Cu toate ca imi doream acest lucru foarte mult, atat eu, cat si sotul, care isi rezervase o parte din concediu, ca de obicei, de la jumatatea lunii septembrie, nu prea mai speram ca o sa reusim. Deja incepeam sa ma impac cu gandul, cam greu, dar intr-o zi, Dumnezeu a facut o minune sau, poate doua. Iar atunci cand el vrea sa dea, uneori da cu ambele maini!

Intr-o zi, am primit un mic dar de la un copil, intors din vacanta in Grecia. Era ceva micut, cat o cutie de chibrit. Dar cadourile mici contin surprize mari! Era o cutie muzicala in miniatura. Trebuia actionata manual, dupa urechea muzicala ca sa poata canta. Cand am reusit sa ma invat cu mecanismul, am recunoscut imediat melodia care se-auzea: era chiar Zorba Grecul! Nici nu va puteti imagina, cat dor de Grecia a trezit acest mic dar si aceasta melodie din momentul acela! M-as bucura sa aud ca un strain poate simti si pentru Romania noastra vreodata un astfel de sentiment! Dar ma cam indoiesc.

Oferta ‘’Platesti 1 si mergi 2’’

Asadar, am cumparat acest bilet, care era ca si-un ‘’pasaport’’ pentru Grecia, de la o agentie de turism bucuresteana. Am beneficiat de oferta ‘’Platesti 1 si mergi 2’’. Pretul era foarte mic, adica 125 de euro si reprezenta cazarea pentru 7 nopti, intr-o camera dubla la Sarti Beach Superior, in corpul de complex, care se numea ‘’Mikonos’’. Deci, drumul pana in Peninsula Halkidiki a fost facut cu masina personala.

Eu personal prefer sejururile prin agentii. In primul rand pentru ca am acolo si asistenta turistica si mi se pare ca sansele ca sa fii tras pe sfoara sunt mult mai mici ca cele in care rezervi prin internet si cand ajungi acolo esti nevoit sa-ti cauti altceva, ca nu corespunde de multe ori cu realitatea prezentata.

Am ajuns acolo seara, in jurul orei 22. Va imaginati, cei cu autocarul, din Bucuresti erau sositi dinainte de amiaza si fusese cazati fiecare la locul lor. Am gasit hotelul, stiind ca este pozitionat in sudul statiunii, dar am mai oprit si am mai intrebat turistii, care ne-au indrumat usor. Am fost surprinsi ca toata lumea stia de hotelul nostru! Doar noi eram cu transport individual.

Sarti Beach Superior este un complex de vile moderne, situate pe malul unei plaje cu nisip fin, doar despartite se sosea. Vilele sunt noi, construite anul trecut. Este un loc in care fiecare se gospodareste singur. Nu m-a deranjat deloc acest lucru.

La hotel am fost repartizati in camera noastra, cea cu nr 6, pe care o solicitasem, dupa ce am citit impresiile colegului de aici, de pe site, a lui @Bazildan, care si el a ales aceasta camera, dupa ce a vizionat acest videoclip, in care la sfarsit chiar camera aceea era filmata: click aici

Parcarea

Este in afara complexului, langa sosea, destul de incapatoare. Este gratuita. Un pic a fost cam incomod pentru noi, ca a trebuit sa facem cateva ture, ca sa ducem toate bagajele. Si era de mers un pic pana unde era amplasat corpul de cladire in care am fost cazati. Dar masina a stat in siguranta acolo, unde am gasit si un pic de umbra.

Piscina

Am remarcat-o si fotografiat-o, cam atat doar, din cauza ca tot timpul plecam si veneam. Accesul la piscina este gratiut. Erau sezlonguri, dusuri si un bar in imediata apropiere. Apa era foarte curata. In jurul amiezii de obicei se cam aglomera.

Curtea

Au o intrare impunatoare, asa ca in Dalas! Seara este frumos iluminata.

Acolo am dat de tipul de la bar, administratorul, care mi-a facut legatura telefonic cu Mariana Turcu, corespondenta agentiei romanesti acolo, in Sarti. Aceasta ne-a dat o intalnire pentru a doua zi, la barul de la piscina, ca sa ne familiarizeze cu tot ce e necesar acolo, cat si in statiune.

Aici sunt mai multe corpuri separate destinate cazarii, fiecare avand denumiri anume, ca sa le poata ei deosebi la cazare. In curte sunt pomi ornamentali, flori si diferite statuete. O alee din pavaj, in care seara sunt beculete care ilumineaza pe unde sa calci, face legatura intre celellalte corpuri de cladire. La prima vedere se aseamana, dar in interior nu am idee cum sunt camerele de mari.

Undeva in mijloc era un foisor, destul de incapator, cu mobilier frumos, in care uneori seara ne adunam acolo cele cateva familii care ne imprietenisem, si luam cina pregatita de baieti la gratar. In partea dinspre strada erau o multime de palmieri batrani si multi trandafiri. Foarte frumos!

In ultima zi o ploaie torentiala si-a facut de cap 3 ore si toata curtea era inundata. In afara de intrarea principala care era circulabila, mai era o scurtaura, benefica noua, celor din corpul Mikonos, care nu mai era deloc practicabila atunci, apa ajungand uneori la jumatea distantei dintre glezna si genunchi, fara exagerari. Dar consider ca atunci chiar a fost un fenomen mai rar, din ceea ce am auzit eu spunand localnicii, o astfel de ploaie nu a mai fost de foarte mult timp.

Camera

Era uriasa! E cea mai mare camera in care am stat cazata vreodata! Va imaginati ca nu umblu si cu ruleta in rucsac, dar avea 9 pasi lungime si vreo 8 latime. Pasi normali, nu de pitic. M-a impresionat din prima clipa. Cred ca alti proprietari de hotel faceau 2 camere din aceasta.

Cu ce sa incep?

Cu descrierea mobierului. Era nou, frumos, modern, suficient si foarte practic. Pat matrimonial. cu lenjeria alba, frumoasa si o patura groasa. 2 noptiere, cate una langa fiecare, cu cate un corp de iluminat. O masuta rotunda, doua fotolii si inca un scaun era langa masa pe care era asezat si televizorul. Era si o oglinda destul de mare. Un dulap de haine incapator, cu multe umerase. Clima functiona, dar va imaginati ca in 24 septembrie nu mai era folositoare.

Pe jos era pardoseala din gresie de culoare cafenie. Draperii groase in dungi verticale si rulouri, ca sa faci foarte intuneric, cand doresti.

La intrare era imediat in partea dreapta chicineta, complet utilata cu tot ce este necesar. Plita elecrica moderna, hota, un frigider incapator, oale, tigai, farfurii si tacamuri. Totul de bun gust. Daca doreai sa maschezi tot ceea ce cuprindea chicineta, era un mecanism, care trebuia actionat si se inchidea totul, dand un aspect mai frumos camerei.

Baia era destul de mare, cu wc, chiuveta, oglinda si cabina de dus. Faianta si obiectele sanitare erau in perfecta stare de functionare. Erau prosoape si hartie igienica acolo, cu toate ca la agentie ni s-a spus ca nu vom gasi si ca noi va trebui sa ne autogospodarim acolo, pe perioada de 7 zile cat vom sta. Era o matura, un mop si o galeata, tocmai pentru a ne descurca cu usurinta in ale curateniei. Cine dorea sa aiba internet in camera, se putea rezolva, contra cost, cu 10 euro pentru o saptamana.

Balconul era suficient de mare, amplasat catre spatele cladirii si era dotat cu o masa si 2 scaune de plastic . Balustrada de inox. In partea dreapta vedeam marea si Muntele Athos. In fata niste palmieri mici si o mica parte din curte si din celelalte corpuri ale complexului. Foisorul era in stanga.

O chestie tare nostima ar fi urmatoarea: eram 5 camere pe nivel. Intrarea se facea pe o scara care ducea intr-un fel de coridor comun, decoperit lateral si de acolo erau intrarile la fiecare. Noi am stat la etajul 1. Camera noastra era prima din stanga, in dreapata mea urmau 4 familii tinere de romani, atat de tinere…ca 3 erau in luna de miere, iar cea de-a 4 era casatorita de o luna! M-as bucura daca ar citi si ei pe aici, pentru ca i-am tot batut la cap cu site-ul nostru. Ne-am imprietenit usor din prima seara si am facut multe excursii si croaziere impreuna.

Nu am avut probleme cu apa calda. Cu apa rece in schimb am avut intr-o zi o problema, adica era murdara. Pentru cafea va recomand sa va cumparati apa plata. Gunoiul trebuia noi sa il scoatem, containerul era undeva aproape de iesirea din curte.

Doar un minus

Minusul se numeste liniste!

Singura mea problema aici, au fost vecinii de sus. Niciodata in reviews-urile mele nu ati vazut sa ma plang de asa ceva. Daca la nivelul 1 erau romani, sus erau maghiarii! Va rog sa ma intelegeti exact cum doresc-nu am nici o problema cu aceasta natie, mai ales ca traiesc aici, in Banat printre toate nationalitatile conlocuitoare de care le are Romania, deci si printre unguri! Si am multi prieteni unguri. Dar sus era un specimen cu totul iesit din comun! Un domn care vorbea de 10 ori mai mult ca mine si eu eram sigura ca bat toate recordurile la asa ceva!

Si nu asta era problema, ci faptul ca vorbea tot timpul tare de tot in balcon, fara bun simt sau respect pentru cei din jurul lui, facand dialog cu vecinul din celalalt balcon de sus. Intr-o seara a durat cam 3 ore acest dialog, parca faceau repetitie la vreo piesa de teatru, ca deja incepeam sa invat din cuvinte! Uneori cand se trezea dimineata pe la 7, incepea din nou repetitia, cand nici nu se luminase ca lumea. Tot in balcon si tot tare, nicidecum in soapta. Si mai intervenea si o doamna de sus, in discutia lor, care avea o dictie atat de perfecta, de ma zgandarea la creier si ea.

Am tot incercat sa ma fac ca nu aud, am inchis usa, rulourile, am iesit in coridorul comun, dar pana cand? Doream si noi sa ne bucuram de balcon, de aerul serii sau al diminetii, in liniste, dar din pacate nu s-a putut. Cu greu l-am stapanit pe sot, in una dintre seri, cand deja nervii i s-au intins la maxim. Tot sa ne toace asa la creier zi de zi. Ma gadeam ca, zau nu e inca acesta un subiect si nici locul de a provoca un al 3 lea razboi mondial. Eu nu l-am vazut oe acest vecin la fata in tot acest timp, ci doar l-am auzit!

Deci acest individ era pe cale sa ne strice sejurul. Mai si fuma si arunca scrumul la noi, jos, pe masuta sau pe scaune. Cred ca noi romanii nu le eram dragi. Dar surpriza abia in ultima seara aveam s-o descopar. In prima croaziera, mi-a atras atentia un anumit turist, atat prin imbracamintea lui nepotrivita varstei, cat si prin tatuajele si bijuteriile care-i evidentiau personalitatea. Era micut, chel in jur de 50 de ani, dar foarte sigur pe farmecele sale masculine! Si mi-a ramas in minte imaginea lui.

In ultima seara, l-am intalnit in oras si l-am recunoscut. Nu stiam cine este. Ajunsa la hotel, ma bucur ca pot sta in balcon linistita si-i zic sotului ca s-ar putea sa fi plecat cei de sus, ca prea e liniste. Atunci exact sotul imi atrage atentia sa ma uit afara, catre intrare si mi-l arata exact pe tipul ciudat din croaziera, care era fara sa fi stiut –vecinul de deasupara care ne-a macinat nervii in tot acest sejur. Imi picase fata! Sotul mirat, nu stia ca eu nu-l vazusem in balcon! O sa va atasez si o poza cu el, sau doua, daca tot mi-a rapit atat timp sa descriu de ce nu a putut fi chiar perfect acolo, de m-a impiedicat sa dau 100%, la satifactie, cum ar fi trebuit, poate.

In rest totul a fost ok.

Plaja.

Era foarte aproape, va puteti de fapt imagina, daca marea se vedea pe lateral, din balcon. Trebuia doar sa treci soseaua si deja ajungeai. Era o plaja frumoasa, larga si lunga de vreo 2-3 km, cat statiunea, de altfel. Nisipul este fin si intrarea in apa este ffffff lina. Nu sunt scoici. Este buna si pentru copii. Apa marii este limpede si in jurul amiezii prinde o culoare superba, verzuie. Dincolo se vede Muntele Athos, in general daca cerul este senin.

Concluzia

Mi-ar placea sa mai revin aici, in primul rand pentru farmecul zonei, apoi pentru spatiul mare pe care il au camerele (banuiesc ca sunt la fel majoritatea), si nu in ultimul rand pentru pretul mic pe care l-am achitat la achizitionarea biletului. Si sper sa nu mai am ghinionul cu astfel de vecini!

Am petrecut o vacanta superba aici, in Sarti, despre care mai puteti citi si daca dati : click aici

Trimis de georgiana in 18.10.10 11:27:50

VIZUALIZĂRI: 6581 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P01 Intrarea in Complexul Sarti Beach

chelie_d
[18.10.10 11:39:42]

as vrea sa stiu asta mic si chel, avea si burta

felicitari pentru review, este extraordinar

cum a fost vremea ?

dannek
[18.10.10 11:40:20]

@georgiana

Nu ai plecat cu ruleta la tine dar ai avut macar pasul la tine.

Despre vecini de sus este ca si cu neamurile nu îi doresti dar nu ai ce face.

Poate ca erau la team-building nu in concediu!

Solutia este aceeasi ca si atunci cind sotul sfroaie, la farmacie dopuri!

Important ca ai avut bremea frumoasa ca fara vreme si cu asa vecini era rau tare!

valimi
[18.10.10 11:40:22]

Sa nu ne mai plangem de romani pe unde ne ducem, pe tine te-au scos din sarite niste maghiari, pe mine, in Bulgaria, m-a innebunit lipsa de bun simt a germanilor.

Cu toate astea apreciez eleganta in a trata cu indiferneta aceste neajunsuri ce nu ne pot strica vacantele, mai ales una atat de dorita.

Felicitari, abundenta de amanunte si stilul de a povesti ma incanta si la acest review.

bessondm
[18.10.10 11:49:22]

Si eu am observat acest lucru, lipsa de bunsimt la vecinii maghiari, dar nu generalizez. Intr-adevar vorbesc foarte tare, nu stiu de ce, parca tot timpul se cearta cu cineva. Bine ca n-au reusit sa va strice buna dispozitie!

Insa, la hotel Hrizantema, unde am stat eu in Sunny Beach click aici, evreii au fost campioni detasati la nesimtire!... Va spun cu sinceritate, unii dintre manelistii nostri pareau oameni subtiri, prin comparatie.

raduu1972
[18.10.10 12:35:59]

Georgiana, ma bucur pentru vacanta ta reusita, si imi pare rau pentru lipsa de bun simt a vecinilor nostri maghiari, dar asta pe de-o parte era un lucru bun pentru ca te obliga sa ajungi cat mai putin in camera, cred ca nu ai plecat in grecia pentru a te odihni in camera avand in vedere cum te stiu eu, e ca-ti place sa colinzi sa vezi cat mai multe.

Dar as mai avea o mica remarca vizavi de siguranta biletelor luate prin agentie, iti mai aduci aminte cum ai plecat tu in Thassos si cazarea pe care ai avut-o? a fost aceeasi cu ce ai vazut inainte pe net?

webmasterJr
[18.10.10 12:37:20]

Sper sa placa@georgiana, melodia atasata!

mariana.olaru
[18.10.10 12:38:47]

Georgiana, m-am delectat în sensul larg al cuvântului, cu lectura review-ului tău. Informații, descrieri, aprecieri personale, întâmplări amuzante, ce mai, tot tacâmul pentru ca review-ul să fie gustat pe deplin și să merite mai mult decât aprecerea prin vot. Așadar, din partea mea, aplauze!

Smaranda
[18.10.10 13:31:58]

La ofertele de tipul "platesti 1 si merg 2" nu este si transportul inclus? Daca ati mers cu masina personala, agentia v-a facut o reducere de pret?

alex1968
[18.10.10 13:45:15]

Ati avut cumva si micul dejun inclus? Te intreb pentru ca vad ca ai dat punctaj maxim la sectiunea "Masa". Asadar, poti sa ne spui ceva despre mancarea de la hotel? Multumesc

Cris
[18.10.10 13:46:19]

@georgiana, Sarti Beach Superior este in atentia noastra pt unul din concediile din anii urmatori. Singurul lucru care ma retine un pic este faptul ca mi se pare ca in balcon nu ai nici un fel de intimitate. Cel putin asa mi se pare din pozele pe care le-am vazut pana acum. Cand stai la masa din balcon am impresia ca esti foarte aproape de vecinii din camerele de langa. Spune-mi tu te rog cum este la fata locului, balcoanele sunt apropiate asa cum se vede in poze sau distanta intre ele este suficient de mare.

biancuta
[18.10.10 14:10:02]

Ca de obicei, o lectura placuta! Mi-ai adus din nou aminte de Grecia! Astept sa vad pozele!

ileanaxperta*
[18.10.10 14:48:13]

Destinatia pentru vara viitoare, o ieseala in Grecia, Sarti, la Sarti beach superior, mai ales dupa o descriere asa de faina!!!

[18.10.10 15:01:25]

@Chelie d,

Vremea era frumoasa, cu exceptia zilei in care a plouat si inca o juma de zi in care soarele se mai ascundea dupa nori, dar mai si iesea cand vroia.

Webmaster Jr,

Multumesc frumos pentru melodie, cand scriu de Grecia, esti first!

@Raduu 1972,

Da, ai mare dreptate, nu prea am stat noi in hotel prea mult, ca tot plecam si veneam, ca altfel nu stiu ce-i faceam vecinului de sus!

Lipsa de timp motiveaza ca nu am avut timp nici de facut poze la hotel, decat in ultima zi cand era innorat, iar acest lucru se vede in pozele mele pe care ma chinui inca sa le incarc, pentru ca toate sunt cu nori fumurii!

Despre cazarea mea de anul trecut din insula Thassos,repede ai si sarit!Da,a fost la fel cu ce am vazut pe internet,multumita tie,dar nu platisem nici un avans inainte din tara si asa ca si daca nu imi placea,nu eram obligata sa raman.Dar am fost foarte multumiti si ti-am ramas datori!Un Mithos?

[18.10.10 15:15:57]

@Smaranda,

La aceasta oferta mi s-a scazut din costul integral al biletului transportul. 125 de euro este ceea ce a ramas de platit.

@Alex1968,

Am punctat ''Bucataria si conditiile de servit masa''cu 100%, pentru ca mi-a placut chicineta moderna si afara era un gratar si un foisor cu mobilier tapitat ca de interior. Deci, ok!

Nu au acolo decat un bar, deci pentru mese, daca nu doreai sa-ti prepari tu ceva loco, pe malul marii si in oras sunt o multime de taverne. Dar de multe ori veneam rupti de obositi, mai ales din croaziere si ne era lene sa ne schimbam si sa mai iesim si mancam ceva, pe acolo!

[18.10.10 15:25:23]

@Pacurarcris,

Distanta dintre balcoane nu era foarte mica, mai exact, nu erau lipite, dar daca vroiai sa-i dai ceva vecinului, cu putin efort daca intindeau ambii mana,reuseai. De fapt poti privi si pozele. Dar nu este paravan intre ele, deci eu vedeam cand isi beau cafeaua si tinerii in luna de miere din ultimul balcon! Dar de multe ori, nu te prea vezi cu ei, majoritatea au programul si ritmul lor in vacanta!

Ceea ce m-a suparat pe mine foarte rau e urmatorul lucru:

Am lasat intr-o zi prosopul de plaja, gros si mare cat un cearceaf de pat matrimonial, pe balustrada din inox a balconului sa se mai usuce si am plecat in excursie. Cand am sosit nu mai era, nu era nici in balcon, nici jos si nici pe cine am intrebat nu l-a vazut! Este prima oara cand patesc astfel de lucruri care m-au intristat.

A fost si vina mea ca l-am lasat acolo.

chelie_d
[18.10.10 16:28:54]

@georgiana, te rog frumos trimite-mi si mie pe privat numele agentiei de la care ai achizitionat pachetul din Bucuresti (cand ai timp)

multumesc anticipat.

ascent
[18.10.10 16:30:54]

Chestia cu prosoapele am patit-o si noi, dar in Costinesti... Am stat in Vilele Albatros, compuse din cate 5-6 camere fiecare, dar cu un singur nivel (un parter putin mai inalt). Ne-am cumparat apoi alte prosoape, dar problema a fost alta. Nici in camere nu am avut prosoape, dar nu am reclamat acest lucru pentru ca aveam prosoapele noastre de acasa si pe de alta parte nu ne-am intalnit cu camerista (ea venea sa faca curat cand noi eram la plaja).

Cand sa plecam si sa predam camera, surpriza... camerista ne intreaba unde sunt prosoapele si ca trebuie sa le platim... Deci dupa ce ca ni s-au furat prosoapele personale (de pe franghia aflata pe balcon) ne mai si cerea sa platim niste prosoape pe care nu le gasisem in baie...

De atunci cand ajungem intr-o camera de hotel verificam intotdeauna ce trebuie sa avem si daca avem...

Un vot si din partea mea si scuze ca ecoul a fost mai lung, dar mi-ai adus aminte ce am patit cu prosoapele...

deliutza27
[18.10.10 16:45:41]

Pentru ca Sithonia va fi una din destinatiile mele de vacanta viitoare si pentru ca am incredere in ceea ce scrie georgiana, trec review-ul la favorite si felicit autoarea care a cuprins aici foarte multe detalii folositoare.

Si eu prefer de multe ori self catering-ul in defavoarea meselor oferite in pachetele turistice si mi s-a intamplat sa constat ca a fost cea mai inspirata alegere. De unde v-ati aprovizionat cat ati stat acolo? Din supermarketurile grecesti? Sau este cumva Lidl aproape? Eu una am preferat intotdeauna Lidl si la fel ca voi, am ales ca mijloc de transport, masina personala... asa ca, chiar daca era departe, ne-a fost usor sa facem cumparaturile.

mariana
[18.10.10 16:55:07]

@Georgiana, nu era mai simplu sa-l intrebi in ce perioada merge in concediu anul viitor si unde, asa evitam sa ne intalnim cu el oriunde am merge. Foarte frumos loc si pret la fel.

[18.10.10 17:30:33]

@Deliuta 27,

Ne-am aprovizionat de la magazinul Lidl, era in Nikiti unul. Din pacate nu era foarte bine aprovizionat in primele zile, deoarece erau in greva atunci soferii de pe camioane, care ar trebui sa vina cu marfa, ne-a marturisit vanzatoarea de la casa, care era din Romania. Nu aveau nici bere Mithos si eu aveam obligatia sa le aduc in tara colegilor de aici de pe site cateva baxuri.

Dar erau frigarui (suflaki) la caserola cu vreo 3 euro, cam 10 bucati, tot cu 3 euro am luat 4 felii de ceafa de porc, la caserola. Iaurturi erau cu 0,40 eurocenti, fructele cam scumpe, dar te descurci

Dar cand eram in excursie,ziua ,mancam la taverne ,pe unde ne lovea foamea,de obicei..

trandafir 1970
[18.10.10 19:52:50]

Atunci cand tu erai aici, eu deja incepusem sa ma interesez ce inseamna Halkidiki.

Iti asteptam review-ul cu sufletul la gura, crezand ca nu este chiar asa roz ca pe site cazarea. Dar vad ca arata mult mai bine ca in poze, camera este foarte mare, piscina arata super, am o restanta la sotul meu, asa ca la anul iti fac poze din piscina!

Si, da-l incolo pe vecinul ala, tu sa fii fericita ca ti-ai implinit visul si ca ai avut vreme buna sa te plimbi, ca daca era urat si stateai in camera, ce faceai?

Mai am de povestit de croazierele alea minunate, tare vreau sa ajung si eu sa vad Athos-ul de aproape!

david
[18.10.10 22:53:36]

Ma bucur ca te-ai simtit bine in tara ta preferata Grecia.

Pretul sejurului il consider chilipir!

adryana
[19.10.10 11:03:56]

georgiana, ai si din partea mea un vot, mi-a placut reviewul tau, foarte frumos ai descris complexul si cine urmeaza sa ajunga acolo are de la tine toate informatiile. Sa stii ca am fost si eu la Sarti in septembrie si ne-am plimbat o jumatate de ora prin orasel, cel mai mult ne-a placut plaja aceea intinsa si curata, fara scoici, alge, noi am prins valuri de 3 m asa ca si daca vroiam sa facem baie nu am fi putut. Cat despre pretul dat agentiei, ar fi fost pacat sa nu mergeti, pentru banii astia. In privinta prosopului pierdut, noi cand mergem in vacanta ducem franghie de rufe si clesti cu noi, e primul lucru care il facem cand ne cazam, intindem sfoara in balcon, si iti spun ca niciodata nu am patit sa ne dispara prosoapele, iti doresc si in continuare multe vacante frumoase si sa mai scrii asa frumoase reviewuri.

Alina Morar
[19.10.10 12:15:07]

Lasandu-l pe vecinul galagios, stii pentru ce m-as caza in acea camera? Pentru mobilierul acela din ratan!

Sunt nebuna dupa ratan si bambus.

La mine in living e numai ratan si bambus.

[19.10.10 12:44:53]

@Trandafir 1970,

Iti doresc sa ajungi anul viitor in Sarti, dar te-as sfatui s-o faci cu masina. Ai mai multa mobilitate, nu depinzi de nimeni.

@Adryana

Da, ai dreptate, cu pretul acesta ce l-am paltit acolo pentru 7 nopati, in tara nu stateam nici 3 zile si aveam spatiu prin jumate. Dar nici nu -ti dai seama ce minunat este sa ai atata spatiu, sa nu te lovesti de nimic. Pur si simplu ai... aer!

@David&@Alina Morar

Va multumesc pentru atentie, ma bucur ca v-a placut ce ai citit!

ninaa
[19.10.10 12:51:01]

Georgiana, f frumos rw, spune-mi te rog cat te-ar fi costat transportul prin agentie si cate ore ati facut pana acolo. La anul vrem sa vedem si noi Grecia dar nu ne-am decis la transport daca sa fie propriu sau cu autocarul. un vot si de la mine mai ales pt stoicismul de a suporta asa specimen! Si te rog sa ne spui cate ceva despre ce se poate vizita pe acolo.

[19.10.10 13:38:43]

@Ninaa,

Nu am folosit transportul cu autocarul pus la dispozitie de agentie, deci am fost cu masina proprie. Daca nu vrei sa faci doar plaja si vrei sa vizitezi si alte locuri, poti lua excursii si croaziere, oragnizate de acolo, sau poti cu masina proprie sau daca nu poti tu inchiria una si sa te duci unde doresti.

Noi am facut intr-o zi turul bratului Kasandra, in alta zi pe cel al Sithoniei, cu opriri pentru pranz, pe unde ne lovea foamea. Tot taverne la malul marii ne placea sa alegem! Apoi am fost in 2 croaziere. Si asa au zburat 4 zile! O zi am stat in Sarti si prima si ultima zi zboara repede cu facutul si desfacutul bagajelor. De aceea va recomand sa luat macar 10 zile pentru sejururi care nu sunt atat de aproape de casa. Daca nu chiar 2 saptamani.

magdalena
[19.10.10 14:57:37]

Ai platit pe camera 125 de euro pentru 7 nopti???

Dar stiu ca ai facut o afacere!

[19.10.10 15:03:42]

Da, Magdalena si era o camera foarte mare, noua si mobilata frumos cu tot ceea ce era necesar.

any*
[21.10.10 23:02:05]

Foarte frumos acest review al tau, felicitari, ma bucur ca ai avut parte de un concediu placut...

Votul 30 vine de la Herculane...

ilincutei c*
[19.11.10 22:03:11]

foarte frumos! felicitari! ai un talent innascut pentru a povesti...

21 utilizatori sunt abonaţi la urmărirea acestui fir de discuţie (primesc instiinţări la adăugarea unui ecou):
adryana, alex1968, Alina Morar, any*, ascent, bessondm, biancuta, chelie_d, Cris, dannek, david, deliutza27, georgiana, ileanaxperta*, ilincutei c*, magdalena, mariana, raduu1972, Smaranda, trandafir 1970, valimi
Alte impresii din această RUBRICĂSarti Beach Hotel:

• pagină generată în 0.73524308204651 sec