ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 15.10.2010
DIN: Ramnicu Valcea
ÎNSCRIS: 10.10.10
SEP-2010
2 AD. + 1 COPII -- v: 11ani

Pestera Diros, spre lumea lui Hades?

Antaeus - Ghost Dance

Grecia are cele mai multe pesteri din lume, primele tentative de explorare stiintifica au inceput in jurul anilor '50.

Aproximativ 100 dintre ele au fost explorate in scopuri turistice cat si stiintifice, fiind declarate atractii turistice internationale.

Pestera Diros (Dirou) este situata in peninsula Mani, la aproximativ 300 km s-v de Atena. Pentru a ajunge la pestera trebuie sa treceti prin Areopoli (de la Kalamata sau Gythio) dupa care continuati spre sud aproximativ 15 km. Veti gasi indicatoare la tot pasul, pestera fiind un obiectiv important al peninsulei Mani.

Pestera Diros este cea mai lunga dintre pesterile Greciei (15 km) fiind strabatuta de un rau subteran cu ape cristaline, care au format un adevarat lac printre tunele si grote. Datorita existentei apei potabile se spune ca a fost locuita in Neolitic. Din cei 33000 de metrii patrati, mai putin de un sfert au fost explorati.

Dupa ce am achitat biletul de intrare, 12 euro adult si 7 euro copil (de obicei in Grecia intrarea la obiectivele turistice este gratuita pentru copii) ne-am imbarcat pentru parcurgerea primilor 1200 de metrii. Atipic este faptul ca barca este propulsata cu ajutorul unui... bat, cu care angajatii imping in peretii pesterii, vaslele fiind inutile intr-un spatiu atat de mic.

Avansand prin tunele foarte inguste, descopeream grote cu stalagmite si stalactite cu un colorit fantastic, diferit de la o incapere la alta.

Am incercat sa-mi imaginez cele citite in copilarie in "Legendele Olimpului"

Eram oare condusi de batranul luntras Haron pe raul Stix spre taramul lui Hades?

Nu este de mirare ca cei din Grecia antica considerau zona din jurul capului Tenaro ca fiind intrarea spre lumea lui Hades.

Din fericire, neavand un ban de aur pentru Haron, am fost debarcati pentru ultimii 400 de metrii pe care i-am parcurs pe jos.

Pentru ca nu poti descrie prin cuvinte frumusetea pesterii, las pozele sa incerce asta.

Drum bun si... lumina buna.

Trimis de gabivl in 15.10.10 21:00:02
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA.

VIZUALIZĂRI: 4598 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (gabivl); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Langa intrarea in pestera Diros
PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 2900 PMA (din 1 vot)

marcy74
[15.10.10 21:12:21]

Foarte frumos scris si de asemenea fotografiile sunt foarte elocvente... Minunate locuri ascunde vechea Elada!

Felicitari si la cat mai multe reviewuri frumoase si utile asteptam cu totii de la cel mai proaspat valcean de-al meu inscris pe AFA! 400 PMA meritate din plin!

[15.10.10 21:19:11]

am atasat aceasta coloana sonora care se poate schimba bineinteles la cerere!

webmasterXY*
[15.10.10 21:49:14]

Am fost nevoit sa fac crop la P09, pentru a inlatura bordura ramasa, presupun eu de la scaner.

gabivlAUTOR REVIEW
[15.10.10 21:52:27]

Multumesc, facusem eu un crop, pentru ca era baiatul in poza dar am fost neglijent

sandu.53
[15.10.10 21:53:51]

un review interesant despre un subiect mai putin cunoscut chiar si pentru noi cei care am mers in Grecia. felicitari inclusiv pentru fotografii!

Cristian_h* CONS. ONORIFIC AFA / GRECIA
[15.10.10 22:02:41]

Poate nu toata lumea stie insa Hades este unul din cei 6 zei olimpieni alaturi cei doi frati si cele trei surori (Zeus, Poseidon, Demetra, Hestia si Hera) fiind primul fiu nascut al titanilor Cronos si Rhea, acestia cu ajutorul cyclopilor care le-au daruit cele trei arme formidabile, fulgerul lui Zeus, tridentul lui Poseidon si coiful intunericului lui Hades, au invins suprematia titanilor urmand sa-si imparta suprematia peste aer (Zeus), apa (Poseidon) si lumea subterana (Hades). Hades (in mitologia romana=Pluto) s-a casatorit cu Persephona (frumoasa fiica a Demetrei) si domnea asupra taramului intunericului acolo unde ajungeau sufletele muritorilor dupa ce traversau raul Acheron, trecere pazita de fiorosul Cerber cainele mitologic cu 3 capete.

Legenda spune ca Persephona a fost rapita, fapt care a facut-o pe Demetra sa blesteme pamantul deslantuind o foamete crunta, insa pana la urma prin intermediul lui Zeus s-a stabilit ca o treime din an Persephona sa locuiasca alaturi de sotul ei, aceasta perioada fiind iarna de unde si explicatia ca in acest anotimp este mult mai frig si conditiile sunt neprielnice. Hades este infatisat intr-un car negru tras de 4 armasari negri purtant platosa de culoarea neagra!

Scuze pt off topic si felicitari pentru aceste impresii!

creivean
[15.10.10 22:53:01]

Stiam eu, de la primul tau review, ca o sa ne mai incanti cu altele, la fel de interesante. Felicitari.

gabivl, marcy74, sandu.53
Alte impresii din această RUBRICĂVacanța în Peloponez: