ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 15.10.2010
    DIN: Cluj-Napoca
    ÎNSCRIS: 10.07.09
    OCT-2010

Odihna, odihna, odihna

Oricat de multe s-au scris despre Valea Mariei, nu pot sa nu completez si eu cate ceva. O fac macar din obligatie (morala) fata de cel care a facut sederea mea posibila acolo, domnul Adelin, care din spirit comercial, cam rar intalnit in turismul romanesc, ofera ca premii AFA cazare gratuita in pensiunea dumnealui. Si promit ca incerc sa nu repet ceea ce au scris deja altii.

Stiti proverbul cu pomul laudat… cica sa nu mergi cu sacul. Poate unii din cei care au fost deja la pensiune vor intelege ce scriu. Sigur carcotasii nu vor fi de acord. Ei bine, la Valea Mariei am avut surpriza de a gasi mai mult decat ma asteptam, deci aveam nevoie de mai multi saci. Oricat de mult au laudat unii conditiile, oricate 100% satisfactie au dat altii, ei bine, aveam totusi unele rezerve. Eram convins de acasa ca urma sa gasesc ceva frumos, dar totusi nu chiar cum se scrie, pentru ca stiu ca exista o doza de subiectivism in fiecare si ca nu poti sa compari mere cu pere, respectiv sa clasifici tinand cont de aceleasi criterii o pensiune la munte sau un hotel de 5 stele din Antalya. Si totusi…

Dupa un drum lung pana in statiune, printr-o vreme urata, rece, cetoasa, ne-a lovit inca de la intrare caldura din pensiune, iar mirosul ademenitor de mancare ce venea de la bucatarie ne-a fortat sa incepem sejurul nostru cu un binemeritat pranz, inainte chiar de a ne vedea camera. Si daca tot am ajuns la capitolul „restaurant”, zi de zi am fost placut surprinsi de mancarea buna pe care am primit-o, precum si de omniprezenta, amabilitatea si promptitudinea Alinei. Si ca o nota: cred ca ar fi fost mai usor sa ne rostogolim cand ne ridicam de la masa, decat sa ne ridicam, atat de mari erau portiile (am ales zilnic meniul prestabilit).

Mi se pare incredibil ce au reusit acesti oameni sa faca in Ranca. Am mai fost la pensiuni in Romania si pe afara, am fost la hoteluri in tara si afara. Ei bine, conditiile de cazare de la Valea Mariei au depasit asteptarile mele. Nu pot spune despre ceva anume ca a fost extraordinar, ca a fost cel mai tare sejur al vietii, insa a fost mai mult decat credeam. Ati vazut poze cu camerele, nu are rost sa le descriu si eu, cum au facut altii cu atata sarg. Ce pot sa spun, asa ca fapt divers, conditiile au fost mai bune decat in orice alta pensiune am fost pana acum la schi, in tara sau afara. Sunt cateva mici amanunte pe care le-am gasit aici, care nu fac neaparat mai frumoasa pensiunea, sau mai dulce somnul, insa iti trag cu ochiul si fac intr-o oarecare masura diferenta intre o locatie si alta. Si fiecare din aceste amanunte a costat si a reprezentat un efort financiar in plus sustinut de proprietari (ia sa vedem: cabine de dus cu hidromasaj, LCD-uri, sala de fitness, mobilier din lemn masiv, airchairs, telescop etc. etc. etc.). Si investitiile continua.

Mi se pare putin incomoda postura in care se afla familia Maria. Nu sunt proprietar de pensiune dar cred ca nu as sta foarte linistit in locul lor gandindu-ma, dupa fiecare client care pleaca acasa, oare asta ce mai scrie? oare astuia ce nu i-a placut? sau ce nu a functionat pe placul lui? V-ati gandit macar o secunda ca aceasta pensiune este cea mai criticata din tara? Indiferent cat s-a investit acolo, indiferent cat a trebuit dl. Adelin sa rectifice sau sa imbunatateasca toate carentele sau problemele (reale sau nu) semnalate de colegi AFA, in continuare Valea Mariei este o locatie cu foarte multe review-uri, cu laude si reclamatii, cu propuneri de corectii, cu propuneri de investitii etc. Hello! E o pensiune de 4 margarete, care indeplineste cerintele unei pensiuni de 4 margarete. Oare chiar asteapta cineva sa fie totul, dar chiar totul perfect? (in conditiile in care acel cineva tine cont si de pretul platit).

Nu am ce laude sa aduc in plus fata de altii, sigur nu s-au schimbat multe intre 2 review-uri, nu am nici critici (as fi neserios), regretul nostru (al meu si al sotiei) este ca am prins o vreme urata de luni de cand am ajuns si pana joi. Ceata, nori, frig, ploaie, astfel ca in afara de o plimbare pe jos pana in capatul statiunii si inapoi, nu ne-am miscat din camera. Dar am avut parte de odihna cum nu am mai prins de ani buni. Am lancezit si am lenevit tot sejurul; tv, net, masa, somn.

Am avut si o bucurie: joi seara a inceput sa ninga, astfel ca am prins prima ninsoare din acest an in 7 octombrie. A doua zi, desi pe strazi nu era depusa zapada, brazii erau intr-o oarecare masura albi si norii au inceput sa se risipeasca, astfel ca am vazut o frantura din frumosul peisaj pe care l-am fi putut admira de-a lungul sejurului nostru. Bine-nteles, bucuria asta a atras si ceva neplaceri: geamurile masinii erau inghetate bocna si cum planul nostru a fost sa plecam acasa dimineata devreme, am razalit gheata de pe masina vreo juma’ de ora, la -3 grade, cu carcase de CD (pentru ca orasenii pleaca la munte echipati de vara).

Un alt regret a fost ca nu am prea avut ocazia sa stam de vorba cu proprietarii, decat cu dl. Adelin intr-o zi, pe fuga; recunosc, a fost vina noastra ca am stat in camera toata ziua ca ursii in barlog si am coborat numai la masa.

Mi-ar placea sa ne intoarcem candva la Valea Mariei, sa facem si noi vestitele drumetii, sa urcam pe Transalpina, sa vedem si noi peisaje insorite, sa mai stam la o poveste cu familia Maria, insa distanta fata de casa nu ma lasa nici macar sa aproximez data viitoarei noastre vizite. Dar cine stie? Viata-i lunga.

Trimis de crosbyx* in 15.10.10 19:07:09
    • Nu a fost singura vizită/vacanţă în RÂNCA. A mai fost în/la: Firiza – Complex Caprioara, Lostrita; Sinaia – Hotel Palace, Hotel International; Suior – Complex Turist; Delta Dunarii – Hotel Sunrise; Borsa – Hotel As si Pensinea Maria; Azuga - Hotel Lux Garden; Busteni – Hotel Alexandros; Mamaia – Hotel Bulevard; Baia Mare – Hotel Mara, Colibita – Pensiunea Lumina Lacului etc.

VIZUALIZĂRI: 1547 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (crosbyx*); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
    P01 Trebuie sa postez si eu o imagine din camera 8. Macar o poza.
    PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 2900 PMA (din 1 vot)

cc_iordachescu
    [15.10.10 19:28:10]

@crosbyx - felicitări şi primul vot pentru un review scris din suflet şi cu suflet!

V-ati gandit macar o secunda ca aceasta pensiune este cea mai criticata din tara? ... in continuare Valea Mariei este o locatie cu foarte multe review-uri, cu laude si reclamatii, cu propuneri de corectii, cu propuneri de investitii etc.

Poate că printre vizitatorii acestui site sunt şi alţi proprietari de pensiuni care vor avea ceva de învăţat din tot ce s-a scris şi se va mai scrie despre Valea Mariei iar beneficiarii vom fi tot noi, turiştii!

lica baesu
    [15.10.10 20:25:07]

un alt vot de la mine! n-am fost prin partile alea niciodata si cand aud de Ranca primul gand imi este despre copilul pierdut pe acolo de bunici s-a intamplat acolo nu?

corinne
    [15.10.10 22:29:09]

Ce se aseamana camerele intre ele... Am locuit in camera 10 care era identica cu 8! (si cred ca-i normal)

Felicitari pentru descriere si pentru gandurile pozitive!

Poza nr.5 este superba!

creivean
    [15.10.10 22:30:59]

1. Excelent review, cu o tenta personala, pe care am apreciat-o foarte mult;

2. Am comparat pozele tale cu cele ale lui @pepsi70ro. Ce diferenta intre ele. Nu de calitate, ci cat de mult se schimba peisajul, chiar si dupa o ninsoare usoara. 4. Din pozele tale, Ranca pare un Olimp al Romaniei, fiind undeva peste nori;

3. De ce ai stat doar 4 nopti?

4. M-am uitat in user-cardul tau, pe urma in locatiile pe unde ai mai fost in tara si afara. Concluzia: Esti in intarziere cu review-urile. Le astept pe urmatoarele, in cadenta marita

5. Iar ma apuca regretul ca n-o sa-mi pot valorifica premiul oferit de AmFostAcolo si Pensiunea Valea Mariei, dar tot imi fac eu timp in viitor sa trec pe acolo, in functie de bugetul pe care o sa-l am anul viitor (fiind un biet bugetar, inca nu-mi cunosc veniturile de la anu');

6. Te felicit din suflet pentru modul echilibrat in care ai scris.

mirelutza
    [15.10.10 22:54:03]

... ca bine a "grait" cc iordachescu la comentariul tau din review, draga crosbyx; apoi, cine vrea odihna in adevaratul sens al cuvantului... sa mearga la Ranca - Valea Mariei; este si concluzia noastra!

crosbyx*AUTOR REVIEW
    [17.10.10 08:50:39]

@creivean:

3. am inceput sejurul lunea, pentru ca asa a fost intelegerea, iar vinerea a trebuit sa plecam acasa la o "sindrofie"

4. ai dreptate, am foarte des aceeasi discutie cu sotia mea, insa pana acum nu prea am gasit timpul necesar. Dar vreau si eu sa mai postez cate ceva, macar cele mai recente.

@all: mersi mult

Alina Morar
    [17.10.10 09:25:35]

Imi plac mult pozele! Parca ar fi in Austria - Elvetia...

Pe unde ati urcat? E asfaltat drumul si dinspre Cluj?

crosbyx*AUTOR REVIEW
    [17.10.10 09:46:25]

@Alina Morar: ai dreptate; daca ar fi si vreo 5-10 partii pe o coasta ar fi si mai bine.

Nu am indraznit sa abordez drumul direct din Cluj pe Transalpina; am inteles ca nu e complet asfaltat. Din Sebes am luat-o spre Deva, apoi Petrosani, Novaci. Varianta aleasa a fost ok.

aida.alecu*
    [17.10.10 11:08:04]

Felicitari! Foto excelente! Nici nu par a fi facute pe la noi!

anadragusin
    [19.10.10 05:55:24]

Si noi am fost in aceeasi perioada cu intrarea de luni si imi pare rau ca am pierdut zapada, dar primii fulgi, cativa intradevar au picat luni seara si a fost minunat. Spre deosebire de voi, noi ne-am distrat un pic si in statiune si voi preciza si eu intrun review. Foarte reprezentativ review-ul pentru oamenii de la Valea Mariei. Felicitari.

aida.alecu*, Alina Morar, anadragusin, corinne, crosbyx*, mirelutza
    Alte impresii din această RUBRICĂPensiunea Valea Mariei [Rânca]: