ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 14.10.2010
    ÎNSCRIS: 06.08.09
    JUL-2010
    1 AD. + 1 COPII -- v: 13,8 ani

Către satisfăcător

Un hotel relativ bun pentru o noapte

Naguale - Get Up (Original Radio Edit)

Prima noapte din circuitul Germania-Benelux am petrecut-o undeva la periferia Budapestei, la hotelul Drive Inn. Am ajuns tarziu, drumul fiind destul de anevoios nu numai prin tara, dar si la vama am avut ceva de asteptat. Deh, nu am fost singurii turisti pe acest traseu.

Acest hotel este un fost hotel Etap. Se afla la intrarea pe Autostrada M1, dinspre partea de vest a Budapestei, mai precis intr-o suburbie a orasului, numita Torokbalint. Adresa exacta este: H-2045 Torokbalint To utca 1, Ungaria, tel: 0036-23337736

Hotelul a fost imbunatatit, dar nu prea stiu cu ce, pentru a obtine cele 3* cu care se mandreste nevoie mare inca de la intrare. Noi stiam acest gen de hotel, fiind cazati in alt circuit european la Paris la hotel Etap.

Hotelul Drive Inn are 104 camere, dispuse pe 3 nivele, (parter si 2 etaje dar fara lift), ceea ce m-a facut sa ma apuce toti bazdacii cand am vazut ca trebuie sa urc 2 etaje pe scari cu ditamai trolerul.

Receptia hotelului este destul de simpla, fara nimic spectaculos (ce pretentii sa am? !), dintr-un mobilier simplu, de culoare albastra, cu un ceas ce ne arata clar ca suntem deja in vest (cu o ora inainte; pacaliti deci sa dormim cu o ora mai putin dupa atata oboseala din prima zi).

La intrarea in hotel pe partea dreapta, era un dozator de cafea si pe urmatorul perete un afis cu preturile practicate de acest hotel. Am facut o poza ce o voi posta aici.

Aici am inteles ca este si internet, contra cost bineinteles, dar nu am avut timp sa ma interesez ce si cum. Dimineata am vazut ca hotelul dispune si de o parcare destul de mare, atat pentru autoturisme cat si pentru autocare.

Camera…surprise!!! Atat eu cat si fiica-mea ne-am cam dezumflat, cu toate ca stiam cam cum arata o camera de hotel Etap. Dar am crezut ca fiind imbunatatita ca pentru 3*…In fine. O piticanie de camera, cu un pat dublu si cu al treilea deasupra pus de-a curmezisul, cu urcarea pe scari. Normal, cum altfel? !... Gata, fii-mea a si pus ochii pe el... si ce bine mi-a parut mie ca m-am putut lafai singura in patul de jos…

Chiuveta mare, ce-i drept, dar in camera, pe unul din colturile exterioare; iti “rupe” gura in schimb oglinda cea mareata pusa si ea destul de bine, strategic, tot pe colt, sa dea camerei un aspect mai placut. Si chiar il da. Apoi un mic ochi de geam cu o transperanta ce am coborat-o pentru a nu ne trezi chiar cand rasare soarele iar pe coltul urmator era atarnat pe un suport un micut TV. Jos, sub el, era un fel de masa tot pe colt, cu un scaun din metal. Pe jos era o mocheta de culoare inchisa, maronie, dar curata.

Baia…horibble!!! …a exclamat fii-mea…miiica de tooot; cu un vas de WC cred ca seamana mult cu cele din puscarii (sau cel putin asa am vazut in filme, ca in puscariile “live” nu am avut “horoarea” sa cunosc…) fara capac. Parca era tot din plastic tare. Singurul avantaj, mare, zic eu, aici era curat, asta este adevarul, curatenia a fost ce-i drept peste tot. Iar dusul cu cada simpla, oarecum separat de acea minuscula parte a baii printr-un mic separe (daca-l pot numi astfel). Se va vedea mai bine din poze, dar cine cunoaste acest gen de hotel Etap stie prea bine ce incerc eu sa descriu aici…

Cand sa ne facem si noi un dus…alta surpriza…nem prosoape. Deci camera nu avea in dotare necesarele prosoape. Deh, hotel cu pretentii de 3*…La acea ora tarzie nu m-am mai dus pana la receptie sa cer si eu prosoape, cum au facut alti turisti care si ei au avut aceasta “gaura” in dotare (dar nu toti, unii au avut deci prosoape in baile lor. Inseamna, clar…ei au avut camerele de 3 stele logostele... Mai glumesc si eu…acum.) Bine ca am avut luate de acasa unele prosoape mici, pt. fata si ne-am folosit de ele cat am putut…

Ei, dar dimineata la micul dejun…batalie mare pe toti turistii. O mica-mare debandada ce era jos, chiar la receptie, unde este si o sala de mese unde se ia acest mic dejun…mic la propriu. Un loc prea mic pentru atatia turisti…ca nu era doar grupul nostru cazat aici. Am vazut si fete asiatice, ce-i drept, tare zambitoare, acolo si cam peste tot pe unde am umblat…

Am fost intampinate de un barbat care ne-a dat o tava pe care era o cana si o farfurie, sa ne servim singuri. Da, dar cu ce anume??? Erau acolo cateva, dar nu mai mult de 3 tavi; una cu un fel de parizer, una cu un fel de cascaval si alta cu paine. Si atat. Mai era si o cana cu lapte. Iar pe fiecare masa era o carafa cu cafea, care nu prea mi-a placut la gust, niste pachetele de unt si ceva gem. Dar acum sa ne gasim si un loc. Greu, foarte greu a fost cu gasirea unui loc de servit masa. Afara mai era o micuta terasa dar si acolo era ocupat. Intr-un final am gasit un loc chiar la intrare, un fel de masa lunga, ca de bar, unde se mananca in linie, cu spatele la restul incaperii. Ne-am asezat acolo fericite ca putem sa ingurcitam ceva repede, pe fuga, pentru ca nu aveam decat o jumatate de ora la dispozitie si deja timpul cam trecuse…. Si acesta era doar inceputul unei excursii maraton, cu mic dejunuri luate la repezeala…Dar cam asa este in astfel de circuite. Am mancat repede si asta a fost prima zi de calatorie. Urmau altele…

Nu stiu daca sa va recomand cu multa incredere si caldura acest hotel. Pentru tranzit acolo, de o noapte, mai merge. Si daca nu aveti pretentii la ceva mai grozav, mai mult spatiu in camera sau un mic dejun mai consistent, pentru gurmanzi si pretentiosi la mancare. In rest, aici se poate dormi destul de confortabil si ieftin, zic eu…

Si v-am povestit toate acestea, pentru ca precum multi altii, si eu AmFostAcolo!!!

Cu mult drag pentru voi, in speranta ca v-am fost de folos,

Ileana

Trimis de ileanaxperta* in 14.10.10 14:34:49

VIZUALIZĂRI: 2266 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P01 Sa incep cu un frumos cer la apus al primei zile din circuit, in drum spre prima cazare din Budapesta
    PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 2400 PMA (din 1 vot)
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 13.30 EUR pe cameră

raduu1972
    [14.10.10 14:45:28]

cred ca iti meriti pe deplin supranumele de experta in ale turismului, iti astept si pozele.

[14.10.10 15:12:12]

@radu1972, niciodata nu mi-am atribuit numele de user ca "experta in ale turismului". Cred ca ti-am povestit de unde pana unde mi-am luat acest nickname . Asa ma semnez eu in intreaga mea "viata" virtuala, nu numai aici.

Pozele in nr. de 18, le-am incarcat, asteptam doar validarea lor. Si iti multumesc mult pentru apreciere.

Numai bine si multa sanatate...

Alina Morar
    [14.10.10 15:27:06]

Da, dar pana la urma vacanta a fost frumoasa, nu? Eu asa am vazut.

[14.10.10 15:31:55]

@Alina, da, draga mea, a fost suuuper frumoasa dar mai ales interesanta si traita la maximum de intensitate, datorita locurilor de exceptie prin care am trecut... Voi scrie mai mult in limita timpului liber care se tot condenseza... Numai bine si vacante de vis intotdeauna!!!

magdalena
    [14.10.10 19:28:17]

Foarte de folos! Ma gandeam ca uite, mai aflu de o cazare si cand colo...

pepsi70ro
    [14.10.10 21:26:27]

Mi-a placut cum ai povestit, nu stiam de acest hotel, de fapt nu stiam de multe legate de Budapesta, insa vreau sa indrept acest lucru... poate la anul. Felicitari si toata aprecierea!

trandafir 1970
    [14.10.10 21:43:22]

Tare haios hotelul asta al vostru, parca ar fi o casuta pentru papusi!

Totul in camera este gandit perfect, in putin spatiu sa intre totul. Eu ador paturile suprapuse, nu intalnesti in fiecare zi asemenea "rasfat", chiar nu m-ar fi deranjat. Daca totul era curat (pana si baia liliputana este ok), atunci nu ar trebui sa deranjeze spatiul ingust. Daca aveati o camera mare, dar cu mobilier urat, cu paienjeni si fara apa calda, nu cred ca era mai bine.

Dar stiu ca tu nu bagi toate fleacurile in seama, vorba ta, pentru noapte e ok. Restul excursiei, bogatia de cunostinte si toate locurile minunate pe care le-ai vizitat au estompat pe alocuri o cazare mai nepotrivita, nu-i asa?

webmasterJr
    [14.10.10 23:09:50]

Am gasit in cutiuta mea muzicala, o melodie cu un refren interesant; sper sa placa si sa fie pe gustul tau, @ileanaxperta!

[15.10.10 14:42:55]

@webjr, iti multumesc pt. melodie. Se potriveste cu randurile mele.

Alina Morar, ileanaxperta*, magdalena, raduu1972, trandafir 1970
    Alte impresii din această RUBRICĂDrive Inn Hotel: